Raskol i jedna, sveta, saborna i apostolska Crkva

Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
To je dokaz da si ti formalista, kao da je bitno što nije bilo Jahve nego je bio Gospod ili nisi shvatio smisao ili namjerno skrećeš temu na nebitnu stvar, kao JS što misle da su bolji ako kažu Jehova, a ne Gospo.



I opet mi je Isus rekao da im je otac đavo. I smisao mog komentara da ništa ne znači reći nešto ispravno ako je srce kvarno.



A jesam ja nešto rekao drugo pa da me pitaš tj. daješ primjedbu?



na pokvaren način izvrćeš moje riječi, budi pošten pa daj dokaz da se radujem nečijoj nesreći.



Kako možeš da tvrdiš da istina oslobađa, a ovdje napadaš na istine Biblije.


Ne, ja nisam formalista, ali kada se govori o Istini,. ne mešaju se činjenice kao špil karata da bi ispalo kako nekome odgovara. Ime YHWH nije pominjano u vreme Isusa, iako je on sam nosio to ime u svom Imenu. Jer da je bilo kako ste vi naveli, bilo bi tačno onako kako to tvrde Raselovci.

Opet optužbe da smo mi kvarna srca, a samo ste vi ispravni. Pa zar nisu tako činili i Farizeji i Sadukeji? Optuživali su svakoga, pa i jedni druge da su im srca kvarna. Oni su i Isusa optuživali da demone izgoni BaalZebubom, hteli da ga bace sa litice kada je rekao da se ispunilo Isaijino proročanstvo, da ga kamenuju zbog Sabata, da bi na kraju lukavo odlučili da ga Rimljanima predaju pod optužbom da njegovo delovanje izaziva pobunu i nemire. Poznavali su pisma, a nisu prepoznali Isusa, isto kao što ga ni danas mnogi ne bi prepoznali.



Napadam Biblijske istine? Koje istine? Jedna je Istina, nema više istina, niti Istina ima više strana. Optužujete svakoga za formalizam, a sami ste formalisti. Mislite da je spasenje dato samo onima koji se drže tačnog položaja svakog slova u Pismima, drže zakona i sve ostale gledate sa visine, svi ostali greše a samo ste vi ispravni.

Sudite, a zaboravljate "Neka prvi baci kamen onaj koji je među vama bez greha". Mislite da je greh izlečiv tako što će neko kruto se držati pravila zakona datog Jevrejima? I misliti za sebe da je "duhovan" ako tako čini? Pošto i taj argument nije na čvrstim nogama, onda izmišljate da svako ko ne slavi Boga na vaš način, je nevernik i paganin.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Onda za vas ide ovaj stih.

"Da vas niko ne prevari nikakvim načinom; jer neće doći (Hristos) dok ne dođe najpre otpad, i ne pokaže se čovek bezakonja, sin pogibli, koji se protivi i podiže više svega što se zove Bog ili se poštuje, tako da će on sesti u crkvi Božjoj kao Bog pokazujući sebe da je Bog." (2. Solunjanima 2,3-4)

Iako na prvi pogled ne nađete laž ili podvalu u onome što tripo napiše, svejedno dobro analizirajte ono što je napisao. Evo, čovjek citira Sveto Pismo, iz Pavlove poslanice Solunjanima, i kako naći zamjerku tekstu iz Pavlove poslanice? Međutim, tripo je sam obilježio svoju podvalu i svoju laž. Vidite gore ono boldano i crveno - "u crkvi Božjoj". Pavao nikada Crkvu u svojim poslanicama nije imenovao onako kako je napisao u 2 Sol 2,3-4, pogledajmo:

2 Sol 2,3-4: Neka vas nitko ne zavede ni na koji način. Jer ako prije ne dođe onaj otpad i ne otkrije se Čovjek bezakonja, Sin propasti, Protivnik, onaj koji uzdiže sebe protiv svega što se zove Bog ili svetinja, dotle da i u Božji hram (ναὸν τοῦ Θεοῦ) zasjedne gradeći se Bogom.

Dakle, Pavao u 2 Sol 2,4 koristi grčku sintagmu ναὸν τοῦ Θεοῦ. Prijevod ove grčke sintagme je "Božji hram". Evo dva primjera što označava grčka sintagma ναὸν τοῦ Θεοῦ a i sama riječ ναὸν.

