Spasenje (Sotirologija)

Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Vase misljenje, sta trebamo ciniti da bi smo se spasili?
U Pravoslavlju Bog je ljubav i ljudi su stvoreni da se oboze, a kako da se obozimo ako nemamo ljubavi?
Apostol Pavle je izrekao himnu ljubavi i sve je rekao, ap. Petar je to potvrdio, a ap. Jakov je rekao "Vera bez dela je mrtva".Apostol PAvle kaze da je vera osnov svega cemu se nadamo mada on ne kaze da se samo verom spasavamo.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Vase misljenje, sta trebamo ciniti da bi smo se spasili?
U Pravoslavlju Bog je ljubav i ljudi su stvoreni da se oboze, a kako da se obozimo ako nemamo ljubavi?
Apostol Pavle je izrekao himnu ljubavi i sve je rekao, ap. Petar je to potvrdio, a ap. Jakov je rekao "Vera bez dela je mrtva".Apostol PAvle kaze da je vera osnov svega cemu se nadamo mada on ne kaze da se samo verom spasavamo.

Pitanje "ili - ili", vjerom ili djelima, je pogrešno pitanje, točnije, to je apsurdno pitanje. To je isto kao da se pitamo, radi li automobilski motor na gorivo koje iz rezervoara dotiče do motora, ili na ono gorivo koje na komandnoj ploči pokazuje popunjenost rezervoara. Naravno da motor radi na ovo prvo gorivo, ali ako sve "funkcionira" onda će nam i "pokazivač tanka" svjedočiti da ima ili nema goriva. Tako je i sa vjerom i djelima. Djela ne mogu zamijeniti vjeru, ali ona su svjedok vjere. Zato sveti Ivan kaže: Pokaži mi svoju vjeru bez djela, a ja ću tebi djelima pokazati svoju vjeru.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Ja mislim da je glavni faktor Ljubav ,a ne vera i dela , naravno vera je osnov svega i bez nje se ne moze ona je uslov, ali iz vere se radja ljubav, a iz ljubavi se radjaju dela.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Vera je najbitniji uslov i sama pokretačka sila koja dovodi do toga da Sveti Duh može delovati na naša srca i misli i u nama probuditi duh pravog pokajanja.
Pokajanje ili priznanje greha rezultuje predanjem Bogu i novorođenjem i posvećenjem koje Bog čini svojim Duhom u nama i rađa duhovne rodove - od kojih je najveći rod ljubavi iz kojeg proizilaze i svi ostali, od kojih je najznačajniji posvećen život u skladu sa Božjom voljom.

"Pokajte se dakle, i obratite se da se očistite od greha svojih, da dođu vremena odmaranja od lica Gospodnjeg.
I da pošalje unapred narečenog vam Hrista Isusa, Kog valja dakle nebo da primi do onog vremena kad se sve popravi, što Bog govori ustima svih svetih proroka svojih od postanja sveta" ( dela apostolska 3. 19 - 21 )

"Odgovori Isus i reče mu: zaista, zaista ti kažem: ako se ko nanovo ne rodi, ne može vidjeti carstva Božijega.
Reče Nikodim njemu: kako se može čovjek roditi kad je star? eda li može po drugi put ući u utrobu matere svoje i roditi se?
Odgovori Isus: zaista, zaista ti kažem: ako se ko ne rodi vodom i Duhom, ne može ući u carstvo Božije.
Što je rođeno od tijela, tijelo je; a što je rođeno od Duha, duh je.
Ne čudi se što ti rekoh; valja vam se nanovo roditi.
Duh diše gdje hoće, i glas njegov čuješ, a ne znaš otkuda dolazi i kuda ide; tako je svaki čovjek koji je rođen od Duha"
( Jovan 3. 3 - 8 )

jednostavnim rečima - pokajanje koje Bog postavlja kao bitan uslov za ulazak u Božje carstvo slave - podrazumeva naše shvatanje da smo grešni i da nam je potreban spasitelj, da sami nismo u stanju da se izborimo sa grehom i grešnim sklonostima koje postoje u nama, a koje se javljaju kao posledica naše telesne grešne prirode koju smo nasledili rođenjem na ovoj zemlji, i da sami po sebi nemamo silu da svoj život uskladimo sa načelima Božje pravde zapisanim u njegovim zapovestima.

