Sola Scriptura- da li je dovoljno

Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Jovan Prezviter said:
Katolicima Biblija nije autoritet.

Da li je protestantima Biblija autoritet ili nije, možemo vidjeti iz slijedećeg:

Sama BIBLIJA osuđuje protestantske doktrine i ono je upravo jedan od glavnih dokaza lažnosti protestantizma.
PROTURJEČNOST koje postoje između temeljnih doktrina različitih protesnskih denominacija i sekti, jer tamo gdje postoji kontradikcija nema istine.

Biblija osuđuje protestantske doktrine:

Biblija kaže
: "među kojima (misli se na poslanice svetog Pavla) ima nekih teško razumljivih, koje neobrazovane i nestabilne izvrću, kao i druge spise, na svoju vlastitu propast". (II Petar, III, 16).
Protestanti kažu da svatko može razumjeti Bibliju, ali ne katolici.

Biblija kaže da je naš Gospodin rekao svetom Petru: Ti si Petar I na ovom kamenu sagradit ću svoju Crkvu
Protestanti kažu: Petar nije kamen na kojem je Krist sagradio svoju Crkvu.

Biblija kaže da je naš Gospodin rekao svetom Petru: Dat ću vam ključeve Kraljevstva nebeskog (Mat. XVI, 19).
Protestanti kažu: Krist nije Petru dao ključeve Kraljevstva nebeskog.

Biblija kaže
da je naš Gospodin Isus Krist povjerio svetom Petru brigu o njegovoj Crkvi, rekavši mu: Pasi jaganjce moje ... Pasi ovce moje (Iv. XXI, 16-17).
Protestanti kažu: Krist nije Petru povjerio brigu o njegovoj Crkvi.

Biblija kaže
da je naš Gospodin dao svetom Petru dar nepogrešivosti i nadmoći nad apostolima, povjerivši mu da ih potvrdi, rekavši: Molio sam se za vas da vaša vjera ne nedostaje, a kad se vratite, potvrdite svoju braća (Luk. XXII, 32).
Protestanti kažu:
Krist nije darovao Petru dar nepogrešivosti, Petar nema nadmoć nad ostalim apostolima.

Biblija kaže: "A imena dvanaestorice apostola su ova: prvi Šimun, koji se zove Petar" (Mat. X).
Protestanti kažu: Petar NIJE prvi od apostola.

Biblija kaže da je naš Gospodin rekao svojim apostolima: Onima koji opraštaju svoje grijehe oni su oprošteni, onima koji ih zadrže bit će zadržani (Ivan XX, 23.) (Oprostiti je isto što i oprostiti).
Protestanti kažu: Krist nije svojim apostolima dao moć opraštanja grijeha.

Biblija kaže da je naš Gospodin na Posljednjoj večeri koju je slavio sa svojim apostolima, uzimajući kruh u ruke, rekao: OVO JE MOJE TIJELO (Mal. XXVI, 26, Marc. XIV, 22, Luka. XXII, 19 .).
Protestanti kažu: TO NIJE NJEGOVO tijelo.

Biblija kaže da je naš Gospodin, nakon što je pretvorio kruh i vino u svoje Tijelo i Krv, svojim apostolima dao zapovijed i moć da čine ono što je činio, rekavši im: ČINITE OVO MENI NA SPOMEN. (Luka XXII , 19)
Protestanti kažu: Krist nije dao svojim apostolima ni naredbu ni moć da učine ono što je učinio.

Biblija kaže da je sakrament koji danas nazivamo bolesničkim pomazanjem bio u upotrebi u Apostolskoj Crkvi, u ovim izrazima: "Je li netko među vama bolestan? Pozovite svećenike Crkve i molite za njega da ga pomaže uljem, u ime Gospodnje i molitva rođena iz vjere spasit će bolesnike i Gospodin će ga olakšati, a ako se nađe u grijehu oprostit će mu "(Sant. V, 14,15).
Protestanti kažu
: Sakrament posljednjeg pomazanja je izum Katoličke crkve.


