Pravoslavlje

Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže Bog, Ljubavlju svojom!

Vašoj pažnji preporučujem ove reči Vladike Nilkolaja:

BESEDA o danu Hristovom kako ga Isaija proreče

Zato će poznati narod moj u onaj dan
da sam ja onaj koji govorim: evo me (Isa. 52, 6).

Bog je naš, braćo, Bog istine. I na suncu ima pegatamnih, a na Bogu našem nema ni pege ni neistine.
Svaka reč, rečena Bogom kroz proroke, obistinila se. Kad se Slovo Božje vaplotilo u Isusu Hristu Gospodu našem,
onda su se pokazala jasna kao sunce sva proročanstva, koja su se na Njega odnosila, a koja su dotle za Jevreje bila tamne zagonetke.

I Slovo plotь bыstъ, ("psota telo") veli se u Jevanđelju za prevečno Slovo Božje, za večnu Mudrost Božju, za Sina Božjeg;
no u tome otelovljenom Slovu Božjem i svako slovo proročko pokaza se telesno.
Dok Gospod Hristos nije došao telesno u posetu ljudima, književnici i čteci Svetoga Pisma mogli su misliti za mnoge reči proročke,
dugo i dugo neispunjene, da su to reči samo od proroka kao ljudi a ne od Boga.
No Bog nije dao, da se o prorocima Njegovim nisko misli, za to je i rekao, da će ljudi poznati u onaj dan da sam ja onaj koji govorim.
Hteo je Bog, dakle, dati važnosti svakoj reči proročkoj, i hteo je naučiti ljude strpljenju, da strpljivo čekaju onaj dan, onaj čudesni dan,
kada će pojava Gospoda na zemlji u telu jasno viknuti u svake uši: Evo me! Onaj ko je poznao Gospoda Isusa kao Boga u telu,
taj je poznao u Njemu istovremeno Onoga, koji je govorio kroz proroke.
Evo me - tako i danas govori Hristos. Ja sam Onaj koji govori kroz svu stvorenu vaseljenu.
Ja sam Onaj koji je govorio kroz proroke. Ja sam Onaj koji sam kroz telesna usta govorio reči večnog spasenja.
Ja sam Onaj koji sam govorio krozapostole, svetitelje i učitelje.
Ja sam Onaj koji govorim i koji ću govoriti do kraja vremena kroz Crkvu Moju svetu.
Ja sam Onaj koji govori i o kome se govori.

Gospode, Tebi slava i hvala vavek.
Amin.

brat Toma
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Još niko nije dao odg. kako to nakon vaskrs. Pravoslavlja se gori rodovi nego kada je bio ateizam od 45-91
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
PoBožni i Hristoljubivi narode verni!

Vašoj pažnji preporučujem ove misli sv. Teofana Zatvornika:

"Ako se carstvo samo po sebi razdeli, to carstvo ne može opstati (Mk.3,24).

Sve dok u našoj unutrašnjosti vlada grehovna jednomislenost lukavstva, u nama je snažno carstvo tame i greha.
Međutim, kada blagodat Božija ka sebi privuče zarobljeni deo duha, oslobodivši ga od porobljenosti, unutra dolazi do razdeljenja:
grex je na jednoj strani, a dobro na drugoj. Čim se čovek svešću i slobodom vezuje za dobro (što sačinjava posledicu probuđenja),
greh gubi svaku potporu i počinje da se razara. Postojanost u preduzetoj dobroj nameri i trpljenje u naporima sasvim razaraju greh i istrebljuju ga.

Unutra započinje carstvo dobra i traje dok se opet ne prokrade neka zla pomisao koja, privukavši volju, ponovo proizvodi razdeljenje.
Ako začetoj grehovnoj pobudi daš mesta, sjediniš se sa njom i sprovedeš u delo – dobro će opet početi da slabi,
a zlo da raste, sve dok ga sasvim ne istrebi.

