Protestantizam i njegovi plodovi

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Evo i tebi.

Da vidimo stav Adventisticke crkve o abortusu.


Abortus
24.07.2016.

Mnoga savremena društva su se suočila sa problemom moralnosti čina abortusa. Takav konflikt je uticao na mnoštvo ljudi u okviru hrišćanstva, koji su spremni da prihvate odgovornost za zaštitu prenatalnog ljudskog života i da takođe očuvaju ličnu slobodu žene. Evidentno je da su, dok Crkva pokušava da sledi Sveto Pismo, neophodne moralne smernice uz poštovanje individualne slobode savesti. Adventistički hrišćani žele da pitanje abortusa povežu sa verom u Boga kao Stvoritelja i održavatelja života na način koji odražava hrišćansku odgovornost i slobodu. Iako postoje razlike po pitanju shvatanja abortusa među adventistima, ovi naredni navodi predstavljaju pokušaj da se uobliče smernice po pitanju ove tematike. Smernice ovog dokumenta su bazirane na biblijskim principima.
1) Prenatalni ljudski život je veličanstveni dar od Boga. Božji ideal namenjen ljudskim bićima potvrđuje svetost ljudskog života, po Božjoj slici. Međutim, životne odluke treba da budu donete u kontekstu sveta palog u greh. Abortus nikad nije aktivnost sa malim moralnim posledicama. Zbog toga, prenatalni život ne sme biti nesmotreno uništen. Abortus bi trebalo da bude izveden samo iz veoma ozbiljnih razloga.
2) Abortus je jedna od tragičnih dilema ljudskog pada u greh. Crkva bi trebalo da ponudi milostivu podršku osobama koje se lično suočavaju sa odlukom o abortusu. Osuđivački stav je neprimeren onima koji su prihvatili Jevanđelje. Od hrišćana se očekuje da razvijaju zajednicu ljudi koji se međusobno vole i brinu, i pomažu onima koji su u krizi.
3) Crkva na praktičan, opipljiv način, kao zajednica puna podrške izražava svoju posvećenost vrednostima ljudskog života, kao što su:

  • Jačanje porodičnih veza.
  • Obučavanje oba pola vezano za hrišćanske principe i ljudsku seksualnost.
  • Jačanje odgovornosti oba supružnika oko planiranja porodice.
  • Odgovornost oba supružnika za posledice ponašanja koje su nekonzistentne sa hrišćanskim principima.
  • Stvaranje bezbedne klime za razvoj diskusije po pitanju moralnosti abortusa.
  • Pružanje podrške i pomoći namenjene ženama koje izaberu da održe trudnoću.
  • Ohrabrivanje i pomoć očevima da preuzmu deo odgovornosti za vaspitanje svoje dece.

