Religijske vesti ( vesti vezane za religiju )

Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
ne volim baš Slape kad udaraju na emocije jer zaista ima dobrih ljudi koji rade zaista prava i dobra djela po Kristovu nauku još nevina djeca pobožnih ljudi koji nisu pobijedili bolesti, znači njih Bog ne voli, ma nije sve tako crno bijelo. Dopisivala sam se s jednom adventisticom kojoj je umrlo dijete od leukemije a probali su sve, užasno mi je bilo teško zbog nje
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Da si bar čitala tu knjigu naučila bi da je subota sedmi dan koji se treba svetkovati, jer u toj knjizi Wilkinson iznosi vrijedne, rijetke činjenice o svetkovateljima subote kroz vijekove,

Misliš i na Valdežane, koji su nosili sandale pa ih po tome zvali 'sabatari', a onda vam 'u glavu udarena proročica' mislila da su svetkovali subotu, pa ih u svim svojim spisima navodila kao primjer. Sramotno. A zapravo, od koga je i dobro je.

Znači bez imena koje ime se krije iza "Institucija iz Cetinja", ako ne znaš, malo ću ti pomoći dodajući njegovu web-stranicu.

'Padavičar', k'o i ti.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
978
evo ga bez_ imena ti lajkovala uvredu "padavičar".....dobro ti je Jovan rekao da nemaš Krista u sebi, jer da imaš nebi nikada koristio bezobrazne riječi j...., i slične (ne dami se sad tražiti sve tvoje neprimjerene riječi), a ova kao pravi se fina još ti lajkuje uvrede. Ne znam zašto trošim vrijeme na vas najbolje ništa ni ne odgovarati. Kao što reče Jovan, pusti druge da odgovoraju, prije si ti bio lonac, a Darth poklopac, sad si ti oboje, jer odgovoraš na postove koje sam uputio drugima. Nego gdje Darth, slape, je li živ, bolestan, umro?
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
evo ga bez_ imena ti lajkovala uvredu "padavičar".....dobro ti je Jovan rekao da nemaš Krista u sebi, jer da imaš nebi nikada koristio bezobrazne riječi j....,

Zaista si padavičar. Ovo mi kaže čovjek koji je odbacio Boga Isusa Krista, a postao sljedbenik i klanjatelj lažne proročice koja je bila bogohulnica, plagijatorica, lažljivica, brakolomka i alkoholičarka. Zaista 'padavičarski'.
 
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
978
Ti se stvarno praviš lud, jesam ti rekao da je Isus Bog, kao što je i moj sin čovjek, svašta. Sin Božji=Bog, moj sin=čovjek......
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
E sada je dosta. Ja sam postavio članak što predlažu neki ortodoskni Židovi za one koji vjeruju da je Isus Bog, a ti u odgovoru spominješ antitrnitarce, a ovdje veliš da ne znaš ko sam ja i u što vjerujem. Novi član foruma ne bi takvu grešku nikada napravio niti takvo što komentirao na moj post. Isto tako Jovanu veliš i Benjamin Wilkinson je vjerovao u trojstvo, gdje skoro osim mene niko ni ne zna tu činjenicu da Jovan voli jednu od njegovih knjiga. Da si bar čitala tu knjigu naučila bi da je subota sedmi dan koji se treba svetkovati, jer u toj knjizi Wilkinson iznosi vrijedne, rijetke činjenice o svetkovateljima subote kroz vijekove, a ne bi držala nedjelju koju podipuru tri stiha, koje je Bacchiocchi u svojoj knjizi "Od suobote do nedjelje" vrlo lako oborio. Drugo, ja nisam rekao da si ti neki Izabelin klon, to je mislim rekao Jovan. Kako god moram te pohvaliti jer studiraš pitanje trojstva u adventizmu. Reci mi koji od ovih pojmova ti nije jasan, pošto vidim da skoro sve znaš -
Klejtonovci na čelu sa Zdravkom Vučinićem (David Clyton), Nader Mansour, Adrian Ebens, Istina US, Aleksandar Petrović, Slavoljub Vuličević i na kraju nagradno pitanje na koje molim da slap pusti dotičnu damu da odgovori. Znači bez imena koje ime se krije iza "Institucija iz Cetinja", ako ne znaš, malo ću ti pomoći dodajući njegovu web-stranicu.

Samuele Bacchiocchi, "Korištenje spisa Ellen White u tumačenju Svetoga pisma"

Jesu li Valdežani svetkovali subotu?


