Religijske vesti ( vesti vezane za religiju )

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Da li crkva ako sebe smatra Bozjom treba da se bavi ovim i ovakvim stvarima?

Trubači dele megdan u porti crkve



Zbog nedavnih katastrofalnih poplava koje su pogodile Guču kada je poplavljen i fudbalski stadion na kojem su se održavali najvažniji sadržaji manifestacije odlukom Opštinskog veća u Guči svi programski sadržaji 59. Sabora trubača biće održani u crkvenoj porti, gde je pre pola veka i rođena manifestacija.

Prema rečima Milivoja Dolovića, predsednika opštine Lučani, na ovakvu odluku organizatori su primorani, ali je na ovaj način uslišena i želja mnogih Gučana da se Sabor trubača organizuje tamo gde je i počeo.
– Prilikom nedavnih poplava u Guči poplavljen je i fudbalski teren na kojem je debeo sloj mulja, a oštećene su i elektro instalacije, te smo zbog bezbednosti učesnika Sabora, u dogovoru sa Crkvenom opštinom i uz blagoslov episkopa žičkog Justina, odlučili da posle 50 godina takmičenje trubača vratimo u crkvenu portu, tamo gde je manifestacija i rođena. Uostalom, to je bila i želja brojnih žitelja Guče koji smatraju da takmičenje nije ni trebalo izmeštati iz centra grada – istakao je za “Vesti” predsednik Dolović.
Osim centralne bine koja će se nalaziti u crkvenoj porti i na kojoj će se odražti takmičenje trubača, u Guči će biti postavljene još dve bine – jedna ispred Doma kulture, a druga ispred spomenika trubaču, sve u krugu od stotinak metara, a u okolnim ulicama biće postavljeni i video-bimovi kako bi svi mogli da prate takmičenja i druge programske sadržaje.
– Prošle godine na stadionu je bilo 8.700 posetilaca, a sama porta može da primi 4.000 ljudi. Ako se uzme u obzir da će biti postavljene i druge bine, kao i video-bimovi, onda je jasno da niko neće biti uskraćen za doživljaj praćenja svih programskih sadržaja, a posebno takmičenje trubača – objasnio je Milivoje Dolović novu koncepciju održavanja Sabora trubača uz napomenu da je organizatorima iznad svega bezbednost posetilaca ove svetske manifestacije koja se održava od 8. do 11. avgusta.
Narednih sedam dana konačno će biti poznati svi programski sadržaji predstojećeg, 59. Sabora trubača.


Bogat program

Na ovogodišnjem Saboru program će obogatiti i koncert trubačkog orkestra Bobana Markovića sa gostima. Saboraše će zabavljati i Dejan Petrović, čovek koji je sa svojim Big Bendom podigao muziciranje na viši nivo i proslavio Guču i srpsku trubu. Koncerte će održati i Dejan Lazarević, Dragana Mirković i Saša Matić.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Da li crkva ako sebe smatra Bozjom treba da se bavi ovim i ovakvim stvarima?

Trubači dele megdan u porti crkve



Zbog nedavnih katastrofalnih poplava koje su pogodile Guču kada je poplavljen i fudbalski stadion na kojem su se održavali najvažniji sadržaji manifestacije odlukom Opštinskog veća u Guči svi programski sadržaji 59. Sabora trubača biće održani u crkvenoj porti, gde je pre pola veka i rođena manifestacija.

Prema rečima Milivoja Dolovića, predsednika opštine Lučani, na ovakvu odluku organizatori su primorani, ali je na ovaj način uslišena i želja mnogih Gučana da se Sabor trubača organizuje tamo gde je i počeo.
– Prilikom nedavnih poplava u Guči poplavljen je i fudbalski teren na kojem je debeo sloj mulja, a oštećene su i elektro instalacije, te smo zbog bezbednosti učesnika Sabora, u dogovoru sa Crkvenom opštinom i uz blagoslov episkopa žičkog Justina, odlučili da posle 50 godina takmičenje trubača vratimo u crkvenu portu, tamo gde je manifestacija i rođena. Uostalom, to je bila i želja brojnih žitelja Guče koji smatraju da takmičenje nije ni trebalo izmeštati iz centra grada – istakao je za “Vesti” predsednik Dolović.
Osim centralne bine koja će se nalaziti u crkvenoj porti i na kojoj će se odražti takmičenje trubača, u Guči će biti postavljene još dve bine – jedna ispred Doma kulture, a druga ispred spomenika trubaču, sve u krugu od stotinak metara, a u okolnim ulicama biće postavljeni i video-bimovi kako bi svi mogli da prate takmičenja i druge programske sadržaje.
– Prošle godine na stadionu je bilo 8.700 posetilaca, a sama porta može da primi 4.000 ljudi. Ako se uzme u obzir da će biti postavljene i druge bine, kao i video-bimovi, onda je jasno da niko neće biti uskraćen za doživljaj praćenja svih programskih sadržaja, a posebno takmičenje trubača – objasnio je Milivoje Dolović novu koncepciju održavanja Sabora trubača uz napomenu da je organizatorima iznad svega bezbednost posetilaca ove svetske manifestacije koja se održava od 8. do 11. avgusta.
Narednih sedam dana konačno će biti poznati svi programski sadržaji predstojećeg, 59. Sabora trubača.


