SSD-ваши тестови, искуства, оцене и препоруке

UPLOADER
Učlanjen(a)
28.07.2010
Poruka
1.523
Instalirao sa Win.10 na SSD.1000 puta brzi OS nego na HDD-u.
Претера га ти. У сваком случају да је SSD бржи, посебно већ 6 генерација NVMe дискова.
Ево са мог рачунара дискови, SSD као оперативни и 2 HDD за складиштење:
сам.png

то.png

се.png
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.318
Претера га ти. У сваком случају да је SSD бржи, посебно већ 6 генерација NVMe дискова.
Ево са мог рачунара дискови, SSD као оперативни и 2 HDD за складиштење:
Pogledajte prilog 155406

Pogledajte prilog 155407

Pogledajte prilog 155408
Pa nisam bas preterao mnogo.Podizanje Win.10 na HDD-u,trajao vise od pola sata,a sada na SSD,za nepune dve minute.Mogu odmah da krenem sa radom, bilo sta.
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
28.07.2010
Poruka
1.523
Pa nisam bas preterao mnogo.Podizanje Win.10 na HDD-u,trajao vise od pola sata,a sada na SSD,za nepune dve minute.Mogu odmah da krenem sa radom, bilo sta.
Ако је трајало пола сата, то је диск био на издисају а може бити и да се подизали пуно програма истовремено.
На SSD-у, две минуте је јако много. Не би смео да прелази 20 секунди, биће да се подиже много програма у старту без потребе?
Иначе, лично не видим значај те брзине подизања система. Мени је лап топ увек у режиму спавања, оно, само спустим поклопац.
На рачунару нисам никада нешто обраћао пажњу јер се брзо подиже и погледао сам сада, после твог поста. Исто користим win10
win.PNG
и систем се подиже за непуних 13 секунди. Касније, у раду, ту брзину за незахтевне операције (што је у већини случајева корисника) тешко је уочити.
Зашто то кажем? Ево, у рачунару имам SSD NVMe Samsung, окачио сам скрин шот брзине у претходном посту и, рекох, систем се подиже за непуних 12 секунди. На лап топу из 2010, који је SATA2, заменио сам стари HDD на SSD Seagate, наравно SATA, и на коме користим исти win10 и на лап топу подиже се за 16 секунди.
У раду, по питању отварања више линкова у прегледачу, нема приметне разлике. И остале операције иду глатко као на овом са SSD NVMe а разлика у брзини на синтетици је готово 12 пута.
На лап топу је нешто испод 300MB/s, пошто је сам лап топ SATA2 док је на рачунару са SSD NVMe 3374MB/s.
Разлика у подизању није 12 пута него симболична, свега 4 секунде или 30% спорији.
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
28.07.2010
Poruka
1.523
На јесен ће две године како сам обновио лап топ Асус из 2010 (произведен 07.2010):
IMG_20220813_141722.jpg

Заменио сам тастатуру на руску, пошто са прешао да живим у Русији:
IMG_20220813_141707.jpg

Сем тастауре, заменио сам стари HDD Segate који је био у очајном стању:
stari hdd.png
hdd steri.png

а убацио сам нови SSD Seagate (који је ограничен брзином SATA II, која је на лап топу):
ssd.png
ssd s.png

Поред тога, избацио сам CD и убацио додатни HDD Seagate:
novi hdd.png
hdd novi.png

Поред тога, заменио сам WiFi и Bluetooth пошто су давно превазиђени. WiFi је био само 2,4 а сада је 2,4 а такође 5 и 6 а Bluetooth је био 2.0 а сада је 5.2:
IMG_20220813_142341.jpg

Сада ми путем WiFi-ја ради на пуној брзини интернета а путем Bluetooth-а могу користити Bluetooth слушалице као и Bluetooth звучник JBL као и DAC:
IMG_20220813_142735.jpg

Пошто у Русији нема царине ни ПДВ-а на пошиљке са Алија, све ме је коштало непуних 100 евра.
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.318
Ако је трајало пола сата, то је диск био на издисају а може бити и да се подизали пуно програма истовремено.
На SSD-у, две минуте је јако много. Не би смео да прелази 20 секунди, биће да се подиже много програма у старту без потребе?
Иначе, лично не видим значај те брзине подизања система. Мени је лап топ увек у режиму спавања, оно, само спустим поклопац.
На рачунару нисам никада нешто обраћао пажњу јер се брзо подиже и погледао сам сада, после твог поста. Исто користим win10
Pogledajte prilog 155420
и систем се подиже за непуних 13 секунди. Касније, у раду, ту брзину за незахтевне операције (што је у већини случајева корисника) тешко је уочити.
Зашто то кажем? Ево, у рачунару имам SSD NVMe Samsung, окачио сам скрин шот брзине у претходном посту и, рекох, систем се подиже за непуних 12 секунди. На лап топу из 2010, који је SATA2, заменио сам стари HDD на SSD Seagate, наравно SATA, и на коме користим исти win10 и на лап топу подиже се за 16 секунди.
У раду, по питању отварања више линкова у прегледачу, нема приметне разлике. И остале операције иду глатко као на овом са SSD NVMe а разлика у брзини на синтетици је готово 12 пута.
На лап топу је нешто испод 300MB/s, пошто је сам лап топ SATA2 док је на рачунару са SSD NVMe 3374MB/s.
Разлика у подизању није 12 пута него симболична, свега 4 секунде или 30% спорији.
Ja nocu iskljucujem komp i obicno sam na 7-ici,ali kada dodju unuci,njima prebacujem na 10-ku,jer i ako nesto zeznu,sada je 10-ku mnogo lakse instalirati,nego 7-icu,jer na njoj je sve manje podrske u apdejtima,pa moram sve sam da trazim od dosta apdejta koji su potrebni za rad OS-a.Nije HDD na izdisaju,promenio sam nekoliko,a svi spravni,isto se desava.To za dva minuta sam reko onak od oka,jer SSD stvarno brzo pokrece OS iako ima pozadinskih programa.
 
