Religija i zdravlje

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Koji "prirodni zakoni"??? Gde je zakon protiv umerene upotrebe alkohola zapisan u Pismu??? Odgovor je - NIGDE!

Ko je tebi kriv što ti misliš da je alkoholno vino, gdje god piše vino. Vino su zvali i samo grožđe dok još nije ubrano.

Biblija bas uci suprotno, vino se koristi i u Bogosluzbene svrhe kod jevreja!

Misliš da je Bog dozvolio usmrđeli sok da se koristi u službi.

Naveo sam ti i stih gde i sam Bog coveka savetuje da upotrebljava "opojna pica" u svrhe slavlja!

A u stihu je to napisano odvojeno od vina. Pa jesi ti čuo da neko kaže da se napio vode, a ti misli bukvalno kao rakije.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Koji "prirodni zakoni"??? Gde je zakon protiv umerene upotrebe alkohola zapisan u Pismu??? Odgovor je - NIGDE!

Dobro jutro brate Mire,
Zao mi je ali izglerda da nisi razumeo izjavu EGW pa zato pitas koji prirodni zakoni? Odgovor je:
SVI!

Lepo je to od teme sto si naveo neke biblijske tektove, koji po tvome razumevanju odubravaju upotrebu silovitih pica, medjutim, zaboravio si da spomenes najvaznije , pa mene teras da ti ih moram kucati, a znas da to nije meni lako.

Zasto nisi naveo i ovo:

"Vino je podsmevac i silovito pice nemirnik, i ko god za njim luta nece biti mudar." Price 20,23.

"Tesko onima koji rane te idu na silovita pica i ostaju do mraka dok ih vino raspali." Isdaija 5,11.

"Kome: Jauk, kome kuku? kome svadja? kome vika? kome rane nizasto? kome oci krvave? KOJI SJEDE KOD VINA, KOJI IDU I TRAZE RASTVIORENA VINA. (spricere)

NE GLEDAJ NA VINO KAKO SE RUMEMNI, KAD U CASI POKAZUJE LICE SVOJE I UPRAVO ISKACE. NA POSLJETKU CE KAO ZMIJA UJESTI I KAO ASPIDA UPECI."

I kave ce posledice nastupiti zbog upotrebe vina?

"OCI CE TVOJE GLEDATI NA TUDJE ZENE,, SRCE CE TVOJE GOVORITI OPACINE. I BICES KAO ONAJ KOJI LEZI USRED MORA I KAO ONAJ KOJI SPAVA NA VRH JEDRA.
Recices: Izbise me, ali me ne zabolje; tukose me, ali ne osjetih; kad se probudim icicu opet da trazim to." Isaija 23,29-35.

"I ne opijajte se vinom, u kom je blud, nego se jos ispunjavate dobrotom" Efescima 5,18.
Vidis Mire, da Pavle tvrdi da je u vinu BLUD!

"Imajuci, dakle, ovakva obecanja, u ljubazni, DA OCISTIMO SEBE OD SVAKE POGANSTINE TELA, i da tvorimo svetinju u strahu Bozijemu." 2. Korincanima 7,1.

"Ni luipez ni kavgadzija ni PIJANICA carstva Bozijega nece naslediti 1. Korincanima 6, 10.

Mire, da li ti je ovo dovoljno?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Zaboravite na čašu vina dnevno, nema koristi, a evo i zašto

Zdravstvene prednosti čaše vina dnevno su možda bile prenaglašene, jer prema novoj studiji redovno ispijanje, čak i u okviru "sigurnih" granica, znatno povećava rizik od prerane smrti. Najbolje je da se alkohol uopšte ne unosi u organizam.

Američki istraživači koji su se fokusirali na uticaj redovnog ispijanja pokazali su da ljudi koji konzumiraju alkohol četiri ili više dana nedeljno uvećavaju rizik od prevremene smrti za 20 procenata u proseku.

Neke studije su sugerisale da je čaša vina dnevno korisna, ali doktori sa Medicinskog fakulteta iz Vašingtona su pokazali da su bilo kakve koristi nestale kod ljudi koji su redovno pili. Ti ljudi su čak bili pod novim zdravstvenim rizicima.