Crkva takođe treba da se posveti pružanju pomoći u poboljšavanju loših socijalnih, ekonomskih i psiholoških faktora, koji stavljaju još dodatni teret na abortus, i da se brine za one koji pate zbog posledica individualnih odluka, po ovom pitanju.
4) Crkva ne služi kao savest, međutim, ona treba da pruži moralne smernice. Abortusi iz razloga kontrole rađanja, biranja pola, ili zbog određenih pogodnosti, neće biti tolerisani od strane Crkve. Međutim, žene se mogu suočiti sa iznimnim okolnostima koje predstavljaju ozbiljne moralne ili zdravstvene dileme – ako je ugrožen život žene, ili je dijagnostifikovano teško oboljenje fetusa, ili je trudnoća rezultat silovanja ili incesta. Konačna odluka da li da se okonča trudnoća ili ne, treba da bude doneta od strane trudnice, nakon odgovarajućih konsultacija. Ona treba da dobije pravovremene, tačne informacije, da bude svesna biblijskih principa i smernica vođenih Svetim Duhom. Štaviše, ove odluke je najbolje doneti u krugu zdravih porodičnih odnosa.
5) Hrišćani iznad svega priznaju Božje vođstvo. Oni traže mudrost i balans između individualnih sloboda i njihove odgovornosti prema zajednici vernih, i širem društvu i njegovim zakonima. Oni čine svoj izbor u skladu sa učenjem Svetog Pisma i Božjeg zakona, pre nego što se oslanjaju na norme društva koje ih okružuje. Zbog toga, pokušaj da se žena primora da iznese trudnoću ili da je prekine, treba da bude odbačen kao kršenje lične slobode.
6) Crkvene ustanove treba da razviju svoje sopstvene institucionalne politike u skladu sa ovim iskazom. Osobe koje imaju religiozne ili etičke razloge kao prigovor na abortus, ne bi trebalo da učestvuju u izvođenju abortusa.
7) Vernici crkve treba da budu ohrabrivani da učestvuju u moralnim odgovornostima vezanim za abortus, u svetlu učenja Svetog Pisma.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Adventisti u mome kraju su jako aktivni ,i humani ,i mnogi koji nisu adventisti , znaju otići na njihovu propovjed , a ioni na našu, i vjerujte mi dasu odnosi sasvim drugačiji nego ovde na forumu . Adventisti su jednoj baki koja nema nikoga , iako ona nije Adventistica , uz pomoć sumještana konplet kuću obnovili , svaka im čast .
Tko želi može pročitati ,i slike pogledati na sledećim linkovima
Antonija ja to znam, i to niko ne mora da mi govori! Adventisticka crkva ne uci ljude zlim stvarima, naprotiv, ali mi smo ovde suoceni sa fanaticima na forumu, koji i svoju zajednicu sramote! A za nas govore da nista ne cinimo za Boga i da smo pagani!

Eto za njih su i adventisti u Hrvatskoj koji cine dobro svima - "otpadnici" a oni koji disu mrznjom i ratom na druge, oni su "nadahnuti"!

Gde je tu primer 'milosrdnog samaricanina'?

Kod ovih, posebno kod Tripa, samaricanin i ne postoji! Taj deo u bibliji su precrtali, oni ne bi pomogli nikome ko nije njihov, oni bi pre razrusili sve sto mogu!

Da se razumemo, veliki je broj licemera i u adventizmu i kod nas, a to nije dokaz neispravnosti crkve! Hristos je sve do jednu crkvu u otkrivenju osudio za grehe! Dakle, nije crkva bezgresna!

A ovi adventisti u Hrvatskoj su za primer, izuzetak od mnogih koji zlo cine i huskaju na versku mrznju!

Možeš limam reći gde u kojem djelu Hrvatske , i kako mu ime . Može na privatnoj poruci , ako nije za javno
Pozdrav

Mogu u privatnoj poruci, necu javno iz razumljivih razloga..

Trivijalne stvari?
Ellenine bogohulnosti nisu trivijalne stvari.

Napad na crkvu nije trivijalna stvar, ali spor oko teologije tipa stanje umrlih, subota i nedelja, jelo i pice jeste nevazno! I Pavle je to isto gledao kao potpuno nevazno pitanje!

Rekao je - "jedan veruje da sme svasta jesti a koji je slab jede zelje", "neko razlikuje dan od dana a drugi drzi sve dane da su jednaki...svaki neka bude uveren u svoju misao..". "Koji ne jede neka ne osudjuje onoga koji jede jel ga Bog primi.." i "koji drzi dan Gospodu drzi i hvali Boga a koji ne drzi Gospodu ne drzi i hvali Boga"!

Dakle, nevazna su to pitanja!

Kad oni ne bi napadali crkvu i nazivali je 'kurvom', mi bi mogli saradjivati! Ali problem nastaje kada se ova njihova zaumnost namece svima, i kada se drugi time maltretiraju! Kada se iz razumnosti i logike skrene u fanatizam!

Ovi u Hrvatskoj su samo primer pravih vernika, koji shvataju da su ovo nevazna pitanja, i da ne uticu na covekovo spasenje! Zato saradjuju sa katolicima i ja to dobro znam, ali ovi fanatici ih nazivaju 'otpadnicima'!

Ja sam bio posten pa sam posteno odgovorio da to moze biti istina, pa to ocekujem od drugih.

Ja sam uvek posten, a ti ako to ne vidis tvoj problem..

