Pricajmo o PUNCK-u

Član
Učlanjen(a)
04.11.2009
Poruka
4
S obzirom da sam odrastao na muzici Čaka Berija, Stonsa, Bitlsa, Šedousa, Elvisa i ostalih, a i nekako s godinama se sve više okrećem džezu, nisam ljubitelj panka, što je, verujem, sasvim razumljivo, mada priznajem da se pank sigurno nije bez nekog snažnog razloga javio u trajao onoliko i kako već jeste...

Iako ga smatram više pokretom u kojem je muzički stil bio drugorazredna stvar u odnosu na fenomenoliški izraz bunta protiv dotadašnjih vrednosti u kojima su mladi pokušavali da nađu uzor, lično, dakle krajnje nestručno, ga smatram šminkom i pomodarstvom i neuspelim pokušajem artikulacije svojih ciljeva i vrednosti, što mu, priznajem, nije smetalo da u nekim svojim fazama i slučajevima ipak iznedri određeni broj sjajnih numera...

Uostalom, vreme će ga već staviti na mesto koje mu i pripada, kao i druge muzičke pravce i pokušaje..

Međutim, ja bih ipak pomenuo nekoliko poznatih karakteristika panka koja ga ipak u suštinskom smislu svrstavaju u toliku zaseban deo pokreta, koji volimo da nazivamo rok kulturom, da ga njegovi atributi suštinski, u mnogome odvajaju od istog tog roka

Tačno je da je pank proizišao u nekom muzičkom smislu i u najvećoj meri iz r’n’r, ali je tačno i to da je poprimio izrazite subkultorološke karakteristike i to na takav način da se i neki njegovi pravci međusobno drastično razlikuju, pa čak svi i ne koriste kao uzor r’n’r. Zatim, u muzičkom smislu pesme su im bitno derivirane u o odnosu na rok i time osiromašene kako u broju akorda koji se uobičajeno koristi u punku, tako i dužinom trajanja pesama. Isticanjem značaja bubnjeva, odnosno ritam sekcija, na račun zapostavljenih i „kroznosih“ vokala i ukupne harmoničnosti pesama u odnosu na rok, uz ostale propratne socijalne manifestacije pank pokreta, po mom skromnom i laičkom mišljenju toliko udaljuju pank od roka i to na način sve više kako se ide nazad u prošlost, da bi bilo stvarno zanimljivo saznati da li bi prvi džezeri iz Nju Orleansa u panku prepoznali svog dalekog muzičkog potomka. U roku, verujem da bi...
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279

Tačno je da je pank proizišao u nekom muzičkom smislu i u najvećoj meri iz r’n’r, ali je tačno i to da je poprimio izrazite subkultorološke karakteristike i to na takav način da se i neki njegovi pravci međusobno drastično razlikuju, pa čak svi i ne koriste kao uzor r’n’r. Zatim, u muzičkom smislu pesme su im bitno derivirane u o odnosu na rok i time osiromašene kako u broju akorda koji se uobičajeno koristi u punku, tako i dužinom trajanja pesama. Isticanjem značaja bubnjeva, odnosno ritam sekcija, na račun zapostavljenih i „kroznosih“ vokala i ukupne harmoničnosti pesama u odnosu na rok, uz ostale propratne socijalne manifestacije pank pokreta, po mom skromnom i laičkom mišljenju toliko udaljuju pank od roka i to na način sve više kako se ide nazad u prošlost, da bi bilo stvarno zanimljivo saznati da li bi prvi džezeri iz Nju Orleansa u panku prepoznali svog dalekog muzičkog potomka. U roku, verujem da bi...
Upravo to, 3 akorda, bubanj i skromne vokalne mogućnosti spakovane u 2,5 minuta, ali neviđena energija, sirovost, neka "pokretačka" (pomalo i rušilačka) snaga koja tera na akciju, sve što mi je u tinejdžerskim danima bilo potrebno... ;)
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981


