. [h=4]Bojene materije[/h] Prirodne bojene materije povrća lakše ili teže podležu oksidativnim i hidrolitičkim promenama, a mogu se svrstati u dve velike grupe:
1. nerastvorljivi plastidni pigmenti (nalaze se u hloro- i hromoplastima), hlorofil i karotenoidi
2. rastvorljivi pigmenti, flavonoidi, od kojih su najvažniji antocijani, flavoni, flavanoni i flavanoli.
Kod prerade povrća javljaju se često vrlo složeni problemi u vezi očuvanja prirodne boje. Do promene boje dolazi usled raznih nepoželjnih enzimatskih i neenzimatskih reakcija.
S obzirom da lisnati deo mladih lukova sadrži hlorofile i da je naučno potvrđena izuzetno važna fiziološka uloga antocijana u suzbijanju negativnog delovanja slobodnih radikala (antioksidativna aktivnost), nametnula se potreba za izolovanjem i kvantifikovanjem ovih grupa jedinjenja iz crnog luka.
Hlorofili su zeleni pigmenti koji se nalaze u hloroplastidima, a učestvuju u procesu fotosinteze. Biljke sadrže dve osnovne vrste hlorofila a i b. U hemijskom pogledu oni su složeni estri dikarbonske kiseline-hlorofilina. Centralni deo molekula hlorofila izgrađen je iz četiri pirolova prstena koji su međusobno povezani preko ugljenika, tako da obrazuju veći prsten porfirina, gde se atomi azota nalaze unutar tog prstena. Atomi azota su takođe povezani atomom magnezijuma, koji se nalazi u centru molekula. U prirodi se nalaze različiti hlorofili (a, b, c, d i e), protohlorofili, bakteriohlorofili i bakterioviridini. Razlika između njih je u različitim grupama koje su vezane za porfirinsko jezgro.
U listovima mladog crnog luka nalazi se znatna količina ovog pigmenta.
Antocijani predstavljaju grupu flavonoidnih jedinjenja koja daju cveću, lišću i plodovima crvenu, ljubičastu i plavu boju u bezbroj nijansi i kombinacija.
U hemijskom pogledu antocijani su glukozidi, koji kiselom hidrolizom oslobađaju aglukon, nazvan antocijanidin, i jedan ili više šećera, obično glukozu, ramnozu ili galaktozu, a od disaharida gentobiozu i rutinozu.
U prirodi se nalazi nekoliko osnovnih tipova antocijanidina: pelargonidin, cijanidin, delfinidin, peonidin, petunidin i malvidin. Antocijani su benzpirilium soli, pa su po svojoj strukturi srodni flavonilima. U netaknutim ćelijama nalaze se u obliku katjona, a izvan ćelije katjon menja hemijsku strukturu u zavisnosti od pH sredine. Ispod pH 2, antocijanin se nalazi isključivo u obliku katjona (crvena boja), dok iznad pH 2 postoji ravnoteža sa bezbojnim oblikom – leuko bazom (plava boja). Sa metalnim jonima antocijani stvaraju kompleksne soli – helate.
Prema literaturnim podacima, u crnom luku 95% ukupnih antocijana čine cijanidin 3-(6”-malonilglukozid), cijanidin 3-(6”-malonil-3”-glukozilglukozid) i cijanidin-3-glukozid (Gennaro i sar., 2002).
Količina antocijana u ovojnim listovima lukovice crnog luka kreće se u opsegu od 109 mg/100g do 219 mg/100g (Gennaro i sar., 2002).
.
[h=4]Etarska ulja[/h] Ljut ukus i miris crnom luku daje eterično ulje. Eteričnog ulja najviše ima u klici luka, a znatno manje u otvorenim i zatvorenim sočnim listovima. Njegov sadržaj zavisi od sorte. Ljute sorte sadrže oko 0,065% eteričnog ulja (Lazić i sar., 2001).
Aromatične materije su odgovorne za miris, a pretežno i za ukus raznih vrsta i sorti voća i povrća. Uz bojene materije, šećere i kiseline, aromatične materije su glavni nosioci organoleptičkih osobina voća, povrća i njihovih prerađevina, pa su od prvorazrednog značaja za kvalitet sirovina i prerađevina.
U hemijskom pogledu arome voća i povrća predstavljaju smešu raznih alkohola, estara, aldehida, ketona, karbonskih kiselina, eteričnih ulja, smola i voskova. Uljane frakcije aroma sadrže razne više masne kiseline i terpene
U voću i povrću se aromatske materije nalaze u minimalnim količinama, u većini slučajeva su lakše isparljive i veoma lako reaguju međusobno ili sa nekim drugim materijama. Kod stvaranja i razgradnje pojedinih aromatskih komponenti učestvuju razni enzimi uz određenu ulogu toplote, kiseonika, vode i dr.