Bogat program

Na ovogodišnjem Saboru program će obogatiti i koncert trubačkog orkestra Bobana Markovića sa gostima. Saboraše će zabavljati i Dejan Petrović, čovek koji je sa svojim Big Bendom podigao muziciranje na viši nivo i proslavio Guču i srpsku trubu. Koncerte će održati i Dejan Lazarević, Dragana Mirković i Saša Matić.
Porta crkve nije "unutar crkvenog dvorista" vec ispred nje! Ne mogu svi ljudi stati unutar crkvenog dvorista. Zasto imate tendenciju da sve izvrnete? Crkva se ovim uopste ne bavi, samo je dozvolila da ljudi odrze to sto imaju ispred nje, smatrajuci da je to ne ugrozava ni na koji nacin. A inace rec je o jednoj kulturnoj manifestaciji.

Sta reci o situaciji gde se za Novu godinu ljudi okupljaju svuda i ispred pravoslavne i katolicke katedrale jer nema mesta ni mogucnosti da se to izbegne? Jel treba crkva da im to zabrani?

A ovi su ipak trazili dozvolu.

Ja iskreno smatram da vi imate "predrasude"prema nasoj crkvi, i da vi i u najbezazlenijim stvarima vidite sve najgore. Isto kao sto Tripo sve ljude pravoslavne crkve smatra zlim ljudima.

Ljudi Bozji , pa to ne smete da radite. Budite vec jednom otvoreni za nasa objasnjenja. Ako su vam i napricali sve negativno i nahuskali na nas, pa poslusajte kad vam se lepo objasni.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Porta crkve nije "unutar crkvenog dvorista" vec ispred nje! Ne mogu svi ljudi stati unutar crkvenog dvorista. Zasto imate tendenciju da sve izvrnete? Crkva se ovim uopste ne bavi, samo je dozvolila da ljudi odrze to sto imaju ispred nje, smatrajuci da je to ne ugrozava ni na koji nacin. A inace rec je o jednoj kulturnoj manifestaciji.

Ako ćemo da budemo cepidlake, onda budimo to do kraja. "Ostatak" zamera trubače, koji nisu ušli u crkvu da tamo trube, a ne vidi svoje bubnjare, gitariste, o himnama koje to nisu, da i ne govorim.

Ps. Elhanan voljeni (David) je prenoseći kovčeg zaveta, igrao i udarao u sistrum pred njim. Šta bi tek ovi na to rekli? Bilo bi ijuuu, iju, kuku blasfemije, to nije "biblijski"....
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107

Šta znači PORTA?

» porta • ženski rod Vrata, kapija, ulaz;
Prostor oko crkve, crkveno dvorište (kod pravoslavnih crkava).
Zasebna prostorija vratara na ulazu u veće firme (portirnica) (ital.)


IZVOR: sta znaci.com
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259

Šta znači PORTA?

» porta • ženski rod Vrata, kapija, ulaz;
Prostor oko crkve, crkveno dvorište (kod pravoslavnih crkava).
Zasebna prostorija vratara na ulazu u veće firme (portirnica) (ital.)


IZVOR: sta znaci.com
I sta hoces da kazes, da 4000 ljudi mogu stati u dvoriste crkve? Ti ne znas ni sta je porta, pa moras da guglas i proveravas. Porta se u ovom slucaju odnosi na prostor oko crkve!

Zasto Laodikeja vi morate i u najbezazlenijim stvarima da vidite sve najgore?

Shvatas li ti koliki problem imas?

Pa oni i jesu crkva za mase ljudi. Kao rijeliti programi.
A vi nemate muzicke programe? Nemoj mi pricati o "emocijama" molim te. To radite i vi, podsticete ljudima emocije. Ajde da budemo posteni jel moze?
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
A vi nemate muzicke programe? Nemoj mi pricati o "emocijama" molim te. To radite i vi, podsticete ljudima emocije. Ajde da budemo posteni jel moze?

Možemo mi biti pošteni do sutra, neke stvari se neće promeniti, A to je da će nama, kako katolicima tako i pravoslavcima "Biblijski" i oni proiizašli iz njihovog šinjela, uvek nalaziti zamerke. A sve da bi sebe prikazali "pravovernima".

