Sta je Sabat i da li Hriscani treba da ga drze.

Da li Hriscani ne smeju nista da rade subotom

  • Hriscani smeju i mogu da rade subotom sta god pozele

    Votes: 3 60,0%
  • Hriscani Ne smeju da rade subotom

    Votes: 0 0,0%
  • Hriscani mogu subotom da lece ,ali ne smeju da rade

    Votes: 0 0,0%
  • Hriscani mogu subotom samo da poucavaju Biblijom .

    Votes: 0 0,0%
  • Hriscanima je nesto dozvoljeno,a nesto nije dozvoljeno da rade subotom

    Votes: 2 40,0%
  • Hriscani imaju crveno slovo subotom -pravoslavni kalendar

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    5
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Pavle je pisao sve sa svrhom i po svakom pitanju,tako da ne mozes mesati babe i zabe.bitan je kontekst.

Upravo to ti radiš, na žalost. Pavle lepo kaže da je "zakon svet i zapovest pravedna i dobra," Rimljanima 7,12. Šta misliš da Pavle ovde govori? Zašto kaže da je zakon svet i zapovest sveta i pravedna i dobra? Kako onda može biti prokletetvo u isto vreme?
И не бих схватио шта је пожуда да Закон није рекао: „Не пожели!“

Ne zaželi je samo deo tog zakona a to "ne zaželi" je upravo suština zakona. Ali kako ćeš ti da budeš sačuvan od "ne zaželi" ako u isto vreme krišiš taj zakon koji te sprečava da "ne zaželiš"? Kako?
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Spoticati ljude od obrezanja,pa subotarenja,pa placanja desetka,pa sta smeju da jedu i piju itd jeste cije???
Ko to zeli da spotice ljude???

Obezanje je nešto drugo. To nije deo Zakona i zapovesti. Ono važi isključivo za Jevreje ali ima i ono svoj duboki duhovni značaj..ne treba ga potcenjivati. Subotarenje ne postoji već pravilan odnos prema Suboti. Ona ne služi da bi čoveka opteretila već da bi uživao u blagoslovu tog dana. Rani hrišćani su držali subotu i to imamo istorijski zapisano. Dakle, subota je data za obnovu odnosa sa Bogom..da tog dana se seti da je Bog Stvoritelj a ne da je čovek nastao od Sunca recimo...Bog je Tvorac i On je sve stvorio do sedmog dana. Čovek ne treba da se plaši subote jer ona ima svoje duboko značenje.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Po tome znači zapov. Ne ubij , ne kradi itd. važi samo za Jevreje pošto je njima data.
Da,bas tako.Stari Zavet je dat Jevrejima i jebvrejskim proselitima. Stari Zavet nije dan ni jednom drugom narodu.Jevreji su ti koji su bili pod Starim Zavetom i njegovo nametanje drugim narodima i ljudima sada jeste cisto spoticanje,poturanjem noge,kao nekad kad su isti takvi poturaci noge hteli da nametnu obrezanje za Hriscanje..
Procitali sta je onda naredjeno Hriscanima da cine,a sta da ne cine?
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Da,bas tako.Stari Zavet je dat Jevrejima i jebvrejskim proselitima. Stari Zavet nije dan ni jednom drugom narodu.

Po tvom kriterijumu oni mogu da ubijaju, kradu itd. jer njima nije dato.

Procitali sta je onda naredjeno Hriscanima da cine,a sta da ne cine?

Pa Hrišćanstvo je jevrejska religija, nisu Jevreji uzimali vjeru od pagana nego pagani od Jevreja apostola.

A moj komentar si zaobišao.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Po tvom kriterijumu oni mogu da ubijaju, kradu itd. jer njima nije dato.



Pa Hrišćanstvo je jevrejska religija, nisu Jevreji uzimali vjeru od pagana nego pagani od Jevreja apostola.

A moj komentar si zaobišao.
Rimljanima 2:14 Јер кад се људи из других народа, који немају закон, по природи држе онога што је у закону, онда су они, иако немају закон, сами себи закон. 15 Они показују да је суштина закона записана у њиховом срцу, а о томе сведочи и њихова савест и у својим мислима бивају оптужени или пак оправдани.
Da li su ljudi iz drugih naroda imali isti zakon bas kao i Jevreji???
Zasto cak i dan danji svaka zemlja i narod imaju svoj Zakon???
Kad razmislis svojom glavom odgovor je lak,zar ne?
I naravno Hriscanstvo nije jevrejska religija,jer je jevrejska religija judaizam.
Inace po tvom shvatanju ce da ispadne i da je Islam isto jevrejska religija,jer je Ismailo bio sin Avrama Jevrejina,i muslimani takodje priznaju tevrat,indjil,zebur....i veruju u istog Boga koji je stvorio Adema(Adama),a jos se i obrezuju kao i jevreji...
I naravno izvini i ti i bilo ko drugi,ako zaobidjem komentar,desava se, Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Ja baš ovo već pet puta ponovih. Nisi ti mene mire dobro čitao. Zato navodeći opijate koji mogu izazvati apstinecijske tegobe o kakvima govori Ellen White, ocat nisam ni naveo. Da, smiješno je tvrditi da je to od octa.

