Šta je licemerje?

Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
Licemerje ili licemer je svako ko čini drugome ono što ne bi voleo da njemu drugi čine, pa ma šta to bilo.
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Umijem odgovoriti na pitenje: licemjerje u politici, ali nemam volje. Ja ne prodajem maglu. Kada se neki pojam ne zna precizno definisati, onda je najlakše skalaburati svašta, tako da se jedva ko može tu snaći. A, ovo da sam u svemu u pravu, ma što rekao, nisi trebala reći. To nije nivo ozbiljne rasprave, a ja sam imao namjeru da ozbiljno raspravljamo o licemjerju. Sad, pošto sam "u svemu u pravu", nema nikakve svrhe.
Pa dobro, sad ispade da ja ''prodajem'' maglu...Za mene je forum razmena mišljenja i uvažavanje drugih u istom. Ja se ne pripremam za doktorsku disertaciju, pa sad ovde tražim ''dlaku u jajetu''...Dali smo neke definicije...I to je dovoljno za početak neke diskusije. Ali za mene nema smisla diskusija, ako se vrtimo oko nekih pojmova u krug, a ništa nismo rekli. Zato sam i popustila i rekla da si u svemu u pravu. Ako ti u tome vidiš nešta loše, onda stvarno ne znam šta da ti kažem.

Što se tiče licemerja u politici, ostavićemo to za kasnije, možda će se pojaviti još neko ko zna to lepo objasniti.

Slažem se sa tobom Kalimerčice...Može se i to reći za licemerje...
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Za mene je forum razmena mišljenja i uvažavanje drugih u istom.
Aha, na način da sagovorniku kažeš - unaprijed si u pravu u svemu??? Čudno je to tvoje shvatanje razmjene mišljenjai uvažavanja drugih! Izgleda da ti rado "razmjenjuješ mišljenja" sve dok ti neko ne kaže nije tako. E, kad se to desi, ti onda, bez ikakvog utemeljenja, kažeš sagovorniku, nisi u pravu, pa kada ti to ne prođe, onda napraviš saltomortale, pa kažeš u pravu si u svemu!? Pa, vidiš, meni sa takvim sagovornicima nije interesantno "razmjenjivati mišljenja".
 
Poslednja izmena:
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Aha, na način da sagovorniku kažeš - unaprijed si u pravu u svemu??? Čudno je to tvoje shvatanje razmjene mišljenjai uvažavanja drugih! Izgleda da ti rado "razmjenjuješ mišljenja" sve dok ti neko ne kaže nije tako. E, kad se to desi, ti onda, bez ikakvog utemeljenja, kažeš sagovorniku, nisi u pravu, pa kada ti to ne prođe, onda napraviš saltomortale, pa kažeš u pravu si u svemu!? Pa, vidiš, meni sa takvim sagovornicima nije interesantno "razmjenjivati mišljenja".
Ja ne znam šta sam ti učinila, ali šta god da kažem tebi ne odgovara. Ti kao da si se opteretio mnome. Počeli smo diskusiju, okrivio si me da sam nešto rekla što nisam i konstatovao si nešto za šta sam ti rekla da nisi u pravu i to sam obrazložila, zašto tako mislim. Međutim, kada ti se to moje objašnjenje nije dopalo, ja sam rešila da popustim, da naša diskusija ne pređe u ''konflikt'', jer ovo nije vredno bilo kakvog konflikta. Nažalost, tebi ništa od onoga što sam ja rekla : ni da nisi u pravu, ni da jesi u pravu, ni da šta god kažeš, ja se slažem ne odgovara. Ja tebe čoveče ne razumem...
Ja nisam konfliktna osoba, i ovo je druga tema otkada sam na ovom forumu da imam neku raspravu. Ne spadam u osobe, koje vole dominaciju u bilo čemu, a pogotovo na ovom forumu, gde ima mnogo nepoznatih ljudi, za koje ne znam kako reaguju.
Rekla sam da je tema interesantna, samim tim, što malo ima teksta o licemerju. Ako si želeo da mene prikažeš u nekom ''lošem svetlu'', da sam nešto što nisam...izvoli...nemam ništa protiv...Što se mene tiče, ne moraš sa mnom ni razmenjivati mišljenje..., ja se nisam ni trudila, da budem interesantna, ja se trudim da budem ono što jesam...Za neke je to interesantno, a za neke ne...

