Stres - neprijatelj zdravlja

Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Optimizam otklanja stres






Ako nešto zaista možete da promenite, ne oklevajte, učinite to


U problemima uočite bar neku dobru stranu


Najbolja dugoročna odbrana od stresa je pozitivni pristup životu, tvrde psiholozi.

Analizirajte sve što vas nervira i razmislite o tome šta zavisi od vas. Ako nešto zaista možete da promenite, ne oklevajte, učinite to.

Ako je, međutim, nemoguće da sami rešite neke probleme, da se, na primer, oslobodite porodičnih briga, da promenite posao, da izađete iz loše finansijske situacije, onda promenite perspektivu.

Umesto da vas takva situacija neprekidno muči i stalno zaokuplja vaše misli, opredelite se za njeno „aktivno prihvatanje“, odnosno, potrudite se da u svojim problemima uočite bar neku dobru stranu, jer njih uvek ima.

Ali, stresa se, bar delimično, možete osloboditi i određenim vežbama.

Optimizam%20m.jpg


Obezbedite sebi svakoga dana po 10 minuta savršenog mira.
Naime, da biste ostali u formi, vašem telu, a pogotovo mozgu, potrebno je vreme da se regenerišu. Zato, svakoga dana, svejedno u koje vreme, barem deset minuta, odvojte samo za sebe i zaboravite na sve poslove i brige. Iskoristite to vreme za opuštanje - odaberite tehniku koja vam omogućava da istegnete mišiće i kičmu.
Mnogi se najbolje relaksiraju meditacijom. Udobno se smestite i počnite duboko da dišete. Dodirnite vrhom jezika gornja nepca, do zuba. Izdahnite sav vazduh iz pluća, brojeći do sedam. Zadržite dah i ponovo izbrojite do sedam. Polako izdahnite, opet brojeći do sedam. Ponovite vežbu tri puta i odmah ćete se osetiti smirenije i odmornije.








Izvor: Novosti
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Eliminišite stres na poslu







Predstavljamo vam nekoliko načina kako da eliminišete stres i pobedite napetost.

Testimonial-Relaxing.jpg


Pronađite svoj ritual:
Smislite nešto što vas može opustiti kada ste pod “naponom”. To može biti slušanje
omiljene pesme, ćaskanje s dragim kolegama (možda čak i ogovaranje!) ili samo obična šetnja.

Pobegnite mislima:
Makar mentalno! Zatvorite oči, zamislite se kako na predivnoj peščanoj plaži, s beskrajnim plavim nebom iznad, slušate talase dok vas greje sunce… Uživajte i opustite se!

Pronađite svoj izduvni ventil:
Opredelite se za neki hobi ili čak takmičarski sport. To će vam dati osećaj ispunjenosti i dostignuća izvan posla.

Idite na masažu:
Ona će vam smiriti um i pomoći da brže zaspite, a kao
rezultat – sledećeg dana ćete se osećati sveže i odmorno.

Beležite pozitivne trenutke:
Pokušajte da vodite dnevnik. Svaki dan zapišite jedno dostignuće ili izazov na koji ste
dobro reagovali, jednu lekciju koju ste naučili… Sve samo da biste održali inspiraciju.









Izvor: Lepota&Zdravlje
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Aromaterapija ublažava stres





Stručnjaci naglašavaju da eterična ulja lekovitih biljanka mogu da ublaže simptome koji su često povezani sa depresijom. Pozitivno dejstvo lavande, tamjana, bergamota, matičnjaka i kamilice



Aromaterapija efikasno pomaže kod anksioznosti

OSEĆAJ teskobe, nervoze, napetosti, pa čak i panike može da se uspešno reši uz pomoć aromaterapije. Stručnjaci iz ove oblasti naglašavaju da eterična ulja lekovitih biljaka mogu da ublaže i zabrinutost, malaksalost, bes i nesanicu, a ovi simptomi su često povezani sa depresijom.

Istraživanja pokazuju da aromaterapija efikasno pomaže kod anksioznosti, a najefektnije su kupke obogaćene esencijalnim uljima. Kada je u pitanju stres i nesanica, terapeuti ističu da su najpozitivnije dejstvo pokazale lavanda, tamjan, bergamot, matičnjak i kamilica.

Ipak, ovakav vid opuštanja se ne proporučuje svima, trudnice i mala deca bi trebalo da izbegavaju tople kupke jer kod njih mogu izazvati kontraefekat.