Učlanjen(a)
23.10.2015
Poruka
407
Moj je Sasmung Evo 970pro plus.
Nista nisam benchmarkovao, radi kako treba.
Valjda kada se benchamarkuje, sto je veci skor, veci je ego korisnika?
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
28.07.2010
Poruka
1.523
Moj je Sasmung Evo 970pro plus.
Nista nisam benchmarkovao, radi kako treba.
Valjda kada se benchamarkuje, sto je veci skor, veci je ego korisnika?
Нема за тим потребе. Већ сам написао, у раду већине компјутера ту брзину неће разликовати од брзине SSD SATA III.
Једино што је Самсунг направио превару. У опису му пише да је Sasmung Evo 970pro plus са MLC меморијом а у ствари је са TLC а то је велика разлика!
Сајт Самсунга: https://semiconductor.samsung.com/consumer-storage/internal-ssd/970evoplus/
мклц.PNG
Курвински су написали 3 бита, што је TLC (Triple-Layer Cell)!
As its name implies, TLC SSDs write three bits to each cell. At this writing, TLCs are the most common type of SSD.
They pack more capacity than SLC and MLC drives into a smaller package, but sacrifice relative speed, reliability, and durability. That doesn’t mean TLC drives are bad. In fact, they’re probably your best bet right now—especially if you’re hunting for a deal.
Don’t let the notion of less durability get you down; TLC SSDs usually last for several years.
Али додали су и MLC што многе може довести у заблуду јер је MLC (multi-level cell) а мулти је више од један а не значи да је максимално два, колико је у ствари бита MLC?
Такође, њихов V-NAND је исто што и 3D NAND, што значи да има складиштење и по висини, вертикала или трећа димензија поред дужине и ширине.
Овим маркетиншким триком (преваром) довели су многе купце у заблуду.
Управо сам једном купцу писао тужбу, пошто му нису усвојили рекламацију за превару.
За цену тог самсунга oд 250gb могу се купити, рецимо, два SSD диска AData од 256ГБ (AdataASX8200PNP-256GT-C) или један од 512 и још и кусур остаје. На те дискове гаранција исто 5 година а ресурс им је 160TBW а самсунгу 150. Брзина се мало разликује и на тесту имају високу оцену. Меморија је поштено назначена, TLC!
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
28.07.2010
Poruka
1.523
Више од годину дана нисам качио ништа од тестова. Проблем је што се у Србији мало купује са Али експреса па рецензије таквих дискова немају неког смисла.
Купио сам у суботу, 17.09. 22. диск NETAC N600S NT01N600S-256G-S3X. Пошто се исти продаје и у Србији, можда ће некоме бити од користи мој тест.
Да почнем. Муштерија ми је донела стари лап топ, Acer Aspire V3-571G, на оправку. Кочи, греје се, не раде све типке на тастатури...све у свему треба му сервис. Ок, отворио, очистио, заменио пасту, заменио тастатуру и решио да заменим стари хард, који је исправан али спор:
CrystalDiskMark_20220918191553.png
На нету сам погледао шта је јефтино а добро, јер улагати велики новац у стари рачунар нема смисле. Одабрао сам NETAC N600S NT01N600S-256G-S3X јер једини нуди гаранцију од 5 година и још је на попусту (овде код мене у Русији):
82ce06.jpg
Коштао ме је у динарима 2.600 динара.

Што се тиче паковања, ништа посебно, класика, картонска кутија са основним подацима:
viber_slika_2022-09-18_10-09-21-883.jpgviber_slika_2022-09-18_10-09-21-951.jpg

Кућиште самог диска је од пластике, сасвим очекивано за овај сегмент дискова:
1.PNG

Визуелно ништа посебно тако да сам одмах кренуо на конкретно.
Наравно, одмах сам га отворио да видим шта је под хаубом:
viber_slika_2022-09-18_10-09-21-627.jpg
viber_slika_2022-09-18_10-09-21-335.jpg
disk.jpg

Контролер Maxio MAS0902A-B2C у рангу са Silicon Motion SM2258XT, Phison PS3111-S11, Marvell 88NV1120. У преводу, типичан контролер за овај сегмент!
Такав контролер сам сретао и на брендираним дисковима АDATA, Apacher, Patriot. Сасвим ок контролер са два језгра, има и са једним.
Контролер Maxio MAS0902A-B2C ради без буфер DRAM-а. Рекох, ради на два језгра и подржава контролу грешака AgileECC 2 и SLC-кешировање WriteBooster 2, технологију Virtual Parity Recovery и т. д.
Меморијски чипови YMTC 3dv2-64L TLC су од кинеског произвођача Yangtze Memory (кинески државни произвођач интегрисаних полупроводничких уређаја специјализован за чипове и флеш меморије. Основан 2016. године у Вухану). Ова врста меморије се може видети на Patriot Burst диску. Једина разлика је у томе што на Patriot QLC диску, а овде ТLC.

Да видимо шта каже синтетика?
CrystalDiskInfo_20220917132759.jpg
CrystalDiskMark_20220917164143.jpg
Прво што ми је пало у очи, кинез са сензором температуре. Гомила кинеза ми је прошла кроз руке без сензора. Диск је нов, брзина изнад мојих очекивања. Пријатно изненађење!

Због ограниченог броја фотографија, тест мора из два дела!
 
Natrag
Top