Biblija kaže da je Naš Gospodin rekao svojim učenicima: Evo, ja sam s vama svaki dan do svršetka svijeta (Mt. XXVIII, 20).
Protestanti kažu: Krist nije bio sa svojom Crkvom jer je ona bila iskvarena u šesnaestom stoljeću.

Biblija kaže: "A da sam imao svu vjeru na takav način da prelazim planine i nemam milosrđa, ja sam ništa" (1. Kor. XIII, 2).
Protestanti kažu da je vjera dovoljna da vas spasi.

Biblija kaže: "Čovjek se opravdava djelima, a ne samo vjerom" (Jakov II, 24).
Protestanti kažu: Vjera je dovoljna za spasenje.

Biblija kaže
u Mateju. XXV, 34-42, da će se spasiti samo oni koji su nahranili gladne i žedne napitke, to jest oni koji su činili dobra djela.
Protestanti kažu: DOBRA DJELA NAS NE SPAŠAVAJU.



2-Proturječja protestantskih doktrina dokazuju njihovu laž.


Zbog čega su kriminalci toliko oprezni da ne proturječe sami sebi u svojim izjavama? Dobro znaju da, ako su kontradiktorni sami sebi, daju dokaze da lažu.

Svi na taj način znaju da je proturječje dokaz laži. Svi to znaju OSIM PROTESTANATA, koji si u svemu proturječe.

Ne mogu a da ne prepoznaju svoje proturječnosti, ali se pretvaraju da si proturječe samo u manjim i nevažnim stvarima. I ovo je lažno, jer su kontradiktorni u najvažnijim doktrinama kršćanstva.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Isabel, radi se o priznanju. Katolicka vera priznaje da Bibliaj nije autoritet. Ti kao da ne čitaš štaje pisao Italijan i Željko..100 puta su se busali kako oni Bibliju ne smatraju merilom i apsolutnim autoritetom. I oni zapravo iznose stav crkve ispravno..samo direktnije. A ja sam samo potvrdio ono što jeste istina.da Bibliaj nije autoritet...i to je kažem legitimno. Svako može izabrati ono što je glavni autoritet.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Isabel, radi se o priznanju. Katolicka vera priznaje da Bibliaj nije autoritet.

Crkva koja je ustanovila kanon Svetog Pisma sada kaže da joj to Pismo nije autoritet? To je glupost.
'Ajde još jedanput, makar.., bojim se, ti nećeš razumjeti.
Po ovom gornjem tekstu jasno je da protestanti ne drže Bibliju, niti im je ona autoritet, već naprotiv, to je Crkva (danas Katolička i Pravoslavna) koju je Krist ustanovio.
Pokušaj to zanijekati. Ma, znam ja da ti to možeš. :beee: I k tome možeš lako pronaći i Ellen White u Evanđelju.
Ali... svi znamo da je to laž.
Mi se možemo samo zapitati zašto je Isus učinio to što je učinio? Zašto On sam svoje riječi nije izdiktirao u pero, npr. Mateju apostolu? Zašto nije rekao: Biblija je Put, Istina i Život? Što mu je trebala grupica neukih apostola (prljavih nogu) i jedan "problematični" Petar, (problematičan u smislu karaktera) da budu živi temelji Njegove Crkve? Ljudski rečeno, Gospodin Isus kao da je bio naivan, pa je svoje djelo ostavio slabim ljudima. Mogao je nekako i drugačije urediti, ali ne. Ovako kako je učinio pokazao je koliko povjerenje ima u ljude i kako
On - Glava Crkve - sve vodi.
Protestanti koji imaju veliki problem s oholosti, to ne mogu prihvatiti i zato ne mogu prihvatiti Crkvu kao Kristovo djelo. Iz toga proizlazi sva protestanska bijeda. Ništa drugo ne možete nego napadati tu Crkvu i sebe pokazivati boljim. Samo zato vam treba " Sola Scriptura".

Jovane, nemojmo se zavaravati: ne poštujete Božju Riječ i ne razumijete, tumačite i činite s njom kako vam se hoće. Tisuću tumačenja i primjena, tisuću istina i laži, da ne spominjem vaše svađe i diskusije...i sve to na temelju Biblije?! Kako je to moguće? Preskočit ćeš i ovo pitanje, znam.

