Razlika izmedju povrsne religije i zivotvorne vere
Nekoliko grupa naucnika proucavalo je razliku izmedju povrsne religije i zivotvorne vere. Profesor na Harvard univerzitetu, dr Vilijam Yejms u svom delu, “Razlika u verskom iskustvu” 1958), pronasao je da postoji velika razlika izmedju zive vere i povrsne religije, koja je izrazena u nekorisnim ceremonijama, samoobmani, zabludi, zabrinutosti, strahu i samounistenju.
Na istom Univerzitetu dr Gordan Alport (1967) uocio je veliku razliku izmedju povrsne, fanaticne religije i iskrene odanosti cistoj veri. “Potpuno sam siguran,” tvrdi dr Alport, “da ziva vera pomaze mentalnom zdravlju, ali mu ne pomaze povrsna religija.” (Journal of Personality and Social Psychology, 5, 432-443)
Dr Kahoen (1974) sprovodio je istrazivanja medju studentima na fakultetu sa ciljem da utvrdi da li postoji ikakava razlika izmedju uopstene, povrsne religije i iskrene, razumne vere. I njegovo proucavanje pokazalo je sustinsku razliku izmedju ove dve vrste religija. Iskrena, razumna i ziva vera povezana je sa odgovornostima, podredjena unutrasnjoj kontroli, plemenitim i odredjenim ciljevima. (Ibid, 29, 812-818)
“Dr Flik (1980) sa svojim saradnicima proucavao je 158 studenanta u Kanadi, i tom prilikom uporedili su zivu veru, povrsnu religiju i neverstvo. Rezultati njihovog istrazivanja su dokazali da oni koji imaju zivu veru brinu o moralnom zivotu, savesnosti, disciplini, odgovornosti, i ubedljivo se u tome izdvajaju od onih koji imaju povrsnu ili nikakvu religiju. Suprotno osobinama prave vere, oni koji su se opredelili za povrsnu, nekorisnu religiju, kao i nevernici, pokazuju vise samoobozavanja, sebi sve dozvoljavaju bez ikakvih ogranicenja, nemaju cvrstine i samostalnosti, vec se stalno kolebaju.” (Journal of Psychology, 15, 181-187)
Dr Regen, psiholog, proucavao je studante na Univerzitetu Bringam Jang i ustanovio da je povrsna, fanaticna religija uzrok nesigurnosti, zabrinutosti i straha. I on je ustanovio da je prava, razumna vera povezana sa pozitivnim karakteristikama svakog vernika, osecanjem zadovoljstva, odgovornosti, samo-kontrole, tolerancije i razumne fleksibilnosti, dok povrsna upravo pokazuje suprotne efekte. (Review of Religious Reserch, 21, 22-217)
Dr Gartner proucavao je ljude odane pravoj veri i njihov odnos prema strahu i zabrinutosti, i utvrdio da prava vera donosi mir, spokojstvo, stalozenost i sigurnost. Dokazano je da opredelenje za cistu veru daje moralnu snagu, i takav covek izrazava se u pristojnom ponasanju, i manje se prepusta zabrinutosti i nesigurnosti. Medjutim, povrsna religija otkriva potpuno suprotne vrednosti.
Dr Gartner je analizirao 22 naucna rada i zakljucio da su svi istrazivaci iz ove oblasti dosli do istog saznanja. (Journal of Psychology and Theology, 19, (1) 6-25)
Dr Benson i Spilka, otkrili su da veliku sigurnost cak i u nevoljama poseduju oni koji imaju potpuno poverenje u Boga i Njegovo vodjstvo, dok oni koji zamisljaju Boga kao okrutnog sudiju iskazuju potpuno suprotna osecanja. (Courent Perspectives in the Psychology of Religion, p. 29)
Kriticari religije nekada su tvrdili da su ljudi vere podlozni stetnim predrasudama. Medjutim, istrazivanja su pokazala da odani vernici, koji redovno ucestvuju na bogosluzenjima, imaju manje predrasuda od onih koji ne sudeluju u bogosluzenju. Istrazivaci su utvrdili da su predrasudama najvise podlozni oni koji povremeno posecuju bogosluzenja. Oni u stvari varaju sami sebe. Svrstavaju se medju vernike, a sustinski im ne pripadaju.