Problem sa mrežom Windows 10

Član
Učlanjen(a)
08.07.2009
Poruka
113
Želeo sam da povežem tri računara u mrežu, na jednom je instaliran windows 7, a na dva windows 10 Enterprise. Na svakom od računara sam šerovao direktorijum koji želim da mi bude vidljiv i imam sledeću situaciju, sa računara na kom je instalirana sedmica vidim oba računara sa vidljivim direktorijumima, ali ni sa jednog računara na kom je desetka ne mogu da pristupim drugim računarima (vide se recimo sa advanced IP scannerom, ali ne mogu da im pristupim).
Probao sam:
- da isključim antivirus privremeno, ali ništa
- ukucavao IP adrese druga dva računara, ali mi izbaci sledeću poruku:
 

Prilozi

  • desktop1.jpg
    desktop1.jpg
    57,6 KB · Pregleda: 23
Član
Učlanjen(a)
08.07.2009
Poruka
113
Poštovani ocalinko želim da Vam se zahvalim na pomoći, ispratio sam sve korake iz videa koji ste okačili, ali je situacija ostala ista... Da li imate neki drugi predlog?
 
Član
Učlanjen(a)
26.04.2010
Poruka
1.407
Jedino što mi pada na pamet je to da bi trebao na sva 3 imati isto (ultimate, pro...) jer među njima postoje razlike.

Kod:
https://www.microsoft.com › en-us › compare

Ovo je samo za win 10
 
Učlanjen(a)
20.01.2011
Poruka
2.253
Želeo sam da povežem tri računara u mrežu, na jednom je instaliran windows 7, a na dva windows 10 Enterprise. Na svakom od računara sam šerovao direktorijum koji želim da mi bude vidljiv i imam sledeću situaciju, sa računara na kom je instalirana sedmica vidim oba računara sa vidljivim direktorijumima, ali ni sa jednog računara na kom je desetka ne mogu da pristupim drugim računarima (vide se recimo sa advanced IP scannerom, ali ne mogu da im pristupim).
Probao sam:
- da isključim antivirus privremeno, ali ništa
- ukucavao IP adrese druga dva računara, ali mi izbaci sledeću poruku:

Skini pa pogledaj možda ti pomogne ako si štogod krivo odradio:
Kod:
http://www.mediafire.com/file/uoik2e21zlfzcp4/Umre%25C5%25BEavanje_dva_ra%25C4%258Dunara.rar/file
 
Član
Učlanjen(a)
07.12.2011
Poruka
460
... sa računara na kom je instalirana sedmica vidim oba računara sa vidljivim direktorijumima
Samo "vidiš" ili možeš i da pristupiš (pišeš/brišeš po) njihovom sadržaju?

... ali ni sa jednog računara na kom je desetka ne mogu da pristupim drugim računarima (vide se recimo sa advanced IP scannerom, ali ne mogu da im pristupim).
Na osnovu svega napisanog pretpostavljam da je kabliranje i postavka ip adresa u redu. Pitanje je kako su postavljena prava korisnika i da li su korisnici (i njihovi password-i) isti na svim računarima? Šta je sa firewall-om, potrebnim servisima,...?
Na osnovu slike koju si poslao postoji mogućnost da je problem i sa imenima računara. Da li možda u imenima računara postoje naša slova ili nedozvoljeni karakteri? Koja su tačno ta imena? Da li se računari nalaze u istoj radnoj grupi?

Najbolji pregled postojećeg "spoljnjeg" stanja svakog računara bi dobio kada bi jedan računar podigao sa nekim live linux-om i u konzoli uneo: smbclient -L ip_adresa_posmatranog_racunara. Na upit za password samo pritisnuti enter.
Za odgovor ćeš dobiti spisak svih vidljivih šerovanih uređaja posmatranog računara, imena grupa/e kojima pripada i imena računara koja su u istoj grupi. Ne znam da li win poseduje neku sličnu komandu sa svim tim podacima na jednom mestu. Na osnovu tih podataka bi se mnogo lakše razrešio problem.
 
Član
Učlanjen(a)
08.07.2009
Poruka
113
1mapstnod, zahvaljujem se i vama na trudu, vremenu i želji da mi pomognete. Sa računara na kom imam instaliranu sedmicu mogu da pristupim na oba računara sa desetkom i mogu da pristupim (pišem/brišem) fajlove. Sa druga dva računara gde su instalirane desetke pomoću IP scannera vidim računar sa sedmicom i računar sa desetkom, ali ne mogu da im pristupim, znači pojavljuje mi se ona poruka koju sam okačio.
Ne znam da li to nešto znači, ali sa računara na kom imam instaliranu sedmicu mogu sa vidljivog sadržaja računara "A" na kome imam desetku da prenesem fajl na računar "B" na kom je instalirana desetka.
IP adrese nisu statičke - i kod IPV4 i IPV6 je kao na slici...
 

Prilozi

  • IPV 4.JPG
    IPV 4.JPG
    44 KB · Pregleda: 11
Član
Učlanjen(a)
07.12.2011
Poruka
460
Sa druga dva računara gde su instalirane desetke pomoću IP scannera vidim računar sa sedmicom i računar sa desetkom, ali ne mogu da im pristupim, znači pojavljuje mi se ona poruka koju sam okačio.
Ne znam šta je "IP scanner", tj. šta se snjime može saznati. Programa sa takvim nazivom ima puno i jedino što iz imena mogu da naslutim je da mu je uloga da pronađe sve računare u lokalnoj mreži i prijavi njihovu ip adresu. Na osnovu toga sam i u prethodnom postu pretpostavio da je kabliranje i "raspodela" ip adresa u redu.

I dalje je nejasno kakva je situacija na višem nivou, tj. na nivou SMB protokola, tj. na nivou "šerovanja" i kakva je situacija sa pravima user-a pri pristupanju drugim računarima.

Za prvu mogućnost ne znam za nijedan win sistemski alat koji bi to mogao da prikaže. Zato sam i preporučio linux i mislim da bi sa njim brzo raščistili te nedoumice.

Postojanje drugod problema, tj. problema sa pravima, je moguće obzirom na to da se sa win10 ne može nigde pristupiti. Verovatno je win10 u odnosu na win7 restriktivniji po tom pitanju?
Da bi se nešto saznalo ko i kako sme da pristupi šerovanim diskovima bilo bi dobro da napišeš kako si šerovao direktorijume i kakva si im prava dao tokom te procedure.

Inače, šta je sa imenima računara? Na slici se vidi da ime računara završava sa znamkom "-". Kao da fali deo imena? Možda u imenu postoji neki karakter koji ga buni?
Da li računari pripadaju istoj radnoj grupi?
Desni klik na My Computer -> Properties -> Advanced system settings -> Computer Name -> Full computer name i Workgroup
 
Natrag
Top