Tačno je da je pank proizišao u nekom muzičkom smislu i u najvećoj meri iz r’n’r, ali je tačno i to da je poprimio izrazite subkultorološke karakteristike i to na takav način da se i neki njegovi pravci međusobno drastično razlikuju, pa čak svi i ne koriste kao uzor r’n’r. Zatim, u muzičkom smislu pesme su im bitno derivirane u o odnosu na rok i time osiromašene kako u broju akorda koji se uobičajeno koristi u punku, tako i dužinom trajanja pesama. Isticanjem značaja bubnjeva, odnosno ritam sekcija, na račun zapostavljenih i „kroznosih“ vokala i ukupne harmoničnosti pesama u odnosu na rok, uz ostale propratne socijalne manifestacije pank pokreta, po mom skromnom i laičkom mišljenju toliko udaljuju pank od roka i to na način sve više kako se ide nazad u prošlost, da bi bilo stvarno zanimljivo saznati da li bi prvi džezeri iz Nju Orleansa u panku prepoznali svog dalekog muzičkog potomka. U roku, verujem da bi...
Upravo obrnuto, pank je vratio vitalnost roku i udahnuo mu novi život.Pre panka dominirale su dugačke solaže sa kvazi umetničkim pretenzjama ,temacki oslonjene na besmislenu metafiziku(npr.o kosmičkom zraku koji prolazi kroz tangentu prošlosti-malo karikiram)pa svaka druga pesma je bila o putu ka suncu .Pank je temacko težište vratio na svakidašnji život i probleme, na bunt što je osnova rocka.U muzičkom smislu pesme učinio jezgrovitim a virtuozno umeće je zamenila snaga autorskog izraza.
Time je pank otvorio put i drugim pravcima-novom talasu,ska,gotici,novom romantizmu, itd,itd.
E.. danšnji pank je nešto drugo,čini mi se da se malo izanđao.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
Vlada velike britanije je uložila grdne pare da razj...punk....u pitanju su stotine miliona tadašnjih funti... ustvari njihove službe tipa MI neki broj... i kako su ubili pricu, heroinom i tralalalala produkcijom tipa duran duran, kaja goo goo..... slageri pravi...ono sto je interesantno je da je PUNK žilav i da je opet i stalno na sceni ali ne kompaktno... pa se cesto koristi izraz garage rock... jer SEX Pistols su bili pod totalnom cenzurom, nije im se nalazilo ime na top listama nego crna traka, nisu mogli da zakazu koncert nego nenajavljeno svvirali po klubovima, tipa sviramo sad ko cuje cuje ko udje udje a mesta je bilo za do 500 ljudi... u ex yu je bilo par bendova koji su nesto pomakli u tom pravcu ali minimalno a ovo danas je bleda senka il maskara nečeg što je punk.... anarhija jest osnov al zato sto je svet tzv uredjen a u stvari u pitanju je kontrolisana anarhilja u rukama malog broja ljudi... simbol u engleskoj je njihova kraljica majka... a sve pocne medju sirotijim a mentalno vrednim ljudima da ljulja i trese jer se ta tzv uredjena anarhija mora da razdrma s vremena na vreme jer ovako odosmo u pm.... uostalom vrednost punka je u tome da se i danas pravi takva ili slicna muzika a da npr muzika tipa hipi, sinfo rock, hard rock... ne postoji umrla sa svojim dinosaurusima...i tako ima tu sto sta da se jos pise misli cita a postoje i dosledni naslednici u smislu muzike jer odeca nikad nije bila merilo. to je za one koji nemogu mentalno da se iskazu...poslusajte svedsku grupu HIVES, bili su na exitu...kazu najveca garage rock atrakcija ali u pitanju je cist punk energy max a odeveni ko rane 60 odelca i nazovi duge kose preko uha ko Dule Savic...