A evo pitanja za tebe u tom kontekstu.
Da li Pravoslavna i Rimokatolicka crkva podrzavaju politicare?

Crkva podrzava one koji dobro cine, a osudjuje one koji zlo cine! Gradjanska je duznost svakom coveku izaci na izbore! Hristos je rekao "podajte cezarevo cezaru a Bozje Bogu'! Nikada se ni od jednog Hriscanina nije trazilo da napusti svoju duznost ako je sluzio kao vojnik ili je bio drzavni sluzbenik, vec se trazilo da taj posao posteno obavlja!

Naravno da ce crkva saradjivati sa vlastima, prvenstveno da bi poboljsala i svoj polozaj! To se ocekuje od svakog Hriscanina danas, da svojim glasom na izborima utice na vlast i poboljsa stanje u drzavi!

Ali pazi, budi posten u odgovoru, jer svi danas znaju..

Ja uvek posteno i odgovaram, a ti ako mislis da ja namerno nesto izmisljam opet je tvoj problem..

Ti ne vidis koliko ste vi kontradiktorini, koliko su vam komentari pristrasni!

Tvoj stav je potpuno pogresan i nebiblijski, i svaki Adventista koji to cini i ima stav slican tvome - on se ne moze nazvati Adventistom.

Ne, nego je tvoj pogresan!
Odgovorio sam i Shoneu isto!

To oko cega se mi ovde sporimo, su trivijalne stvari i ne uticu na spasenje! A razlog zasto postoji taj spor i zasto postoje sekte, jeste zato da bi usporile Bozje delo! Vi zato i postojite!

Veliš, veličao Stepinca!?!?!? Naravno, Stepinac je svetac.
Jeste svetac, i ako neki pravoslavac kaze da nije, taj ne zna cinjenice!

Njima je skandalozno kad se velica, jer su zatrovani propagandom! Oni i na sam pomen njegovog imena padaju u nesvest i dize im se kosa na glavi!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Napad na crkvu nije trivijalna stvar, ali spor oko teologije tipa stanje umrlih, subota i nedelja, jelo i pice jeste nevazno! I

Nažalost brate, nikako nisu trivijalne i nevažne stvari. Nikako nisu.

jedan veruje da sme svasta jesti a koji je slab jede zelje", "neko razlikuje dan od dana a drugi drzi sve dane da su jednaki...svaki neka bude uveren u svoju misao..". "Koji ne jede neka ne osudjuje onoga koji jede jel ga Bog primi.." i "koji drzi dan Gospodu drzi i hvali Boga a koji ne drzi Gospodu ne drzi i hvali Boga"!

Tačno, to je apostol naroda rekao, ali nije rekao da oni koji su uvereni u "svoju misao" tu svoju misao nameće, što milom, što nasrtljivom silom, kao "Istinu". Jer ako bi se to dozvolilo, a dozvoljava se upravo stavom da je to nebitno, imačeš rast hereza.

Uz sve to, kontekst Pavlove poslanice Rimljanima, nije indiferentizam i "hipi" sve je dozvoljeno, nego sprečavanje sukoba unutar zajednice, kojih je i te kako bilo upravo zbog velikog broja istih onih koji su Galaćanima "donosili novo evanđelje" i koji su se zbog blizine vlasti i te kako osilili da je ovakav "pomirljiviji" ton bio poželjan. Ne zaboravi da su Hrišćani od samog početka pod lupom države, a ista u svojoj oholosti nema vremena da prati razlike između judeja i Hrišćana, jednostavno je to nije zanimalo, a judeji su i te kako izazivali probleme i sukobe.

Ujedno, ne radi se samo o tome da uvrede koje ovi nasrtljivci prosipaju nisu trivijalne. Problem je čitava "teologija".


To oko cega se mi ovde sporimo, su trivijalne stvari i ne uticu na spasenje! A razlog zasto postoji taj spor i zasto postoje sekte, jeste zato da bi usporile Bozje delo! Vi zato i postojite!

