Pravopis na internetu

Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Sve nekako mogu i da razumem, cesto se kuca u zurbi ili u sitne sate kad je koncetracija losa, ali kad vidim da neko koristi u srpskom jeziku slovo W kosa mi se na glavi digne!
Baš to! I ne samo to slovo, čak se koriste i brojevi kao skraćenice (4um), iks (npr. sex) da ne pominjem!
Da, u pravu ste, jedno su greške u kucanju, a sasvim drugo pravopisne greške, e sad, ako se "držimo" Vuka i onog "piši kao što govoriš..." ima argumenata i za "drugu" stranu... :dntknw:
Meni lično smetaju (dobro, ne toliko da mi smeta, ali zašto?) i strane reči u srpskom jeziku, mislim da je jednostavnije da se prevedu, ali neke su se toliko "odomaćile" da se svakodnevno koriste u komunikaciji (samo pogled na desno: screen, download, track list...).
 
Član
Učlanjen(a)
03.09.2009
Poruka
1.291
Nisu svi clanovi sa juga nase lepe zemlje "nepismeni" kako ti smatras...
Prihvatam to da imamo razlicite akcente u govoru i razlicite reci...ali nepismeni ni malo nismo.

Ja se svojim "juznjackim" mentalitetom,karakterom i jezikom pogotovo ponosim...i ne volim kada me neko smatra za npr."nepismenim",a tim jezikom je pisao doajen sa juga Bora Stankovic... pa posle uz "Kostanu" padate u sevdah.

Da te ispitam o istoriji ustanka u Toplici....verovatno bi malo znao...ne potcenjuj "ljude od celika" i "II toplicki "gvozdeni" puk....od Bugara zvanog II vtori(ludi) pesacki puk...i njihove recenice "Bezite zivi,evo mrtvih..."
 
Poslednja izmena od urednika:
que te vayas con el viento, como siempre
LEGEND
Učlanjen(a)
30.07.2009
Poruka
5.276
Sve nekako mogu i da razumem, cesto se kuca u zurbi ili u sitne sate kad je koncetracija losa, ali kad vidim da neko koristi u srpskom jeziku slovo W kosa mi se na glavi digne!
I ne samo od w, ima tu i ch, tj, tsx, sh... Alt+Shift :hysteric:
 
Član
Učlanjen(a)
25.01.2010
Poruka
7
slazem se sa covekom. nemozete nekom govoriti o gramatici ili pravopisu ako doticna osoba dolazi s juga srbije ( npr ). mislim da svaka osoba pise onako kako i govori, a posto zivimo u zemli gde ima blizu "trista" "akcenata" mislim da je zaista tesko ocekivati postovanje pravopisa na mestu gde se susrecu ljudi iz svih krajeva zemlje.


Naravno da može da se govori i o gramatici i o pravopisu odakle god da ta osoba dolazi, što se tiče ''akcenta'' ili različitih dijalekata to je već druga stvar, ali smatram da bilo ko, ko se školovao najmanje osam godina (da ne kažem dvanaes) ne može da greši padeže ni u govoru ni u pisanju i da ne zna osnovnu gramatiku i pravopis. Ako se ja pitam to je stvar vaspitanja, tj. nevaspitanja i nekulture.

Mada moram da priznam da određene šale i fore mnogo bolje zvuče kad se ispričaju ''po seljački''.... :dance2:
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Naravno da može da se govori i o gramatici i o pravopisu odakle god da ta osoba dolazi, što se tiče ''akcenta'' ili različitih dijalekata to je već druga stvar, ali smatram da bilo ko, ko se školovao najmanje osam godina (da ne kažem dvanaes) ne može da greši padeže ni u govoru ni u pisanju i da ne zna osnovnu gramatiku i pravopis. Ako se ja pitam to je stvar vaspitanja, tj. nevaspitanja i nekulture.

Mada moram da priznam da određene šale i fore mnogo bolje zvuče kad se ispričaju ''po seljački''.... :dance2:

Može se pričati i "seljački", a da se pri tome pošuje pravopis!
 
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
Pitanje pravopisa i gramatike je na mestu ako govorimo o zvaničnim dokumentima, zvaničnim nastupima, zvaničnim izjavama ili prenošenju istih...
Ali ovo je ipak forum na kome ljudi iznose dobrovoljno svoja mišljenja i stavove...Meni je važno da se većina trudi da iskaže svoje razmisljane biranim rečima ne vređajući bilo koga...
Umanjivanje suštine onog što je napisano zarad neispunavanja forme (čitaj pravopisa) je opet stvar lične prirode, mogu reći i predrasude, kao što je stvar izbora da li ćeš uopšte pročitati šta je neko napisao...

Ko želi i zadovoljavanje forme pri iskazivanju misli, pretpostavljam da može naći na stručnim forumima, gde se ljudi ne predstavljaju virtuelnim imenima i likovima...
Ovo je ipak jedan, da tako kažem, opštenarodski forum koji u svom amblemu (logu), sadrži natpis "Samo Opušteno"... I ovo verovatno, kako je napisano, nije u skladu sa pravopisom...
Zato pozdrav i samo opušteno....
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2009
Poruka
109
Dodao bih samo da ne smatram greškom kada se neko koristi principom "piši kao što govoriš" pa onda zafali neko slovo jer se i sam, svesno, tako izražavam. Pre tome pisanje usklađujem sa svojim prirodnim govorom, tako da postovi dobijaju na autentičnosti...na kraju se još pretvori i u plus :)

Svašta, kako zafali slovo?:lol:
Pa... zar čovjek ne treba imati kulturu pisanja i govora? To mi nekako zajedno ide.
 
Natrag
Top