Mt 26,61: i reknu: Ovaj reče: „Mogu razvaliti Hram Božji (ναὸν τοῦ θεοῦ) i za tri ga dana sagraditi.“

Mt 27:5 I bacivši srebrnjake u Hram (ναὸν), ode te se objesi.

Jasno je, grčka riječ ναὸν označava hram općenito, a u potpuno istoj sintagmi kao u poslanici Solunjanima, vidimo i kod Mateja da označava jeruzalemski Hram.

Kako sveti Pavao imenuje Crkvu koja je isključivo vezana uz kršćane? Evo, ovako:

1 Kor 12,28: I neke postavi Bog u Crkvi (ἐκκλησίᾳ): prvo za apostole, drugo za proroke, treće za učitelje.

1 Kor 14,5:Jer veći je tko prorokuje, negoli tko govori drugim jezicima, osim ako protumači Crkvi (ἐκκλησία) radi izgrađivanja.

1 Kor 14,19: Ali draže mi je u Crkvi (ἐκκλησίᾳ) reći pet riječi po svojoj pameti,

1 Kor 14,28: ako pak ne bi bilo tumača, neka šuti u Crkvi (ἐκκλησίᾳ), neka govori sam sebi i Bogu.

2 Kor 1,1: Pavao, po volji Božjoj apostol Krista Isusa, i brat Timotej: Crkvi Božjoj (ἐκκλησίᾳ τοῦ θεοῦ) u Korintu sa svima svetima u svoj Ahaji.

Ef 1,22: Sve mu podloži pod noge, a njega postavi - nad svime - Glavom Crkvi (ἐκκλησίᾳ),

Ef 3,10: da sada - po Crkvi (ἐκκλησίας) - Vrhovništvima i Vlastima na nebesima bude obznanjena mnogolika mudrost Božja

Ef 3,21: Njemu slava u Crkvi (ἐκκλησίᾳ) i u Kristu Isusu za sva pokoljenja vijeka vjekovječnoga! Amen.

Kol 4,16: A kad se ova poslanica pročita kod vas, pobrinite se da se pročita i u Laodicejskoj crkvi (ἐκκλησίᾳ),

1 Sol 1,1: Pavao, Silvan i Timotej Crkvi (ἐκκλησίᾳ) Solunjana u Bogu Ocu i Gospodinu Isusu Kristu.

Očito je, sveti Pavao Crkvu, kao zajednicu kršćana, nikada ne imenuje grčkom riječi ναὸν ili grčkom sintagmom ναὸν τοῦ θεοῦ. Koristi Pavao ovu grčku sintagmu ναὸν τοῦ θεοῦ (1 Kor 3,16; 2 Kor 6,16) kada govori o tijelu kršćanina kao "hramu Božjem", ali baš nikada ovom sintagmom ne imenuje Crkvu kao zajednicu kršćana. Kada govori i piše o Crkvi (zajednici kršćana), uvijek koristi grčku riječ - ἐκκλησία. Dakle, podvalu od adventista, a i ostalih pismolatra, možete očekivati i kad Sveto pismo citiraju.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
tako da će on sesti u crkvi Božjoj

SESCE U CRKVI BOZJOJ!

Vi niste crkva Bozja, a mi jesmo. Ne mozes ti reci da ce "sesti u nasoj crkvi'' ako mi nismo Bozja crkva, onda bi seo kod vas!

I kad sedne, to ne znaci da ce crkva tada pasti i ne pise da ce crkva pasti!

Lupetate gluposti!

Ali jos nije ni seo, znaci da smo i dalje Bozja crkva!

I eto ti na! :p



*A sto kaze Slap to se mozda odnosi i na hram!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
ako mi nismo Bozja crkva, onda bi seo kod vas!

Samo satanističke sekte nemaju nikakvu istinu, svi ostali imaju djelimičnu i samo Crkva Božja HAC ima potpunu istinu.

Koji stih onda ide?

Onda ide ovaj stih.

"Da vas niko ne prevari nikakvim načinom; jer neće doći (Hristos) dok ne dođe najpre otpad, i ne pokaže se čovek bezakonja, sin pogibli, koji se protivi i podiže više svega što se zove Bog ili se poštuje, tako da će on sesti u crkvi Božjoj kao Bog pokazujući sebe da je Bog." (2. Solunjanima 2,3-4)
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Oni čak znaju ko je u Božjim očima sekta a ko ne!?