Prvobitno napisao Rekontra
Upravo to, 3 akorda, bubanj i skromne vokalne mogućnosti spakovane u 2,5 minuta, ali neviđena energija, sirovost, neka "pokretačka" (pomalo i rušilačka) snaga koja tera na akciju, sve što mi je u tinejdžerskim danima bilo potrebno... :wink:

tacno verovatno tri akorda, ali braco, MNOGO DOBRO ODSVIRANA, energija da poletis... pa ja ko cica od 46 godina tresem ko sveti ilija kad cujem par stvari od pistolsa il clasha...
gitaristi punka treba da budu odlikovani jer su pogasili beskonacne solo deonice koje su dominirale u predperiodu, predugacke numere i naravno sinfo klavijature.... setimo se "kratkih" pesama vremena ranih i srednjih 70... pa uspavas se jednostavno...bahove fuge na orguljama su preteca punka...poslusajte i to... ta energija nosi...

Prvobitno napisao memento
S obzirom da sam odrastao na muzici Čaka Berija, Stonsa, Bitlsa, Šedousa, Elvisa i ostalih, a i nekako s godinama se sve više okrećem džezu, nisam ljubitelj panka, što je, verujem, sasvim razumljivo, mada priznajem da se pank sigurno nije bez nekog snažnog razloga javio u trajao onoliko i kako već jeste...

SVE JE U REDU SAMO OVI STONSI I CHUCK BARRY ne idu s ovom družinom šlageraša... jesu se i stonsi modifikovali i komercijalizovali ali prvi albumi su preteca punka...
Njih treba iskljuciti iz normalnog razgovora o muzici jer oni su INDUSTRIJA i to dobra...
A ovo elvis, bitlsi to je slager pravi...treba odslusati "The Punkles - A Punk Tribute To The Beatles", i videti kako su te stvari trebale da zvuce, a ne lalala tralalal, "ko izvidjacko fenjer vece" gitarica i litar crnog vina, Tito i svi srećni...

Prvobitno napisao memento
Tačno je da je pank proizišao u nekom muzičkom smislu i u najvećoj meri iz r’n’r, ali je tačno i to da je poprimio izrazite subkultorološke karakteristike i to na takav način da se i neki njegovi pravci međusobno drastično razlikuju, pa čak svi i ne koriste kao uzor r’n’r. Zatim, u muzičkom smislu pesme su im bitno derivirane u o odnosu na rok i time osiromašene kako u broju akorda koji se uobičajeno koristi u punku, tako i dužinom trajanja pesama. Isticanjem značaja bubnjeva, odnosno ritam sekcija, na račun zapostavljenih i „kroznosih“ vokala i ukupne harmoničnosti pesama u odnosu na rok, uz ostale propratne socijalne manifestacije pank pokreta, po mom skromnom i laičkom mišljenju toliko udaljuju pank od roka i to na način sve više kako se ide nazad u prošlost, da bi bilo stvarno zanimljivo saznati da li bi prvi džezeri iz Nju Orleansa u panku prepoznali svog dalekog muzičkog potomka. U roku, verujem da bi...

pa sex pistolsi su svirali obradu "rock around the clock" vrhunski jer su dali vidjenje svog vremena a nisu se krili iza produkcijskih marifetluka koji su tada bili privilegija "drzavnih bendova"... njima nije bio dostupan normalan studio da snimaju ono sto rade vec je sve bilo na brzinu, bez para, volonterski ali je bilo bitno menjati stanje mrtvila....svi smo bili uljuljkani tada i to debelo....a ako cemo da poredimo new orleans i punk, mogu ti reci da su jakooo slicni u delu rythm and blues, samo su oni bili akusticni pankeri tog doba, spram tehnologije tog vremena....
svirali su 7 akorda, stonsi 5 a pankeri 3... steednja bato... ali su ih svi svirali vrhunski i duhu vremena u kome zive... i te hew orleans legende su proglasavane za crnacke voodoo muzicare i neznalice.. pa šta... bili su samouki i iznosili su ono nesto sto ih ganja iz duše.... a sad su legende...ti nisi shvatio i prihvatio punk i to nije strasno... ne valja sto si se zakucao u proslost i to daleku a vreme ide ne stoji i nema kraj,,,treba da se prati i ide i ispred vremena...ostalo je sigurica...A TO NE POSTOJI