Ne mislim da je ovo bila neka privatna prepiska, jer je sve bilo u okviru teme...

Evo jednog simpatičnog teksta.

O licemerju

Licemerje je je jedna od najčešćih "pojava" u ljudskoj komunikaciji o čijim mnogobrojnim negativnim svojstvima će se skoro svi brzo složiti, o čijoj nepoželjnosti će skoro svi brzo glasati ZA, o čijim štetnim posledicama će skoro svi brzo imati sijaset "primera iz života", a zatim mirno nastaviti da je primenjuju u sopstvenom ponašanju, ne videvši u tome ama baš ništa čudno.
To je takozvana "dvostruka licemerska petlja" u ljudskom ponašanju.
I kad osuđujemo licemerje, dajemo sebi za pravo da budemo - licemerni.
"Go figure", rekli bi mnogi, hajde razumi ljudsko ponašanje, ako možeš.
Ljudi su ponekad istovremeno potpuno nerazumna, a divna i zato potpuno šašava bića, rekla bih ja.
A u neposrednoj blizini svih nas su bića praktično nesposobna za licemerje - naša sopstvena i tuđa DECA. I šta radimo sa njima? Umesto da se (ako smo zaboravili kakav smo svet gledali dok smo i sami bili deca) učimo od njih iskrenosti, otvorenosti i komunikaciji bez licemerja - mi najčešće njih učimo licemerju i to zovemo vaspitavanjem, odgajanjem i odrastanjem. Odsustvo sposobnosti za licemerje je najčešći razlog zašto doba ranog detinjstva zovemo "dobom naivnosti i nevinosti, dobom iskrenosti i bezbrižnosti". A posle većim delom svog odraslog života, ponašajući se potpuno drugačije - "kao" žalimo za tim dobom, što je licemerno, naravno.
Ko god dvaput razmisli mora uvideti kako je strah od međusobne iskrenosti i volja za licemernim ponašanjem potpuno šašava stvar u ljudskom ponašanju. Ta volja da se prikazujemo "kao neko drugi", a ne "kao ono što stvarno jesmo" i još da pri tome pravo da se tako ponašamo smatramo samo svojim prirodnim pravom, ali ne i pravom drugih, često nas onemogućava da i do sebe i do drugih - dopremo. A paradoks je u tome što je to najčešći cilj - dopreti do druge osobe, razumeti se, prihvatiti, biti. Postojati iskreno u komunikaciji sa drugima.
I onda, prirodno, ljudi od licemerja naprave - društvene modele, naprave institucije, kreiraju čitav sistem pravila kojima se licemerje uspostavlja kao jedno od sredstava komunikacije. Takvi modeli, naravno, neminovno stvaraju - nepravde u društvu. Ljudi nepravde vide, osećaju ih na sopstvenoj koži, ali ih retko ili nikako dovode u vezu sa - licemerjem kojem su, u većini, skloni. Kada licemerje porodi nepravdu, ljudi se okreću "velikim rečima" koje su nespojive sa licemerjem i tako često zatvaraju "krug nemoći" zaboravljajući na sosptvene sklonosti ka hipokriziji.
Licemerje (društveno) ljudi najčešće vezuju za politiku, za javnost, za crkve, za autoritete raznih vrsta, za sve one koji javno izgovaraju kako bismo se trebali ponašati. I takvo licemerje ljudi, s pravom, najčešće - osuđuju. Licemerje (privatno) ljudi najčešće vezuju za sopstveno pravo (koje privatno odriču drugima) da se tako ponašaju i retko ga , ili nikada - osuđuju. Češće ga smatraju mudrim sredstvom sopstvenog opstanka, kao da smatraju da je biti iskren, dečije iskren, sa sobom i drugima naivno, glupo i skoro pa po sebe i druge opasno ponašanje.
Licemerje je temelj predrasuda i stereotipa, ono je osnov lažnih slika o sebi i realnosti i uvek odličan početak ljudskih nesporazuma, konflikta i nesreća.
I - licemerje je neuništivo. Može se zauzdavati, krotiti, smanjivati po malko, ali će se uvek nanovo javljati, u različitim oblicima među ljudima.
Ljudi, za svu svoju krhkost i strahove, za svu grubost drugih ljudi i sveta kojoj su katkada izloženi - nisu uspeli da smisle nikakav bolji "štit" za sebe, osim - licemerja.
Samo su zaboravili da taj i takav "štit" nema bodlje samo "spolja, prema drugima" već i "iznutra, prema nama samima".
Jedan od najlepših doživljaja koji se sa ljudima uopšte može imati je proces - oslobađanja od licemerja, proces dobrovoljnog odustajanja da koristimo licemerje tamo gde je mesto iskrenosti. Taj se proces ponekad i negde zove ljubav kad se privatno rešimo da sklonimo "štitove" licemerja ili se zove progresom, napretkom kada većina nas odluči da to uradimo u društvu.
Nemam nijedan razuman i racionalan razlog zbog kojeg verujem da je proces oslobađanja od licemerja uvek moguć - ali verujem da su ljudi za taj proces uvek sposobni. Ljudi umeju da budu pravo čudo, ako i kada se toga sete.
Smešna stvar je da su se ljudi, na primer, setili da ustanove 1.april, kao dan šale i bezazlenih prevara, ali se nisu setili da ustanove "Dan bez licemernog ponašanja, Dan obavezne iskrenosti". Jedan moj drug, temeljan, zdrav cinik mi je pri razgovoru o licemerju odmah ponudio "Ja bih predložio i utvrdio 30.februar, šta kažeš?".
Šta da mu kažem? Znamo se dovoljno dugo i dovoljno dobro da možemo komunicirati - bez licemerja. Meni katkada treba njegov zdrav cinizam, a njemu treba moja tvrdoglava ubeđenost da i stvari i događaji i ljudi mogu uvek biti bolji nego što jesu.

