Sola Scriptura- da li je dovoljno

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.395
Reci mi brate moj da li je Pavle pohvalio Galaćane?
A pošto NIJE onda on tamo ne nalazi više dobrog već bezumlje koje nije ostalo u SPASENJE već uzeše da oni nešto drže i time pogaziše NAMIRENI DUG koji ih oslobodi od kletve i vratiše se pod prokletstvo uzevši opravdanje delima za meru. Vidiš brate moj da tamo gde se odbaci BESPLATNI DAR da tamo nema ništa dobro jer prokletstvo NIJE DOBRO.

Slažem se brate Taramana sa tobom u pogledu osude Galata u kontekstu njihovog odstupanja od Hrista. To je Pavle objasnio u kom kontekstu to misli, možemo o tome kao posebnu temu, ih... materijala za razgovor nikada dosta. No, u kontekstu toga da neke stvari ne možemo pomiriti i da moramo osuditi i nepraviti kompromis to se sa tobom slažem:). Zato baš sam istakao da nam je Pismo vodič i da ono što je u skladu sa nadahnutim spisima apostola i proroka i ne protivureči možemo prihvatiti. Ja znam da i u Pravoslvalju i u Katoličanstvu ima puno nadahnutih spisa pojedinaca i učitelja i da je to nešto sa čime bi trebao svaki iskreni hrišćanin da se služi. Ne treba ništa de facto odbacivati samo zato što pripada nekoj drugoj Crkvi ili tradiciji. Zato smatram da mnoge duhovne pouke Adventisti mogu uzeti od Pravoslavlja i obrnuto. Znaš ima i sa jedne i sa druge strane koji ignorišu sve što je drugoga samo zbog predznaka neke Crkve. Mislim da to ne treba tako da bude. Duhovne pouke i iskustva se mogu primenjivati u praktičnom životu od strane raznih duhovnika nebitno sa koje je strane. Samo naravno dok nije u konfliktu sa učenjem Pisma. Tako da ima puno onoga što spaja:).

Pozdravljam te brate pa se nadam još kvalitetnijim diskusijama. Naravno, voleo bih da se vode u pravom hrišćanskom duhu. Vidim da si bio malo oštriji u nekim diskusijama a pošto vidim da dobro poznaješ neke stvari verujem da znaš da sve to iskažeš na bratski i hrišćanski način pa te pozivam da u tom duhu razgovarmo svako sa svakim:). Znaš ako možda za nekoga i smatraš da je možda nepopustljiv, a ono ti mu pokaži upravo suprotno. Pokaži mu širinu duha i konciznost misli te ga motiviši da počne da razmišlja drugačije. Iz ličnog iskustva znam da sa ljudima treba imati dosta takta i strpljenja. Svima nam to nedostaje pa neka nam Gospod u tome pomogne.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Zato smatram da mnoge duhovne pouke Adventisti mogu uzeti od Pravoslavlja i obrnuto.

Bracika,objasnih na primeru da tamo gde su pod prokletstvom zakona nema ništa dobro za uzeti.
Da čekaoci sedmog milenijuma mogu od Pravoslavnih naučiti mnogo to je tačno ali Pravoslvni nemaju ništa dobro naučiti od čekaoca sedmog milenijuma kao ni od Raselovih pionira jer iz tame ne stiže svetlost.
Što se tiče ljubaznosti to sam izgubio godinama unazad boreći se sa nevernicimaraznih profila i dok sam im lepo govorio oni su mislili da sam otirač za noge i videći da nije imalo efekta od tad se služim Jovanovim ,Gospodnjim i Ilijinim rečnikom ,,Zmijski porod,, ,,Grobovi okrečeni,, sarkazam prema velikoj Dijani i njenim sledbenicima jer se drugačije neće pomeriti naučeni uljuljkivanju uživaju u milim rečima odlazeći u pakao a ja da im laskam...pa kakav bi ja onda bio čovek?