"Činilo se da konzumiranje jednog ili dva pića oko četiri dana nedeljno štiti od kardiovaskularnih bolesti, ali ispijanje svakog dana je eliminisalo te prednosti. Što se tiče rizika od karcinoma, bilo kakvo piće je štetno", rekla je doktorka Sara Herc, prva autorka istraživanja u časopisu "Alkoholizam: Klinička i eksperimentalna istraživanja" (Alcoholism: Clinical and Experimental Research).

U Velikoj Britaniji postojeća preporuka kaže da odrasli ne treba redovno da piju više od šest čaša (175 mililitara) vina nedeljno ili piva (sa 4 odsto alkohola).

Studija iz Amerike uključila je podatke od više od 400.000 ljudi između 18 i 85 godina i našla 20 odsto veći rizik od ranog umiranja iz bilo kog razloga kada su ljudi pili više od tri dana u nedelji.

Doktorka preporučuje da se alkohol uopšte ne unosi u organizam.

"Tokom starenja rizik od smrti iz bilo kog razloga se povećava, pa povećanje od 20 procenata zbog čaše vina dnevno u 75. godini se pretvara u mnogo više smrtnih slučajeva nego u 25. godini", zaključila je doktorka Herc.

B92
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
"Ne uzimaj vise samo vode, nego uzimaj po malo vina, radi stomaka i cestih tvojih bolesti"!

Znam te papagaju - reci ces da mu je ovde savetovao da pije "po malo soka". Kao sok pomaze stomaku :) , pa nema razloga piti ga "po malo", mozes ga piti i "stalno"!
Dakle, radi se o alkoholu!

Mire, ovde Pavle savetuje Timoteju kako da ublazi bolove u stomaku.
Prema tome on ne savetuje mladog Timotija da postane pijanica, nego da uzme vino KAO
LEK. Ko zna sta mi pijemo u lekovima koje kupujemo u apoteci. Prema tome to nema veze za pijednjem alkohola.

Biblija uci "umerenosti" a ne potpunoj apstinenciji!!![/QUOTE]

Pa gde pise u Bibliju da je dozvoljeno pijenje alkohola UMERENO? Nigde!

Mire, sta je sada zar ti ne verujes u predanja koja si na sva usta dosada branio? Zar ti je u ovom slucaju samo Biblija dovoljna? Pa naveo sam ti desetine tekstova sta Biblija uci o alkoholu a ti biraj sta ti je drago.



To nije istina! Zasto nisi naveo ovom coveku stih da se "ne odaje MNOGOM VINU" kao sto biblija i uci. Zasto si ga savetovao POTPUNOJ APSTINENCIJI??? [/QUOTE]

Mire, a sta mislis zar nije istina ono sto sam mu dao: "PODAJTE SILOVITO PICE ONIMA KOJI HOCE DA PROPADNU!"
Zanas ti da je i to istina, nego zaubilazis je.


Lepo ti je covek trazio da mu navedes gde u bibliji pise da se moze koristiti vino? A ti si mu umesto toga sugerisao da "ne sme piti uopste"![/QUOTE]

Nisi u pravu! Covek nije trazio gde u Bibliji pise da ne moze PITI VINO, nego alkoholna pica? Prema tome moj odgovor je Biblijski.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.331
Pa gde pise u Bibliju da je dozvoljeno pijenje alkohola UMERENO? Nigde!

Pnz 14,26: Ondje za novac kupi što želiš: goveče, sitno živinče, vino ili opojno piće - što god ti duša zaželi. Ondje u nazočnosti Jahve, Boga svoga, blaguj i veseli se ti i tvoji ukućani.

Kaže Bog - "kupi goveče, sitno živinče, vino ili opojno piće, te blaguj i veseli se ti i tvoji ukućani".