Izvor: Blog B92
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ja ne znam šta sam ti učinila, ali šta god da kažem tebi ne odgovara. Ti kao da si se opteretio mnome.
Bože, sačuvaj! Što bih se ja tobom opterećivao? Otkud ti takva pomisao? Nego, znaš li ti šta je korektna rasprava? Ne znaš. Kada kažeš sagovorniku - nisi u pravu, a kasnije se ispostavi da si pogriješila, odnosno da je sagovornik bio u ptavu, ono što minimalna korektnost zahtijeva jeste da se to prizna i da se kaže, a ne da se to priznanje izvrće u ironiju tipa - unaprijed si za sve u pravu. Ovim ja završavam polemiku sa tobom, jer ti si samo za razmjenu mišljenja sa istomišljenicima.
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Bože, sačuvaj! Što bih se ja tobom opterećivao? Otkud ti takva pomisao? Nego, znaš li ti šta je korektna rasprava? Ne znaš. Kada kažeš sagovorniku - nisi u pravu, a kasnije se ispostavi da si pogriješila, odnosno da je sagovornik bio u ptavu, ono što minimalna korektnost zahtijeva jeste da se to prizna i da se kaže, a ne da se to priznanje izvrće u ironiju tipa - unaprijed si za sve u pravu. Ovim ja završavam polemiku sa tobom, jer ti si samo za razmjenu mišljenja sa istomišljenicima.
Ja ne mislim da sam pogrešila, kada sam ti rekla da nisi u pravu, a i obrazložila sam ti, zašto tako mislim. Ja sam samo želela da ti popustim, jer ne mogu da se raspravljam sa nekim zbog nečeg, što meni nije važno u životu. Nisam ja problem u celoj ovoj priči, već ti. Ti si taj koji nije navikao da mu se neko suprostavi u raspravi, a ne ja.