Prvobitno napisao Rekontra
Samo čekaj, da pređeš tridesetu, kazaće ti se samo... Ipak je Don Kihot izmišljen lik! Oni što su mislili da je stvaran odavno su pod zemljom...

ahhhhaaaa, nije to bas tako.... predjes i 40 pa moz da teras svoje,al treba biti UPORAN... u svim sistemima se dobro zivi tj onako kako zelis ako ispravno mislis i ŽELIŠ... i ne mora da se prodaš ako nećeš

Prvobitno napisao rollmilan
E taj stav mi se sviđa , ja odavno vidim da je ovo što danas nazivaju pankom vonja na "akademizam" - zapravo ponavljanje ustaljenih klišea bez sadržaja-ubila ih velika lova i slava (ili san o velikoj lovi i slavi).

ma jebes rotena, kapa dole za sedamdesete, ostalo je debeli irac pivopijac, prodo se skroz... isprao sam sebi mozak ali uvek ima onih koji nastave da guraju dalje...
etatisticki sloj ljudi gura te akademske pankere i ostale umetnike ispred onog sto stvarno vredi...
pa pogledaj ko snima ploce, spotove, ko gostuje u talk showovima, ko izdaje knjige... sve duplo golo, što bi rekli penzioneri dok krate vreme dominama....


Prvobitno napisao milutinz
Posle određenih broja godinica, zadesi se, da počneš da se preispituješ, analiziraš, čoveče, za čije babe zdravlje kenyaš, vrečiš, pametuješ... Nešto ću promeniti? Ispraviću krivu glistu?
Čora Borba davno (dok je još i imao šta reći) pevao, ...kako je lepo biti glup.... baš te boli šta ti rade, ko te laže, ko te krade...

Pa ljudi, zar ne ispada, kada se završši životna aritmetika i podvuče crta, da su ti i takvi NAJPAMETNIJI?

prijatelju matematika je društvena nauka, tako da i racunice mož različito da se tumače, mož biti al nemora da znači...
da je prirodna nauka nebi imala uvedene AKSIOME, tzv stvari koje se kao take prihvataju i ne dokazuju...
u tom grmu leži kokoš il beše zec...
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
prijatelju matematika je društvena nauka, tako da i racunice mož različito da se tumače, mož biti al nemora da znači...

da je prirodna nauka nebi imala uvedene AKSIOME, tzv stvari koje se kao take prihvataju i ne dokazuju...

u tom grmu leži kokoš il beše zec...

Upravo tako 68 godina nekada može biti i 45 a nekada recimo i 23 .
 
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
Upravo tako 68 godina nekada može biti i 45 a nekada recimo i 23 .

JESTE...
jer i kalendar je pogresan... i svi to znaju al ga ne menjaju, nego zdravo za gotovo, to je to....

nece da usvoje tacan od milutina milankovica nego drze jos iz rimskog doba...

al da manemo matematiku i računice tema je punk, a tu nema kalkulacija....SIROVO ISKRENO JAKO da trese establisment da se društvo kreće a ne čami u tami...

