Sabor u Jerusalimu šta odlučio?

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.400
Kao što rekoh želim razmišljati o Reči Božijoj i o njenim istinama. Da li smatraš da je pogrešno uzeti u ruke Pismo i razmišljati o njenim istinama?

Jedno je razmišljati o istinama u Svetom pismu, a drugo je koristiti Pismo za rastakanje Kristove crkve. Ili ti misliš da je Božji blagoslov vaših 50-tak tisuća zajednica koje bi jedna drugoj crijeva izvadili?

Moj pristup Pismu je u skladu sa onim što kaže apostol:"Budući da od malena umeš sveta pisma, koja te mogu umudriti na spasenje u Hrista Isusa", 2.Timotiju 3,15. Tako da je upravio hrišćanski istraživati i umudrivati se Rečju Božijom.

Piše sveti Pavao Timoteju i ovo.

2 Tim 2,1-2: Ti se dakle, dijete moje, jačaj milošću u Kristu Isusu i što si od mene po mnogim svjedocima čuo, to predaj vjernim ljudima koji će biti podobni i druge poučiti.

Pogledaj što sveti Pavao piše Timoteju i kako se Radosna vijest predavala, prenosila i čuvala. U samo jednoj Pavlovoj rečenici sadržane su četiri generacije, i način kako se prenosi Božja riječ. Pavao je predstavnik prve generacije, Timotej, druga generacija koja usmeno prima Radosnu vijest, opet usmeno vjernim ljudima (treća generacija) i četvrta generacija su oni koje će "ovi vjerni" podučiti. Gdje je ovdje "Sola Scriptura"? Da su apostoli prakticirali princip Sola Scriptura i tako naučili druge, doživjeli bi i oni stotine ili tisuće "crkava".

Nije Slape, nisi dobro razumeo. U II veku u crkvu ulaze antijudaističe tendencije.

Obrnuto. U 1. stoljeću među judeokršćanima, pogotovo u Jeruzalemu, javlja se animozitet koji će uzrokovati i apostolski sabor u Jeruzalemu. Odluke znamo, ne judaiziranju i subotarenju. U 4. stoljeću Crkva će jednako odlučiti, samo što će judaiziranje i subotarenje kažnjavati isključenjem iz Crkve.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.303
Da je došli do promijene zakona o ishrani i jedne od zapov. onda bi to bilo rečeno. Ali toga nema, znači da to ostaje.

Samo ono što je postalo spor o tome se i raspravljalo i tome su donesene odluke.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465
Piše sveti Pavao Timoteju i ovo.

2 Tim 2,1-2: Ti se dakle, dijete moje, jačaj milošću u Kristu Isusu i što si od mene po mnogim svjedocima čuo, to predaj vjernim ljudima koji će biti podobni i druge poučiti.

Pošto ti ne smeš da se dotakeš 2.Timotiju 3,15.16 ne znam zašto..valda ne voliš te stihove evo ja ću svakako dotaći se ovog stiha koji ti navodiš jer je "Svo Pismo od Boga dano" s tim što Slap ne misli tako i za 2.Timotija 3,15:). Nadam se da će me demantoati uzevši u razmatranje "neomiljeni stih".;)

No, što se tiče 2.Timotiju 2,1.2 svakako ovaj stih treba razumeti. Dakle, šta Pavle ovde govori? Govori da Timotije treba da prenese ono što je čuo od Pavla. Dakle, stih ukazuje da je Pavle preneo usmenim putem reč Jevanđelja i to je Timotije preneo vernima. Ne znam šta je sporno u ovom stihu i na osnovu čega se to sad suprotstavlja 2.Timotijevoj 3,15.16? Jasno je da je u ovo vreme jevanđelje prenošeno i usmenim putem pošto je Pismo Novog Zaveta bilo u stvaranju. Međutim, Pismo Jevanđelja je napisano do kraja I veka. Tako da je jasno da je pisana reč kao i za Toru obeležje generacija nakon događaja. To vidimo kod ranih crkvenih otaca koje se već pozivaju na "pisanu reč" Jevanđelja:"Uzmite poslanicu blaženog apostola Pavla. Šta vam je on pisao kada je Jevanđelje tek počelo da se propoveda?", Kliment Rimski, Poslanica Korinćanima 47. Dakle, ako se pozivaš na "predanje" ili usmeno prenošenje reči nemoj misliti da se to suprotstavlja onom pisanom ili da mu nešto nadodaje ili upotpunjuje ili da ima bilo kakvu prednost u odnosu na pisanu reč. Nakon pisanja posalanica, jevanđelja i Otkrivenja to jeste postalo osnovno štivo hrišćana s početka II veka. Vidiš na šta se poziva Kliment Rimski(35-100 n.e).