Ok, ja samo ne znam gde si ti nasao da ona u tekstu govori o necemu drugom osim o sircetu. Ili je opet po vasoj teoriji neko menjao tekst, pa na mestu reci "alkohol" ubacio "sirce"..

Ne verujem u te teorije. Jer da je izvorno stojao "alkohol", to bi u startu diskreditovalo i njene "vizije" i osporilo nju kao proroka, pa je niko ne bi zarezivao 3%.

Ona sama to ne bi ni priznala, niti bi otvoreno o tome govorila kada bi se radilo o alkoholu, ipak ona o tome pise bez ikakvog straha da ce neko njene vizije zbog toga osporiti.. Dakle, skoro je izvesno da se ne radi o alkoholu..

Na kraju, valjda bi mi imali i neke pisane dokaze iz tog vremena i svedoke, koji bi svedocili da je ona bila alkoholicarka i da su njene vizije nastale pod uticajem alkohola, neko bi ju optuzio za to, ali mi to nemamo. Jedino sto imamo je pomen da je koristila bezalkoholno vino od strane njenog muza.

Dakle, prica o njoj kao o alkoholicarki ipak ne stoji...

Ili ako ti imas dokaze da je bila alkoholicarka i u to vreme su ljudi znali da jeste, pa su je na temelju toga osporavali, navedi gde je to zapisano?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Tijekom protekle godine dana gospođa White je, u tri ili četiri navrata, osjećala veliki umor i slabosti u jutarnjim satima. Jedan takav slučaj bio je u vrijeme sazivanja skupštine u Johnstown-u, Wisconsin. Kako bi ublažila te mučne slabosti ona je odmah nakon ustajanja uzimala jedno jaje s malo čistog domaćeg vina, možda jednu žlicu, i ona je smatrala da to nema nikakve veze s uzimanjem opojnih sredstava, o čemu ona govori u svojim spisima. Tijekom protekle godine dana ona je uzela možda jedan "pint" vina. (James White; Advent Review and Sabbath Herald 17. ožujak 1868. god.)

Ona nije bila fanatik, nije zabranjivala upotrebu vina a sama ga pila tajno. Ona je pisala o izbegavanju vina, ali ko ne moze da se suzdrzi, da onda bude umeren u koriscenju ili da koristi vocni sok kao zamenu.. To je pisala i to je smisao njenih tekstova. Ne znam zasto se time manipulise?

Takodje je sama priznala da "mrzi ukus vina" (i ona je to koristila u medicinske svrhe, jer je morala) --->

"Nisam probala vino za koje tvrdite da nije opojno. Možda sam potrošila svega pola litre, uzevši žlicu sa sirovim jajetom, koliko god MRZIM OKUS VINA"


Sirce koje si ti gore pominjao uopste ne moze da izazove takvu zavisnost kakva je u tekstu opisana (bolovi ne mogu biti posledica alkohola u tom picu). A niti uzimanje tako male kolicine domaceg vina, ako je istina da je ona koristila toliku kolicinu (ne vidim razlog da joj ne verujemo).


"Osjećala sam potrebu za jakim likerom, ali nije bilo ničega u kući osim soka od grožđa." (Ellen White, Manuscript Releases Volume Twenty-one, p. 114, paragraph 1)

Izraz koji se ovde prevodi sa "liker" je u originalu "cordial" . Prema recniku moze biti i obican liker, ali u ovom slucaju to nije obican liker i to je manipulacija!

U to vreme se izraz "cordial" koristio da opise pice koje je korisceno za poboljsnje celokupnog zdravlja, posebno zdravlja - srca. Medicinski CORDIAL - COR (koronarno) doslovno "SRDACINA" se odnosi na SRCE!

Ja nisam dzabe pisao da je ona imala problem sa zdravljem, i da je iz tog razloga koristila i ove "medicinske preparate" na bazi alkohola..

Dakle Slape, radi se o "medicinskim preparatima", koji su joj sluzili za ublazavanje tegoba i bolova koje je imala, osecaj slabosti i ostalog sto je kod nje bila posledica povrede nosa! Ona nije pila alkohol iz zadovoljstva vec zbog zdravlja!