i da razume svako pa sad dal mu se svidja ili ne... stvar licnog ukusa i senzibilteta...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
254
Auh, šta nastade od bezazlenog posta, tipa 'šta mislite o'...
Odmah da se izvinim svima, koje ću možda nehotice iscitirati, ili parafrazirati, ne kradem, keve mi, nego se slažem sa dotičnim stavovima!
Iako ga smatram više pokretom u kojem je muzički stil bio drugorazredna stvar u odnosu na fenomenoliški izraz bunta protiv dotadašnjih vrednosti u kojima su mladi pokušavali da nađu uzor
Memento, izvini, ali molim te baci pogled na prvih 3-4 posta ove teme. Nešto kao punk, je MORALO da se izrodi iz baruština umreženih laži, dvoličja, hipokrizije, mentalne učmalosti i inercije u šta se pretvorila zapadna civilizacija...
Uostalom, vreme će ga već staviti na mesto koje mu i pripada, kao i druge muzičke pravce i pokušaje..
I DALJE JE TU!!! Da li bismo svi mi sve ovo kucali iznad neke buave lešine? Bilo pa prošlo, laku noć, ali ako to nešto i dalje satire granice 'vaspitanja', 'uobičajenosti', kada vrišti i urinira sa strana 'utabanih staza srednjeg puta', verujem da ima da se o tome govori...
...Zatim, u muzičkom smislu pesme su im bitno derivirane u o odnosu na rok i time osiromašene kako u broju akorda koji se uobičajeno koristi u punku, tako i dužinom trajanja pesama. Isticanjem značaja bubnjeva, odnosno ritam sekcija, na račun zapostavljenih i „kroznosih“ vokala i ukupne harmoničnosti pesama u odnosu na rok...
NARAVNO da su električne orgulje, gudala za bas gitare i slične acesorije 'obogatile' rok zvuk i izraz, ali zašto?
...temacki oslonjene na besmislenu metafiziku(npr.o kosmičkom zraku koji prolazi kroz tangentu prošlosti-malo karikiram...
Alo čoveče, prodane prdonje se rukuju sa Nj.Veličanstvom, Gdinom Premijerom, Gdinom ovim,onim dave se u kavijarima sa sve šampanjcem... Ja sam bez posla (ne ja, naravno, neko tamo sa sredine '70tih), matori rmba za kesu kikirikija, ja mogu samo da popunim formulare na birou i da gledam ribe kako jurcaju za velikim tamo nekima, da me neko ne napiči ne imentujem, da zamene, malo svoga mesa za, jelte, kavijare, alkohol, bliceve novinara-trkopiša, glumljenja ludila u back stage-u (jel, jelte, one su tu sa tamonekima)...
E, bar meni, je to lešina koja raspadnuta od sebe same, bazdi do neba...
Jes da su debilni jenkiji iz Masačusetsa, ali molim vas sve odslušajte (naravno i reči su bitne!!!)

[YOUTUBE]aTafZRecy2k[/YOUTUBE]

Istina, nije samo r'n'r ovde spetljao svoje konce, ima tu i narodnjaka (od ovih gajdi jedva kucam, koliko se ježim)... A TAKO PUNKERSKI!!!!
I sad, da mi pukne grbača u rudniku, fabrici x,y mestu... Da bi me mobilisali za Fokland, Gazu, Bosnu, Irak?
A alkohol i ribe, ostadoše da poje i hrane prdonje...
Crzy and lzy, izvini, molim te, ali ja lično, uzimam sa VELIKOM rezervom, sve ono gde je Malkom McLaren umešao svoje gadne pihtijastoljigave pipke, tako da mi i priče o 007 vs punk-a, heroinu da bi se sj...li oni što imaju nešto reći, 'cenzurisanju' Pistolsa (čak verujem i sam inicirao tu vrstu 'banovanja'). Ajd, probaj ti SAM, a ne kao bend kome trebaju razglas i pojačalo da baneš i nepozvano-nenajavljen da kažeš nešto, kamoli da odsviraš... Malcom= swindle!!!
A lepo je neko bio rekao (mislim Roll) da kapitalizam sve pretvara u korist, tako, eto ga i boutique 'Sex', sa sve kreacijama Vivijen Vestvud, koje, jelte, sigurno kupuju radnička deca? Evo i majčice sa scepanim UnionJack-om na dojkicama čeljadi što roditeljsku kintu razbacuje sa astala raznih splavova...
..u ex yu je bilo par bendova koji su nesto pomakli u tom pravcu ali minimalno a ovo danas je bleda senka il maskara nečeg što je punk....
Jopet, izvini, ali
[YOUTUBE]dlxEma7sRWE[/YOUTUBE].
Ne mogu rnjati sad po tjubu ali, ako nađeš stvar 'Palija'...
I, naravno da Acu Tijanića i Želju Mitrovića i još tako neke neće zanimati da im neko u NJIHOVOM talk show-u (ima li neki emotikon za povraćanje?) kaže, JESTE ti od naroda praviš stado za mužu i klanje!
Da nastavim (btw, na poslu sam...)?
 
