Pravoslavlje

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Zaboravio si Novozavetne Oce tj. Apostole! Apostol Pavle sebe naziva "Ocem".

To ne znači da njega lično treba nazivati duhovnim ocem, otac vjere u BIbliji ima samo značenje da su ti ljudi započeli vjeru.

"ako i imate mnogo ucitelja opet nemate mnogo Otaca.. ja vas naime rodih evandjeljem".

Zato piše i ovo da nikoga ne zovemo ocem osim Boga Oca. Duhovnim ocem.

Istorija nase Crkve nije stala u prvom veku, nego se nastavlja i kasnije!

PC koja je danas je nastala tek u 11. vijeku.

Dakle nasa Crkva ima jos "mnogo drugih Otaca",

I svi različito govore o raznim temama. To nije bilo kod apostola.

Nismo mi krivi sto je vama "vreme stalo", mi imamo kontinuitet do danas!

Arg. fariseja koji su imali kontinuitet gena od Avrama i formalne organizacije (fariseji i saudikeji).

A mi nismo vama krivi što imate haos.

Tvrdili ste ranije da su oni nama "bogovi" i da ih zato nazivamo "Ocima".

Pa jesu, isto ponašanje je imao Kornelije pa je dobio ukor, a vi to nećete dobiti.

A oni su nasi "duhovni ocevi" kao sto i Pavle rece za sebe!

Rekao je u smislu temelja vjere, a ne u smislu da ga neko zove po tituli.

To je biblijsko ucenje i ostalo je od iskona da mi ucitelje nazivamo ocima!

To je rekao i kušač.

Ona Hristova izjava da "nikog na zemlji ne nazivamo Ocem", ne znaci doslovno da ne koristimo taj izraz uopste,

Pa niko nije ni rekao uopšte nego u duhovnom smislu.

vec znaci da nikom na zemlji ne dajemo prednost ispred Boga!

Znači da vi dajete ispred Boga čim ljude nazivate.

Vi ste to izvrnuli i razumeli bukvalno!

Projekcija, dakle ono što si ti iznio nema nikakvog smisla.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže Bog - Ljubalju Svojom!

Još jedna propoved, tumačenje, sv. Nikolaja Žičkog, namenjeno Pravoslavnim vernicima,
i onima koji razmišljaju o svom spasenju, pa su voljni da dozvole Bogu da ih menja.

"Ovo je trebalo činiti, i ono ne ostavljati (Lk. 11, 42)

Ovde se misli na zakon i milost. U duši fariseja i sektanata ne stoje ovo dvoje, tj. oni ne mogu i da vrše propise zakona i da čine milost,
nego prepirući se o tome šta je važnije od ovoga dvoga, jedno ispuštaju a drugo drže. Fariseji su formalno strogo držali propise zakonske,
ali su bili sasvim napustili milost i čovekoljublje. Sektanti pak laskaju sebi da oni drže pravdu Božju, no sasvim odbacuju propise crkvenih zakona.

Pravoslavlje predstavlja punoću vere. Ono zapoveda, da se čini ovo i da se ne ostavlja ono.
Ono je pažljivo prema spoljašnjim propisima vere, kao čovek kad ide između lonaca pa čuva da ih ne razbije.
No ono je još više pažljivo prema pravdi i milosti Božjoj, kao čovek koji idući između zemljanih lonaca ceni ove i čuva ne zbog zemlje,
od koje su lonci napravljeni, nego zbog skupocene sadržine koja je u njima.
Prazni lonci, koji se nikad nikakvim pićem ne pune, bez vrednosti su kao i prazne zakonske forme farisejske.
Piće pak koje se sipa u vetar, rasipa se i gubi, jer se ne sipa u određene za nj sudove.

I tako u Pravoslavlju nema jednostranosti, kao što je nije bilo ni u Gospodu Isusu.
Gospod govori Jovanu Krstitelju, koji diše pravdom i milošću Božjom, da treba ispuniti zakon;
a farisejima, praznim paragraflijama, bez pravde i milosti Božje, govori: milosti hoću a ne priloga!
Očigledno je da je važnije ono što treba činiti od onoga što ne treba ostavljati.
No ni malo ne znači da je ono što je manje važno — nepotrebno.
U čovečjem organizmu ima puno važnijih i puno nevažnijih organa, no svi oni ukupno čine telo čovekovo.

O Gospode sveobuhvatni, ne daj nam da budemo jednostrani, no pomozi nam da ispunimo svu volju Tvoju.
Tebi slava i hvala vavek.
Amin."

brat Toma
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Zaboravio si Novozavetne Oce tj. Apostole! Apostol Pavle sebe naziva "Ocem". Izjavio je: "ako i imate mnogo ucitelja opet nemate mnogo Otaca.. ja vas naime rodih evandjeljem".

Istorija nase Crkve nije stala u prvom veku, nego se nastavlja i kasnije! Dakle nasa Crkva ima jos "mnogo drugih Otaca", tj. onih koji su svojim propovedanjem i ucenjem osnivali - ili "radjali" nove Hriscanske zajednice!

Nismo mi krivi sto je vama "vreme stalo", mi imamo kontinuitet do danas!

Nemaju tradicionalne crkve kontinuitet, to su izmislile da bi lovile neupucene.

Kontinuitet je kod onih koji su ostali u Hristovom ucenju, a ne koji su se odrekli i uveli mnogobostvo, nove dogme, nova crkvena pravila..it.

