Pricajmo o PUNCK-u

Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
254
P.S. Samo mi treba jedno kratko objasnjenje za jedan pojam u punk kulturi a to je pojam OI... Cesto ga vidjam ali mi nije u potpunosti jasan, koliko sam shvatio to je nesto vezano za nacizam i tome slicno... Ne znam koliko sam u pravu pa bih zamolio nekog da mi pojasni... Ipak sam ja relativno mlad i nije sramota pitati... :p

Bači pogled ovamo, veruj mi, ovi wiki likovi neće svašta na mrežu puštati, pa da crvene pred budalama:

http://sr.wikipedia.org/wiki/Oi!

budi trpeljiv, na dnu te strane ćeš naći spisak fusnota, koje su u stvari externi linkovi, verovatno ćeš iskopati i još više.
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Nekada sam obožavao ovu vrstu muzike (od srednje škole do polovine 20-ih), jer je bila sirova, jednostavna i puna energije, buntovna i pokretačka! Kasnije (valjda sa godinama) polako sam klizio ka čistom R'n'R-u, ali i danas volim da čujem Ramonse, Pistolse, Exploited...
 
Član
Učlanjen(a)
15.12.2009
Poruka
2
P.S. Samo mi treba jedno kratko objasnjenje za jedan pojam u punk kulturi a to je pojam OI... Cesto ga vidjam ali mi nije u potpunosti jasan, koliko sam shvatio to je nesto vezano za nacizam i tome slicno... Ne znam koliko sam u pravu pa bih zamolio nekog da mi pojasni... Ipak sam ja relativno mlad i nije sramota pitati... :p

OI uopste ne mora da se vezuje za nacizam.Imas i skroz levicarske i desnicarske OI bendove.OI je podzanr punk-a.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Štonokaže čiča Peča travar, BLAGOTVORAN, BEZ OBZIRA NA GODINE!

Uam, sramota me da priznam, al ako negde u gradu naletite na ćoravu odrtu, polućelavu- tričetvrtiprosedelu matoru oyebinu (bližu 40tim, no 30tim), koja kao da se nikad sa peglom nije družila, a na naramenici vijetnamke i dalje nosi zihericu, velika je verovatnoća da ste natrapali na jednog od nekadašnjeg stalnog dela inventara Akademije, KST i inih mesta, a sada zloupotrebljavačem ćerkinog laptopa radi kuckanja raznoraznih prdoludnji...
E, naslovnik ovih črčkarija, goreopisani bestijalni skriboman, mirne duše i čiste savesti za sebe može reći da je i dalje buntovnik, kvariigra, nqadobudni, zlobni pametnjaković što uvek ima nezgodna pitanja... A ziherica i tvrdoglava neprilagođenost su verovatno poza, budimo iskreni...
Pa svako bira u kolikoj će se meri prilagoditi u jednom jajarskoburazesko polufašističko korumpiranom društvu kakvo je naše. Neki odlaze u ekstreme pa pale zastave i bacaju eksplozivne naprave na ambasade,neki beže u prirodu da tamo žive ili se povlače u sebe.Veliki deo odlazi u inostranstvo.
Neki se prilagode ali imaju tu svest o društvu u kojem žive(neko nezadovoljstvo čuči u njima) .Opet neki takvo pitanje sebi i ne postavljaju jer oni ne samo da ne znaju za bolje već nisu ni sposobni da sagledaju da je bolje uopšte moguće. Prihvataju sve modele koje im nameće takvo društvo(uključujući i muziku) a pošto su operisani od vlastite vizije stalno se pozivaju na tradiciju, na narodnu mudrost,stare ljude (i travare),sve te mudre starce čija nas je mudrost i dovela dovde.Oni su rođeni prilagođeni i nikada nemaju mučninu.
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
254
Pa svako bira u kolikoj će se meri prilagoditi u jednom jajarskoburazesko polufašističko korumpiranom društvu kakvo je naše. Neki odlaze u ekstreme pa pale zastave i bacaju eksplozivne naprave na ambasade,neki beže u prirodu da tamo žive ili se povlače u sebe.Veliki deo odlazi u inostranstvo.
Neki se prilagode ali imaju tu svest o društvu u kojem žive(neko nezadovoljstvo čuči u njima) .Opet neki takvo pitanje sebi i ne postavljaju jer oni ne samo da ne znaju za bolje već nisu ni sposobni da sagledaju da je bolje uopšte moguće. Prihvataju sve modele koje im nameće takvo društvo(uključujući i muziku) a pošto su operisani od vlastite vizije stalno se pozivaju na tradiciju, na narodnu mudrost,stare ljude (i travare),sve te mudre starce čija nas je mudrost i dovela dovde.Oni su rođeni prilagođeni i nikada nemaju mučninu.