Nažalost, nisu trivijalne. Nikako nisu. Tebi brate možda se čine takvima, ali one zaista nisu trivijalne. Svaki iole potkovaniji teolog (Crkveni, ne "mlataram Biblijom") će ti reći ovo isto. Oni su heretici nad hereticima, skup svih hereza. A upravo to su razlike koje nikada ne mogu biti trivijalne, i koje na žalost i te kako utiču na spasenje. Jer ne zaboravi da oni svoje hereze nameću, vrše prozelitizam, ljude navode na pogrešan put.

Naime, to što neko ima povoljne utiske o pripadnicima kulta, ne znači da sada treba da se zaborave sve ove stvari,



 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.331
Napad na crkvu nije trivijalna stvar, ali spor oko teologije tipa stanje umrlih, subota i nedelja, jelo i pice jeste nevazno! I Pavle je to isto gledao kao potpuno nevazno pitanje!

U to vrijeme, praktično na početku kad su Crkvi pristupali oni iz poganstva, Pavlov stav je bio pametan i razuman. Što je za Pavla ispravnije, to sveti Pavao najbolje pokazuje pišući ovako: Rim 14,1-2: Slaboga u vjeri prigrlite, ali ne da se prepirete o mišljenjima. Netko vjeruje da smije sve jesti, slabi opet jede samo povrće. Jasno je, za Pavla više nema čiste i nečiste hrane, i zato će razvoj prakse i teologije u Crkvi ići upravo u tom smjeru. Međutim, kad se neki pojave 18 stoljeća nakon Pavla, i kažu - pustite Pavla on je laprdalo - ne smijete jesti ništa što je Bog Židovima zabranio jesti, to onda nisu "slabi u vjeri" koje bismo po Pavlovu savjetu trebali prigrliti. To su nasrtatelji na Kristovu Crkvu i na sve što Crkva vjeruje i uči skoro dva tisućljeća. To su onda oni o kojima je Pavao pisao ovako: Gal 1,9: navješćuje li vam tko neko evanđelje mimo onoga koje primiste, neka je proklet. Uočite ovo Pavlovo "neka je proklet". Ovo je anatema, isključenje iz Crkve, odcjepljenje od Kristova tijela. Prema tome, oni koji 19 stoljeća nakon jasnih Pavlovih riječi ponovo inzistiraju na suboti, čistoj i nečistoj hrani, soku, povrću, .... upravo su antikristi, i oni to nisu krili, Kristovu Crkvu su označili Bludnicom, a Krista "bijednikom" koji je 22.10.1844. prestao spašavati grešnike.

Stoga, razumijem i ovo što si ti napisao, ali i ono što piše Darth. Odbacivanjem onoga što uči sveti Pavao i što uči Sveta Crkva , zavrijeđuje da čuju Pavlove riječi: Neka su prokleti (odijeljeni od Crkve).
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Međutim, kad se neki pojave 18 stoljeća nakon Pavla, i kažu - pustite Pavla on je laprdalo - ne smijete jesti ništa što je Bog Židovima zabranio jesti, to onda nisu "slabi u vjeri" koje bismo po Pavlovu savjetu trebali prigrliti.
I ne samo to, nego isti, navodno "slabi u veri", (koja postoji 18 stoleća) preko 30 stoleća nakon Sinaja, proširuju propise o ishrani dodajući u to sva mesa, kavu, duhan...

To su nasrtatelji na Kristovu Crkvu i na sve što Crkva vjeruje i uči skoro dva tisućljeća. To su onda oni o kojima je Pavao pisao ovako: Gal 1,9: navješćuje li vam tko neko evanđelje mimo onoga koje primiste, neka je proklet. Uočite ovo Pavlovo "neka je proklet". Ovo je anatema, isključenje iz Crkve, odcjepljenje od Kristova tijela. Prema tome, oni koji 19 stoljeća nakon jasnih Pavlovih riječi ponovo inzistiraju na suboti, čistoj i nečistoj hrani, soku, povrću, .... upravo su antikristi, i oni to nisu krili, Kristovu Crkvu su označili Bludnicom, a Krista "bijednikom" koji je 22.10.1844. prestao spašavati grešnike.