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
Fala milutinez, za izbor pesama kao dodatak na temu...
fuck the malkom, on je onaj ružni deo "grebaroške" priče koja prati estradu.....jad beda i čemer je diglo prašinu a posle i napravilo lavinu...neko je i odlutao al snaga je ostala kumulirana i ima je i dalje... PUNK IS NOT DEAD !!!
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Pank je mrtav - bar kod nas!!!
Punck ima svoj stav - sloboda i bunt protiv korumpiranog konzervativnog sistema i nejednakosti, tra la la i sve ono što je ovde već napisano.Ali i hipici su imali isti takav stav pre pankera, a bitnici pre hipika, anarhisti (od kojih su pankeri dobrim delom preuzeli ideologiju) i komunisti mnogo pre bitnika.Dadaisti isto.Svi su oni imali slične stavove.
Pank je i nastao iz razočarenja prema hipi pokretu tačnije prema licemerju idola tog pokreta koji su se sve više i više bogatili a svoje saplemenike odvraćali od bunta i okretali ih ka misticizmu ( joga,putovanja u Indiju,astrohiromantiji i aktivnom konzumiranju droga).
Ali pank je i forma, način ispoljavanja svog stava. Vremenom samo ona i ostade(forma). Danas postoje samo pozerski bendovi(kažem kod nas) .Lepo oni sviraju ,tekstovi umereno provokativni,imaju dobre gitare i produkcija je vrh(evropska čoveče) a i profesionalni su. Ali džaba sve to kad se prepozna kad je neko lud,kad je nagomilan frustracijama i besom,kada svira sa dna(iz myda) bez kompromisa - a toga nema,ima samo glumatanja.
Međutim ne treba brinuti doći će nešto drugo,još luđe i ekstremnije-mora.A za početak bar bi neko od naših bajnih pank bendova mogao nekad pomenuti MTV.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
254
Pa dobro, Roll, da li je punk, osim dobrozvučeće fraze za razna naklapanja ikad igde ikako, zaista i postojao?
Naravno da šuplja forma i poza najviše odgovaraju mudonjama, likovima koji su tu da nam nametnu mišljenja šta je 'dobro', 'zanimljivo' tj šta je 'in'... Kojima se i te kako isplati da muze, šiša i kolje stado beslovesnih ovaca...
E, sad, Bogu hvala postoje jedinke koje ipak malo više koriste gray matter od razmišljanja na temu, kada će opet blaga erotska masaža muže...
Kako svuda, tako i ovde...
Sad, jopet ću se ponoviti, ako ti 'revanšizam' nije dovoljan, aj, daj mi foru i preslušaj:

[YOUTUBE]EUqGnWx7dWw[/YOUTUBE]

ili

[YOUTUBE]DtCCfgxP4lk[/YOUTUBE]

Još je bila ona samoupravna Jugovina, kad je ovo nastalo ('89te), a ja sam čuo '91 ili '92... Ako uključiš maličak dobre volje i posvetiš cca 2ipo minuta pažnje ovom spotu, videćeš i neke explicitne stavove o fenomenu zvanom MTV.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top