Oni nisu svesni toga ali ja jesam zato ih prozivam ružeći i njih i brlog u kojem su.
Sa razumnijima mogu razumnije,tebi Božji mir i svako dobro.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.395
Da čekaoci sedmog milenijuma mogu od Pravoslavnih naučiti mnogo to je tačno ali Pravoslvni nemaju ništa dobro naučiti od čekaoca sedmog milenijuma kao ni od Raselovih pionira jer iz tame ne stiže svetlost.

Brate Taramana verujem da si bio povređen više puta i da zato možda imaš takav stav. No, budi otvorenog srca i uma i dopusti Duhu Svetom da te vodi. Upravo, baš zato što si video kako ne valja biti zatvoren pokušaj zato da budeš drugačiji. Budi otvoren da prihvatiš sve što je dobro pa makar bilo i zrno dobrog na drugoj strani.:)

Što se tiče ljubaznosti to sam izgubio godinama unazad boreći se sa nevernicimaraznih profila i dok sam im lepo govorio oni su mislili da sam otirač za noge i videći da nije imalo efekta od tad se služim Jovanovim ,Gospodnjim i Ilijinim rečnikom

Žao mi je što si prošao takvo iskustvo. Žao mi je što je sve to tako uticalo na tebe. Ali svi smo mi na ovaj ili onaj način to prošli. Samo nesmemo dozvoliti da nas išta pokoleba. Ja te poozivam brate da uz Božiju pomoć se vratiš na "prvu ljubav" tj. ljubaznost u ophođenju i da ne gledaš ko je kakav. Ja te potpuno razumem sada. Verujem da si iskren i da ne voliš nepravdu. No, imam jednu dobru vest za tebe. Uz Božiju pomoć možeš sve. Ne odustaj od dobrih i hrišćanskih načela. Neka te Bog vodi i blagoslovi u tvojim nastojanjima da vodiš pravi hrišćanski život i da se "rane" zaleče. Svako dobro od Gospoda. Moliću se za tebe.

Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Samo kako se naveo ona mora biti u skladu sa Pismom

Ja ne znam zasto protestanti misle da su izjave kasnijih duhovnika, u suprotnosti sa onim sto je ranije pisano?

Oni su samo nastavak te prve prepiske ranih apostola(duhovnika), jer su i oni apostoli tj. njihovi ucenici, koji su rukopolozenjem to postali Duhom Svetim.

Odbacivati to, a prihvatati prethodno nema puno smisla. Pogotovo sto se sve sto su rekli slaze sa ranijim objavama..

Crkva je 2000 godina cuva i poseduje istu Bibliju, i pisma koja su apostoli pisali i verno ih cuva, kroz dugu tradiciju prepisivanja. I sad verovati da njih ti spisi "osudjuju" , mislim da je van svake pameti.

Oni podrsku za svoja ucenja upravo nalaze u tim spisima, i sve kasnije napisano, ono sto mi nazivamo tradicijom se slaze sa tim..

Naravno da postoje odstupanja, ali to je u mnogo kasnijem periodu nego sto se ovde zeli prikazati..

Rani oci , su sledili izvornu nauku...

Slazem se da se "kasnija objava ne moze suprotstavljati ranijoj" , ali toga ima vrlo malo, a to sto se suprotstavlja i nije zvanicno ucenje crkve...
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.395
Ja ne znam zasto protestanti misle da su izjave kasnijih duhovnika, u suprotnosti sa onim sto je ranije pisano?

Oni su samo nastavak te prve prepiske ranih apostola(duhovnika), jer su i oni apostoli tj. njihovi ucenici, koji su rukopolozenjem to postali Duhom Svetim.

Ja brate Mire000 ništa ne osuđujem kao što si video samo po sebi. Nebitno mi je da li je nešto pisao neki duhovnik iz II ili V ili X veka. Važno je samo da ono što pišu ne bude u protivurečnosti sa Pismom. Tako ja prihvatam sve što oni pišu kao korisno i dobro ako nije u protivurečnosti. Zato sam i napomenuo da ima puno dobrih praktičnih stvari za život od duhovnika od II veka pa do danas što bi bila tradicija. To smatram kako za tradicionalne zajednice tako i one nastale nakon Reformacije. Greše mnogi zato kada se potpuno ograđuju od svega što ne potiče od zajednice kojoj pripadaju. Treba imati uho koje čuje:).