"Jer svi sagrešiše i izgubili slavu Božiju" ( Rimljanima poslanica 3. 23 )

"Može li Etiopljanin promeniti kožu svoju ili ris šare svoje? Možete li vi činiti dobro naučivši se činiti zlo?" ( knjiga proroka Jeremije 13. 22 - 23 )

Shvatanjem ove realnost - mi treba da učinimo konkretne korake u svom životu u odnosu na ovo grešno stanje u kome se nalazimo, a to je - da dođemo Bogu verom i da u iskrenoj molitvi zatražimo da nas on povede putem spasenja i duhovne obnove, da deluje na nas i naša srca silom Svetoga Duha koji je upravo dat sa ciljem da u ljudima probudi duh pravog pokajanja i obnovi Božji porušeni moralni lik, da nas zaodene u haljine Hristove pravde i da nam pomogne da svoj život uskladimo sa moralnim principima zapisanim u Božjoj reči i njegovim zapovestima.
Prednost koju Bog danas daje svakom čoveku je ta - da Hristovom pravednošću mi možemo biti potpuno očišćeni od sile greha i dostići savršenstvo kataktera - što će dovesti do toga da potpuno odražavamo Hristov lik.
Hristos nam danas uračunava zasluge svoje žrtve i prolivene krvi i poklanja nam svoju uračunatu pravednost pod uslovom vere i pokajanja, koje podrazumeva priznanje greha i napuštanje svega što je u suprotnosti sa Božjom voljom
Dok nam se datom pravednošću, zahvaljujući njegovoj posredničkoj službi - daje dar Svetoga Duha, koji omogućuje da živimo posvećenim životom u skladu sa načelima Božjeg zakona i da rastemo u milosti, preobražavajući naš život i karakter - dok dostignemo svi savršenstvo u visini mere rasta Hristova.

"Opravdavši se, dakle, verom, imamo mir s Bogom kroz Gospoda svog Isusa Hrista,
Kroz kog i pristup nađosmo verom u ovu blagodat u kojoj stojimo, i hvalimo se nadanjem slave Božije" ( Rimljanima poslanica 5. 1 - 2 )
"Докле достигнемо сви у јединство вере и познање Сина Божијег, у човека савршеног, у меру раста висине Христове" ( Efescima poslanica 4. 13 )

Da bi čovek shvatio ovo opravdanje verom i prirodu promene koju Bog čini u nama - on mora spoznati šta znači pravo obraćenje i prava priroda posvećenja.
Kao što je napomenuto - mi ljudi nismo u mogućnosti da sami sebe promenimo i da živimo u skladu sa Božjom voljom, jer se rađamo grešni i u nama se bore različite strasti naše pale grešne prirode koju smo nasledili padom prvih ljudi Adama i Jeve.
Jedino Bog može da nas promeni delujući na nas i naše biće svojom preporađajućom silom Svetoga Duha koji u nama obnavlja porušeni Božji lik, pod uslovom da verom primimo Isusa kao ličnog spasitelja, da predamo svoju volju u njegove ruke i dopustimo Duhu Svetome da deluje na naša srca i misli i da nas promeni, - jer je Bog tako i obećao, samo ako to želimo i zatražimo od njega:

"Zato još govori Gospod: Obratite se k meni svim srcem svojim i posteći i plačući i tužeći.
I razderite srca svoja, a ne haljine svoje, i obratite se ka Gospodu Bogu svom, jer je milostiv i žalostiv, spor na gnev i obilan milosrđem i kaje se oda zl"
( knjiga proroka Joila 2. 12 - 13 )"I pokropiću vas vodom čistom, i bićete čisti; ja ću vas očistiti od svih nečistota vaših i od svih gadnih bogova vaših.
I daću vam novo srce, i nov ću duh metnuti u vas, i izvadiću kameno srce iz tela vašeg, i daću vam srce mesno.
I duh svoj metnuću u vas, i učiniću da hodite po mojim uredbama i zakone moje da držite i izvršujete" ( knjiga proroka Jezekilja 36. 25 - 27 )

Iz tog razloga - Bog na je dao svoju pisanu reč, putem koje se on obraća čoveku i kroz koju deluje sila Duha Svetoga i vodi čoveka ka Bogu i, u čemu se ostvaruje i čovekovo obraćenje i proces posvećenja.