Ne znam da li oni uopšte mogu da razumeju suštinu stvari - jer očigledno je da imaju skučeni pogled prožet nacionalizmom i jednoumljem koji je široko rasprostranjen na ovim prostorima Balkana, posebno u Srbiji.

Dakle, stvar je u sledećem ( sa akcentom na Srbiju ).

Oni koji koji su rođeni u drugačijoj veri od onih koje vladaju na ovom području u ovoj državi, ili pak drugima u kojima je Pravoslavlje većinsko, ne uzimaju u obzir da ima drugih ljudi koji su rođeni u drugim verama, ili da ne kažem "državama" mada država sama po sebi nema, ili ne bi trebala da ima nikakve veze sa verom i odabirom vere, isto će tvrditi za druge da oni nisu pravi, ili da su sekta.

Tako naizgled dolazimo u ćorsokak sa dilemom i pitanjem "ko je od ove dve ili više strana u pravu?"

Sa druge strane - neko nije kriv zato što se rodio u drugoj državi u kojoj Pravoslavlje nije većinsko - već neke druge vere, i taj neko će iz tog razloga tvrditi isto ono što tvrdi onaj ko je rođen u državi u kojoj je Pravoslavlje većinsko.

Dakle, ono na šta želim da ukažem je to, da mi ne možemo suditi o nekom čoveku i njegovoj veri na osnovu svoje pripadnosti određenoj veri ili pak državi, a sve druge IZ TOG razloga smatrati sektama jer ne pripada našoj veri ili ne živi u našoj državi, jer ti isti koji su većinski u drugim državama možda to isto misle za druge, da su na krivom putu i prema tome sekta, i tada je naša lična osuda drugih neosnovana.

Dakle, takav koncept suda je potpuno pogrešan i kod jednih i kod drugih ili trećih.

Pravi princip kojim možemo rasuđivati ( ne suditi ), o nečijoj veri je taj - da kroz učenje biblije i istorijskog konteksta sagledamo da li neko stoji na istini ili ne, što bi značilo da je on sekta, jer se od istine odvojio u jednom trenutku, ili da nije sekta jer stoji potpuno na istini, već crkva, pa bila ona mala ili velika, državno priznata ili ne, ili imala tri člana, ili sedam milijardi članova.

Merilo je Božja reč, i istorijski kontekst, a ne područje i ili vera koja se na tom području nalazi, njena veličina, državna priznatost, broj članova, raširenost i uticaj u svetu u istoriji i danas..itd..

Proučavajući bibliju i istorijski kontekst - čovek dolazi do istine i prihvata je bez obzira gde se nalazio, ili u kojoj državi ili većinskoj veri koja se nalazi u toj državi.

Biblija napominje da "MNOGI I DU ŠIROKIM PUTEM ULAZEĆI NA ŠIROKA VRATA" a ovo podrazumeva upravo i ljude koji donose sud na osnovu većine ili raširenosti, ili pak nacionalne priznatosti jedne crkve ili vere.

Sa druge strane - manjina ide uskim putem i ulazi na uska vrata.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
SESCE U CRKVI BOZJOJ!

Vi niste crkva Bozja, a mi jesmo. Ne mozes ti reci da ce "sesti u nasoj crkvi'' ako mi nismo Bozja crkva, onda bi seo kod vas!

I kad sedne, to ne znaci da ce crkva tada pasti i ne pise da ce crkva pasti!

Lupetate gluposti!

Ali jos nije ni seo, znaci da smo i dalje Bozja crkva!

I eto ti na! :p



*A sto kaze Slap to se mozda odnosi i na hram!

Ne,mire, nije možda nego se i odnosi na hram. U vreme kada je Pavle pisao poslanicu Solunjanima, Hram, Irodov, II Hram posvećen YHWH ADONAI ELOHIMU je još uvek postojao. U originalu poslanice zaista stoji HRAM, ali su prevodioci izjednačili crkvu kao građevinu (a koje u to vreme nisu postajale sa zajednicom EKLESIA). Ovo samo potvrđuje činjenicu da Sola Scriptura ne samo da nema osnova, nego i da je pogrešna.

Pitanje je odakle Subotari izvlače ovaj stih, kada u KJV Bibliji, omiljenoj kod Protestanata stoji sledeće:


2 Thessalonians 2 King James Version (KJV)
2 Now we beseech you, brethren, by the coming of our Lord Jesus Christ, and by our gathering together unto him,

2 That ye be not soon shaken in mind, or be troubled, neither by spirit, nor by word, nor by letter as from us, as that the day of Christ is at hand.

