Pravoslavlje

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Hvalospjev ljubavi 4 - 7

4Ljubav je velikodušna,
dobrostiva je ljubav,
ne zavidi,
ljubav se ne hvasta,
ne nadima se;
5nije nepristojna,
ne traži svoje,
nije razdražljiva,
ne pamti zlo;
6ne raduje se nepravdi,
a raduje se istini;
7sve pokriva, sve vjeruje,
svemu se nada, sve podnosi.


DathShone, zašto ne primenjujete ove principe ljubavi?


Moram ponoviti:

Biblija daje odgovor:

"jer se ljubav Božija izli u srca naša Duhom Svetim koji je dat nama" ( Rimljanima 5. 5 )

Dakle, ljubav je proizvod delovanja Duha Svetoga i promene koju Bog čini kroz predanje i posvećenje.
Njom se ne maše, već se ona ispoljava u svakodnevnim postupcima, rečima, delima, i širi pozitivan uticaj na sve ljude, i vodi ljude kao izvoru te ljubavi a to je Bog.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže Gospod i Bog naš!

Setih se kada mi je u goste došao jedan Pravoslavni sveštenik a Amerikanac
po nacionalnosti, i kada je na pitanje "Šta je ljubav" odgovorio, da je Bog Sva Ljubav,
a kod nas ljudi rekao je: "ljubav je odluka".

To mi je bilo novo tada. Kasnije sam to našao i kod otaca Crkve, a jedan od njih je zapisao:
"I to molim od Boga da vaša ljubav sve više i više obiluje u spoznanju i svakom osećanju...".

Uteha mi je to da Bog Koji Jeste Ljubav motiviše (nadahnjuje) decu Svoju da se Njemu
mole za ljubav, i to ljubav drugih. Ljubav emotivnu i intelektualnu. I ono što mi je jako
bitno jeste i da ta ljubav raste u delima koja Bog kroz mene (grešnoga) čini, jer kaže
"sve više i više".

brat Toma
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
da je Bog Sva Ljubav,

To svi znaju već viđeno u Bibliji.

a kod nas ljudi rekao je: "ljubav je odluka".

Zavisi za šta.

Kasnije sam to našao i kod otaca Crkve,

To je već bilo u Bibliji.

"I to molim od Boga da vaša ljubav sve više i više obiluje u spoznanju i svakom osećanju...".

Pa kako onda nemate poznanja Zakona i hrane.

Uteha mi je to da Bog Koji Jeste Ljubav motiviše (nadahnjuje) decu Svoju da se Njemu
mole za ljubav, i to ljubav drugih.

To svi kažu, Ali djela pokazuju ko je iskren, a ko nije.

I ono što mi je jako
bitno jeste i da ta ljubav raste u delima koja Bog kroz mene (grešnoga) čini, jer kaže
"sve više i više".

A šta Biblija kaže kakva to trebaju biti djela?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ljubav nije atribut i svojstvo čoveka, već Boga.

Ljubav nije bilo kakvo dobro delo, i obrnuto.
To nije ni molitva, ni čitanje biblije, niti bilo kakva verska praksa.
To nije ni osmeh, ni pažnja prema drugome.
To je SVE TO pokrenuto od onoga koji je u nama a to je Bog, koji prirodno čini da se ponašamo u skladu sa ljubavlju koju je on putem predanja i obraćenja, i posvećenja usadio u čovečije srce.

Ako Bog nije obavio ovu operaciju transplantacije svoje ljubavi u nama, tada nikakvi gore opisani lekovi nemaju neki određeni značaj.

"Ako jezike čovječije i anđelske govorim a ljubavi nemam, onda sam kao zvono koje zvoni, ili praporac koji zveči.
I ako imam proroštvo i znam sve tajne i sva znanja, i ako imam svu vjeru da i gore premještam, a ljubavi nemam, ništa sam.
I ako razdam sve imanje svoje, i ako predam tijelo svoje da se sažeže, a ljubavi nemam, ništa mi ne pomaže" ( 1 Korinćanima 13. 1 - 3 )

"jer se ljubav Božija izli u srca naša Duhom Svetim koji je dat nama" ( Rimljanima 5. 5 )
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže Gospod i Bog naš!