Izvor: Novosti
 
Član
Učlanjen(a)
07.05.2010
Poruka
3
Ko otkrije magičnu formulu za izliječenje od stresa uistinu je pravi fenomen.?????
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Niste ni svesni šta vam sve radi stres

Niste ni svesni šta vam sve radi stres

Zabrinuti ste za svoje zdravlje? Ne možete da prestanete da razmišljate o finansijskim problemima? Umorni ste jer sve morate sami da obavite?

192243_anger_f.jpg

Ništa od ovoga ne mora da bude stvarno stanje. Možda to samo deluje nagomilani stres koji vas navodi da razmišljate negativno i tako sami sebi proizvodite još više stresa.


Iako nam danas tehnologija omogućava jednostavniji život, zapravo nikada nije bilo teže i komplikovanije živeti. Svi ljudi svakodnevno su izloženi stresu koji, naravno uzima svoj danak. Problem je što ljudi ni ne znaju da su pod stresom, a opet primećuju da se ne osećaju dobro. Otkrivamo vam nekoliko stanja koja otkrivaju da ste pod velikim stresom te vas na neki način upozoravaju da je vreme za promenu.

BUKA

Strašno vas nervira buka koja dolazi iz komšijinog stana? Ne možete da podnesete galamu klinaca ispod prozora? Nekoliko istraživanja je pokazalo da su ljudi danas mnogo osetljiviji na buku i to je naravno zbog stresa. Primećujemo sve zvuke, a najviše one koje ne želimo. Kako se boriti? Zvukove ne možete eliminisati, ali biste mogli da pokušate sebe da naučite kako da jednostavno ignorišete one koji vam najviše smetaju. Okružite se zvukovima koji vam odgovaraju – muzikom, zvukom vode koji je umirujući ili bilo kojim drugim zvukom koji na vas deluje pozitivno.

FINANSIJSKA UZNEMIRENOST

Uprkos tome što svakog meseca uspevate da poplaćate sve svoje obaveze, ne možete iz sebe da izbacite osećaj teskobe. Već duže vreme svi smo izloženi finansijskom stresu. Bombarduju nas informacijama o krizi i malo po malo u sve nas uvukla se nesigurnost i zabrinutost. Za početak, možete početi da ignorišete takve informacije. Zatim pokušajte svaki mesec od plate da odvojite određenu svotu novca za štednju. To može biti i vrlo simboličan iznos, ali čak i on će vam dati osećaj stabilnosti.

NEODREĐENA ZABRINUTOST

Osećate li nemir i zabrinutost čim se probudite? Tokom dana vas prati napetost iako nema konkretnog problema koji bi je uzrokovao? Verovatno vam se nakupila gomila stresa u telu koji ostaje čak i kad rešite sve probleme. Možda potičete i iz porodice u kojoj je zabrinutost bila normalan oblik ponašanja. Svemu tomu doprinosi i neuredan način života, a ponajviše nedostatak kvalitetnog sna. Najbolje rešenje za neodređenu zabrinutost je da svakoga dana bar dva puta (najbolje ujutru i uveče) pokušate da se smirite. Možete meditirati ili jednostavno sedeti u tišini, duboko disati i misliti na opuštajuće stvari. Na početku to neće ići lako, ali s vremenom ćete početi da primećujete kako vežbe opuštanja deluju.

STRAH OD BOLESTI I SMRTI

Budući da svakodnevno do nas dopiru informacije o nečijoj bolesti ili smrti, u većinu ljudi zavukao se strah od ugroženosti zdravlja. Možda toga niste ni svesni, ali to svejedno u vama svakodnevno i tiho podstiče stres. Šta učiniti? Najpre se detaljno pregledajte kod lekara, jer morate znati svoju tačnu dijagnozu. Ako se pokaže da je sve u redu, pokušajte sebi svakoga dana mirno i s puno ljubavi prema samome sebi objasniti da nije svaki bol znak za uzbunu te da su zapravo šanse za razvoj ozbiljnih bolesti male. Vežbajte svoj um da razmišlja drugačije. Nije jednostavno, ali je moguće.

TERET ŽIVOTA NA LEĐIMA

Većina ljudi nije svesna da na svojim leđima nosi zapravo teret celog sveta što je izvor velikoga stresa. Ako svakodnevno "bičujete" sami sebe što niste ispunili brojne obaveze koje ste sebi zadali i ako mislite da sve morate sami obaviti jer će u suprotnom svet stati, vi ste onda definitivno osoba koja nosi teret stresa na leđima. Vreme je da zastanete i ozbiljno razmislite o svom životu. Otkud vam uverenje da sve morate da odradite sami? Potražite pomoć ljudi koji vas okružuju, prepustite njima neke zadatke i nemojte sebi zadavati prevelike obaveze svakog dana. Pokušajte da vikendima ne radite ništa, samo se odmarajte i s vremenom će teret postati lakši, piše T portal.