A svakako apostoli su u to vreme usmenim putem prenosili reč jevanđelja koju mi sad čujemo preko pisanog svedočanstva. Isto je i apostol Pavle "čuo" od hrišćana ono što je Gospod Isus rekao u vezi poslednje večeri sa učenicima a onda preneo Korinćanima poslanicom zapisno u 1.Korinćanima 11,23-26:" Jer ja primih od Gospoda što vam predadoh, da Gospod Isus onu noć...". A ono što je Pavle primio i predao je zapisano u Luki 22,19;Mateju 26,26; Marku14,22. I redosled reči i ista misao Gospodnja je iznesena u onome što Pavle iznosi u 1.Korinćanima11,23-26 što im je ranije i "predao" a što je ranije i sam čuo i u onome što je zapisano od jevanđelista.

Ovo je samo jedan primer da ne postoji nikakva "prednost" ili "posebnost" usmenog predanja od pisanog. Dakle, zaključak je da Pavle u 2.Timotijevoj 2,1.2 nije ništa drugačije rekao Timotiju u odnosu na 2.Timotiju 3,15.16 i nije ga uputio na neki drugi izvor traženja Božije poruke izvan Pisma a koje ga upućuje u svojoj poslanici. Predanje koje se prenosilo i usmenim putem u I veku je ono isto izneseno u pisanoj formi nastaloj do kraja I veka. A pošto mi nismo savremenici apostola i nismo mogli čuti uživo ono što su govorili jasno je da mi sada imamo pisano svedočanstvo onoga što su govorili i da to svedočanstvo je sasvim dovoljno jer se ne razlikuje od usmene prouke.

A sada da čujemo razumevanje 2. Timitiju 3,15.16:). Sme li se taj stih dotaći?
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465
U 1. stoljeću među judeokršćanima, pogotovo u Jeruzalemu, javlja se animozitet koji će uzrokovati i apostolski sabor u Jeruzalemu. Odluke znamo, ne judaiziranju i subotarenju. U 4. stoljeću Crkva će jednako odlučiti, samo što će judaiziranje i subotarenje kažnjavati isključenjem iz Crkve.

Da je ovo tačno onda ne bi imalo smisla doneti presudne odluke tek u IV veku. Ako je "subotarenje" bilo u neskladu sa učenjem crkve od početka onda oono ne bi bilo tolerisano do IV veka kako navodiš. Ne, već su postojale dve jednako vredne tradicije. Istočne Crkve su nastavile i posle IV veka sa razumevanjem za tradiciju subotarenja i čak pojedini crkveni oci ustaju u odbranu dana Gospodnjeg poput Grgura iz Nise ili Atanasija Aleksandrijskog..evo i dan danas uvažena i priznata Pravoslavna Etiopska Crkva drži subotu i praznike. Ne, nego se radi do tome da je ova tradicija poštovanja subote u crkvi zasnovana na Svetom Pismu morala biti istisnuta u IV veku jer je smetala budućim ustanovama crkve. :). Ne radi se o popustljivosti crkve do IV veka već o grubim uredbama protiv ove biblijske tradicije u IV veku.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465
Pa to Crkva vjeruje i naučava. :) Ne odbacujemo mi kršćani Sveto pismo, nego vi SS pismolatri odbacujete Crkvu, suautora Pisma. Pismo bez Crkve je magla.


Ima li razlike između pisanog svedočanstva i usmenog? Ako nema zašto se ne oslanjati na Pismo? I 2.Timotiju 3,15.16? Nije valda da se na sveučilištu ovo stihovi preskaču?

Dobro tebi je Sveto Pismo magla a nama je sunce i svetlost..kao i Davidu"Reč tvoja je svetlost stazi mojoj"...Nekom magla nekom svetlost:)
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.400
Natrag
Top