Ako ovi retci iz Ponovljenog zakona nisu "dopuštenje za umjereno konzumiranje alkoholnih pića", onda su nedvojbeno Božji nagovor na opijanje. Treće ne može biti.
Zato pitam tebe. Je li ovim svojim riječima (Pnz 14,26) Bog dopustio čovjeku razumno i umjereno konzumiranje alkoholnih pića, ili Bog ovdje čovjeka poučava da se opija - "kupi vino ili opojno piće i veseli se ti i tvoji ukućani"? :)

P.S. Trećeg nema.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Da vidimo da li nema trećeg:

"Kome: Jaoh? Kome: Kuku? Kome svađa? Kome vika? Kome rane nizašta? Kome crven u očima?
Koji sede kod vina, koji idu te traže
rastvoreno vino.
Ne gledaj na vino kad se rumeni, kad u čaši
pokazuje lice svoje i upravo iskače.
Na posledak će kao zmija ujesti i kao aspida upeći.
Oči će tvoje gledati na tuđe žene, i srce će tvoje govoriti opačine.
I bićeš kao onaj koji leži usred mora i kao onaj koji spava povrh jedra.
Reći ćeš: Izbiše me, ali me ne zabole; tukoše me, ali ne osetih; kad se probudim, ići ću opet da tražim to"
( priče Solomunove 23. 29 - 35 )

"Vino je podsmevač i silovito piće nemirnik, i ko god za njim luta neće biti mudar" ( priče Solomunove 20. 1 )

"Ali se i oni zanose od vina, i posrću od silovitog pića: sveštenik i prorok zanose se od silovitog pića, osvojilo ih je vino, posrću od silovitog pića, zanose se u prorokovanju, spotiču se u suđenju.
Jer su svi stolovi puni bljuvotine i nečistoće, nema mesta čistog" ( Isaija 28. 7 - 8 )

Ovi tekstovi jasno pokazuju da su alkohol i alkoholno vino, kao i ostala pića otrov, i nosioci greha i nemorala, preljube, nečistote, bolesti, učmalosti i ludila..itd.

Bog jeste u starom zavetu dopustio upotrebu vina, ali je spravljanje vina u ono vreme bilo različito od ovog današnjeg.

Osim toga, Bog je dopustio i mnogoženstvo, pa da li to žnači da mi u novom zavetu trebamo da imamo više žena.

Stvar je u tome, da je nešto u starom zavetu bilo tradicija, i kao što kaže jedan govornik opisujući Božje dopuštanje te tradicije "BOG JE NOSIO SANDALE PO MERI ČOVEKA"

Odnosno, dopuštao je određene stvari jer ljudi nisu mogli jednostavno da slede njegov put u svim pojedinostima, pa je on veliko zlo načinio da bude malo, ali da čovek opet bude u zajednici sa njim.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.331
Pnz 14,26: Ondje za novac kupi što želiš: goveče, sitno živinče, vino ili opojno piće - što god ti duša zaželi. Ondje u nazočnosti Jahve, Boga svoga, blaguj i veseli se ti i tvoji ukućani.

alkohol i alkoholno vino, kao i ostala pića otrov, i nosioci greha i nemorala, preljube, nečistote, bolesti, učmalosti i ludila..itd.

Evo, po tebi je Bog, ništa manje, nego trovač. Također, po tebi je Bog podstrekač i izazivač "grijeha, nemorala, preljuba, nečistoća, bolesti, učmalosti i ludila". Ostavio si me bez riječi.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Bitno je šta biblija kaže, a ne ti i tvoja strast za alkoholom.

"Kome: Jaoh? Kome: Kuku? Kome svađa? Kome vika? Kome rane nizašta? Kome crven u očima?
Koji sede kod vina, koji idu te traže rastvoreno vino.
Ne gledaj na vino kad se rumeni, kad u čaši pokazuje lice svoje i upravo iskače.
Na posledak će kao zmija ujesti i kao aspida upeći.
Oči će tvoje gledati na tuđe žene, i srce će tvoje govoriti opačine.
I bićeš kao onaj koji leži usred mora i kao onaj koji spava povrh jedra.
Reći ćeš: Izbiše me, ali me ne zabole; tukoše me, ali ne osetih; kad se probudim, ići ću opet da tražim to" ( priče Solomunove 23. 29 - 35 )

