Pravoslavlje

Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Bogom blagosloven početak posta svima koji poste!

Mudriji od mene je rekao:
"Post postaje žrtva prijatna Bogu onda kada bude ukrašena plodovima ljubavi"!

A drugi, takodje mudriji od mene, je rekao:
"Kada mrzim nekoga, ja ne mogu sa njime i prema njemu ništa drugo
da radim osim mržnje; a kada prema nekom i sa nekim imam ljubav -
onda sam slobodan! Mogu i da ćutim i da pevam sa njim!"

brat Toma
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Samo jedno pitanje za TomuD.

Šta je post po bibliji, i kako treba postiti u samom odnosu na hranu?

Hvala.

Bilo bi zanimljivo čuti Laodikeju zašto ne ide , ako je ova iformacija točna

Nisam pratio o čemu ste pisali - pa ne znam o čemu se radi, ali predpostavljam - o mom odlasku u Adventističku crkvu.

Ja sam po opredeljenju Adventista, i to ću biti do kraja istorije sveta, ili do vremena kada zaspim smrtnim snom u Gospodu pre tog događaja.

Ja i dalje posećiujem Adventističku crkvu kada za to imam priliku - po Božjoj volji, i u skladu sa pozvanjem na službu u delu probuđenja i reforme crkve u tom cilju rada za braću i sestre.

Sam nivo duhovnosti unutar crkve ASD ne određuje njenu istinitost kao prave Božje crkve, jer istina koju je Bog ustanovio u svojoj crkvi je jedna, a ljudi se mogu pokvariti, i Isus je to predvideo u odnosu na svoju crkvu poslednjeg vremena pred Hristov drugi dolazak u slavi, da će se ona nalaziti u stanju duhovnog spavanja, ali da će joj biti upućen poziv na probuđenje - zasnovan na savetu vernog i istinitog svedoka Isusa Hrista Laodikejskoj crkvi iz otkrivenja Jovanovog 3 poglavlja.

Ovo delo se u današnjem vremenu obavlja unutar crkve, i ceo moj rad se zasniva na tome.

Pozdrav!

---------------------------------------------------------

Izvinjavam se zbog uzastopnog posta, ali moja je greška.
 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Samo jedno pitanje za TomuD.

Šta je post po bibliji, i kako treba postiti u samom odnosu na hranu?

Hvala.

Pomaže Gospod i Bog naš!

Mislim da ti imaš Sveto Pismo (ili Bibliju) kod kuće. A Bogu Jedinome hvala,
kao i onima koji su te obrazovali, pismen jesi i voliš da čitaš.
Takodje mislim da si ti ubedjen da sasvim dovoljno znaš na temu "posne hrane",
i da ne pitaš da bi nešto naučio ... A "u punu se čašu ne može dosipati".

brat Toma
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Pošto si više puta napomenuo da čitaš Sveto pismo, onda bi bilo svrsishodno da proverimo u bibliji šta je post, i kako treba postiti, a verujem da podržavaš biblijsku istinu - da Hristos i sveti ljudi u bibliji trebaju da nam bude primer u svemu.

Ovo je biblijsko učenje o postu, pa možeš sam proeriti.

ISUSOV PRIMER POSTA - NE JESTI NIŠTA:

"Isus pak pun Duha Svetog vrati se od Jordana, i odvede Ga Duh u pustinju.
I četrdeset dana kuša Ga đavo, i ne jede ništa za to dana; i kad se oni navršiše, onda ogladne" ( jevanđelje po Luki 4. 1 - 2 )

NE JESTI I NE PITI VODE:

"Potom usta Jezdra ispred doma Božijeg, i otide u klet Joanana sina Elijasivovog; i ušavši ne jede hleba niti vode pi, jer tužaše radi prestupa onih koji biše u ropstvu" ( knjiga Jezdrina 10. 6 )

POSTITI U TAJNOSTI I ČISTOG SRCA NELICEMERNO:

"A kad postite, ne budite žalosni kao licemjeri; jer oni načine blijeda lica svoja da ih vide ljudi gdje poste. Zaisto vam kažem da su primili platu svoju.
A ti kad postiš, namaži glavu svoju, i lice svoje umij.
Da te ne vide ljudi gdje postiš, nego otac tvoj koji je u tajnosti; i otac tvoj koji vidi tajno, platiće tebi javno" ( jevanđelje po Mateju 6. 16 - 18 )

NEODREĐENO VREME POSTA - PO ČOVEKOVOJ VOLJI I U SKLADU SA ČOVEKOVIM POTREBAMA:

"A oni Mu rekoše: Zašto učenici Jovanovi poste često i mole se Bogu, tako i farisejski; a tvoji jedu i piju?
A On im reče: Možete li svatove naterati da poste dok je ženik s njima?
Nego će doći dani kad će se oteti od njih ženik, i onda će postiti u one dane" ( jevanđelje po Luki 5. 33 . 35 )

POKAJANJE - SUŠTINA POSTA:

"I dođe reč Gospodnja Joni drugi put govoreći:
Ustani, i idi u Nineviju grad veliki, i propovedaj mu ono što ti ja kažem.
I ustav Jona otide u Nineviju po reči Gospodnjoj; a Ninevija beše grad vrlo velik, tri dana hoda.
Jona poče ići po gradu jedan dan hoda, i propoveda i reče: Jošte četrdeset dana, pa će Ninevija propasti.
I Ninevljani poverovaše Bogu, i oglasiše post, i obukoše se u kostret od najvećeg do najmanjeg.
Jer kad dođe ta reč do cara ninevijskog, on usta sa svog prestola, i skide sa sebe svoje odelo, i obuče se u kostret i sede u pepeo.
I proglasi se i kaza se po Nineviji po zapovesti carevoj i knezova njegovih govoreći: Ljudi i stoka, goveda i ovce da ne okuse ništa, ni da pasu ni da piju vode.
Nego i ljudi i stoka da se pokriju kostreću, i da prizivaju Boga jako, i da se vrati svaki sa svog zlog puta i od nepravde koja mu je u ruku.
Ko zna, eda se povrati i raskaje Bog i povrati se od ljutog gneva svog, te ne izginemo.
I Bog vide dela njihova, gde se vratiše sa zlog puta svog; i raskaja se Bog oda zla koje reče da im učini, i ne učini" ( knjiga proroka Jone 3 poglavlje )

PRAVI BIBLIJSKI SMISAO POSTA:

"Zašto postismo, vele, a Ti ne pogleda, mučismo duše svoje, a Ti ne hte znati? Gle, kad postite, činite svoju volju i izgonite sve šta vam je ko dužan.
Eto postite da se prete i svađate i da bijete pesnicom bezbožno. Nemojte postiti tako kao danas, da bi se čuo gore glas vaš.
Takav li je post koji izabrah da čovek muči dušu svoju jedan dan? Da savija glavu svoju kao sita i da stere poda se kostret i pepeo? To li ćeš zvati post i dan ugodan Gospodu?
A nije li ovo post što izabrah: da razvežeš sveze bezbožnosti, da razrešiš remenje od bremena, da otpustiš potlačene, i da izlomite svaki jaram.
Nije li da prelamaš hleb svoj gladnome, i siromahe prognane da uvedeš u kuću? Kad vidiš golog, da ga odeneš, i da se ne kriješ od svog tela?
Tada će sinuti videlo tvoje kao zora, i zdravlje će tvoje brzo procvasti, i pred tobom će ići pravda tvoja, slava Gospodnja biće ti zadnja straža.
Tada ćeš prizivati, i Gospod će te čuti; vikaćeš, i reći će: Evo me. Ako izbaciš između sebe jaram i prestaneš pružati prst i govoriti zlo;
I ako otvoriš dušu svoju gladnome, i nasitiš dušu nevoljnu; tada će zasjati u mraku videlo tvoje i tama će tvoja biti kao podne.
Jer će te Gospod voditi vazda, i sitiće dušu tvoju na suši, i kosti tvoje krepiće, i bićeš kao vrt zaliven i kao izvor kome voda ne presiše" ( knjiga proroka Isaije 58. 1 - 11 )
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pošto si više puta napomenuo da čitaš Sveto pismo, onda bi bilo svrsishodno da proverimo u bibliji šta je post, i kako treba postiti, a verujem da podržavaš biblijsku istinu - da Hristos i sveti ljudi u bibliji trebaju da nam bude primer u svemu.