Sa medicinskog aspekta najznačajnija jedinjenja kod lukova su organosumporna jedinjenja. Zrele lukovice sadrže uglavnom cistein-sulfokside. Kada se tkivo usitni oslobađa se enzim alinaza koji ih konvertuje u tiosulfinate. Ova jedinjenja su reaktivna, isparljiva, oštrog mirisa i deluju nadražajno na sluzokožu oka. Han et al. (1995) potvrdili su antimikrobnu aktivnost alicina.
Etarska ulja su koncentrovane tečnosti koje sadrže isparljiva aromatska jedinjenja iz biljaka. Izoluju se destilacijom ili ekstrakcijom pomoću rastvarača. Koriste se u proizvodnji parfema, kozmetičkih preparata, u medicini, aroma terapiji. Takođe, koriste se za spravljanje aromatskih dodataka za namirnice i napitke (Benkeblia, 2004).
Etarska ulja ekstrakata crnih lukova danas se naročito intenzivno ispituju u zaštiti hrane od mikroorganizama.
.
[h=4]Antimikrobne komponente crnog luka[/h] Rast i razvoj Gram pozitivnih i Gram negativnih mikroorganizama koji kontaminiraju hranu (bakterije, kvasci, i plesni) može biti inhibiran pomoću raznovrsnog začinskog bilja: belog i crnog luka, cimeta, klinčića, timijana, kadulje i drugih.
Antimikrobna svojstva crnog luka potiču od eteričnih ulja koja sadrže sumpor i alkaloide.
Crni luk sadrži sumporna jedinjenja disulfide (28 komponenti koje imaju antibakterijsko i antifungicidno dejstvo) (Ankri & Mirelman, 1999).
Crni luk ispoljava antimikrobiloško dejstvo na mnoge Gram-negativne i Gram-pozitivne bakterije, kao što su
Escherichia, Salmonella, Staphylococcus, Streptococcus, Klebsiela, Proteus, Bacillus, Clostridium i Mycobacterium tuberculosis. Čak i pojedine bakterije otporne na antibiotike, zajedno sa metil-rezistentnom
Staphylococcus aureus, rezistentim vrstama
E. coli, Enterococcus i Shigella rodovima, pokazale su izuzetnu osetljivost na dejstvo luka i njegovih komponenti.
Antifugalno dejstvopokazuje in vitro na Cryptococcus neoformans, Candida spp., Trichophyton, Epidermophyton, Microsporum, Aspergillus spp. i Mucor pusillus (Ankri & Mirelman, 1999).
Tabela 6. Antimikrobne komponente u začinskom bilju (
http://www.vitis.hr/oleorezini)
[TABLE="align: center"]
[TR]
[TD]Začinsko bilje[/TD]
[TD]Antimikrobne komponente[/TD]
[TD]Aktivnost na pojedine vrste mikroorganizama[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Piment[/TD]
[TD]Eugenol[/TD]
[TD]Generalna aktivnost[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Bosiljak[/TD]
[TD]Esencijalna ulja[/TD]
[TD]Bakterije, Salmonela[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Lovor[/TD]
[TD]Piperin[/TD]
[TD]Bakterije, gljive[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Crni biber[/TD]
[TD]Kumarin[/TD]
[TD]Gljive, Lactobacillus, Micrococus, E. coli, E. faecalis[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Obični kim[/TD]
[TD]Kapsaicin[/TD]
[TD]Bakterije, gljive, virusi[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Paprika[/TD]
[TD]Eugenol[/TD]
[TD]Bakterije[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Klinčić[/TD]
[TD]Esencijalna ulja[/TD]
[TD]Generalna aktivnost[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Koriander[/TD]
[TD]Alicin, ajoen[/TD]
[TD]Bakterije, gljive[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Kopar[/TD]
[TD]Saponini[/TD]
[TD]Bakterije[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Beli luk[/TD]
[TD]Terpenoidi[/TD]
[TD]Generalna aktivnost[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Ginseng[/TD]
[TD]Saponini[/TD]
[TD]E.coli, Sporothrix schenckii, Staphylococcus, Trichophyton[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Hmelj[/TD]
[TD]Lupulon, humulon[/TD]
[TD]Generalna aktivnost[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Hren[/TD]
[TD]Terpenoidi[/TD]
[TD]Generalna aktivnost[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Crveni luk[/TD]
[TD]Alicin[/TD]
[TD]Bakterije, Candida[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Ruzmarin[/TD]
[TD]Esencijaln ulja[/TD]
[TD]Generalna aktivnost[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Estragon[/TD]
[TD]Kafeinska kiselina, tanini[/TD]
[TD]Virusi, spore[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Timjan[/TD]
[TD]Kafeinska kiselina, timol, tanini[/TD]
[TD]Virusi, bakterije, gljive[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Kurkuma[/TD]
[TD]Kurkumin, esencijalno ulje[/TD]
[TD]Bakterije, protozoe[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
.