Katolička Crkva ima svoj službeni iskaz vjere koji je sadržan u Katekizmu Katoličke Crkve koji, između ostalog, točno definira što Sveto Pismo znači za život Crkve općenito i svakog pojedinca. Ako te zanima, citirat ću ti.
To znaju svi katolici, ne može nitko od katolika govoriti drugačije.


Ti kao da ne čitaš štaje pisao Italijan i Željko..100 puta su se busali kako oni Bibliju ne smatraju merilom i apsolutnim autoritetom.

Ispada da se Talijan i " Francuz" prave Englezi. :)
Ne, Jovane. 100 puta su napisali da Sveto Pismo bez Crkve nije dostatno.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ispada da se Talijan i " Francuz" prave Englezi. :)
Ne, Jovane. 100 puta su napisali da Sveto Pismo bez Crkve nije dostatno.

Hahahahahahahahahahaha.. kao u seriji "Alo, Alo"....

No, budimo malko ozbiljnij (a ja ću biti malko i grublji) te srušimo "svetu kravu" protestantskog otpada...

Daklem, ovako, a to ću ako je potrebno ponoviti i pred svojima pa neka me, ako su idioti, ekskomuniciraju iz Crkve:

Biblija bez Crkve nije ništa više od mrtvog slova na papiru, ništa više od zapisanih narodnih umotvorina iz dalekih vremena. Crkva je ta koja Bibliji daje svetost i "autoritet".


Dakle, ako li netko želi da drži Bibliju svetom, mora slediti Crkvu, koja je i Katholikos i Orthodoxis (Opšta - Saborna i Pravovjerna - Pravoslavna) i ono što ona, Crkva uči o Bogu i o samoj Bibliji.

Svaki drugačiji pristup Bibliji je otrov za dušu.


Katolička Crkva ima svoj službeni iskaz vjere koji je sadržan u Katekizmu Katoličke Crkve koji, između ostalog, točno definira što Sveto Pismo znači za život Crkve općenito i svakog pojedinca. Ako te zanima, citirat ću ti.
To znaju svi katolici, ne može nitko od katolika govoriti drugačije.

Govorim li ja drugačije?

Tu protestantsku opseisju (a vidimo i kako je "poštuju") svake nedjelje (ijuuuft sablazni, ne potivamo Mojsijevog "zakona") čitam u crkvi, pri Svetoj Misi, a meni kao "matorom" (imam 48 godina) zapadne uvjek prvo čitanje, ono iz Starog Zavjeta.

Dakle, ne mrzim Bibliju (čak naprotiv imam na desetine prevoda iste, što u tiskanom, što u elektronskom obliku), ali je ne smatram kodeksom pravila po kome će mi Bog mjeriti vjernost, niti je smatram dokumentom, predmetom forenzičkog seciranja Boga o kome ista govori.

Ne pada mi na pamet da šećkam po "proroštvima" i time iskazujem sumnju u Krista, licemjerno tvrdeći da Ga (da velikim slovom, jer On je YHWH - Bog) "volim"...

Ne padam u orgazmičku ekstazu na knjigu o Joshui, ne mantram nad Danielom, ne zamišljam sebe kao Mojsija, ne gatam po Pismima.

Ne pada mi na pamet da imitiram židove, ne pada mi na pamet da odbacujem tehnologiju (koja je alat, mrtva stvar), ne pada mi na pamet da sudim ljudima po tome šta jedu, koliko jedu, šta piju ili šta oblače.