Rimokatolicizam je osnovao Konstantin i Justinijan, a Pravoslavlje se iznedrilo iz njega 1054 godine.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.296
Isto kao i braća im po Mileru, Raseovi Džehovisti.

Vidis li kako NASUSNI GENIJE obara moju tvrdnju? Kaze - "to sto Pavle kaze za sebe da je 'duhovni otac' ne znaci da ga tim imenom trebamo i zvati"? Pa onda ni oceve na zemlji ne bi trebali zvati ocevima, jer ako cemo zazirati od tog imena, onda nikog na zemlji ne bismo tako nazivali!

Hristos uopste nije mislio da svoje roditelje ili duhovne roditelje ne nazivamo tako, vec pouka znaci da "im ne dajemo prednost ispred Boga"!

Zato i kaze: "ko je majka moja i braca moja? Pruzivsi ruke na ucenike rece - Evo moje majke i moje braće; jer ko god čini volju Oca moga koji je na nebesima, taj je brat moj i sestra i majka."

Dakle OCEM ili majkom i bracom nazivamo i trebamo nazivati one koji su nam bliski po veri u jednoga Trojedinog Boga!

I Pavle se u svojim spisima ne libi koristiti naziv" OTAC NAS ABRAHAM" ali izgleda se mi trebamo plasiti tog naziva kada govorimo o nasim duhovnim uciteljima?

Pa i sam Isus naziva Abrahama OCEM (Matej 3, 9; Jovan. 7, 22). - sto dokazuje da nije mislio bukvalno!

Sa tim u vezi nas Evandjelje savetuje i sledece: "Niti se zovite nastavnici; jer je u vas jedan nastavnik, Hristos" (Mt. 23, 10) .

Ako su bukvalisti, onda molim lepo, upravo bukvalisticki moraju da osude podjednako. Zar u pomenutim citatima nismo otkrili da je samo jedan Otac i samo je jedan Nastavnik – Hristos? Nema potrebe da podvalcimo taj protestantski dupli ili selektvini standard!

I ne samo da se Tripo ovde licemerno naziva NASTAVNIKOM (UCITELJEM) nego tako naziva i svoje pastore i teologe!

Odavde se vidi sav njihov jad beda i mrznja prema crkvi i njenim svestenicima. Kao i formalisticko shvatanje biblije, jer nista ne shvataju po smislu nego gledaju" suvoparno slovo", a nas optuzuju za isto!

I kad im pokazemo iz biblije da to nije tako, oni i dalje teraju po svome. Vise covek ne zna da li je ovo bezobrazluk ili nesto jos gore - satanizam!
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ne poznaju pisma.

Izrailj je nastao iz jedne rodbinske krvi, iz kojih su potom nastajale porodice i plemena.

To znači da su svi pripadnici Jevrejske nacije bili u nekakvim rodbinskim vezama, i izraz "otac može da se primeni u tom slučaju"

Izaz "duhovni otac" u smislu duhovnih vođa ili čelnika crkava, je pod znakom pitanja, jer Isus kaže "NE ZOVITE NIKOG OCEM NA ZEMLJI"

Evo tog biblijskog konteksta:

"I ocem ne zovite nikoga na zemlji; jer je u vas jedan Otac koji je na nebesima.
Niti se zovite Učitelji; jer je u vas jedan učitelj Hristos.
A najveći između vas da vam bude sluga.
Jer koji se podiže, poniziće se, a koji se ponižuje, podignuće se"
( Matej 23. 9 - 12 )

A evo šta kaže za one koji traže ovo imenovanje i zemaljske počasti:

"Tada Isus reče k narodu i učenicima svojim
Govoreći: Na Mojsijevu stolicu sedoše
književnici i fariseji.
Sve dakle što vam kažu da držite, držite i tvorite; ali šta oni čine ne činite; jer govore a ne čine.
Nego vežu bremena teška i nezgodna za nošenje, i tovare na pleća ljudska; a prstom svojim neće da ih prihvate.
A sva dela svoja čine da ih vide ljudi: raširuju svoje amajlije, i grade velike skute na haljinama svojim.
I traže začelje na gozbama i prva mesta po zbornicama,

I da im se klanja po ulicama, i da ih ljudi zovu: Ravi! Ravi!
A vi se ne zovite Ravi; jer je u vas jedan Ravi Hristos, a vi ste svi braća" ( Matej 23. 1 - 8 )

Pošto su Jevreji nazivali svoje potomke Očevima, i pošto svaki sin svoga zemaljskog oca naziva Ocem, to znači da je Isus rekao "DA NI JEDNOG ČOVEKA NE NAZIVAMO OCEM U DUHOVNOM SMISLU"
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.296
Ovaj ne cita napisano vec ponavlja ko papagaj. Ovo slepilo je neverovatno. Samo satana moze ovako oslepeti coveka. A odgovor mu par postova iznad stoji.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ovaj ne cita napisano vec ponavlja ko papagaj. Ovo slepilo je neverovatno. Samo satana moze ovako oslepeti coveka. A odgovor mu par postova iznad stoji.

Ipak je suprotno, da biblija i Bog daju duhovni vid, a ljudske filozofije suprotne pismu slepilo.

Ja sam izneo pismo, a drugo me ne zanima.

Ko želi svoje filozofije, ili svoje crkve, može da ih zadrži, nemam ništa protiv te odluke, jer je proizvod slobodne volje.
 
Natrag
Top