Pravo za tumacenje Svetog Pisma

Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Mnogi ljudi danas (sekte, protestanti) se usudjuju da tumace sveto pismo, mnogi ljudi koji i nisu pripadnici neke sekte tumace sveto pismo i odbacuju tumacenje crkve.
Sveti Atanasije veliki i mnogi sveti oci crkve su izdvojili jevandjelja, poslanice i otkrivenje iz stotina jevandjelja, poslanica i otkrovenja koje su oni (sveti oci) smatrali laznim oni su ih takodje i tumacili, pa mojie pitanje glasi kako neki ljudi dodovde u pitanje tacnost tumacenja i odbacuju ga a prihavataju kanon koji sus ssastavili isti ti ljudi cije oni tumacenje odbacuju?
Zar se nikad niste zapitali dali je i sam kanon Svetog Pisma tacan?
Ako po vam atumacenje nije tacno, kako onda verujuete da kanon jeste?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Sveto pismo samo sebe tumači, kao i Duh Sveti koji sam svedoči istinu čoveku koji je spreman da je primi i posluša.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Sveto pismo samo sebe tumači, kao i Duh Sveti koji sam svedoči istinu čoveku koji je spreman da je primi i posluša.
Greska, covak ga tumaci sa ili bez Svetog Duha, taj sistem "sveto pismo samo sebe tumaci" ubacuje tu i logiku sto je pogresno jer svako ima svoju logiku i pogled na sveto pismo, dok neko misli da jedan citat u sv pismu potvrdjuje drugi neko drugi veruje da taj citat nema veze sa tim drugim citatom.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Sveto pismo samo sebe tumači, kao i Duh Sveti koji sam svedoči istinu čoveku koji je spreman da je primi i posluša.
Sv. pismo nije zivo bice koje moze cuti nasa pitanja i dati odgovor, vec nemo slovo_Ovde se ustvari posredno uzima covekov razum za rukovodju, koji po svom nahodjenju vezuje i spaja jedna mesta Sv. Pisma sa drugim mestima Sv.Pisma i tako ih objasnjava.Ovde izlazi da ima onoliko tumacenja koliko i ljudi koji ga tumace.Kontekstualni metod tumacenja moze biti veoma koristan, ali pod rukovodstvom Crkve (Svetog Duha).bez rukovodstva Crkve covek pada u zablude pri tumacenju (da ne pominjem moc djavola).Svi jeretici, iako se pozivaju na Sv. pismo, padaju u zabludu jer pri tumacenju uzimaju sebe za vodju a ne Crkvu (Svetog Duha).nema jeretika kaze sv. Ilarije koji se ne poziva na Sv. Pismo, ali pozivajuci se na njega, ustvari, izvrcu ga i hule na njega.Nije dovoljno pozivati se na sveto pismo, vec se pozivati na njega onako kako ga tumaci Crkva.E sad neki kazu da su oni rukovodjeni Svetim Duhom u tumacenju Sv.Pisma ali svako moze svoje raspolozenje objaviti kao ozarenje i zatevati da se njegovo tumacenje prihvati kao tacno_Ovim metodom se sluze neke protestantske sekte i svoja samovoljna tumacenjaproglasuju za istinita.Vrlo cesto protivrece jedan drugom i time dozazuju pogresnost ovog metoda tumacenja(laznog ozarenja Sv.Duhom).Ovaj metod u sebi skriva i gordost, koja opija one tumace koji samovoljno proglasuju svoja prirodna stanja za ozarenje Sv. Duhom.Istina, postoji jevandjelsko sredstvo kojim bi ovakvi tumaci mogli da potvrde svoja tumacenja kao tacna i pravilna, a to su istinska cuda.Posto to nije slucaj kod njih i oni ne cine cuda, to njihova tumacenja ostaju samovoljni proizvod njihove maste.Za pravilno tumacenje svetog pisma potrebno je blagodatno prosvecenje Sv. Duhom, a ono se daje istinski smirenim i svetim ljudima i to samo crkvom i u crkvi "Onima koji ispituju pisma potrebno je prosvetljenje odozgo, da bi pronasli ono sto traze i da bi sacuvali ono sto pronadju"-Sveti Jovan Zlatousti.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Jovan Zlatousti je izjavio i sledeće:

