Preporčujem knjigu ,udžbenik , emisiju , film

Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Znam, besherat, o čemu se radi. Moje pitanje je bilo sa stanaovišta sociološke ili filozovske dileme, nevezano za taj eksperiment, ali potaknuto njime.

Moj dobri druže Jurivaka, kada bi vidio ovaj film, zaboravio bi i na sociologiju i na filosofiju, ostao bi ti samo užas od saznanja u kakvom svijetu živimo i to je poenta svega ovoga.
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Nažalost, loš sam kada je u pitanju pamćenje brojeva tako da ne mogu sa sigurnošću da tvrdim koliko je procenata ispitanika išlo "do kraja" u Milgramovom eksperimentu (mada mislim da ni u jednoj varijanti taj broj nije bio manji od 60%).

Samo ću nadopuniti:

Raspon šokova je bio 15-450 volti (svaki sljedeći za 15 V više).
Svaki sudionik koji je zadavao šokove probao je na vlastitoj koži 45 V i vidio da je bolno.
Eksperimentator (autoritet) je koristio 4 rečenice kojima je poticao na zadavanje šokova:
1. Molim, nastavite.
2. Eksperiment zahtjeva da nastavite.
3. Apsolutno je nužno da nastavite.
4. Nemate drugog izbora, morate nastaviti.

Rezultati:
Prosječna razina zadanog šoka bila je 360 V.
62,5% sudionika je išlo do kraja, znači 450 V.
80% sudionika nastavilo je zadavati šokove nakon što je osoba s druge strane rekla da ima problema sa srcem.

Kada su u populaciji pitali ljude što misle, koliko bi ljudi išlo do 450 V, odgovor je bio: 1%.

:dtyste:
 
Član
Učlanjen(a)
16.10.2010
Poruka
98
Pozdrav svima. :)

Možete li mi preporučiti kakvu knjigu koja se bavi političkom psihologijom? Dakle, od manipulacije i odnosa manipulatora i manipulisanog pa sve to psihiloških procesa koji utiču na to da se čovjek odluči za neku ideologiju ili političku stranku. Hvala. :)
 
Član
Učlanjen(a)
30.08.2012
Poruka
1
A Dangerous Method2.jpgHysteria-2011.jpgDrKatzCompleteSeries.jpg
Dva dobra istorijska filma i jedan crtani serijal sa malo uvrnutim humorom.
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
shopenhauer.jpgniche.jpg


Obje knjige od Irvina D.Jaloma, američkog psihoterapeuta " Liječenje Šopenhauerom " i " Kad je Niče plakao ". Ima i treća " Problem Spinoza", počela sam da je čitam, ali sam u međuvremenu uzela neke druge knjige iz biblioteke i ovu zapustila sa čitanjem. Ove prve dvije su za svaku preporuku.
 
Natrag
Top