Izvor: S media




 
Član
Učlanjen(a)
27.12.2011
Poruka
3
Da li mi neko moze reci kako se leci strah i da li je moguce da se izleci? Imam strah od lekara od mnogih bolesti ne mogu da gledam neke neprijatne situacije
Na tv-u ili na ulic. Ako mi se neko obrati povisenim tonom meni se podigne krvni pritisak. Obracala sam se psihijatru pila antidepresive i nista. Redovno pijem
Bromazepam jer me to malo zastiti i osecam se sigurno. Pozdrav.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Da li mi neko moze reci kako se leci strah i da li je moguce da se izleci? Imam strah od lekara od mnogih bolesti ne mogu da gledam neke neprijatne situacije
Na tv-u ili na ulic. Ako mi se neko obrati povisenim tonom meni se podigne krvni pritisak. Obracala sam se psihijatru pila antidepresive i nista. Redovno pijem
Bromazepam jer me to malo zastiti i osecam se sigurno. Pozdrav.


Uh, to je baš teško pitanje. Možda da probate da razgovarate sa psihologom, nekim ko se bavi kognitivno-bihejvioralnom terapijom. Ova terapija čuda čini kad su fobije u pitanju.
Ali, morate da budete do kraja iskreni i "ogoljeni" u razgovoru sa njim, da biste nešto postigli. Bez toga, nema napretka. Ni antidepresivi ni sedativi nisu ni odgovor, ni lek. Oni samo ublažavaju simptome, a ne leče uzrok zbog čega se tako osećate.
Želim Vam svu sreću, da rešite te konflikte sa samom sobom i počnete da živite punim plućima, jer Vas sve to što osećate samo sputava.
 
Član
Učlanjen(a)
27.12.2011
Poruka
3
Hvala na ovom savetu ali u mestu gde zivim (Vranju) mislim da nema dobrih strucnjaka iz te oblasti. Dovoljno je da kazem da imam 63 godine i da me zivot
Nije mazio i imala bezbroj stresnih situacija preostaje mi samo da pijem sedative jer mislim da je moj organizam oslabio od hronicnog stresa.
Mogu samo iz svog iskustva da posavetujem sve mlade da zive punim plucima i da ne obracaju paznju na svaku sitnicu sto znaci da se sete one recenice
Koju izgovara Skarlet u filmu "prohujalo s vihorom" " O tome ce misliti sutra" . To je ulaganje u buducnost.
Pozdrv.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Ne predajte se ni slučajno! 63 godine uopšte nije mnogo, imate Vi još mnogo godina pred sobom, koje ipak treba provesti na neki kvalitetniji način.

Molim Vas, pogledajte ovu emisiju, skinite i pročitajte ovu knjigu za koju ću Vam dati link. Mogu samo da kažem da sam ja u ovoj havajskoj tehnici našla veliku utehu, i toplo Vam je preporučujem. Ja sam dosta mlađa, ali ni mene život nimalo nije mazio, ali sam valjda ipak bila jača od svega.

Emisija:


Knjiga:

http://serbianforum.org/domace-knjige/274516-dzoe-vitale-nulte-granice.html

Tehnika je vrlo jednostavna, toliko jednostavna da Vam na početku sve to deluje nestvarno, kako je uopšte moguće da tako nešto deluje. Verujte mi da deluje, i da ćete bar delimično uspeti da nađete svoj mir, a možda Vas i izleči (želim Vam to svim srcem).

Ako Vam bilo šta zatreba, javite mi se ovde privatnom porukom, pokušaću da pomognem.

P.S.
Ovde možete naći nešto više, pokušala sam da i drugima pretstavim ovu sjajnu tehniku:
http://serbianforum.org/zdravlje/357191-hooponopono-tehnika.html#post1060836
 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
26.12.2012
Poruka
1
Kako se rešiti svakodnevnog stresa?

Kako se rešiti svakodnevnog stresa?

stressclamp[1]-195600-1-2_420x0.jpg



Psiholozi: Gledanje TV nije dobro posle stresnog dana. Za opuštanje najbolja šetnja. Srbima je i dalje od psihijatrijskog ležaja bliži kafanski sto.


