Pravoslavlje

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301

Joanikije: Crna Gora je utemeljena na svetoj istinskoj pravoslavnoj vjeri​

Vjernici Srpske pravoslavne crkve (SPC) započeli su nalaganje badnjaka ispred hrama u Podgorici.

----------------------
A ovamo rat među braćom u Ukrajini.

Patrijarh SPC Porfirije poziva na molitvu za MIR u Ukrajini da stane prolivanje bratske krvi.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Daj ovo na fejs

Pogledajte kako Srbi obilježavaju badnje veče u Srebrenici: Sa položaja crkve bacaju petarde na islamski centar​


Ovo je strašno. Uz četničke pjesme u dvorištu sprske pravoslavne crkve srbi obilježavaju badnje veče. Sa tih položaja bacaju se petarde na islamski centar koje zvuče kao topovski udari.

Bolja Bosna
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Laskave titule, kako da se čovjek ne otruje od ovoga.

arhiepiskop cetinjski, mitropo
lit crnogorsko-primorski, zetsko-brdski i skenderijski i egzarh Sveštenoga trona pećkog
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Blizu je kraj krive religije.

Rusija upozorila Grčku zbog "antiruskih" akcija​

Ruski ministar vanjskih poslova Lavrov rekao je da je grčko vodstvo bilo prisiljeno ili se svojevoljno podvrglo američkim zahtjevima​

 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Piše: Dragan Bursać
Ova ideologija (SVETOSAVLJE) je nastala 1930-ih godina u Kraljevini Jugoslaviji. Njeni najznačajniji ideolozi su pravoslavni episkop Nikolaj Vemirović i srpski profašistički političar Dimitrije Ljotić. Po definiciji, suština svetosavske ideologije je sintagma – jedan narod, jedna religija u jednoj državi. Ako vam ovo zvuči poznato, u pravu ste, jer njemački nacizam počiva upravo na ovoj sintagmi i to mu je (para)državni moto.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Dogmatska zatucanost i ljudska glupost

Imamo popove, vladike, ikone, sveće, freske i tamjan, a sve to je samo zamena za znanje, nauku i inovativnost.

litijeeeeee-741x486.png
 
Učlanjen(a)
18.02.2014
Poruka
1.805
Deset BZ – Pravoslavna C VS Biblija
======================================




Biblija - IZLAZAK 20:1-17



PRVA

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

(2) "Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva. (3) Nemoj imati drugih bogova uz mene.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Pravoslavna C kaže:

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

PC 1. Ja sam Gospod Bog Tvoj; nemoj imati drugih bogova osim mene.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Razlika:

,,,,,,,,,,,,,

Nema Imena Boga – nema - Jahve.

Nema – što je Bog Jahve učinio – izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DRUGA

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


(4) Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. (5) Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena, (6) a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovijedi.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Pravoslavna C kaže:


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

PC 2. Ne pravi sebi idola niti kakva lika; nemoj im se klanjati niti im služiti.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Razlika:


,,,,,,,,,,,,,

Nema Imena Boga – nema - Jahve.

Nema da je Bog Jahve – ljubomoran Bog.

Nema da Bog Jahve kažnjava grijeh na djeci.

Nema da ljubi one koji vrše Božje zapovijesti.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TREĆA

,,,,,,,,,,,,,,


(7) Ne uzimaj uzalud imena Jahve, Boga svoga, jer Jahve ne oprašta onome koji uzalud izgovara ime njegovo.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Pravoslavna C kaže:

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

PC 3. Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svojega.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Razlika:

,,,,,,,,,,,,,

Nema Imena Boga – nema - Jahve.

Nema da Bog Jahve ne oprašta uzaludno izgovaranje Njegova Imena.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ČETVRTA

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

(8) Sjeti se da svetkuješ dan subotni. (9) Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao. (10) A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu.

Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata. (11) Ta i Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Pravoslavna C kaže:

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

PC 4. Sjećaj se dana odmora da ga svetkuješ; šest dana radi i svrši sve svoje poslove, a sedmi dan je odmor Gospodu Bogu tvojemu.

---------------------------------------------------------------------------

Razlika:

,,,,,,,,,,,,,

Bog kaže – Dan Subotni – Pravoslavna C prepravlja – Dan odmora.

Nema uputstva da je 7. dana Subota.

Nema uputstva da se u Subotu ne treba raditi.

Nema tvrdnje da je Bog Jahve 6 dana stvarao sve.

Nema tvrdnje da je Bog Jahve 7. dana odmorio.

Nema tvrdnje da je Bog Jahve blagoslovio i posvetio Subotu.

Nema Imena Boga – nema - Jahve.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PETA

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


(12) Poštuj oca svoga i majku svoju da imadneš dug život na zemlji koju ti da Jahve, Bog tvoj.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Pravoslavna C kaže:


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

5. Poštuj oca svojega i majku svoju, da ti dobro bude i da dugo poživiš na zemlji.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Razlika:

,,,,,,,,,,,,,

Nema tvrdnje da je Bog Jahve stvorio Zemlju i dao je ljudima.

Nema Imena Boga – nema - Jahve.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ŠESTA



Pravoslavna C kaže:


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

K5.Ne ubij!



Bog Jahve kaže:


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

(13) Ne ubij!



Razlika:


,,,,,,,,,,,,,

Nema razlike.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SEDMA



Pravoslavna C kaže:


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

7. Ne čini preljube.



Bog Jahve kaže:

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

(14) Ne učini preljuba!



Razlika:


,,,,,,,,,,,,,

Nema razlike.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OSMA



Pravoslavna C kaže:


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

8. Ne kradi.



Bog Jahve kaže:

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

(15) Ne ukradi!



Razlika:


,,,,,,,,,,,,,

Nema razlike.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DEVETA



Pravoslavna C kaže:


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

9. Ne svjedoči lažno na bližnjega svojega.



Bog Jahve kaže:


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

(16) Ne svjedoči lažno na bližnjega svoga!



Razlika:


,,,,,,,,,,,,,

Nema razlike.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DESETA



Pravoslavna C kaže:


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

10. Ne poželi ništa što je tuđe.



Bog Jahve kaže:

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

(17) Ne poželi kuće bližnjega svoga! Ne poželi žene bližnjega svoga; ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvoga!"



Razlika:


,,,,,,,,,,,,,

Nema razlike. Skraćeno, ali sve obuhvaćeno.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Natrag
Top