"I budući da iz malena umeš sveta pisma, koja te mogu umudriti na spasenje u Hristu Isusu.
Sve je pismo od Boga dano, i korisno za učenje, za karanje, za popravljanje, za poučavanje u pravdi,
Da bude savršen čovek Božji, za svako dobro delo pripravljen" ( 2 poslanica Timotiju 3. 15 - 17 )

Prava priroda pokajanja, obraćenja i posvećenja koje Bog čini u nama svojim Svetim Duhom, se sastoje u tome - da čovek čitanjem ili pak sliušanjem reči Božje - biva Svetim Duhom osvedočen u svoju grešnost i da mu je potreban spasitelj.
Ako se ne usprotivi ovoj sili osvedočenja - on biva pokrenut da učini konkretne korake ka Bogu i da u pokajničkoj molitvi prizna svoju nemoć da se sam izbori sa grehom, i da traži silu od Boga i Božansko prosvetljenje da od tog trenutka živi jednim novim životom u zajednici sa Bogom.

U tom trenutku - čovek možda oseća sav teret greha koji je na njegovim plećima i žestinu borbe sa starom grešnom prirodom, ali u skladu sa njegovom iskrenošću i ozbiljnošću namere a ne pokrenut trenutnim pobudama i osećanjima, daje mu se sila Svetoga Duha i Božansko prosvetljenje.
Drugim rečima - čovek biva u trenutku ispunjen silom Božjom koja u njemu proizvodi manifestacije istinskog oslobođenja od greha i njegove sile, koje čovek oseća u svakom deliću svoga bića.
Njegovo srce u trenutku biva omekšano i ispunjeno neizrecivom ljubavlju, radošću i nebeskim mirom, i on u tim trenutcima možda i sa suzama zahvaljuje Bogu na njegovoj ljubavi koju je iskazao prema grešniku koji se kaje.

Čovek koji doživi ovakvo iskustvo - on nastavlja dalje kroz život velikim koracima i novom silom koja je u njemu, svakoga dana rastući u veri, čitanjem reči Božje i kroz molitvu, zahvaljivanjem i radom za druge.
Ovako obraćeni čovek - rađa duhovne rodove i živi jednim novim životom bez greha, svakoga dana rastući u veri i poznanju Božje volje.

"Ili ne znate da svi koji se krstismo u Isusa Hrista, u smrt Njegovu krstismo se?
Tako se s Njim pogrebosmo krštenjem u smrt da kao što usta Hristos iz mrtvih slavom Očevom, tako i mi u novom životu da hodimo.
Jer kad smo jednaki s Njim jednakom smrću, bićemo i vaskrsenjem;
Znajući ovo da se stari naš čovek razape s Njime, da bi se telo grešno pokvarilo, da više ne bismo služili grehu.
Jer koji umre oprosti se od greha.
A ako umresmo s Hristom, verujemo da ćemo i živeti s Njim,
Znajući da Hristos usta iz mrtvih, već više ne umire; smrt više neće ovladati njime.
Jer šta umre, grehu umre jedanput; a šta živi, Bogu živi.
Tako i vi, dakle, držite sebe da ste mrtvi grehu a živi Bogu u Hristu Isusu Gospodu našem.
Da ne caruje, dakle, greh u vašem smrtnom telu, da ga slušate u slastima njegovim;
Niti dajte udova svojih grehu za oružje nepravde; nego dajte sebe Bogu, kao koji ste živi iz mrtvih, i ude svoje Bogu za oružje pravde"
( Rimljanima poslanica 6. 3 - 13 )
"A poznata su dela telesna, koja su preljubočinstvo, kurvarstvo, nečistota, besramnost,
Idolopoklonstvo, čaranja, neprijateljstva, svađe, pakosti, srdnje, prkosi, raspre, sablazni, jeresi, Zavisti, ubistva, pijanstva, žderanja, i ostala ovakva za koja vam napred kazujem kao što i kazah napred, da oni koji tako čine neće naslediti carstvo Božije.
A rod je duhovni ljubav, radost, mir, trpljenje, dobrota, milost, vera, Krotost, uzdržanje" ( Galatima poslanica 5. 19 - 22 )

Bog će ovakvog čoveka voditi i kroz svakodnevno predanje svoje volje njemu iz trenutka u trenutak - u čoveku izgraditi savršeni moralnoi lik i time ga pripremiti za Hristov dolazak i život neprolazne sreće u njegovom carstvu slave.