Da su samo antihristi, nego svoju antihristovu "veru" nameću drugima i bespravno se kite imenom "hrišćana", a svoj otpad su zakitili i time što baštine sve hereze koje su ikada postojale, pa se u njihovoj "veri" nalaze, i manihejstvo, i arijanizam, i bogumilstvo, i dualizam, i nestorijanizam i pavlikijanstvo...

I sada znajući sve to, trebamo reći da je spor trivijalan?

Stoga, razumijem i ovo što si ti napisao, ali i ono što piše Darth. Odbacivanjem onoga što uči sveti Pavao i što uči Sveta Crkva , zavrijeđuje da čuju Pavlove riječi: Neka su prokleti (odijeljeni od Crkve).

Nismo pomislili da je upravo to jedan od razloga zašto oni napadaju Crkvu, da im je u podsvesti (zato im se pričinjavaju katolici koji ih krstovima gone) činjenica da je Isus apostolima rekao: "Što svežete na zemlji svezano je i na nebesima", te se napadanjem, a ono je vid negacije, tako čest mentalno nestabilnim osobama (a takvi su činjenica je bili osnivači ovog nasrtljivog kulta) teše, jer u podsvesti znaju da su osuđeni, jer odeljenost, anatema to upravo i znači.

Naravno, to ih ne opravdava, jer jedno je kada neko pojedinačno negira nešto što njegovom ili njenom umu ne odgovara, a sasvim je drugo kada svoju negaciju prenosi na drugoga, pozivajući ih da svojom voljom napuste Crkvu i postanu njihova sabraća u sleđenju antihristovog kulta.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Crkva podrzava one koji dobro cine, a osudjuje one koji zlo cine! Gradjanska je duznost svakom coveku izaci na izbore! Hristos je rekao "podajte cezarevo cezaru a Bozje Bogu'! Nikada se ni od jednog Hriscanina nije trazilo da napusti svoju duznost ako je sluzio kao vojnik ili je bio drzavni sluzbenik, vec se trazilo da taj posao posteno obavlja!
Naravno da ce crkva saradjivati sa vlastima, prvenstveno da bi poboljsala i svoj polozaj! To se ocekuje od svakog Hriscanina danas, da svojim glasom na izborima utice na vlast i poboljsa stanje u drzavi!

Slazem se.
Cemu onda napadi na Advntiste ako cine isto to sto si naveo?

Ti ne vidis koliko ste vi kontradiktorini, koliko su vam komentari pristrasni!

Zbog cega smo kontradiktorni, jer zato sto se drzimo potpuno biblije i ne odstupamo ni za pedalj?
Sta reba, da gazimo Bozju rec i cinimo suprotno od onoga sto ona zapoveda.

To sotona i zeli, jer bi mu tada uspeo plan da porusi temelj istine i crkve koja je poseduje.

Ne, nego je tvoj pogresan!
Odgovorio sam i Shoneu isto!

Mire, da li to znaci da si ti Ekumenista, i da podrzavas ujedinjenje svih crkava.
Ako je tako, cemu onda vasi napadi na verske neistoimisljenike, kada postoji jedinstvo i tradicionalne crkve sve druge zajednice smatraju jednakima?

To oko cega se mi ovde sporimo, su trivijalne stvari i ne uticu na spasenje! A razlog zasto postoji taj spor i zasto postoje sekte, jeste zato da bi usporile Bozje delo! Vi zato i postojite!

Upravo je suprotno, da se vi bavite trivijalnim stvarima, i takodje nebitnim za spasenje, i zato je sotona jos na pocetku Hriscanske ere i radio na tome da crkvu dovede do takvog stanja, podigavsi svoje verske sisteme olicene u mnogobozackom tradicionalnom izopacenom Hriscanstvu.

Mi Hriscani propovedamo rec Bozju da bi svaki covek na planeti zemlji upoznao spasonosnu biblijsku istinu, da bi licno upoznao put spasenja i samog spasitelja, i poceo da zivi po biblijskim nacelima.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Ispovest doktora Ivana koji je otišao u Švedsku: Sve je drugačije – lečenje, odnos prema pacijentima, liste čekanja, ali i plate

24 časa
 
Natrag
Top