Ritualna upotreba hrane tradicionalnih crkava

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
U bibliji post oznacava ne uzimanje bilo kakve hrane i vode.

Pomenuo bih i jednu pojedinost koju sam skoro slusao na radiju, a tice se vasara za praznike.

Cesto se ovi vasari odrzavaju u dvoristima crkava.

Za tu priliku obavezno se sprema svinjece ili jagnjece pecenje na raznju, svadbarski kupus, pasulj u zenljanim loncima, i ostala hrana, kao i sva alkoholna pica.
Uz to usecereno voce, i ostale slatke poslastice.

Rec Bozja napominje "VERA NIJE JELO I PICE, VEC RADOST U GOSPODU"

Tako da biblija iskljucuje svaku upotrebu hrane u religijske svrhe, osim u veceri Gospodnjoj koju je ustanovio sam Gospod Isus Hristos.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže nam Gospod i Bog naš!

Mi smo pre 2 dana, po Božijoj milosti i sa blagoslovom sveštenstva našeg malog hrama,
organizovali u porti humanitarnu prodaju girica i pomfrita. Objavljeno je i na sajtu SPC.
Skupilo se preko 200 EUR (mnogi nisu tražili kusur) tako da ćemo imati šta siromašnima
da damo, jer "naše je samo ono što damo drugima".

Ja nisam učestvovao u ovome, tako da se nemam čime pohvaliti u ovom delu.

brat Toma
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Mi smo pre 2 dana, po Božijoj milosti i sa blagoslovom sveštenstva našeg malog hrama,
organizovali u porti humanitarnu prodaju girica i pomfrita. Objavljeno je i na sajtu SPC.
Skupilo se preko 200 EUR (mnogi nisu tražili kusur) tako da ćemo imati šta siromašnima
da damo, jer "naše je samo ono što damo drugima".

To rade svi.

Mi čak i knjige djelima besplatno ili sa veoma niskom cijenom prodajemo.

Svakako to neće da umanji magijsko -ritualno uzimanje hrane kod vas.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže Bog!

Zaboravih da dodam da čudom Božijim, i ona deca koja prose u našoj porti,
premda su girice dobili besplatno, a ne vole ih - ipak ih nisu bacila.

Dali su girice meni. Ja, Bogu hvala, sam ih pojeo.

Eto...

brat Toma
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Zaboravih da dodam da čudom Božijim, i ona deca koja prose u našoj porti,
premda su girice dobili besplatno, a ne vole ih - ipak ih nisu bacila.

Dali su girice meni. Ja, Bogu hvala, sam ih pojeo.

Eto...

E da je samo to u vašoj crkvi.

Znaš šta sam odavno primjetio, nikog ne zanima nečija priča, samo djela. Imaš djela ili nemaš dobra.

Ovo sa pričom to nikog ne zanima.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže nam Bog, Hranitelj duše i tela našega!

Sledeća humanitarna prodaja slanih i slatkih pita kod nas u porti hrama
će, daće Bog, biti nedelju dana posle proslave Vaskrsenja Hristovog.

A tog dana će doći iz Zavoda za transfuziju Srbije, jer eto, Bogu hvala,
imamo tu neku tradiciju da dobrovoljno dajemo krv 2 puta godišnje...
Jednom dodjoše i novinar i kamerman sa jedne TV stanice, ali se nadam
da sada neće doći da nebi, samoreklamirajući se, "primili svoju platu".

Ne znam da li je to neki ritual, više mi liči da davanje nečega drugima što je nama Bog dao...

brat Toma
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Zaboravio si samo jedno, a to je "DA SU I ZIVOTINJE ZIVA BICA KOJA IMAJU OSECANJA, I DA ISPOLJAVAJU SRECU, TUGU, BOL..itd"

Ona nisu stvorena za ljudsku ishranu, vec da budu na korist coveku i da ulepsavaju zemlju i time proslavljaju tvorca.

Medicina i te kako potvrdjuje stetnost mesne ishrane, ali ovde sam se licno naslusao takvih stvari da bi se kolegijum lekara smejao na racun onih koji ih iznose.

Nisi nista rekao.. Ne smes ni da uzmes stih koji sam naveo jer te on potpuno obara!
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Bog nam svima pomogao!

Zanimljivo mi je da je Hristu Isusu, Sinu Boga Živoga, sva hrana bitna i da ne želi da se ona baca.
Vidimo u svetim Jevandjeljima, da su ostatke od, Njegovim čudom, umnožene hrane - pažljivo sakupili.
I prebrojali kotarice! Bilo ih je jednom prilikom 12 a drugom 7. (Nisu li i to brojevi koji nas na Boga upućuju!?)

Tako da od početka (molitve i čudesnog umnožavanja) pa do kraja (skupljanja "viška") - sve je
prisutni narod upućivalo na Njega. I danas, poBožni ljudi otpočinju obrok molitvom, nastavljaju
ga obedovanjem (i pokadkad deljenjem sa potrebitima) a okončavaju ga skupljanjem, ako je nešto
preostalo i opet - zahvalnošću Bogu.

brat Toma
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nisi nista rekao.. Ne smes ni da uzmes stih koji sam naveo jer te on potpuno obara!

Koji stih sta obara?

Da nije ovaj: "Zato sinovi Izraelovi sve do dana današnjega ne jedu mišicu na zglavku u stegnu, jer udari Jakova po zglavku u stegnu." (postanak 32)

Ako se radi o njemu, to je tradicija koju su Jevreji uzeli iz jednog istorijskog dogadjaja hrvanja Jakova sa andjelom.

Kakve veze taj stih ima sa zdravim nacinom iskrane.
 
Natrag
Top