Drugi primjer netočnosti u Velikoj borbi je tvrdnja o štovanju subote od strane Valdežana. Ellen White je napisala: “Kroz stoljeća tame i otpada bilo je Valdežana koji su poricali nadmoć Rima, koji su odbacivali štovanje slika kao idolopoklonstvo i koji su svetkovali pravu subotu. U najžešćim olujama protivljenja održali su svoju vjeru.

Ova izjava sugerira da je svetkovanje subote bilo uobičajeno među Valdenžanima. Najvjerojatnije je Ellen White vjerovala da su samo neki Valdežani svetkovali subotu, jer kasnije o njima piše: “Neki od njih [valdežani] su svetkovali subotu.

Jesu li neki Valdežani svetkovali subotu? Proveo sam nekoliko sati tražeći odgovor u dva znanstvena toma "Storia dei Valdesi" - Povijest Valdenžana, čiji su autori Amedeo Molnar i Augusto Hugon. Ove dvije knjige objavila je 1974. Claudiana, službena talijanska Valdenška izdavačka kuća. Smatraju se najopsežnijom poviješću Valdežana. Na moju žalost, nisam našao nikakvog spomena o svetkovanju subote kod Valdežana.

Svetkovatelji subote ili 'nositelji sandala'?

Istu potragu za povijesnim dokazima svetkovanja subote među Valdežanima proveli su i drugi adventistički znanstvenici. Ono što su pronašli u nekim dokumentima su reference na 'insabbate', uobičajeni nadimak za Valdežane. U prošlosti su neki neupućeni čitatelji, po ovom nadimklu, zaključili i smatrali da su Valdežani svetkovali subotu. Moguće je da je Ellen White bila pod utjecajem ovog starog tumačenja.

Nažalost, pojam 'insabbati' nema veze sa svetkovanjem subote. Kao što povjesničar adventističke crkve Daniel Augsburger objašnjava na simpoziju Subota u Svetom pismu i povijesti, „Valdežane su često nazivali insabbatima, ne zato što su svetkovali subotu, već zato što su nosili sandale.“ Latinska riječ za sandale je 'sabbatum', korijen španjolske riječi zapato i francuske riječi sabot. Sandale su bile vanjski znak da su bili imitatori apostola u življenju „vita apostolica“ i opravdanje njihova propovijedanja evanđelja.” Drugim riječima, Valdežane su često nazivali insabbati - (nositelji sandala), jer su mnogi od njih nosili sandale odrezane na vrhu u svojoj putujućoj službi propovijedanja Evanđelja.
------------------------

Ovo najbolje pokazuje koji je umni i moralni nivo Ellen White i njezinih sljedbenika. Čuli subotari da su postojali nekakvi 'insabbati', i evo ga, ovo je dokaz da za subotu. Ovo je tzv."deretićivizam'. Ovako je Jovan Deretić dokazivao da je engleski jezik nastao iz srpskog. Kaže Deretić: Mjesto Ruma je u Srbiji. A Englezi za sobu kao mjesto kažu - 'rum'. A to su preuzeli iz srpskog jezika.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Pa zar vi katolici isto ne vjerujete da je Isus rođen iz Oca, kako kaže apostolosko vjerovanje Bog od Boga, onda ste i vi padavičari i pogani.

Prvo, ti kažeš da si od padavičara katolika pobjegao. A vidi di si dospio - teški padavičar i teški poganin.

Drugo, đavo ti je razum preuzeo, pa je uzaludno tebi bilo što objašnjavati.

Pitaj se, zašto ste svi ovdje, koje je osjenio "duh proroštva" proročice bogohulnice odbacili Spasitelja i Boga Isusa Krista.
 
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
978
Hajde čovječe bjaži, ja ti fino dao tvrdnju a ti vrijeđaš na osobnoj razini. Svima ovdje daješ dijagnozu da nas je đavo preuzeo. Vrijeđaj tako pravoslavce, pa bi vidio kako bi ti oni odgovorili i ne samo to , nego bi te i potražili osobno. I da sjetih se, eno ti neki pravoslavac pisao o Jasenovcu gdje ti veli da su vaši svećenici podržavali zločine i čovjek je dao još dobre dokaze. Ići ću kasnije potražiti što si mu odgovorio. Jeli vi katolici vjerujete da je Isus rođen iz Oca i da je Bog od Boga?
 
Natrag
Top