Ovakav čovek će u svakom trenutku života biti na slavu Bogu a na blagoslov svojim bližnjima i ljudima koji ga okružuju, težeći da u službi za Boga - svim ljudima sa kojima dolazi u dodir prenese jevandjelje - radosnu vest o spasenju u Isusu Hristu.

Amin!
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Vera je najbitniji uslov i sama pokretačka sila koja dovodi do toga da Sveti Duh može delovati na naša srca i misli i u nama probuditi duh pravog pokajanja.
Pokajanje ili priznanje greha rezultuje predanjem Bogu i novorođenjem i posvećenjem koje Bog čini svojim Duhom u nama i rađa duhovne rodove - od kojih je najveći rod ljubavi iz kojeg proizilaze i svi ostali, od kojih je najznačajniji posvećen život u skladu sa Božjom voljom.
Sta je sa Jovom?
On se nije verom sapsao vec cetitim zivotom i samim tim Bog mu se otkrio.Sta cemo sa ostalim ljudima koji za Hrista ne mogu da cuju?
Od tih ljudi koji za Hrista nisu culi se trazi samo da cine sto je Jov cinio, jer svi oni imaju moralni zakon unutar sebe tj glas Boziji(sevest), slusajuci taj glas Bog im se otkriva kao sto je to bilo sa Jovom i Avramom.
Odgovori Isus: zaista, zaista ti kažem: ako se ko ne rodi vodom i Duhom, ne može ući u carstvo Božije.
Što je rođeno od tijela, tijelo je; a što je rođeno od Duha, duh je.
Ne čudi se što ti rekoh; valja vam se nanovo roditi.
Duh diše gdje hoće, i glas njegov čuješ, a ne znaš otkuda dolazi i kuda ide; tako je svaki čovjek koji je rođen od Duha"
( Jovan 3. 3 - 8 )
Ovo ne treba tumaciti u okvirima mentaliteta 21. veka vec mentaliteta iz 1. veka.Ko slusa glas Boziji Bog ga vodi ka sebi tj. ka crkvi.

Nije sve u poakjanju i veri, ja cu ti ostaviti samo ovo:

1. Ако језике човјечије и анђеоске говорим, а љубави немам, онда сам као звоно које јечи, или кимвал који звечи.

2. И ако имам дар пророштва и знам све тајне и све знање, и ако имам сву вјеру да и горе премјештам, а љубави немам, ништа сам.

3. И ако раздам све имање своје, и ако предам тијело своје да се сажеже, а љубави немам, ништа ми не користи.

4. Љубав дуго трпи, благотворна је, љубав не завиди, љубав се не горди, не надима се,

5. Не чини што не пристоји, не тражи своје, не раздражује се, не мисли о злу,

6. Не радује се неправди, а радује се истини,

7. Све сноси, све вјерује, свему се нада, све трпи.

8. Љубав никад не престаје, док ће пророштва нестати, језици ће замукнути, знање ће престати.

9. Јер дјелимично знамо, и дјелимично пророкујемо;

10. А када дође савршено, онда ће престати што је дјелимично.

11. Кад бијах дијете, као дијете говорах, као дијете мишљах, као дијете размишљах; а када сам постао човјек, одбацио сам што је дјетињско.

12. Јер сад видимо као у огледалу, у загонетки, а онда ћемо лицем у лице; сад знам дјелимично, а онда ћу познати као што бих познат.

13. А сад остаје вјера, нада, љубав, ово троје; али од њих највећа је љубав

Vi i rimokatolici se spasavate tako sto se molite Bogu i nadate se da ce vas on povesti putem ka spasenju.Mi pravoslavni se sapsavamo tako sto se u ovozemaljskom zivotu sjedinjujemo sa Hristom.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Vi i rimokatolici se spasavate tako sto se molite Bogu i nadate se da ce vas on povesti putem ka spasenju.Mi pravoslavni se sapsavamo tako sto se u ovozemaljskom zivotu sjedinjujemo sa Hristom.

Što se tiče katolika ovo je netočno. To je isto kao kad bih ja, razvijajući tvoju deklaraciju kako se spašavate vi pravoslavni, rekao da se spašavate "tehnikom sjedinjenja s Kristom". Hoćeš li nijekati da je molitva jedan od načina postizanja Kristolikosti?