Crkva je 2000 godina cuva i poseduje istu Bibliju, i pisma koja su apostoli pisali i verno ih cuva, kroz dugu tradiciju prepisivanja. I sad verovati da njih ti spisi "osudjuju" , mislim da je van svake pameti.

Crkva čuva, srećom videli smo da Pravoslavni drže opšteprihvaćeni tekst još uvek. Ogromna pohvala za to.:). Takođe i Adventisti recimo se drže Textus Receptusa.

Da li ti spisi Pisma osuđuju neka učenja Vizantisko-Pravoslavnu tradicije to svakako malo upućeniji u istorijska zbivanja Crkve mogu bolje utvrditi. Neke stvari smo pomenuli ranije gde sam napomenuo kako se sa istorijskog aspekta mogu pratiti promene u verovanjima u nekim segmentima vere Crkve posebno od četvrtog veka što svakako i Crkveni pisci i istoričari potvrđuje nezavisno od tekstova Pisma koji bi se mogli u tom kontekstu i razumeti. No, svakako postoje kao što rekoh i mnoge dobre stvari koje su očuvane. Zato nemoj da te čudi to što Crkva poseduje Pismo da je to defakto dokaz da Crkva ne može neke stvari pogrešno razumeti. To je kao kada u državi postoji "dobar zakon" ali se neprimenjuje. Znaš ovde u regionu to je nažalost realnost. Tako da je moguć scenario da i pored posedovanja Pisma vernici Crkve ga mogu pogrešno razumeti ako i ne vodi Duh Sveti i da mogu čak ga i prilagođavati omiljenim idejama:)

Naravno da postoje odstupanja, ali to je u mnogo kasnijem periodu nego sto se ovde zeli prikazati..

Rani oci , su sledili izvornu nauku...

Slažem se sa tobom da u kasnijem vremenu su odstupanja bila veća. To je i istorijki potvrđeno.

Slazem se da se "kasnija objava ne moze suprotstavljati ranijoj" , ali toga ima vrlo malo, a to sto se suprotstavlja i nije zvanicno ucenje crkve...

Odlično ako je tako.

Pozdrav.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Većina takozvanih crkvenih otaca posle polovine 2 veka je pridošla iz mnogoboštva, i prihvatanjem Hrišćanstva nisu se odrekli svojih paganskih običaja i verovanja, već ih prenosili i njima tumačili učenje biblije.

Kao primer se mogu navesti crkveni Oci Tertulijan, i Atenagora, koji su bili pobornici Platonovog učenja o besmrtnosti ljudske duše i večnom mučenju u paklu.

Naime, početkom 3 veka nove ere među predstavnicima Hrišćanske misli - postojala su dva različita pogleda na čovekovu prirodu i sudbinu.
To su na prvom mestu zastupnici biblijskog učenja o uslovnoj besmrtnosti čoveka ( nauka po kojoj je čovek stvoren kao jedinstveno biće, a besmrtnost dar od Boga koji će biti dat pravednima prilikom vaskrsenja na kraju istorije sveta ).
U ovu grupu spadaju apostolski oci - Justin Martin, Tacijan, Teofil antiohijski, Melito sardski, Polikarp efeski, Irinej...
Zastupnici drugog pravca su Atenagora i Tertulijan, sa naukom o urođenoj besmrtnosti duše i večnim mukama u paklu.
Platonov postulat "besmrtnost duše" Katolička crkva proglasila je dogmom 1513 godine nove ere.

Ovo je odgovor na pitanje "da li je Sola scriptura dovoljna"

Naravno da je dovoljna, jer sve nastalo nakon polovine 2 veka - ima mnogobožačko poreklo.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Laodikejn post: 1946866 je napisao(la):
Većina takozvanih crkvenih otaca posle polovine 2 veka je pridošla iz mnogoboštva, i prihvatanjem Hrišćanstva nisu se odrekli svojih paganskih običaja i verovanja, već ih prenosili i njima tumačili učenje biblije.

