Šta je licemerje?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Neke stvari znam bolje od drugih, neke ne znam. Ovo se može odnositi na svakoga od nas. Niti svi znamo sve, niti nas ima da ništa ne znamo.
Dobro je kada pričamo o stvarima koje znamo, a nije dobro kada pričamo o nečemu što malo znamo.
Ova definicija licemjerstva, "Licemjerstvo u osnovi znači pokazivati se drugima u pozitivnim osobinama i pretvarati se drugačijim nego sto čovjek jeste, u cilju pridobijanja njihove naklonosti i visokog misljenja o sebi.", akcenat stavlja na naklonost i visoko mišljenje, a ne direktno na koristoljublje. Naravno, i iz toga može proizaći korist, ali nužno ne mora. U osnovi, prvi cilj licemjera je stvaranje lažne slike o sebi i to po pravilu, pozitivnije i bolje od one što on stvarno jeste.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Hmmm...nekad je u životu sve prividno i lažno, zato i postoji vera u bolje sutra.
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
U osnovi, prvi cilj licemjera je stvaranje lažne slike o sebi i to po pravilu, pozitivnije i bolje od one što on stvarno jeste.

Mož` da bidne, al ne mora da znači. Može biti i samo "linija manjeg otpora". Npr, da se ne zamerimo kroz dijalog ili način ponašanja nekome ko će nam, možda, eventualno, sutra biti potreban :), itd...
Mogli bismo nabrajati situacije i situacije, definicije i definicije. U suštini licemerstvo je postojanje dva aršina. Jedan sopstveni a drugi po potrebi i prilagodljiv. U zavisnosti od situacije i osoba.

Nekad može biti "najpametnije je ćutati", pa ispadneš licemer...U svetovnom životu je gotovo nemoguće non-stop, uvek i svuda, ne biti licemer.

Ako ćemo pravo, svako od nas je makar jednom bio licemeran. E sada, da li ga je toga stid ili ne, to je druga tema.
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Npr, da se ne zamerimo kroz dijalog ili način ponašanja nekome ko će nam, možda, eventualno, sutra biti potreban :), itd...
Za mene je ovo dobar primer i najučestaliji primer licemerja...bilo da se radi o poslu, ljudima, forumu...A može se odnositi i na ovu temu....

Licemerje je učestalo kod ljudi koji se druže. Mnogo toga ih vezuje, ali neki stavovi, mišljenja, nisu ono što jedan od drugog u potpunosti očekuju. Nijedan od njih se ne usuđuje reći drugom, šta misli u pogledu nekog stava, mišljenja itd. iz bojazni da ne izgubi prijatelja. Čak šta, vrlo često se slažu sa mišljenjem drugog, iako u suštini misle sasvim suprotno...


Iz prethodno rečenog, za licemernu osobu se može reći i ovo:''Licemerna osoba se obično pretvara, da je ono što nije, ali i da kaže da misli ono što ne misli ''.


Mislim da su najinteresantnije teme za diskusiju, one koje su malo pominjane ili ih uopšte nema na stranama neta. Nije interesantno diskutovati o nečem što je već poznato i što je već neko komentarisao na 1000 strana. Zato se ovo i zove ''forum''...Svako ima pravo na svoje mišljenje i pravo da prestane diskusiju kada želi...
 
Član
Učlanjen(a)
18.04.2011
Poruka
366
licemerje je vestina:)..naravno,u negativnom smislu....licemerna osoba je tako struktuirana da svoje ponasanje uvek kreira po drugome..da bi ostvarila neki svoj cilj..licemeri znaju da se lazno dodvoravaju,da se smeju kad im se ne smeje..da laskaju,podilaze.....ali mislim da je pozadina korist..bilo koje vrste..da li materijalne,emotivne...pa cak i unutrasnje,psiholoske..
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Okruženi smo licemerjem...Kao da je svet satkan na njemu....Nema oblasti života u kojoj licemerje nije zauzelo visoko mesto...
Evo kako ga religija prepoznaje....