"Vino je podsmevač i silovito piće nemirnik, i ko god za njim luta neće biti mudar" ( priče Solomunove 20. 1 )

"Ali se i oni zanose od vina, i posrću od silovitog pića: sveštenik i prorok zanose se od silovitog pića, osvojilo ih je vino, posrću od silovitog pića, zanose se u prorokovanju, spotiču se u suđenju.
Jer su svi stolovi puni bljuvotine i nečistoće, nema mesta čistog" ( Isaija 28. 7 - 8 )


Ostatak odgovora zašto je Bog dopuštao sam dao, ali sakrivač uvek ostaje takav.


Bog jeste u starom zavetu dopustio upotrebu vina, ali je spravljanje vina u ono vreme bilo različito od ovog današnjeg.

Osim toga, Bog je dopustio i mnogoženstvo, pa da li to žnači da mi u novom zavetu trebamo da imamo više žena.

Stvar je u tome, da je nešto u starom zavetu bilo tradicija, i kao što kaže jedan govornik opisujući Božje dopuštanje te tradicije "BOG JE NOSIO SANDALE PO MERI ČOVEKA"

Odnosno, dopuštao je određene stvari jer ljudi nisu mogli jednostavno da slede njegov put u svim pojedinostima, pa je on veliko zlo načinio da bude malo, ali da čovek opet bude u zajednici sa njim.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Upravo sam Bibliju citirao, vidi:

Pnz 14,26: Ondje za novac kupi što želiš: goveče, sitno živinče, vino ili opojno piće - što god ti duša zaželi. Ondje u nazočnosti Jahve, Boga svoga, blaguj i veseli se ti i tvoji ukućani.

A evo zašto.

Bog jeste u starom zavetu dopustio upotrebu vina, ali je spravljanje vina u ono vreme bilo različito od ovog današnjeg.

Osim toga, Bog je dopustio i mnogoženstvo, pa da li to žnači da mi u novom zavetu trebamo da imamo više žena.

Stvar je u tome, da je nešto u starom zavetu bilo tradicija, i kao što kaže jedan govornik opisujući Božje dopuštanje te tradicije "BOG JE NOSIO SANDALE PO MERI ČOVEKA"

Odnosno, dopuštao je određene stvari jer ljudi nisu mogli jednostavno da slede njegov put u svim pojedinostima, pa je on veliko zlo načinio da bude malo, ali da čovek opet bude u zajednici sa njim.


Biblija nije kontradiktorna, a vi je takvom činite, i nemate nikakva objašnjenja za to.

Ja sam na tvoj tekst dao objašnjenje, a imaš li ti objašnjenje na tekstove koje sam priložio?

"Kome: Jaoh? Kome: Kuku? Kome svađa? Kome vika? Kome rane nizašta? Kome crven u očima?
Koji sede kod vina, koji idu te traže rastvoreno vino.
Ne gledaj na vino kad se rumeni, kad u čaši pokazuje lice svoje i upravo iskače.
Na posledak će kao zmija ujesti i kao aspida upeći.
Oči će tvoje gledati na tuđe žene, i srce će tvoje govoriti opačine.
I bićeš kao onaj koji leži usred mora i kao onaj koji spava povrh jedra.
Reći ćeš: Izbiše me, ali me ne zabole; tukoše me, ali ne osetih; kad se probudim, ići ću opet da tražim to" ( priče Solomunove 23. 29 - 35 )

"Vino je podsmevač i silovito piće nemirnik, i ko god za njim luta neće biti mudar" ( priče Solomunove 20. 1 )

"Ali se i oni zanose od vina, i posrću od silovitog pića: sveštenik i prorok zanose se od silovitog pića, osvojilo ih je vino, posrću od silovitog pića, zanose se u prorokovanju, spotiču se u suđenju.
Jer su svi stolovi puni bljuvotine i nečistoće, nema mesta čistog" ( Isaija 28. 7 - 8 )
 
Natrag
Top