Već sam ranije napisao o tome. Muzika je od najranijih dana deo bogoslužja. Imaš opise i u Svetom Pismu. Uz sve to, nisu ni Hebreji bili usukani "moralisti" koji ako i ispevaju pesme, to čine samo u slavu Boga. O, ne. Bilo je tu i ljubavnih, posebno ljubavnih pesama. Ljudi su ljudi, takve nas je Bog stvorio.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
A vi nemate muzicke programe?

Ja gdje idem je himnična muzika uživo ili sa CD. A to jeste prava hrišćanska muzika. Koja slavi Boga.

A kod vas pjevaju, uz pomoć zidova na plafonu tačnije kupoli imaju osjećaj kao da su na nebu, a unutra ostali isti.

Nemoj mi pricati o "emocijama" molim te.

Pa vaša pobožnost je promjena emocija, prava pobožnost je promjena motiva na bolje.

Odete tamo u Jerusalim da padate u trans, a isto tako u crkvama opijeni atmosferom pjevanja, raskoši itd.

Sve vam je podešeno za spoljno uživanje, za čula.

A kada izađete zapalite cigaretu kao što ja vidim. Prije neki dan sam bio u jednom manastiru poveo sam članove familije i sačekao izađe mlada dama, fino kuturno obučena, čak stavila maramu na glavu, uđe u auto i zapali cigaretu.

To radite i vi, podsticete ljudima emocije. Ajde da budemo posteni jel moze?

To je netačno, kod nas se propov. zakon, a toga kod vas nema. Kod nas se ljudi ukoravaju, zato vi svi idete tamo, nema niko d avas ukori.

Nego čak i laskate ljudima kako su dobri i pobožni.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
A kod vas pjevaju, uz pomoć zidova na plafonu tačnije kupoli imaju osjećaj kao da su na nebu, a unutra ostali isti.

Kakve veze to ima, pa i vama muzikom stvaraju osecaj kao da ste na nebu. Nemoj da izvodis.. Cak i Elen White kaze da mora vladati "atmosfera neba" u crkvi. Zato se to i radi.

Pa vaša pobožnost je promjena emocija, prava pobožnost je promjena motiva na bolje.

I ovo nije tacno, crkva u svemu radi na promeni motiva i licnosti coveka. Postoje knjige, ljudi se poucavaju na sve moguce nacine i poukom svestenika.. Ali se to ne radi za vreme Bogosluzenja jer tom prilikom treba da vlada mir. Kod vas je haos, posebno tokom "subotnje skole", ne znas ko se s kim nadvikuje!

Odete tamo u Jerusalim da padate u trans, a isto tako u crkvama opijeni atmosferom pjevanja, raskoši itd.

A vi isto, padate u trans od zavodljive muzike tokom Bogosluzenja, cak i placete. Sve je sracunato na to da podstakne ljudima emocije, da li muzikom da li kroz propoved. Nemoj pricati svasta..

To sto ti smatras ovo losim kod nas a ne vidis isto kod vas, to nije moj problem vec tvoj.

A kada izađete zapalite cigaretu kao što ja vidim. Prije neki dan sam bio u jednom manastiru poveo sam članove familije i sačekao izađe mlada dama, fino kuturno obučena, čak stavila maramu na glavu, uđe u auto i zapali cigaretu.

Pravi vernici ne puse jer znaju da je to stetno. A to sto ti zelis videti samo zlo u crkvi a ne i dobro, to je tvoj problem.

Ja isto vidim kod vas.. Zena subotom ode u crkvu sva fina i doterana, a popodne ode na igranku. Pa jel to u redu? Naravno da nije! A sto je najgore niko je i ne ukorava za to.

A zasto ti uvek vidis zlo kod nas a kod vas ne vidis?

Ocigledno imas problem, jer samo gledas zlo u drugima. Ja ne gledam na taj nacin. Ja vidim i dobro i zlo u crkvi. Ne moze biti samo dobro, nismo svi sveci! A ti izgleda ocekujes da svi budu dobri. Pa kad bi pogledao malo ispod povrsine video bi isto to licemerje kod vas..

To je netačno, kod nas se propov. zakon, a toga kod vas nema. Kod nas se ljudi ukoravaju, zato vi svi idete tamo, nema niko d avas ukori.

Opet netacno, kod nas se citaju evandjelja, i to je dovoljno da coveka ukori i podstakne njegovu savest. A rec Isusa Hrista je delotvorna a ne nasa rec.

I zar ljudima treba mahati biblijom i derati se na njih za vreme Bogosluzenja kao sto vi radite?

Pa to se ne radi za vreme Bogosluzenja. To je cirkus sto vi radite! Za vreme Bogosluzenja treba da vlada mir i svetost, jer se tom prilikom slavi Bog!

