Skromnost - vrlina ili mana?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Mislim da skromnost jeste vrlina ali ako realno sagledamo nase kvalitete i mogucnosti (koje svi mi imamo,neko vise,neko manje...)...Mozda nas nekad bas ta skromnost sputava u necemu...
I mislim da je u ovakvoj danasnjici skromnost mnogo izgubila vrednost...Nismo li i sami cesto skloni (cast pojedincima) da skromne nazovemo budalama...
 
Član
Učlanjen(a)
02.04.2010
Poruka
124
BITI OBJEKTIVAN ZNAČI KORISTITI SE SOPSTVENIM UMOM ,A TO JE JEDINO MOGUCE AKO JE FORMIRAN STAV SKROMNOSTI. E.From
I ja se potpuno slažem s njim. A ti ljudi koje neki nazivaju budalama su verovatno ili naivni ili lenji,a skromni ljudi su, bar po mom mišljenju, vredni poštovanja. Dakle, skromnost je vrlina!
 
Član
Učlanjen(a)
04.07.2010
Poruka
39
Skromnost je dobra kada je čovek poseduje u pravoj meri, u pravo vreme i u pravoj situaciji iliti svrsi.
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Biti skroman, znači biti umeren u svemu. Deluje jednostavno, ali nije baš tako...Biti skroman je najteže ostvariti, kada si izuzetno uspešan u nečemu, jer tada te taj uspeh može uzdići na način, da misliš da si mnogo vredniji od ostalih. Tada ''proradi'' ona skromnost koja se ogleda u tome, da se ništa pompezno ne dešava, jer si i dalje čovek od krvi i mesa. Skroman čovek je svestan svojih vrednosti, ali ne potencira na tome da bi fascinirao okolinu.
Skroman čovek je zadovoljan onim što ima i teži da ima još više, ali ne po svaku cenu i ne sa velikim razočarenjem ako u tome ne uspe. On ne živi zbog okoline i zbog prestiža. Skroman čovek živi radi sebe.

Prema tome, skromnost je vrlina!yes3
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2010
Poruka
5.646
Oduvek sam smatrala da je skromnost vrlina,tako su me ucili moji roditelji a tako i ja ucim svoju decu.
Medjutim u danasnje vreme sve manje se ceni skromnost.
Ako nisi sebican i ne umes da na sebi svojstven nacin, sebe istaknes i dokazes nista od skromnosti nemas.Ta skromnost je ostala samo kao mit a sve manje ljudi zaista veruje(iako to ne bi nikada priznali) da je ona vrlina, pre ce biti da se skromnost smatra manom i nesposobnoscu da se dokazes u bilo kojoj sferi zivota.
Nazalost surovo ali istinito,skromnost je bila vrlina u nekom drugom vremenu, sada vise nijeyes3
 
Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
Skromnost je uvek bila odlika velikih ljudi. I bas zbog toga sto je u danasnje vreme retka ta osobina cini je vise vrlinom nego manom. Biti skroman za mene znaci biti umeren u svojim zeljama, ne preterivati ni u cemu, ali ne i biti neambiciozan i ne teziti boljem zivotu. Već živeti i raditi onako kako se zna i ume i ne pričati previše o tome.
 
Član
Učlanjen(a)
07.01.2010
Poruka
417
Skromnost bi morala biti vrlina onih koji drugih vrlina nemaju.
Georg Christoph Lichtenberg, nemacki naucnik i satiricar (1742-1799)
 
Član
Učlanjen(a)
14.04.2011
Poruka
128
Ovo je jako zanimljivo pitanje. Šta skromnost u svom originalnom smislu znači? Ljudi je različito shvaćaju i doživljavaju, a najčešće trivijalno.

Danas je nekako u svakodnevnici zastarjelo bit skroman. Takve ljude se proglašava neambicioznim, ili čak nedoraslim, pomalo povučenim itd. S druge strane, kad koji znanstvenik drži govor, divimo se kako je tako velik čovjek skroman. I ništa manje i ne očekujemo od njega.
Divimo se učenoj skromnosti starih filozofa, tolikom bogatsvu života, znanja, mudrosti, a skromnosti.
Onda se nešto prizemnije divimo i moćnim i bogatim ljudima kad npr. kažu kako im to nije bitno u životu, il kad vikendom odu na svoju farmu pa se fotografiraju dok timare konje, i sl.

Ta skromnost je jako čudan i širok pojam, i kroz povijest, pa i danas, znači drugačije.

Jako je zdravo, i po racionalnost i psihu, biti skroman. Tada si siguran da nisi zaveden, ni previše zaletjeo, a ni da si zgotovio. Skromnost drži u ravnoteži i istinitosti. Tu se jedva može i nazvati skromnost. To je naprosto realnost.

Skromnost je, mislim, karakteristika zrelog i razumnog čovjeka. Ta sama njegova djela, riječi, i sve drugo njegovo, za njega govore. Tu njemu nije potrebno ni više dodat, ni više oduzet.
 
Natrag
Top