„Nipošto nemojte da se molite kao licemeri.“ Reč licemer znači glumac i vi znate da je glumac onaj koji se popne na binu i pretvara se da je nešto što u stvarnom životu zapravo nije. U stvarnom životu on može biti pijanica, ali na bini može glumiti svetog čoveka. I postoji mnogo takvih religioznih licemera. Njihova bina je skupština (mesto sastajanja ili hala) i kada dođu nedeljom na bogosluženje, oni su lepo obučeni za glumu, kao sveti ljudi. Cela stvar je drama. Oni se mole, propovedaju, rade toliko mnogo stvari, ali kada jednom siđu sa te bine (koja je crkva ili mesto sastajanja), opet postaju „svoji“ i žive istim starim životom kojim su živeli ranije. Baš kao kada bi otišao u kuću glumca i otkrio da se ne ponaša u svojoj kući isto kao na bini, ne bi bio iznenađen pošto znaš da je on tamo samo glumio, a ovde je stvarna osoba, upravo tako je i sa mnogim hrišćanima. U crkvi glume, pevaju pesme velike posvećenosti Bogu, koju ne pokazuju u svojim životima, a kada se vrate kući postaju stvarne osobe i takvu vrstu stvari Isus je najviše osuđivao!

Izvor:bozija rec
 
Član
Učlanjen(a)
14.04.2011
Poruka
128
images



Licemjerje=dvoličnost (možda još i - koje si svjestan).

Nismo uvijek isti, niti dosljedni, neki izbori stavljeni pred nas, posebno gdje se bira manje zlo od većeg, učine nas licemjernima, kao i raskorak između osobne teorije i prakse.
To se nalazi kod svakog čovjeka, osim ako nije star i mudar kao Metuzalem, il odsječen od svijeta ko kakav jogin.

Birati da se ne bude licemjeran, a i priznati kad nekad i budeš, dobar je odnos sa svojim licemjerjem. To je onda nelicemjerno. yes3
 
Član
Učlanjen(a)
26.04.2011
Poruka
277
Licemjeri....pa da podjemo od mene,nas! svi mi ovdje smo licemjeri u nekom smislu,i ko tvrdi drugacije laze sebe!svi mi ovdje se predstavljamo kao neko drugi,bolji,pametniji,sposobniji,svestraniji,toliko o nama! e sad postoji kategorizacija licemjerstva u smislu koliko je opasna,koliko ko dobiva ,sta ocekuje od licemjernog podilazenja ili bilo kakvog licemjernog pristupa nekome ili prema nekome.svi smo mi bili nekad ili cemo biti u prilici da budemo licemjerni.po meni sve dok to nije na stetu druge osobe ,ne podriva njen integritet(ovu rec cesto koriste politicari,pa da je ponekad stavimo i u drugi kontekst),i sve dok je to "humana laz" ja sam za koristenje po potrebi"na recept ili kasicicu".....
 
Član
Učlanjen(a)
13.02.2011
Poruka
343
Licemjeri....pa da podjemo od mene,nas! svi mi ovdje smo licemjeri u nekom smislu,i ko tvrdi drugacije laze sebe!svi mi ovdje se predstavljamo kao neko drugi,bolji,pametniji,sposobniji,svestraniji,toliko o nama! e sad postoji kategorizacija licemjerstva u smislu koliko je opasna,koliko ko dobiva ,sta ocekuje od licemjernog podilazenja ili bilo kakvog licemjernog pristupa nekome ili prema nekome.svi smo mi bili nekad ili cemo biti u prilici da budemo licemjerni.po meni sve dok to nije na stetu druge osobe ,ne podriva njen integritet(ovu rec cesto koriste politicari,pa da je ponekad stavimo i u drugi kontekst),i sve dok je to "humana laz" ja sam za koristenje po potrebi"na recept ili kasicicu".....

Jedna ruza
give_rose.gif
za iskrenu dusu...
 
Natrag
Top