Ovo je tema koja se može "vrtiti" na tisuću načina. I što je najbolje i na tisuću načina može biti točno odgovoreno na pitanje. Na primjer, najzagriženiji zagovaratelji teze da se samo vjerom u Krista spašava, imaju najneoboriviji dokaz u Svetom Pismu, evo:

Lk 22,42-43: Onda reče: "Isuse, sjeti me se kada dođeš u kraljevstvo svoje." A on će mu: "Zaista ti kažem: danas ćeš biti sa mnom u raju!"

Evo, ovaj razbojnik sam priznaje da je zaslužio vješanje. Takav sigurno nije imao ni ljubavi za druge niti im činio dobro, dapače. Takav sigurno nije pohodio bolesne i tješio ožalošćene. Takav sigurno nije molio i takav se sigurno nije u svom zemaljskom životu "s Kristom sjedinio". A što mu Isus odgovara? "Danas ćeš biti sa mnom u raju!" Jedini čin kojim bi ovaj razbojnik mogao biti spašen je njegova svojevrsna ispovijed vjere u Krista. Što je onda spasilo ovog razbojnika?
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Lk 22,42-43: Onda reče: "Isuse, sjeti me se kada dođeš u kraljevstvo svoje." A on će mu: "Zaista ti kažem: danas ćeš biti sa mnom u raju!"
ZNao sam da ce neko od vas doci na ideju da pomene ovaj momenat.Zasto je razbojnik rekao to Hristu?
Po pravoslavnom predanju kad su Josif i Bogorodica bezali u Egipat sa Isusom sreli su ih grupa razbojnika, oni su zamolili vodju razbojnika da ih pusti, vodja razbojnika je iz svoje velike ljubavi kad je video dete odlucio da ih pusti(sigurno nije poverovao da je on Mesija).Kasnije isti taj razbojnik izrazava svoje pokajanje na krstu, on se nije kajao zato sto je poverovao u Hrista u tom trenutku vec zato sto je bio svestan svojih grehova, nije Hristos uticao na njega da se pokaje niti mu je rekao pokaj se i bices samnom u raju, Hristos naprotiv nije nista rekao, razbojnik je sam izrazio pokajanje, a zati i veru.Ako neko veruje, a ne kaje se niti cini dobra dela on se ne spasava, a mnogo je takvih koji veruju, ane cine dobra dela niti se kaju za svoje grehe.Hristos je sam rekao da ce mu mnogi reci Gospode Gospode(sto su ljudi koji su verovali u Njega) a On ce im reci da ih ne poznaje.Ovaj stih je dokaz da se samo verom ne spasavamo vec i delima, po predanju ovaj razbojnik je ucinio delo iz ljubavi i zato mu je Hristos rekao da ce mu se pridruziti u raju, a ne zato sto je poverovao.Sad bi ti rekao da razbojnik nije izrekao ljubav na krstu vec dela(po predanju) i veru, ali to je netacno jer razbojnik jeste izkazao ljubav kad je rekao da Hristos nista lose nije ucinio, i samim tim on se iz svoje ljubavi sazalio_Ovaj razbojnik je izkazao sva tri elementa spasenja, a to su vera, dela i ljubav.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Sve gore opisane tačkesu povezane i ne idu jedna bez drugo, osim krštenja koje zbog okolnosti i može biti isključeno - ali samo u slučajevima da čovek zbog okolnosti u kojima se nalazi ne može da obavi čin krštenja, kao recimo razbojnik na krstu kome je Isus priznao delo vere.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Sve gore opisane tačkesu povezane i ne idu jedna bez drugo, osim krštenja koje zbog okolnosti i može biti isključeno - ali samo u slučajevima da čovek zbog okolnosti u kojima se nalazi ne može da obavi čin krštenja, kao recimo razbojnik na krstu kome je Isus priznao delo vere.
Niko u PC nije rekao da je krstenje uslov za spasenje, to su vase predrasude, a imate ih mnogo.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Zamolio bih da bar u ovoj temi ne skačemo po svemu i svačemu jer jetema specifična idirektna pa za sobom ne povlači diskusiju o razlikama većsamo stavove treba zneti ili kontra argumente.
U nekom od narednih postova ćuako Bog dau opširnijem tekstu izneti svoje verovanje po pitanju spasenja i citate kojima potkrepljujem to verovanje a dotle imam pitanja za sviju.

Šta ne dostaje u Isusovom otkupu te mi moramo pomoći da bi bili opravdani?

Ko je od ljudi održao sav zakon?
 
Natrag
Top