Ne sudim ljudima, nego duhu koji ih vodi.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Crkva koja je ustanovila kanon Svetog Pisma sada kaže da joj to Pismo nije autoritet? To je glupost.
'Ajde još jedanput, makar.., bojim se, ti nećeš razumjeti.
Po ovom gornjem tekstu jasno je da protestanti ne drže Bibliju, niti im je ona autoritet, već naprotiv, to je Crkva (danas Katolička i Pravoslavna) koju je Krist ustanovio.
Pokušaj to zanijekati. Ma, znam ja da ti to možeš. :beee: I k tome možeš lako pronaći i Ellen White u Evanđelju.
Ali... svi znamo da je to laž.
Mi se možemo samo zapitati zašto je Isus učinio to što je učinio? Zašto On sam svoje riječi nije izdiktirao u pero, npr. Mateju apostolu? Zašto nije rekao: Biblija je Put, Istina i Život? Što mu je trebala grupica neukih apostola (prljavih nogu) i jedan "problematični" Petar, (problematičan u smislu karaktera) da budu živi temelji Njegove Crkve? Ljudski rečeno, Gospodin Isus kao da je bio naivan, pa je svoje djelo ostavio slabim ljudima. Mogao je nekako i drugačije urediti, ali ne. Ovako kako je učinio pokazao je koliko povjerenje ima u ljude i kako
On - Glava Crkve - sve vodi.
Protestanti koji imaju veliki problem s oholosti, to ne mogu prihvatiti i zato ne mogu prihvatiti Crkvu kao Kristovo djelo. Iz toga proizlazi sva protestanska bijeda. Ništa drugo ne možete nego napadati tu Crkvu i sebe pokazivati boljim. Samo zato vam treba " Sola Scriptura".

Jovane, nemojmo se zavaravati: ne poštujete Božju Riječ i ne razumijete, tumačite i činite s njom kako vam se hoće. Tisuću tumačenja i primjena, tisuću istina i laži, da ne spominjem vaše svađe i diskusije...i sve to na temelju Biblije?! Kako je to moguće? Preskočit ćeš i ovo pitanje, znam.

Katolička Crkva ima svoj službeni iskaz vjere koji je sadržan u Katekizmu Katoličke Crkve koji, između ostalog, točno definira što Sveto Pismo znači za život Crkve općenito i svakog pojedinca. Ako te zanima, citirat ću ti.
To znaju svi katolici, ne može nitko od katolika govoriti drugačije.




Ispada da se Talijan i " Francuz" prave Englezi. :)
Ne, Jovane. 100 puta su napisali da Sveto Pismo bez Crkve nije dostatno.
Vidi, Izabel, pokušavam da ti pojednostavim stvari. Zato ne pišem dugačke tekstove.

Znači, razmisli da li nešto može da se zove autoritetom ako nije jedino? Šta znači ako kažemo da je nešto autoritet a onda kažemo da to ne smatramo jednim izvorom vere. Ako postoji još nešto uz to onda ono nije samo i time nije autoritet. Možemo govoriti o "podeljenom" autoritetu ali to više nije autoritet. Da bi bilo autoritet ono mora biti jedini. Eto jednostavno
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Vidi, Izabel, pokušavam da ti pojednostavim stvari. Zato ne pišem dugačke tekstove.

Znači, razmisli da li nešto može da se zove autoritetom ako nije jedino? Šta znači ali kažemo da je nešto autoritet a onda kažemo da to ne smatramo jednim izvorom vere. Ako postoji još nešto uz to onda ono nije samo i time nije autoritet. Možemo govoriti o "podeljenom" autoritetu ali to više nije autoritet. Da bi bilo autoritet ono mora biti jedini. Eto jednostavno

Autoritet je Duh Sveti. A Duh Sveti nije u knjizi i slovima nego u Crkvi. Naprimjer, meni se nikada u životu nije dogodilo da knjiga progovori naglas i da mi nešto kaže.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Autoritet je Duh Sveti. A Duh Sveti nije u knjizi i slovima nego u Crkvi. Naprimjer, meni se nikada u životu nije dogodilo da knjiga progovori naglas i da mi nešto kaže.

Nikada se to nikome i nije dogodilo...

Osim onima koji nisu baš sasvim pri zdravoj pameti, ili su je zamaglili octom.

Takvima se i konji s ljudskim licem priviđaju....
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Eto, ovde gore se Duh Sveti ističe kao suparnik Svetom Pismu. A to nije tako.

U ime Duha Svetoga negirati Pismu autoritet jeste svojevrsna manipulacija.
 
Natrag
Top