Iako im šetnja i druženje sa porodicom prijaju, Srbi slobodno vreme češće provode uz televiziju. Psiholozi: Gledanje TV nije dobro posle stresnog dana. Za opuštanje najbolja šetnja
Šetnja i druženje sa porodicom omiljeni su lek protiv stresa za građane Srbije, pokazala je anketa „Novosti“. Za „vrat im dišu“ bavljenje sportom i odlazak u kafanu, dok je televizija zauzela neočekivano loše šesto mesto. Psiholozi, međutim, upozoravaju da, iako znamo kako treba da se opustimo, mi to najčešće - ne činimo.
Naš narod navikao je da probleme sa posla nosi kući, porodične nesuglasice seli na posao, a o nedostatku novca razmišlja - stalno. U međuvremenu se bavimo „aferom Sanader“, protestima u Tunisu, populacionom politikom u Kini, i tražimo rešenje za svetsku ekonomsku krizu. Pa ko bi, pored svega, još imao i vremena da se opusti. A, upravo nam je to neophodno, kaže psiholog Prvoslav Plavšić.
setnja.jpg


- Moramo da naučimo da se opuštamo - uveren je Plavšić. - Često se prepuštamo stresu i mislimo da ćemo to rešiti tako što ćemo da zapalimo cigaretu ili popijemo kafu, ali to samo pogoršava stvari. Važno je povremeno prekinuti aktivnost kojom se bavimo i uraditi nešto što nam prija. Moramo da prekinemo da se opterećujemo stvarima koje ne možemo da promenimo i da donosimo nervozu i probleme kući. Za opuštanje su najbolje fizičke aktivnosti, poput šetnje, koje nemaju neki poseban cilj i vremenski okvir, ali najvažnije je prekinuti rutinu i uraditi nešto drugačije.

Naš sagovornik kaže da je dobro što su učesnici naše ankete izabrali aktivnosti koje su zaista dobre za oslobađanje od stresa, ali je problem što se većina toga ne pridržava. To potvrđuju i poslednja istraživanja koja pokazuju da smo u vrhu liste svetskih „TV manijaka“ i da ispred ekrana svakodnevno provodimo nekoliko sati. A kada nas tamo sačekaju loše vesti, neomiljeni ministri i bahati junaci različitih „farmi“, „dvorova“ i „velike braće“, umesto da „iskuliramo“ - pritisak skače.
- Gledanje televizije je pasivna zabava i često nije dobra za opuštanje posle stresnog dana - kaže Plavšić. - Međutim, ljudi su često lenji da se pokrenu i urade nešto drugo. Kažu da nemaju ni vremena, ni novca. Svako može da svoje vreme rasporedi tako da stige da završi sve obaveze, ali i da se opusti.
vino.jpg


Nevolja je što imamo sve manje volje da se opustimo što nas više problema pritiska. U vreme ekonomske krize malo je onih koji odlaze sa posla sigurni da će i sledećeg meseca dobiti platu. U takvoj situaciji teško je skrenuti misli sa onoga što opterećuje.

- Često dođem kući premorena i zabrinuta i stvarno mi nije ni do čega - kaže bankarka Mirjana Spasić. - Čak i kada me deca dočekaju i žele da se igraju sa mnom, ja nemam snage. Samo se srušim u fotelju i upalim televizor.
love.jpg


Na Zapadu je opuštanje postalo prava industrija. Različiti gurui svoje savete skupo prodaju, pišu knjige i organizuju radionice. Postoje tako i grupe u kojima se ljudi okupe i - smeju. Mnogi se okreću i psihijatrima.
Srbima je i dalje od psihijatrijskog ležaja bliži kafanski sto, koji je u našoj anketi zauzeo visoko treće mesto kao sredstvo relaksacije. U kafani možemo da se ispričamo sa prijateljima, da zaboravimo na muku, da se raspevamo. A sve to nam je melem na dušu.
Seks je jedan od najboljih lekova za stres je seks, kažu australijski naučnici. Dok se vodi ljubav organizam ispušta koktel hormona koji umiruje telo i tako ublažava nervozu. Istraživači u „zemlji kengura“ sproveli su eksperiment u kome su ispitanike podelili u dve grupe - u jednoj su uživali u seksu, dok je drugima to bilo uskraćeno dva meseca. Oni iz prve grupe bili su opušteniji i lakše se nosili sa javnim nastupima ili ispitima.
trk.jpg


Veliki broj istraživanja pokazao je da druženje sa kućnim ljubimcima pomaže ljudima da se opuste i lakše izbore sa brigama. Mezimci smanjuju pritisak i dovode otkucaje srca u ravnotežu, a u njihovom prisustvu smanjuje se lučenje hormona stresa. Uostalom, šetanje psa je lagana rekreacija, a pruža i priliku za nova poznanstva.

Izvor: Na dlanu
 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top