3 Let no man deceive you by any means: for that day shall not come, except there come a falling away first, and that man of sin be revealed, the son of perdition;

4 Who opposeth and exalteth himself above all that is called God, or that is worshipped; so that he as God sitteth in the temple of God, shewing himself that he is God.

Ruski prevod istog :


2-е Фессалоникийцам 2 Russian New Testament: Easy-to-Read Version (ERV-RU)
Много зла случится до пришествия Господа
2 Братья и сёстры! Что касается пришествия Господа нашего Иисуса Христа и нашей встречи с Ним, то мы молим вас, 2 чтобы вы не отчаивались и не грустили, если улышите, что День Господний уже наступил. Даже если кто-либо станет утверждать, что мы якобы сами сказали об этом, или написали в письме, или узнали о случившемся от Духа, 3 не поддавайтесь обману. Я говорю это потому, что День Господний не настанет до тех пор, пока не случится великое возмущение, и не явится человек беззакония, обречённый на погибель. 4 Он выступит против всего и вознесёт себя надо всем, чему поклоняются люди, даже над Самим Богом. Войдя в храм, он сядет на престол и объявит себя Богом.

Luteranska Biblija:


2 Thessalonicher 2 Luther Bibel 1545 (LUTH1545)
2 Aber der Zukunft halben unsers HERRN Jesu Christi und unsrer Versammlung zu ihm bitten wir euch, liebe Brüder,

2 daß ihr euch nicht bald bewegen lasset von eurem Sinn noch erschrecken, weder durch Geist noch durch Wort noch durch Brief, als von uns gesandt, daß der Tag Christi vorhanden sei.

3 Lasset euch niemand verführen in keinerlei Weise; denn er kommt nicht, es sei denn, daß zuvor der Abfall komme und offenbart werde der Mensch der Sünde, das Kind des Verderbens,

4 der da ist der Widersacher und sich überhebt über alles, was Gott oder Gottesdienst heißt, also daß er sich setzt in den Tempel Gottes als ein Gott und gibt sich aus, er sei Gott.


Hrvatski prevod:

Druga poslanica Solunjanima 2 Hrvatski Novi Zavjet – Rijeka 2001 (HNZ-RI)
Dan Gospodnji
2 A molimo vas, braćo, što se tiče dolaska Gospodina našega Isusa Krista i našeg okupljanja oko njega, 2 ne dajte se brzo smesti u svome shvaćanju, ili se uznemiriti, ni kakvim duhom, ni kakvom riječju, a ni kakvom navodno našom poslanicom, kao da je već sada Dan Gospodnji. 3 Neka vas nitko ne zavede ni na koji način. Jer ako prije ne dođe onaj otpad i ne otkrije se Čovjek bezakonja, Sin propasti,4 Protivnik, onaj koji se uzoholjuje nada svime što se zove Bog ili svetinja, te će i u hram Božji zasjesti, predstavljajući se da je on Bog


Hram i Crkva su pomešani jedino u Daničić Karadžić prevodu.... i tu zaista stoji u Crkvu Božiju. Pitanje je zašto Subotari koriste taj prevod, kada postoji mnogo tačnijih prevoda sa koine Grčkog. Jedino ako im to, a čini se da je baš to, služi kao opravdanje za napad na Crkvu, konkretno na Zapadnu Crkvu. Samovoljno i duhovno isprazno tumačenje pisma, traženje u njemu potvrde za svoje tvrdnje, čitanje bez poznavanja barem osnova konteksta napisanog ne vodi ka duhovnosti nego ka ispraznom lupetanju. Ako se za SZ možda i može progledati kroz prste jer isti je pisan na najmanje tri jezika i dijalekta, preveden na koine tek krajem stare ere, preveden na Latinski tek u novoj eri, za NZ koji je pisan na koine Grčkom, uz upotrebu i aramejskog, to se ne sme uraditi. Pojednostavljanje, anahronizacija (koje je Daničić Karadžić pun) vodi ka lupetanju a ne ka duhovnosti i poštovanju pisma. Iskreno ne znam koji prevod Biblije koriste ostale Sola Scriptura bazirane Hrišćanske zajednice, ali znam da je Daničić Karadžić prevod omiljen kod Subotara i kod Džehovista početnika, jer kod njih se tek usponom u hijerahiji lovaca na duše dobija Raselov New World prevod. O prevodu "Pod Mač bato" kvazi pravoslavca i geologa Miroljuba tek neću da komentarišem. Čak bi se i Rasel, samozvani "pastor" i prorok postideo i osećao malenim pred količinom baljezgarija dotičnog....
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mire je dobro zaključio, ali navrnuo vodu na svoju vodenicu.