"Čitajte pismo, čitajte ga jer je slađe od meda i mirišljavije od svake aromatične supstance.
Potrebno je čitati da ne bi bili slepi i vođe slepima"


Danas se tradicionalne crkve uglavnom bave praznim formama koje ne site čoveka duhovno i ne vode ga na izvor žive vode koja je reč Božja i Duh Sveti koji deluje kroz reč i leči dušu ranjenu grehom, a Isus kaže "POSVETI IH ISTINOM SVOJOM, REČ JE TVOJA ISTINA"
Čitanje reči Božje sa molitvom spaja čovečje srce sa srcem večnoga, u čemu se ostvaruje čovekova zajednica sa njim i njegovo spasenje..
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
"Čitajte pismo, čitajte ga jer je slađe od meda i mirišljavije od svake aromatične supstance.
Potrebno je čitati da ne bi bili slepi i vođe slepima"
Citati?
Zar sam ja rekao da nebi trebalo da citamo Sveto Pismo?
Ne ja sam rekao da nebi trebalo da ga tumacimo van crkve a i sam Jovan Zlatousti je bio u crkvi.
Ja nemam nista protiv toga da ti citas sv. Pismo ali citaj ga uz rukovodstvo tumacenja Crkve a ne svog stvorenog i ogranicenog uma.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ne mogu da prihvatim tumačene crkve koje je suprotno samom pismu i onome što mi svedoči sam Bog.
A ako je to tako - onda je pod znakom pitanja da li tu crkvu u tumačenju vodi Bog ili neko drugi.
To bi bilo onda zatvarati oči i slepo slediti ljudske autoritete, bez da pitam Gospoda da li je njihovo tumačenje ispravno ili ne.

Pre izvesnog vremena mi je jedan pravoslavni vernikotvoreno rekao "da Srbi ne čitaju bibliju, već da je autoritet istine crkva"

A reč Božja kaže;

"Hvaliću Gospoda za života svojega, pjevaću Bogu svojemu dok me je god.
Ne uzdajte se u knezove, u sina čovječijega, u kojega nema pomoći.
Iziđe iz njega duh, i vrati se u zemlju svoju: taj dan propadnu sve pomisli njegove.
Blago onome, kojemu je pomoćnik Bog Jakovljev, kojemu je nadanje u Gospodu, Bogu njegovu,
Koji je stvorio nebo i zemlju, more i sve što je u njima; koji drži vjeru uvijek"

Amin!
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Ne mogu da prihvatim tumačene crkve koje je suprotno samom pismu i onome što mi svedoči sam Bog.
kako znas da je suprotno Svtom Pismu?
Kako znas da je Bog a ne djavo?
Samo gordi ljudi misle da imaju vizije od Boga ili snove itd.
Sve su to djavolske spletke koje unistavaju crkvu iznutra.
Pre izvesnog vremena mi je jedan pravoslavni vernikotvoreno rekao "da Srbi ne čitaju bibliju, već da je autoritet istine crkva"
Crkva koju ti smatras laznom je sastavila kanon Svetog Pisma koji ti smatras istinitim, kako to?Zar nije onda i kanon lazan?Ako dovodis u pitanje istinitost crkve i predanja, kako onda ne dovodis u pitanje verodostojnost kanona Svetog Pisma?
Zato sto je Sveto Pismo opipljivi dokaz i mozes da ga izvrces koliko hoces.
I dalje nisi odgovorio na pitanj ako sveti oci nisu u pravu kako je njihov kanon pravi?
 
Natrag
Top