A zatim da kazem ponesto za te uslove-da, naravno da postoje odredjeni uslovi za uzgajenje ove biljke. Paradajz je termofilna biljka, tj. voli toplotu, pa se upravo iz tih razloga kod nas ne gaji u hladnom periodu godine na otvorenom polju. Medjutim, ljudi su naucili kako se donekle mogu kontrolisati uslovi, pa su poceli da ga gaje u zatvorenom prostoru, u staklenicima, plastenicima i slicno.
Optimalna temperatura za rast paradajza je oko 20-25 stepeni, nocne temperature su nesto nize, i iznose oko 17-18 stepeni. Rastenje prestaje na 6 stepeni, a potpuno izmrzavanje je i na najblazim, pa i kratkotrajnim mrazevima.. No, u pocetnim fazama se preporucuje spustanje temperature na oko 13-15 stepeni, da bi se sprecilo izduzivanje hipokotilnog dela u fazi kotiledona, a noci se spuste cak i do 10 stepeni.Ne treba preterivati sa smanjenjem temperature, jer je paradajz biljka koja pamti, i svaku gresku koju napravimo u njegovom pocetnom razvoju ce za posledicu imati pad prinosa. Oplodnja se najbolje odvija na temperaturama preko 18 stepeni, a ako su temperature 10 stepeni i manje, onda oplodnja izostaje, a plodovi koji su zametnuti ostaju sitni. Sto se boje paradajza tice, ona nastaje pod dejstvom likopena, a formiranje likopena prestaje na temperaturama nizim od 14-15 stepeni, a to ce izazvati zutilo plodova, a ne karakteristicnu crvenu boju paradajza. S druge strane, paradajz ne voli ni pretplo podrucje, i njegov rast i razvoj znacajno narusavaju temperature od 30 i vise stepeni. Na vecim temperaturama pocinje da vene, dobija sunceve opekotine, takodje, likopen prelazi u karoten, pa plodovi postaju zuckasto narandzasti, a potpuni rast biljke prestaje na 35 stepeni.
Sto se tice vlaznosti potrebne za paradajz, to je oko 60-70% poljskog kapaciteta. Zemljiste na kojem se gaji paradajz treba biti humusno, dobro, i lepo pripremljeno. Danas se cak proizvode posebni supstrati. Djubri se obilno, a potrebno je posebnu paznju obratiti na navodnjavanje,djubrenje i zastitu od patogenih gljiva, ali i insekata.
Ono sto bi tebi mozda bilo zanimljivo jeste podatak da je paradajz kod nas u nasim uslovima jednogodisnja biljka, dok u toplim predelima zemlje on to nije, vec je visegodisnja. Paradajz je biljka koja moze rasti neograniceno, medjutim danas se sve sorte paradajza mogu podeliti na sorte determinantnog (ogranicenog porasta kod kojih temeni meristem strada posle odredjenog vremena, pa ostaju niske oko 1.2metra), i indeterminantnog porasta (koje rastu visoko, i prilikom njihovog gajenja potrebne su nam merdevine ako nesto hocemo da beremo, zakidamo ,ili...).