[h=4]Lekovita svojstva crnog luka[/h] Crni luk je naširoko poznat po svojim lekovitim i biološkim svojstvima, ali još uvek nisu sasvim istraženi mehanizmi delovanja njegovih karakterističnih komponenti kao što su flavonoidi, sumporna jedinjenja i jedinjenja selena.
Korisni efekti ovih specifičnih komponenti na zdravlje potrošača ogledaju se u povoljnom uticaju u borbi protiv kardiovaskularnih i kancerogenih oboljenja, snižavanju krvnog pritiska i nivoa holesterola u krvi.
Beli i crni luk, brokoli, kao i praziluk imaju sposobnost da akumuliraju selen koji se nalazi u zemljištu. Ovako obogaćeni selenom, daju organizmu veliku zaštitu od kancerogeneze, u odnosu na drugo povrće gajeno na sličan način, a antikancerogene komponente su identifikovane kao Se-metil selenocistini i gama-glutamil-Se-metil selenocistini.
Mikrokomponente kao što su flavonoidi, uglavnom kvercetin, i sumporna jedinjenja, sulfidi i polisulfidi, imaju najveći uticaj na kancerogena oboljenja.
Antioksidativno i antiterosklerotično delovanje.Dokazano je da crni luk ima značajno dejstvo na kardiovaskularni sistem. Snižava sadržaj lipida u krvi kao i krvni pritisak i poboljšava koagulaciju krvi, pokazuje antioksidativno delovanje.
In vitro studije su pokazale da luk izaziva specifične antiterosklerotične efekte u vidu sprečavanja stvaranja oksida azota koji stupaju u reakciju određeno sa m RNA, sprečava oksidaciju lipoproteina male gustine (LDL) indiciranog laktaza dehidrogenazom (LDH), oslobađa i inhibira oksidazu LDL indiciranu glutationom (Tracy & Kingston, 2007).
Antihiperlipidemično delovanje. Kao posrednik u snižavanju nivoa lipida, najviše utiče na kardiovaskularno zdravlje, iako sam mehanizam delovanja luka u ovoj oblasti nije sasvim razjašnjen. Ne sme se zanemariti činjenica da dejstvo luka na nivo lipida zavisi od načina pripreme ove biljke za konzumaciju, zbog nastanka raznovrsnih organosumpornih jedinjenja u toku različitih toplotnih tretmana. Međutim, veliki broj ispitivanja pokazao je da redovna upotreba luka dovodi do ne tako zanemarljivog opadanja LDL i ukupnog holesterola u organizmu u periodu od 4 meseca.
U poređenju sa lekovima koji se koriste u ovoj oblasti, luk ne pokazuje nikakve negativne efekte, što je vrlo dobra osobina.
Antihipertenzivno delovanje.Pored svih navedenih uticaja na organizam čoveka, luk ima i signifikantno dejstvo na snižavanje krvnog pritiska Dnevni unos od 1,8-2,7 g u trajanju od 4 nedelje, kod velikog broja ispitanika pokazao je smanjenje krvnog pritiska za prosečno 7,7 mm Hg (Tracy & Kingston, 2007).
Gastrointestinalni efekti.Male doze luka značajno poboljšavaju kontrakcije glatkih stomačnih mišića u gastrointestinalnom traktu, dok preterana količina može da izazove suprotan efekat. Etanol-hloroform kojeg ima u svežem luku, pruža otpor acetilholinu i prostaglandinu E i pri tom indicira glavne glatke stomačne mišiće na kontrakcije.
Antineoplastično dejstvo.In vitro i ogledi sprovedeni na životinjama pokazali su da organosumporna jedinjenja luka imaju moć da uspore razvitak ćelija raka u grudima, krvi, mokraćnim kanalima, debelom crevu, koži, uterusu, jednjaku i plućima. Potencijalni mehanizam delovanja jest da umanjuje stvaranje nitrozamina, kao i samih ćelija raka, da pospešuje oporavak DNA, zatim jača imuni sistem i ubrzava antiproliferatične efekte (Tracy & Kingston, 2007).
.
[h=3]UZGOJ[/h] Mnogi činioci pre berbe utiču na građu i kvalitet svežih poljoprivrednih produkata. Ovde su uključeni genetski faktori (izbor sorte), činioci spoljne sredine (klimatski uslovi i agrotehnički činioci), zrelost u vreme berbe, način berbe, i način rukovanja produktima neposredno nakon berbe.