Posle određenih broja godinica, zadesi se, da počneš da se preispituješ, analiziraš, čoveče, za čije babe zdravlje kenyaš, vrečiš, pametuješ... Nešto ću promeniti? Ispraviću krivu glistu?
Čora Borba davno (dok je još i imao šta reći) pevao, ...kako je lepo biti glup.... baš te boli šta ti rade, ko te laže, ko te krade...
Oni su rođeni prilagođeni i nikada nemaju mučninu
Pa ljudi, zar ne ispada, kada se završši životna aritmetika i podvuče crta, da su ti i takvi NAJPAMETNIJI?
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Posle određenih broja godinica, zadesi se, da počneš da se preispituješ, analiziraš, čoveče, za čije babe zdravlje kenyaš, vrečiš, pametuješ... Nešto ću promeniti? Ispraviću krivu glistu?
Čora Borba davno (dok je još i imao šta reći) pevao, ...kako je lepo biti glup.... baš te boli šta ti rade, ko te laže, ko te krade...

Pa ljudi, zar ne ispada, kada se završši životna aritmetika i podvuče crta, da su ti i takvi NAJPAMETNIJI?
Tu nema jednostavnog odgovora,Da li biti autentičan ili konformista. Da li se boriti za principe ili gajiti svoj trbuh.Prvo dosta košta jer svaka pobuna košta. Izabere li se drugo ostaje permanentno peckanje da je proživljen vek kukavički (kompleks crva).Pa biraj?
Ustvari koliko vidim ti si već izabrao, pa srećno gajenje trbuha!!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
254
Tu nema jednostavnog odgovora,Da li biti autentičan ili konformista. Da li se boriti za principe ili gajiti svoj trbuh.Prvo dosta košta jer svaka pobuna košta. Izabere li se drugo ostaje permanentno peckanje da je proživljen vek kukavički (kompleks crva).Pa biraj?
Ustvari koliko vidim ti si već izabrao, pa srećno gajenje trbuha!!
Da da, samo treba imati malo strpljenja da salište prosečnosti i oportunizma dovoljno obloži i iztapacira sedalne predele, i mozak...
Nažalost, ovde ti se mogu samo zahvaliti, nažalost u periodu sam života kada jednostavno gubim puno snage... I mentalne i hardverske... Možda je to onaj pad nakon odboksovanih 6-7 rundi, kada gard sam od sebe pada, a njuška samo čeka kad će da prsne ko, da se ne izrazim...
E, a pre ili kasnije, labrnja će se rascveta, pa onda Jovo, nanovo, krljanje, do kraja...
 
Član
Učlanjen(a)
05.12.2009
Poruka
18
Ja sam počeo slušati punk negdje 1997/98 kao 17-godišnjak i dan danas bez problema odslušam recimo KUD Idijote, jer me uvijek razvesele. Simpatičan mi je njihov duhovit način borbe a i volim da se tako nekad vratim 10 godina nazad na kraj srednje škole i početak studiranja jer ih u međuvremenu i nijesam baš slušao intezivno. Prije punka sam slušao Sunshine i oni su mi nekako bili uvod u Punk, jer moja ekipa i ja smo baš htjeli da se razlikujemo, nikako da se uklapamo u sivilo mase...To je onaj bunt i slična priča...
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
254
jeeeeeeeeee... 21godina KBO! Jopet se osećam matoro.... Kad se setim, pa toliko su matori i Atheist-i...
 
Natrag
Top