Tekst "SEŠĆE U CRKVI BOZJOJ!" znači - da će i jedan deo Adventizma otići u Ekumenu i pridružiti se tom otpalom savezu na čelu sa Rimokatolicizmom.

U bibliji postoji pojam "OSTATAK SEMENA ŽENINOG" i on podrazumeva verne Adventiste koji budu doživeli probuđenje, primili pozni dažd, i obavili misiju objave jevanđelja ovom svetu neposredno pred Hristov drugi dolazak.

Ostali koji će sačinjavati formalnu Adventističku crkvu - pridružiće se Vavilonu.

To je surova realnost, ali istinita.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Mire je dobro zaključio, ali navrnuo vodu na svoju vodenicu.

Tekst "SEŠĆE U CRKVI BOZJOJ!" znači - da će i jedan deo Adventizma otići u Ekumenu i pridružiti se tom otpalom savezu na čelu sa Rimokatolicizmom.

U bibliji postoji pojam "OSTATAK SEMENA ŽENINOG" i on podrazumeva verne Adventiste koji budu doživeli probuđenje, primili pozni dažd, i obavili misiju objave jevanđelja ovom svetu neposredno pred Hristov drugi dolazak.

Ostali koji će sačinjavati formalnu Adventističku crkvu - pridružiće se Vavilonu.

To je surova realnost, ali istinita.

Imate oči al ne vidite, imate uši al ne čujete.

Svaki "prorok" je za sebe tvrdio i tvrdiće da se tekst pisama odnosi baš na njega, ili nju, na njegovo stado koje će nazivati crkvom.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Imate oči al ne vidite, imate uši al ne čujete.

Svaki "prorok" je za sebe tvrdio i tvrdiće da se tekst pisama odnosi baš na njega, ili nju, na njegovo stado koje će nazivati crkvom.

Da, oni koji tvrde neosnovano a nemaju biblijske dokaze za to.

Oni koji imaju SVE dokaze, oni imaju sve osnove.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Imate oči al ne vidite, imate uši al ne čujete.

To važi za one koji se uzdaju u idole i za idole.

SESCE U CRKVI BOZJOJ!

Vi niste crkva Bozja, a mi jesmo. Ne mozes ti reci da ce "sesti u nasoj crkvi'' ako mi nismo Bozja crkva, onda bi seo kod vas!

I kad sedne, to ne znaci da ce crkva tada pasti i ne pise da ce crkva pasti!

Lupetate gluposti!

Ali jos nije ni seo, znaci da smo i dalje Bozja crkva!

Opis za vas baš i nije pozitivan. Ne znaš da ima institucija hrišć. crkve, ovdje nazvana Božja i prava Božja crkva.

Pa već sjedi zna se ko je to i ko su mu ćerke.

Eto ti kažeš da ste Božja crkva, a ja nađem stih za vas.

Ne nema raskola. Samo su ove razlike između RKC i PC.

Pravosl. sveštenici se žene, katolički ne.

Duh Sveti izlazi samo od Oca u PC, iz Oca i Isusa kod RKC.

Hostija i vino kod pravosl. dok samo hostija kod katolika.

Jedni vjeruju u Mitarstva, drugi u čistilište.

Jedni stoje u crkvi, drugi sjede.

Kod jednih vladaju vladike, kod katolika papa.

Paganska praznovjerja su vam ista, ali arg. zab njih totalno različiti i opet u svakoj crkvi svako na svoj način sve tumači.

Jedni vjeruju da je prvi papa bio Petar, drugi ne vjeruju.

Sugurno da toga ima još.

A ovamo jedna crkva, dvije odvojene organ. i onda opet PC odvojena u više organ. i one na još dodatne orag, nepriznate i onda podjela na ekumeniste i antiekumeniste.

A jedna sveta i saborna apostolska crkva, ali u mašti.
 
Natrag
Top