To je gotovo neprekidna istorija unutrašnjeg života kod onih koji su malodušni i nemaju postojanu narav."

brat Toma
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Još niko nije dao odg. kako to nakon vaskrs. Pravoslavlja se gori rodovi nego kada je bio ateizam od 45-91
Koji rodovi Milose Bogdanovicu? Jesu li to rodovi drzave srbije? Zasto zloupotrebljavas politicke ankete u verske svrhe? Ovo je zaista sramotno! I ti se nazivas strucnjakom? Zali Boze takvog strucnjaka koji politicke podatke pretvori u versko stanje neke drzave!
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Svestenici tradicionalnih crkava su najveci promoteri konzumiranja alkohola, i oni ga redovno konzumiraju, a cesto su i pijani.
To sam se uverio u par navrata.

U crkvenim prodavnicama SPC se izmedju ostalog mogu kupiti i alkoholna pica.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Bog nam dobro dao, svima prema njegovim moćima!

Zanimljiv tekst svetog Nikolaja, za današnji dan:

"Hrišćanin ne veruje u sudbinu. Ako Bog i opredeljuje glavne linije života našeg, On ih prema našoj molitvi i zasluzi može i da promeni.

Tako On je produžio caru Jezekiju 15 godina život (Isa. 38); i Diju prepodobnom takođe produžio je 15 godina život.
Vasiliju Velikom produžio je Bog život, po molitvi svetiteljevoj, za jedan dan, dok je krstio Jevrejina Josifa, svoga lekara.

No kako po molitvi Bog može produžiti život, tako može, po grehu, i skratiti.
Car Anastasije pridržavaše se Sevirove jeresi, tzv. anakefalitske (bezglavne) koja rasprostiraše glupost, da crkvi ne trebaju episkopi i sveštenici,
nego da je svaki sebi episkop i sveštenik, i da svaki ima pravo na svoj način tumačiti Sv. Pismo i učiti druge kako on zna i veruje.
Uzalud sv. Jovan patrijarh savetovaše cara, da se vrati istini pravoslavnoj, car ne samo ne usvoji savete nego kinjaše patrijarha na raznenačine
i smišljaše da ga protera. Jedne noći vide car u snu nekog strašnog muža na uzvišenom prestolu, koji držaše knjigu u ruci.
Taj muž otvori knjigu, nađe ime cara Anastasija ireče: „ja sam hteo pustiti da još dugo poživiš, ali zbog krivoverstva tvog evo brišem 14 godina od tvoga života".
I izbrisa nešto iz knjige. Užasnut car skoči iza sna, i pričaše san svoj pristalicama svojim.
Posle nekoliko dana udari grom u dvor carev i ubi cara Anastasija."

brat Toma
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Koji rodovi Milose Bogdanovicu? Jesu li to rodovi drzave srbije? Zasto zloupotrebljavas politicke ankete u verske svrhe? Ovo je zaista sramotno! I ti se nazivas strucnjakom? Zali Boze takvog strucnjaka koji politicke podatke pretvori u versko stanje neke drzave!

Dokon "pastor u pokušaju" i goveda krsti, pa tako i on. Kakva "nauka", takvi i "rodovi".
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže Bog i zato je dobar dan!

Povremeno odlazim sa prijateljima, duhovnom familijom iz Crkve, do raznih manastira.
U kolima razgovaramo o Bogu Jedinome, Njegovom Jevandjelju, spasenju nas grešnih...

I desilo mi se da posle molitve Bogu u jednom od manastira, dok smo u porti ručali,
gledajući sav narod koji dolazi u taj manastir, izračunam da je tog dana, beše neka subota,
oko 10.000 hodočasnika posetilo manastire u Srbiji. (Prostom logikom: broj ljudi u ovom
manastiru puta broj najposećenijih manastira.)

U nedavnoj prošlosti, kada je vladala komunistička religija, ne beše tako....

Pitam se: iz ovolikog kvantiteta hodočasnika, koji sve kvaliteti (= rodovi Duha Svetog) proizilaze,
i šta da ja radim da ih vidim? I kako da se ja priključim tim rodovima a na slavu Božiju?

brat Toma
 
Natrag
Top