Žao mi je što si ovakvu temu ''uništio''. Što se mene tiče, možeš i da je zaključaš. Ne mislim, da bi bilo kome bilo interesantno da se priključi ovakvoj raspravi. Meni je lično neprijatno, što sam dovedena u situaciju da se sa nekim raspravljam na javnim stranama. Prosto me je sramota!
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Evo i mene :)
Veza koristoljublja i nošenja brojanica je za mene očigledna na način koji sam opisao, mada čini mi se da nije prepoznata ironija pa nasta zabuna. Znači nema tu kontradiktornosti...da ne dodajem novi izraz, neka bude "dodvoravanje većini". I nisam mislio na sve ljude naravno jer bi to bila nepotrebna i neukusna generalizacija koja se tiče vernika...već o ljudima koje sam sretao i koje često srećem. Pa i čitav stav o licemerju zasniva se na impresijama svakodnevnog života i onim pojavnim oblicima koj isu meni privukli pažnju.
Jurivaka, nema potrebe da nekome držiš predavanja o konstruktivnosti diskusije. Da ti je stalo do tuđeg mišljenja ti bi prvi dao odgovor na temu koja nije juče otvorena a ne čekao da se drugi jave da bi ih ispravljao po svaku cenu kroz suvišna uopštavanja detalja da bi dokazivao autentičnost svog stava.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Evo i mene :)
Veza koristoljublja i nošenja brojanica je za mene očigledna na način koji sam opisao, mada čini mi se da nije prepoznata ironija pa nasta zabuna. Znači nema tu kontradiktornosti...da ne dodajem novi izraz, neka bude "dodvoravanje većini". I nisam mislio na sve ljude naravno jer bi to bila nepotrebna i neukusna generalizacija koja se tiče vernika...već o ljudima koje sam sretao i koje često srećem. Pa i čitav stav o licemerju zasniva se na impresijama svakodnevnog života i onim pojavnim oblicima koj isu meni privukli pažnju.
Jurivaka, nema potrebe da nekome držiš predavanja o konstruktivnosti diskusije. Da ti je stalo do tuđeg mišljenja ti bi prvi dao odgovor na temu koja nije juče otvorena a ne čekao da se drugi jave da bi ih ispravljao po svaku cenu kroz suvišna uopštavanja detalja da bi dokazivao autentičnost svog stava.
Šta ti znači ovo - da bi dokazivao autentičnost svoga stava? Valjda svoj stav? Dozvoli da ja ocjenjujem da li nekome trebam skrenuti pažnju o korektnosti diskusije, jer se radi o meni. I vidiš, ja sam našao da ima potrebe skrenuti pažnju na to. Nadalje, svako od nas se može ukljkučiti u raspravu na nekoj temi kada to želi, valjda je to jasno.
Ono sa čime se ja nisam složio u tvom prvom postu jeste što si rekao da je lecemjerje uvijek povezao sa koristoljubljem. To jednostavno nije tačno. Da se razumijemo. Licemjerje može biti i iz koristoljublja, ali ne mora. Upravo je kontradiktornost tvoga stava u tome, jer nošenje brojanica i krstova oko vrata, nije ni iz kakvog koristoljublja niti ga tu ima. Jasno je da to jedni rade iz iskrenog vjerskog ubjeđenja, a drugi iz nekih drugih razloga, ali ni jedni ni drugi ne ostvaruju nikakv profit time što to nose.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Šta ti znači ovo - da bi dokazivao autentičnost svoga stava? Valjda svoj stav? Dozvoli da ja ocjenjujem da li nekome trebam skrenuti pažnju o korektnosti diskusije, jer se radi o meni. I vidiš, ja sam našao da ima potrebe skrenuti pažnju na to. Nadalje, svako od nas se može ukljkučiti u raspravu na nekoj temi kada to želi, valjda je to jasno.
Ono sa čime se ja nisam složio u tvom prvom postu jeste što si rekao da je lecemjerje uvijek povezao sa koristoljubljem. To jednostavno nije tačno. Da se razumijemo. Licemjerje može biti i iz koristoljublja, ali ne mora. Upravo je kontradiktornost tvoga stava u tome, jer nošenje brojanica i krstova oko vrata, nije ni iz kakvog koristoljublja niti ga tu ima. Jasno je da to jedni rade iz iskrenog vjerskog ubjeđenja, a drugi iz nekih drugih razloga, ali ni jedni ni drugi ne ostvaruju nikakv profit time što to nose.

Autentičnost svog stava? Pa da si drugačiji, mudriji od drugih, bolji...u tom smislu. To se vidi iz prvog komentara ove teme. Nije ovo prva jedina "diskusiona" tema na forumu pa da je tek tako izvučeno. Ista je logika i kod konstruktivnosti diskusije, da li je ili nije.
Za mene licemerje jeste uvek vezano za koristoljublje, ali sad zavisi kako se taj pojam shvata i doživljava. Ne mora mora uvek da bude vezano, posredno ili neposredno za materijalnu procenjivost, tako da nije sve u profitu.
Sam reče...
Evo jedne definicije licemjerstva: "Licemjerstvo u osnovi znaci pokazivati se drugima u pozitivnim osobinama i pretvarati se drugacijim nego sto covjek jeste, u cilju pridobijanja njihove naklonosti i visokog misljenja o sebi."
pa zato ne razumem kontradiktornost ali, ok je yes3
 
Natrag
Top