Ranija proizvodnja obezbeđuje veću cenu na tržištu i najčešće bogatiji rod, međutim, takvi produkti nisu podesni za čuvanje. Problematici “postharvest” fiziologije i tehnologije danas se poklanja izuzetna pažnja sa ciljem da na čuvanim produktima bude što manje promena, a postupak čuvanja ekonomičan. Pri tome još uvek dominiraju izučavanja različitih načina čuvanja, a znatno manje značaj primenjivane agrotehnike.
Svaka agrotehnička mera predstavlja u izvesnom smislu limitirajući faktor za formiranje prinosa i kvaliteta, ali se pri tome uvek ističe i značaj godine, odnosno klimatskih faktora. Vezano za primenu agrotehnike postoje određene mere koje utiču na kvalitet svežih proizvoda: izbor sorte, đubrenje, navodnjavanje, vreme proizvodnje, primenjena zaštita i vreme i način berbe.
Crni luk u mnogim zemljama, po produkciji i značaju u izvozu, predstavlja vodeću povrtarsku kulturu (tabela 7):
Tabela 7. Zasejane površine i prinosi crnog luka u svetu (Lazić i sar, 2001)
[TABLE="align: center"]
[TR]
[TD]Zemlja[/TD]
[TD]Zasejana površina (ha)[/TD]
[TD]Prosečni prinos (t/ha)[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Holandija[/TD]
[TD]11000[/TD]
[TD]36,7[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Poljska[/TD]
[TD]25000[/TD]
[TD]16,3[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Egipat[/TD]
[TD]17000[/TD]
[TD]28[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Japan[/TD]
[TD]29000[/TD]
[TD]41,4[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Prosečna površina pod crnim lukom u Srbiji iznosi 20500 hektara sa tendencijom opadanja po prosečnoj stopi od 2,2 % godišnje. Prinos crnog luka prosečno iznosi 6 tona po hektaru što je tri puta manje u odnosu na ostvareni evropski prosek (Privredna komora Srbije).
Klimatski činioci,posebno temperatura i intenzitet svetlosti, imaju veliki uticaj na nutritivni kvalitet povrća i voća.
Nicanje započinje na temperaturi od 2 do 3[SUP]o[/SUP]C, ali je optimum oko 22[SUP]o[/SUP]C, kada je i nicanje veoma brzo. Pri temperaturi od 5-8[SUP]o[/SUP]C nicanje traje 25-35 dana, pri temperaturi 18-20[SUP]o[/SUP]C 10-12 dana, a pri 20-25[SUP]o[/SUP]C samo 3,5 dana.
Padavine utiču na obezbeđenost biljaka vodom, i mogu uticati na sastav ubranih biljnih plodova. Zbog relativno slabo razvijenog korenovog sistema, koji je rasprostranjen plitko, crni luk zahteva dobru vlažnost površinskog sloja zemljišta. Nedostatak vode u ovom periodu intenzivnog porasta biljke dovodi do zaostajanja rasta i smanjenja kvaliteta lukovice. U uslovima navodnjavanja biljna tkiva su hidratisanija. Potrebe luka za vodom razlikuju se tokom vegetacije. Najveće zahteve luk ima u periodu nicanja do faze intenzivnog obrazovanja listova, dok se njegovi zahtevi smanjuju ka fazi zrenja. Pri proizvodnji direktno iz semena, u fazi nicanja potrebe za vodom su znatno veće nego pri proizvodnji iz arpadžika. U fazi zrenja nedostatak vlage povoljno utiče na kvalitet lukovice. Suvišak vode dovodi do formiranja krupnijih, sočnijih, manje kvalitetnih lukovica, a veoma često i usporava dozrevanje lukovice (Lazić i sar., 2001).
Agrotehnički činioci
-tip zemljišta, nastiranje, navodnjavanje i đubrenje utiču na obezbeđenost biljaka vodom i hranivima, što može uticati na nutritivni sastav obranih biljnih delova.
Uticaj đubrenjana sadržaj vitamina je manje značajan nego što je to izbor sorte i uticaj klimatskih uslova, ali je zato uticaj đubrenja na sadržaj mineralnih materija vrlo značajan. Preobilno đubrenje azotom posebno kasno prihranjivanje uz navodnjavanje ili tokom kišnog perioda, produžava vegetaciju, što je zbog bioloških osobina crnog luka nepovoljno.
Pravilan
izbor sorti zaodređene namene, na primer za preradu u sušene proizvode, kod crnog luka podrazumeva sorte namenjene direktnoj setvi, ali određenog oblika, bele ili svetle boje suvih listova, bele boje otvorenih i zatvorenih sočnih listova i visokog sadržaja suve materije. Za duže i kvalitetnije čuvanje prednost imaju sorte većeg sadržaja suve materije i saharoze.