Kao primer se mogu navesti crkveni Oci Tertulijan, i Atenagora, koji su bili pobornici Platonovog učenja o besmrtnosti ljudske duše i večnom mučenju u paklu.

Naime, početkom 3 veka nove ere među predstavnicima Hrišćanske misli - postojala su dva različita pogleda na čovekovu prirodu i sudbinu.
To su na prvom mestu zastupnici biblijskog učenja o uslovnoj besmrtnosti čoveka ( nauka po kojoj je čovek stvoren kao jedinstveno biće, a besmrtnost dar od Boga koji će biti dat pravednima prilikom vaskrsenja na kraju istorije sveta ).
U ovu grupu spadaju apostolski oci - Justin Martin, Tacijan, Teofil antiohijski, Melito sardski, Polikarp efeski, Irinej...
Zastupnici drugog pravca su Atenagora i Tertulijan, sa naukom o urođenoj besmrtnosti duše i večnim mukama u paklu.
Platonov postulat "besmrtnost duše" Katolička crkva proglasila je dogmom 1513 godine nove ere.

Ovo je odgovor na pitanje "da li je Sola scriptura dovoljna"

Naravno da je dovoljna, jer sve nastalo nakon polovine 2 veka - ima mnogobožačko poreklo.
Crkva ne veruje ni u sudbinu ni u besmrtnost duse. Ali vi sve uzmete, izvrnete pa onda nas osudjujete kako mi verujemo nesto sto veze nema s vezom...

Sudbina ne postoji, postoji samo Bozje predznanje, i predodredjenost u smislu predznanja , kada Bog zna buduce dogadjaje i sta ce covek odabrati i u skladu sa tim i deluje.. Besmrtnost ne postoji, postoji smo "uslovna besmrtnost" i to je tako u Pravoslavnoj teologiji..
A stanje umrlih, je potvrdjeno i biblijskim tekstovima, koje vi mozete izvrtati jer vam se ne svidjaju...
 
Član
Učlanjen(a)
16.12.2012
Poruka
954
Da li je Isus Hrist pokazao kako treba da se ophodimo prema Božjoj reči i Božjem zakonu?

Da li je Isus živeo o svake reči koja izlazi iz usta Božjih? Da!

Da li je Isus stavljao tradicije iznad Božje reči? Ne!

Kako je Isus postupao kada se suočavao sa protivljenjem ljudi i ljudskih tradicija nasuprot Božje reči?

Uzdizao je Božju reč i Božje zapovesti iznad ljudskih tradicija.

Zar to nije primer svim ljudima?
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mire, ovo su istorijski podaci, da je određena nauka koja nije biblijska već mnogobožačka - prenesena u Hrišćanstvo, i prihvaćena od strane Rimokatolicizma ( kako sam i naveo kao istorijski podatak ).

Nisam govorio o Pravoslavlju, mada ti tvrdiš da Pravoslavna crkva ne veruje u besmrtnost duše, a ja tvrdim da veruju, odnosno - da jedni govore jedno a drugi drugo.

Pravoslavna crkva veruje da su sveci sada na nebu, i da posreduju za nas svojim molitvama pred Bogom.

Pre dva dana slušao sam jednu emisiju na radiju, gde je govorio neki Arhimandrit jednog manastira u Srbiji, koji je tvrdio - da je taj manastir nastao tako "što se nekim seljanima javio sam apostol Luka, i zapovedio da se tu sagradi manastir njemu u čast"

Ja znam da si ti svestan da učenja tradicionalno Hrišćanstva nisu u skladu sa biblijom, pa želiš da to prikriješ tako što ćeš pokušati da opravdaš određena učenja i pojave - govoreći čak suprotno od onoga što su zvanični stavovi tradicionalnog Hrišćanstva.
Ja verujem - da kada bi te slušao jedan Pravoslavni zvaničnik, da bi sam zauzeo ovaj moj stav..
 
Natrag
Top