Bog ti pomogao, grešni čoveče!

Zašto imaš tako visoko mišljenje o sebi da si ti neko ko treba da proverava
kako drugi ljudi poste?

brat Toma
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nikako mi nije cilj da proveravam druge, već isključivo šta biblija uči po pitanju posta, kao i drugih istina.

Svako ima slobodnu volju šta će činiti, i sa time će izaći pred Boga.

Pozdrav!
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Nikako mi nije cilj da proveravam druge, već isključivo šta biblija uči po pitanju posta, kao i drugih istina.

Svako ima slobodnu volju šta će činiti, i sa time će izaći pred Boga.

Vidiš da PC nije u stanju da ljude ukorava za grijeh, zato i jeste nastala reform. koja za cilj postavila samokritiku, oni ne trpe nikakvu kritiku jer nemaju samokritičnost kao onaj carinik.

Oni su kao farisej u svojoj molitvi što je sebe hvalio kako je dobar pred Bogom.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Problem je taj - što zatvaraju svoje sopstvene oči ne želeći sami da provere šta pismo uči, već slepo verujući crkvi i crkvenim autoritetima - poklanjajući im svoje poverenje.

SVE treba proveravati, i učenje svoje sopstvene crkve, i reči i tvrdnje iznesene u propovedima, i knjigama, itd... ali oni to ne rade, već dopuštaju da drugi misle umesto njih.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Problem je taj - što zatvaraju svoje sopstvene oči ne želeći sami da provere šta pismo uči, već slepo verujući crkvi poklanjajući joj svoje poverenje.

SVE treba proveravati, i učenje svoje sopstvene crkve, i reči u propovedi, i knjigama, itd... ali oni to ne rade, već dopuštaju da drugi misle umesto njih.

Zato i stoji proklestvo na svakog onog ko ne provjerava nauku.

Znaš da su oni bili plemenitiji koji su provjeravali da li je to tako po Pismu.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Slava Bogu za sve!

Danas je u Crkvi čitano i ovo:

2 Kor. (VI, 11-16).

"Braćo, usta naša otvoriše se prema vama, Korinćani, srce naše postade široko. Vama nije tesno u nama, nego vam je tesno u srcima vašim; a za isto uzdarje od vas, kao deci govorim, budite široka srca i vi. Ne uprežite se u isti jaram s nevernicima; jer šta ima pravednost sa bezakonjem; ili kakvu zajednicu ima svetlost s tamom? A kakvu saglasnost Hristos sa Velijarom? Ili kakav udeo ima verni s nevernikom? I kakvo je slaganje hrama Božijeg sa idolima? Jer vi ste hram Boga živoga, kao što reče Bog."

Iskren da budem, uvek sam čitajući ove svete reči, prihvatao ih kao Bogom-dani savet
da nizašta i nizakoga ne pomislim da je Bog, i da mi niko i ništa ne postane idolom,
ali ovaj deo, da neko može tako nešto uraditi, zbog toga što mu je "tesno u srcu", to mi je promaklo!

Pitam se, šta bi sve moglo da proistekne kao posledica "tesnog srca"....?

brat Toma
 
Natrag
Top