Evo sa wikipedije:

"Cordial je svaki okrepljujući i poticajni pripravak koji je namijenjen u ljekovite svrhe. Izraz potječe od zastarjele upotrebe. Ranije su se stvarale razne mješavine za koje se vjerovalo da su korisne za zdravlje, posebno za srce (cor na latinskom).[1]

Cordial se koristio za obnavljanje prirodne topline, oživljavanje tela i duha i oslobađanje cijelokupnog tijela od zloćudnih bolesti.[2]

Cordiali su se također smatrali afrodizijacima, što je stajalište poticalo njihovu konzumaciju u društvenom, a ne medicinskom smislu. Rane vrste pića bile su aromatizirane začinima i biljnim sastojcima za koje se smatralo da smiruju želudac nakon pretjeranog jela."
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Rimljanima 2:14 Јер кад се људи из других народа, који немају закон, по природи држе онога што је у закону, онда су они, иако немају закон, сами себи закон. 15
Они показују да је суштина закона записана у њиховом срцу, а о томе сведочи и њихова савест и у својим мислима бивају оптужени или пак оправдани.
Da li su ljudi iz drugih naroda imali isti zakon bas kao i Jevreji???

Svi narodi imaju isti zakon kao i Jevreji! Bukvalno svi!

I drugi narodi su sebi odabrali jedan dan u sedmici za odmor. Dakle, u srcu svakog coveka je isti dekalog.. Ka tome tezi i nasa ljudska priroda, da jedan dan zastanemo i odvojimo za odmor i za duhovne aktivnosti. To nije uvek isti dan, ali potreba je ostala ista!

I ostali zakoni su tu sadrzani: ne ubij, ne cini preljube, ne ukradi, postuj oca i majku.. Savest nam svedoci da je to sve prirodno, i zato smo mi ta pravila dodali nasim ljudskim zakonima, ukljucujuci tu i sedmicni odmor!

Bog inace nema "pisani zakon", zakon je u nasem srcu. A tek kasnije kada je ljudska savest bila toliko iskvarena grehom da ga vise nije mogla voditi, Bog je nacinio i pisani zakonik, da tu savest "ozivi" pravilima! I ta pravila su bila "vaspitac do Hrista".

U Novom Zavetu vise ne vaze pisani zakoni. Jer kroz Hrista se novorodjenjem obnavlja nasa savest, pa nam vise ne treba slovo da nas vodi. Covek moze i prirodno da drzi zakon, jer je promenjena njegova licnost, i on oseca potrebu za Bogom i zeli da mu bude poslusan, pa se ovo desava prirodno, tako sto obnovljena savest radi..

Ti ne razumes sustinu.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Ona nije bila fanatik, nije zabranjivala upotrebu vina a sama ga pila tajno. Ona je pisala o izbegavanju vina, ali ko ne moze da se suzdrzi, da onda bude umeren u koriscenju ili da koristi vocni sok kao zamenu.. To je pisala i to je smisao njenih tekstova. Ne znam zasto se time manipulise?

Takodje je sama priznala da "mrzi ukus vina" (i ona je to koristila u medicinske svrhe, jer je morala) --->

"Nisam probala vino za koje tvrdite da nije opojno. Možda sam potrošila svega pola litre, uzevši žlicu sa sirovim jajetom, koliko god MRZIM OKUS VINA"


Sirce koje si ti gore pominjao uopste ne moze da izazove takvu zavisnost kakva je u tekstu opisana (bolovi ne mogu biti posledica alkohola u tom picu). A niti uzimanje tako male kolicine domaceg vina, ako je istina da je ona koristila toliku kolicinu (ne vidim razlog da joj ne verujemo).

Možda si ti upravu, možda joj i trebamo sve vjerovati. Možda ću i ja postati EGWist, ako mi navedeš prihvatljivo objašnjenje zašto je onda lagala da je bila ovisnica. Jer od svega ovoga što ti navodiš da je pila, ne može se postati ovisnik, i to teški ovisnik, kako ona opisuje svoje ovisničke muke.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Po svemu sudeci Stvarnoslap veruje u reinkarnaciju.
Jer to moze biti jedno od objasnjenja njegovog navodnog znanja da je Ellen White bila zavisnik o alkoholu.
Mozda je bio njen licni kucni ljubimac, pas, ili kanarinac, ili neka druga spodoba.
Mozda je bio njena licna kucna pomocnica, ili bastovan.

A ne bih me cudilo kada bi izjavio da je on reinkarnacija James Whitea - njenog supruga, ili cak reinkarnacija same Ellen White.

Drugo moguce objasnjenje je - da je on zavisnik o alkoholu, ili u gorem slucaju o nekim drogama, jer je obuzet ludilom laganja.
 
Natrag
Top