Stradanje vjernika. Kako da znamo da li su ljudi stradali za Hrista ili nisu?

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Za razliku od stradanja nepravednika zbog greha, stradanje pravednika ima drugačiji uzrok, a to je pre svega ukor za grehe koji pravedni predstavljaju nepravednima svojim ispravnim životom i učenjem koje ukorava grehe mnoštva. Kajin je ubio Avelja upravo zato što je Avelj pravednim životom bio ukor za Kajinovu nečistu savest:

"Ne kao što Kain beše od nečastivog i zakla brata svog. I za koji ga uzrok zakla? Jer dela njegova behu zla, a brata mu pravedna. Ne čudite se, braćo moja, ako svet mrzi na vas." (1.Jovanova 3,12-13)

Dakle, ukor za grehe nas navodi ili da se borimo protiv svojih greha ili da se borimo protiv onoga koji nas osvedočava da treba da se borimo protiv svojih greha.

U Mudrostima Solomunovim vidimo kako nepravednik pokušava da dokaže sebi da je pravednik u suštini nepravednik, da bi tako umirio svoju sopstvenu nečistu savest:

“Postavimo zasedu pravedniku jer nam smeta i protivi se našem ponašanju, prebacuje nam prestupe protiv Zakona i napominje kako izdadosmo svoju nauku. On je ukor utelovljeni našim mislima, sama njegova pojava tišti našu dušu. Život njegov nije kao u ostalih i njegovo je ponašanje nastrano. ... Zato ga iskušajmo porugom i mukom da istražimo blagost njegovu i da prosudimo strpljivost njegovu.” (Mudrosti 2,19-21)

 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.331
Za razliku od stradanja nepravednika zbog greha, stradanje pravednika ima drugačiji uzrok, a to je pre svega ukor za grehe koji pravedni predstavljaju nepravednima svojim ispravnim životom i učenjem koje ukorava grehe mnoštva.

Zato ti stalno ističeš kako mi tebe ovdje maltretiramo. Nama grešnicima je nepodnošljivo samo prisustvo tvoje bezgrešnosti, pa te na sve moguće načine ovdje progonimo. Ali, zašto se onda ljutiš, nisi li rekao da oni koji progon podnose s ljutnjom, ne stradavaju za Krista. :);)
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Isus izriče blagoslov nad svima onima koji bivaju omraženi i progonjeni Gospoda radi:

“Blago vama ako vas uzasramote i usprogone i reku na vas svakojake rđave reči lažući, mene radi. Radujte se i veselite se, jer je velika plata vaša na nebesima, jer su tako progonili proroke pre vas.” (Matej 5,11-12)
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Zato ti stalno ističeš kako mi tebe ovdje maltretiramo. Nama grešnicima je nepodnošljivo samo prisustvo tvoje bezgrešnosti, pa te na sve moguće načine ovdje progonimo. Ali, zašto se onda ljutiš, nisi li rekao da oni koji progon podnose s ljutnjom, ne stradavaju za Krista. :)

Mda, on je progonjen za Krista... Ne zasmejavaj me molim te. Jer uopšte nije smešno.

Ovo je progon:

1.jpgimages.jpg

A ne projekcija narcisoidnih sledbenika kulta Ellen Gould Harmon White, koje niko ne dira. Uostalom, Hrišćani i nisu.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Mda, on je progonjen za Krista... Ne zasmejavaj me molim te. Jer uopšte nije smešno.

Ovo je progon:

Ali nije za Hrista.

Ljudi koji žive nemoralno nisu prezreni od većine, kao što su prezreni oni koji svojim životom i svojom naukom ukoravaju grehe sveta.

RAZLIKE U REAKCIJI NA STRADANJE

Onaj ko strada zbog svojih greha, kuka i žali se na nevolje koje ga snalaze i tako pokazuje da ne prihvata Božje proviđenje.

Zbog sebičnih motiva i zbog nečiste savesti, nepokajan čovek nije u stanju da mirno podnese nevolje, već u njima još na ovoj zemlji vidi sen suda koji ga čeka.

On osuđuje druge (neprijatelje), jer i njega samog sopstvena savest osuđuje.

On nije u stanju da prema drugima pokaže duh praštanja, zato što ni njemu samom gresi nisu oprošteni.

On nije u stanju da sa svetom radošću i ljubavlju trpi stradanje, zato što je njegovo veliko Ja povređeno činom stradanja.
 
Natrag
Top