Pravoslavlje

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ti si dao biblijske tekstove, ali si ih potpuno pogrešno razumeo.
A ja sam na to odgovorio, i to upravo kontekstom koji si ti zanemario, i pridodao SVOJA mišljenja.

Evo ponovo sa naglaskom:

Izrailj je nastao iz jedne rodbinske krvi, iz kojih su potom nastajale porodice i plemena.

To znači
da su svi pripadnici Jevrejske nacije bili u nekakvim rodbinskim vezama, i izraz "otac može da se primeni u tom slučaju"

Izaz "duhovni otac" u smislu duhovnih vođa ili čelnika crkava, je pod znakom pitanja, jer Isus kaže "NE ZOVITE NIKOG OCEM NA ZEMLJI"

Evo tog biblijskog konteksta:


"I ocem ne zovite nikoga na zemlji; jer je u vas jedan Otac koji je na nebesima.
Niti se zovite Učitelji; jer je u vas jedan učitelj Hristos.

A najveći između vas da vam bude sluga.
Jer koji se podiže, poniziće se, a koji se ponižuje, podignuće se"
( Matej 23. 9 - 12 )

A evo šta kaže za one koji traže ovo imenovanje i zemaljske počasti:

"Tada Isus reče k narodu i učenicima svojim
Govoreći: Na Mojsijevu stolicu sedoše književnici i fariseji.

Sve dakle što vam kažu da držite, držite i tvorite; ali šta oni čine ne činite; jer govore a ne čine.
Nego vežu bremena teška i nezgodna za nošenje, i tovare na pleća ljudska; a prstom svojim neće da ih prihvate.
A sva dela svoja čine da ih vide ljudi: raširuju svoje amajlije, i grade velike skute na haljinama svojim.
I traže začelje na gozbama i prva mesta po zbornicama,
I da im se klanja po ulicama, i da ih ljudi zovu: Ravi! Ravi!

A vi se ne zovite Ravi; jer je u vas jedan Ravi Hristos, a vi ste svi braća" ( Matej 23. 1 - 8 )

Pošto su Jevreji nazivali svoje potomke Očevima, i pošto svaki sin svoga zemaljskog oca naziva Ocem, to znači da je Isus rekao "DA NI JEDNOG ČOVEKA NE NAZIVAMO OCEM U DUHOVNOM SMISLU"
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.296
Ti si dao biblijske tekstove, ali si ih potpuno pogrešno razumeo.
A ja sam na to odgovorio

Opet lepis isto? Dobro sta nije u redu sa tobom? Kako si ti ovim uopste odgovorio na moj post! Zar si ti toliko slep da ne vidis da nisi nista odgovorio???

Da li sad trba ja da lepim moj post opet i onda da se takmicimo ko ce vise puta lepiti???

Te tvoje zakrpe nista ne vrede! Uzmi moj post pa ga razlozi na delove i obori svaki moj navod, pa cu onda reci da si ozbiljan! Ovako se glupiras kao i Tripo, ili te je satana toliko oslepeo da ne vidis ni sta tamo pise!
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ne znam šta je problem, jer ja sam ukazao na osnovno:

1. DA SE IZREZ OTAC KOD JEVREJA KORISTIO ZBOG FIZIČKIH PORODIČNIH VEZA.
2. DA ISUS ZABRANJUJE DA I JEDNOG ČOVEKA NAZIVAMO OCEM U DUHOVNOM SMISLU.


Šta je tu problem?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.296
Ne znam šta je problem, jer ja sam ukazao na osnovno:

1. DA SE IZREZ OTAC KOD JEVREJA KORISTIO ZBOG FIZIČKIH PORODIČNIH VEZA.
2. DA ISUS ZABRANJUJE DA I JEDNOG ČOVEKA NAZIVAMO OCEM U DUHOVNOM SMISLU.


Šta je tu problem?

Sta je problem??? Nisi oborio moj post!
Ti covece nisi to ni procitao!
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Meni nije cilj da išta obaram.
Ja sam izneo biblijsko učenje po pitanju izraza "OTAC" u bibliji.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže nam Bog, Desnicom Svojom!

Danas je u Crkvi Hristovoj i Pravoslavnoj, izmedju ostalog, bilo čitano i ovo
iz Poslanice sv. Petra:

" ...... Da niko od vas ne postrada kao ubica ili lopov ili zločinac, ili kao onaj koji se meša u tuđe poslove. "
(Pogledati celo začalo: 1. Pet. 4,12-5,5)


Zanimljivo mi je kako bolji od mene, Apostol Petar, izjednačava ubice i lopove i zločince i
one koji "gledaju tudja posla". Dok eto mi imamo drugačiju "klasifikaciju".
Mislim, i Bogu se molim za pomoć, da treba da menjamo svoj unutrašnji doživljaj,
a ne da ... "tumačenjem" pokušamo da omalovažimo ovaj od-Boga-nam-dat kriterijum.

brat Toma
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Danas je u Crkvi Hristovoj i Pravoslavnoj, izmedju ostalog, bilo čitano i ovo
iz Poslanice sv. Petra:

" ...... Da niko od vas ne postrada kao ubica ili lopov ili zločinac, ili kao onaj koji se meša u tuđe poslove. "
(Pogledati celo začalo: 1. Pet. 4,12-5,5)

A ja ću da dam ove stihove.

Jakovljeva 3,11Može li izvor iz istoga otvora točiti slatko i gorko?

1. Korincanima 10,21Ne možete piti čaše Gospodnje i čaše đavolske; ne možete imati zajednice u trpezi Gospodnjoj i u trpezi đavolskoj.

E to jeste glavni problem, da se sjedi na dvije stolice.

Ne može ljubi bližnjeg svoga i satiri neprijatelje.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže Bog, Ljubavlju Svojom!

Razumem te, teško ti je da voliš svoje neprijatelje. Bori se! Protiv sebe (tj. greha u sebi)
i protiv nečastivog koji ti nudi da u bližnjima vidiš samo ono ... "negativno".

I ja se uz Božiju pomoć borim protiv ovog "mog", da ne "gledam tudja posla", i zato znam kako ti je.

brat Toma
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Razumem te, teško ti je da voliš svoje neprijatelje.

Ti to projektuješ sebe.
To je vaš duh, nije naš. Tvoji duhovnici to govore. Znam ja da istina boli, ne može i ljubi i satiri kao što kaže Filaret Moskovski.

Da ne dajem ratnohuškačke izjave Nikodima, zatim Njegoša, Vladike Danila itd.
Bori se! Protiv sebe (tj. greha u sebi)
i protiv nečastivog koji ti nudi da u bližnjima vidiš samo ono ... "negativno".

Za razliku od tebe ja sam svoje dokazao Biblijom nisam ja kriv što imate i jedno i drugo.

I ja se uz Božiju pomoć borim protiv ovog "mog", da ne "gledam tudja posla", i zato znam kako ti je.

Mora da neko gleda vaša posla, pošto vi nećete, mi smo gledali prvo svoja posla, zato imamo bolji rod čak i sada.

Naravno ti nisi u stanju da osporiš moju kritiku, nego svoj duh crkve pripisuješ meni.

Nego čak i vrijeđaš na indirektan način.
Za razliku od PC u HAC možeš samo da čuješ ljubi, ljubi svakoga.

A ako neko neće onda je to do te osobe.

Dakle razlika između vas i nas je što je kod nas duh ljubavi, a kod vas nije, a ako neko griješi onda nije crkva kriva, kod vas jeste.

Jer ga je navodila na to.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top