Ti uopste ne shvatas smisao Bogosluzenja. Bogosluzenje nije vreme poucavanja vec vreme slavljenja Boga!

Kako ne znas da se u hramu kod jevreja nije poucavalo za vreme svete sluzbe vec u sinagogama posebno?

U sinagogama se citao tekst a onda se objasnjavalo vernicima. Tako i mi radimo.

Nije bogosluzenje vreme kada se objasnjava. To se radi drugim prilikama.

A onaj koji trazi Boga, svim svojim srcem, on ce ga i naci. Citace i istrazivati. Pitace svestenika da mu objasni. Dok onaj koji Boga trazi povrsno ili ga ne trazi uopste, njemu nece pomoci ni vikanje sa propovedaonice kao sto vi radite. Tako se samo stvaraju licemeri.


Ali ti u tome vidis zlo?

Umesto da malo razmislis sta to vikanje predstavlja i kako narusava sveti cin Bogosluzenja, i kako Bog na to vikanje gleda. Niste vi nista manje zestoki u vikanju kao na primer TV evangelisti. Pogledaj kako se deru i vicu na ljude za vreme Bogosluzenja, pa ce ti biti jasno kakava je to sramota. To je delo satane.

Na kraju, vi ste sinagoga a ne crkva kad to radite. Nema nista lose u sinagogi, ali je greh sto vi to radite za vreme Bogosluzenja. Cak i vasi adv. pisu protiv tog vikanja i nadvikivanja u crkvi tokom subotnjeg Bogosluzenja, a posebno za vreme subotnje skole. Pisala je protiv toga i EGW.

A ti umesto vas da kritikujes za to zlo sto radite, ti ga trazis u nama, sto mi sve mirno i po redu obavljamo.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Pravi vernici ne puse jer znaju da je to stetno. A to sto ti zelis videti samo zlo u crkvi a ne i dobro, to je tvoj problem.

Znao sam i znam mnogo pravih vernika koji puše. Iskrenih vernika.
Nikakve veze duvan, alkohol, meso i sve ostale ljudske zabrane sa verom nemaju. Molim te ne nasedaj na provokacije onih kojima je vera samo u spoljašnjosti, licemera i zlobnika.

Pošto se sada ovde vodi rasprava o pravilnosti bogoslužja, gde se od arhilicemerstva ne može doći do reči, i kome mora da se ponavlja i pojašnjava (uzalud) jer isto ne može da shvati "formalni" način mišljenja (sic), red je da se malo pojasne neke stvari.

Hrišćansko, ono pravo bogoslužje je oduvek bilo svečano i liturgično. podeljeno na dva blisko povezana dela. Službu reči, i Euharistiju. Prvi deo uključuje, uvek, posebno Nedeljom-Danom Gospodnjim, čitanje Starog Zaveta, nakon čega sledi pevanje psalma. Nakon Psalma, čitanje Novog Zaveta započinje sa čitanjem Poslanica. Kruna službe reči je čitanje Evanđelja, koje započinje svečanim Alelejuja (Slava Yah), i završava se o svečanijim sa Aleluja, ili sa "Slava Tebi Kriste - Hriste".

Služba reči se završava homilijom - propovedanjem.

Drugi deo, Euharistija počinje zajedničkim ispovedanjem vere, nakon čega sledi opšta molitva vernika, a zatim prinos darova. Nakon toga kreće najsvetiiji deo bogoslužja, koji o velikim praznicima - blagdanima prati kađenje tamjanom.


Sve ovo kako na Istoku, tako i na zapadu prati pevanje hora, koga na zapadu prate muzički instrumenti (orgulje).

Nema tu nikakvog nadvikivanja, mlataranja Biblijom, dranja kod propovedanja, nema tabli, nema predavanja japija u braon sakoima. Nema padanja u trans izazvan besomučnim "praise the Lord" na svaku propovednikovu reč, makar i bila notorna glupost.

Od samih početaka Hrišćanstva, a to je i osnovna razlika, mesto na kome se okupljaju Isusovi vernici, je Hram. Dok je kod američkih protestanata to u stvari šta? Ni Hram, ni sinagoga, nego zbornica. Shodno tome i ponašanje. Dranje, nadvikivanje, trans, mlataranje Biblijom.

Nema sakramenata, nema svetosti.


Vidi Mire, čak i jevreji se tako ne ponašaju u sinagogama. Čak i oni drže do liturgijskog ponašanja. Ako neko ne veruje, ima na stotine snimaka iz sinagoga po youtube-u.

Da nekom rabinu padne na pamet da postavi platno, ili tablu u sinagogu da bi držao predavanje, ili da se dernja na okupljene vernike, leteo bi glavom kroz zatvorena vrata.
 
Natrag
Top