Danas je Crkva Hristova i Pravoslavna čitala (izmedju ostalog i) ovo pisanje svetog Nikolaja Žičkog:

"Niko da ne gleda što je njegovo, nego svaki da gleda što je drugoga (I Kor. 10, 28)

To je načelo svetitelja Božjih, i sada i nekada, od uvek i doveka. To je načelo nazidno i društveno.
Na tom načelu može se osnovati najsavršenije, najbogougodnije i najsrećnije društvo ljudsko.
Spasonosno načelo za svaki vrstu teškoća, sa kojima se savremeni ljudi bore, bore bez pobede i bez nade.
Sveta duša brine se o susedima svojim, bližnjim i daljnim; brine se gde će bezdomni prenoćiti, kako će se gladni nahraniti,
čime li nagi odenuti. Brine se i moli se Bogu, da se susedi njeni spasu; da srce svoje ispune ljubavlju prema Bogu;
da um svoj uprave k Bogu; da se nevaljali vrate s puta nevaljalstva; da se kolebljivi u veri utvrde;
da se utvrđeni održe; da upokojeni vide lice Božje; da živi budu upisani u Knjigu Živih u carstvu svetlosti.

No pazite, braćo, kako isto tako od reči do reči može da glasi i načelo đavolsko, razorno i nedruštveno:
niko da ne gleda svoje telo kako da ga očuva u čistoti od greha, nego svak da gleda tuđe telo kako da ga oskvrni i uništi.
Niko da ne gleda svoju dušu kako da je spase, nego svak da gleda na tuđu dušu kako da je ocrni, okleveta, osiromaši, upropasti.
Niko da ne gleda svoj dom kako da ga sazida i obnovi, nego svak da gleda na dom tuđi kako da ga spali i poruši.
Niko da ne gleda svoje žitnice kako da ih napuni, nego svak da gleda tuđe žitnice kako da ih pokrade i isprazni.
Vidite li braćo kako ovo načelo može da bude načelo dobra i načelo zla: mač oštar s obe strane;
angel ili satana. Pogledajte kako je ovo načelo, u satanskom duhu i obliku, danas uzelo maha na sve strane!

O Gospode Duše Sveti, koji si ove svete reči pustio u svet kroz jezik apostola Božjeg, kao svetle zrake sunčane,
da nas obasjaju a ne da nas sagore, pomozi nam, da ih ispunimo u pravom smislu nebesnom,
na slavu Boga Trojedinoga a na spasenje duša naših. Tebi slava i hvala vavek.
Amin."


brat Toma
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Nama je ludost što obožavate predmet krst.

Nama je sve u šta vi verujete sablazan. Ne ludost, jer za ludost treba naivnosti i detinjeg ne znanja. Nego sablazan i greh, jer vi to svojom voljom prihvatate i pokušavate da širite. No Bog je milosrdan, pa ne kažnjava, dopušta u svojoj Ljubavi postojanje i onih koji "pravednost" svoju grade na zlu. To što isti pečat Imena Njegovoga, znak Njega Samoga vide u danu, u iću i piću, to samo njima olakšava put u gehenu, gde je "plač i škrgut zuba".
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Nama je sve u šta vi verujete sablazan. Ne ludost, jer za ludost treba naivnosti i detinjeg ne znanja. Nego sablazan i greh, jer vi to svojom voljom prihvatate i pokušavate da širite. No Bog je milosrdan, pa ne kažnjava, dopušta u svojoj Ljubavi postojanje i onih koji "pravednost" svoju grade na zlu. To što isti pečat Imena Njegovoga, znak Njega Samoga vide u danu, u iću i piću, to samo njima olakšava put u gehenu, gde je "plač i škrgut zuba".

Darth, mora da te pohavalim, odlican su sudija.
Samo bih te zaMoli da se podsetis ovih Hrisatovih reci: "KAKVIM SUDOM SUDITE TAKO CETE BITI OSUDJENI".
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nama je sve u šta vi verujete sablazan.".

U bibliji piše da su se ljudi sablaznili o Hrista i njegovih reči, i da su ga zbog toga odbacili.

Vi se sablaznite onoga u šta mi verujemo, a mi ništa drugo ne verujemo osim onoga što piše u bibliji, u Božju reč, odnosno u reč Hrista i apostola.

To znači da se vi sablaznite same reči Hristove, i kada bi vam je danas objavio sam Hristos vi bi ste se sablaznili o njega i odbacili bi ste ga kao ljudi onoga vremena, jer bi vam bila više milija reč ljudska u koju verujete, kao što i jeste.

Tako će i biti na kraju kada vas Bog izvede na sud.
Tada će te se prepirati i sa samim Bogom kao što i piše, i reći će te mu "PA GOSPODE, ZAR MI NISMO VEROVALI U TEBE, IŠLI U CRKVU I SLUŠALI SVETE OCE I NJIHOVE REČI, PALILI SVEĆE, KLANJALI SE IKONAMA, VEROVALI I ŠIRILI TRADICIJU..itd"

I na kraju će te ili priznati potpuni promašaj svojih uverenja, ili ostati i tamo na sudu Božjem čvrsti u njima, da će te i Boga nazvati sektašem, i kao onaj koji greši.

To je paradokas, ali eto čemu će sve odvesti ljudska ludost i neverstvo.
 
Natrag
Top