Povijest nedjeljnog bogoštovlja

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Pomesao si nekoliko tekstova koji ne idu zajedno i u kombinaciji ne podrzavaju kontekst biblije po ovom pitanju.

1 Kor 9,20-21: Bijah Židovima Židov da Židove steknem; onima pod Zakonom, kao da sam pod Zakonom - premda ja nisam pod Zakonom da one pod Zakonom steknem; onima bez Zakona, kao da sam bez zakona - premda nisam bez Božjega zakona, nego u Kristovu zakonu - da steknem one bez Zakona.

Ovde se govori o osudi koju zakon donosi za onoga koji ga krsi, to znaci biti POD ZAKONOM u Pavlovim izjavama.
Isus nas je oslobodio ove osude jer nas je svojom zrtvom opravdao.

O čemu god da se govori, Pavao najjasnije kaže kako on nije pod Zakonom. Ovdje "Zakon" ne znači nešto virtualno, ovo je "Mojsijev zakon" - Tora. Eto, pod tim Zakonom Pavao više nije.

Ovo potvrdjuje i sam apostol Pavle u sledecim recima koje si i ti citirao.

Zapazimo da on prvo kaze:

"premda ja nisam pod Zakonom"

A zatim u nastavku dodaje:

"premda nisam bez Božjega zakona"

Dakle, on ovde kaze da nije pod osudom zakona i da tezi da one koji su pod osudom pridobije za Hrista.
Sa druge strane on kaze da nije bez BOZJEG zakona, odnosno da ga savrseno ispunjabva.

Hoćeš reći da Pavao najprije kaže kako nije pod Zakonom (Mojsijevim zakonom), a onda nekako ipak je obveznik Zakona (Mojsijeva zakona)!? Pa što one koji ovo čitaju pokušavaš praviti budalama, kud Pavla praviš budalom i idiotom?

Drugo, apostol Pavle na nekim mestima govori o dva zaveta.
Zavet nema veze sa zakonom, vec je to bio ugovor koji je Bog ucinio sa Avramom i kasnije sa Izrailjom da ce ih dovesti u obecanu zemlju, a jedan od uslova je bio drzanjke Bozjih zapovesti.
Dakle, tu se mora napraviti razlika.

Ma nemoj! Zakon nema veze sa Savezom!? Opet su svi budale osim tebe. Čak je i sveti Pavao budala. Evo što kaže Pavao:

Heb 7,11-12: Da se dakle savršenstvo postiglo po levitskom svećeništvu - jer na temelju njega narod je dobio Zakon - koja bi onda bila potreba da se po redu Melkisedekovu postavi drugi svećenik i da se ne imenuje po redu Aronovu? Doista kad se mijenja svećeništvo, nužno se mijenja i Zakon.

Trece, jelo i ppice nije samo jagnje i krv i ti bi to trebao da znas, jer su se na zrtvu prinosili i hleb i kolaci i vino i osatale namirnice i to u kontekstu biblije predstavlja jelo i pice i oznacava SEN ili predsliku Hristovog tela odnosno zrtve na krstu.

Bravo? A rakija, Coca-Cola, čokolada, hamburger, pršut, pivo ....? Zar ne vidiš da braneći jednu glupost samo izgovaraš još veću?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
"NIJE POD ZAKONOM" znaci da nije pod osudom jer ga je Hristos opravdao od greha krsenja zapovesti i osude koju takvo krsenje donosi, ali ga nije oslobodio od poslusnosti, jer on kaze da je U ZAKONU BOZJE - da ga drzi.

Tacno, kada se svestenstvo promeni menja se i zakon.
Hristos je ukinuo zemaljsko svestenstvo i zakon o prinosenju zrtava i prineo sebe na zrtvu i time uveo novi oblik sluzbe, ne vise po zemaljskom zakonu o prinosenju zrtava - vec po novom nebeskom gde on u Svetinji nad Svetinjama na nebu prinosi zasluge svoje prolivene krvi na krstu pred kovcegom zaveta u kome se cuvaju originalne ploce sa desest zapovesti.

Ako poznajes bibliju ti bi trebalo da znas da su se na zrtvu prinosile osim jaganjaca i druge namirnice - ulje,brasno, so, hlebovi, kolaci..itd, cudi me da to ne znas.

Evo imas prilike da procitas jedan od tih tekstova:

"A kad ko hoće da prinese na žrtvu Gospodu dar, belo brašno neka bude žrtva njegova, i neka je polije uljem i metne na nju kad.
I neka je donese sinovima Aronovim sveštenicima, i neka sveštenik uzme tog brašna punu šaku i ulja i sav kad, i neka to zapali sveštenik na oltaru za spomen njen; to je žrtva ognjena na ugodni miris Gospodu.
A šta ostane od tog dara, neka bude Aronu i sinovima njegovim; to je svetinja nad svetinjama između žrtava koje se pale Gospodu.
Ako li hoćeš da prineseš dar pečen u peći, neka budu pogače presne od belog brašna, zamešene s uljem, ili kolači presni, namazani uljem.
Ako li ti je dar pečeno šta u tavi, neka je od belog brašna bez kvasca zamešeno s uljem.
Razlomi ga na delove, i polij uljem; to je dar.
Ako li ti je dar gotovljen u kotliću, neka je od belog brašna s uljem.
I donesi dar koji načiniš od toga Gospodu, i podaj ga svešteniku, i on će ga odneti na oltar;
I uzeće sveštenik od dara spomen njegov, i zapaliće ga na oltaru; to je žrtva ognjena na ugodni miris Gospodu.
A šta ostane od dara, neka bude Aronu i sinovima njegovim; to je svetinja nad svetinjama između žrtava koje se pale Gospodu.
Nijedan dar koji prinosite Gospodu da ne bude s kvascem; jer ni kvasac ni med ne treba da palite na žrtvu ognjenu Gospodu.
Samo u žrtvi od prvina možete prineti to Gospodu; ali na oltar ne mećite za ugodni miris.
A svaki dar koji prinosiš osoli solju, i nemoj ostaviti dara svog bez soli zaveta Boga svog; sa svakim darom svojim prinesi soli.
A kad prinosiš dar od prvina Gospodu, klasove nove osuši na ognju, a šta istreš iz klasova novih prinesi na dar od prvina svojih.
I polij ga uljem i kad metni na nj; to je dar.
I sveštenik uzevši istrvenog žita i ulja sa svim kadom neka zapali spomen. To je žrtva ognjena Gospodu" ( 3 Mojsijeva 2 poglavlje )
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
"NIJE POD ZAKONOM" znaci da nije pod osudom jer ga je Hristos opravdao od greha krsenja zapovesti i osude koju takvo krsenje donosi, ali ga nije oslobodio od poslusnosti, jer on kaze da je U ZAKONU BOZJE - da ga drzi.

Ma nemoj! Zašto onda sveti Pavao kaže da se Zakon nužno mijenja i da je on od sada u Kristovu zakonu?

Tacno, kada se svestenstvo promeni menja se i zakon.
Hristos je ukinuo zemaljsko svestenstvo i zakon o prinosenju zrtava i prineo sebe na zrtvu i time uveo novi oblik sluzbe, ne vise po zemaljskom zakonu o prinosenju zrtava - vec po novom nebeskom gde on u Svetinji nad Svetinjama na nebu prinosi zasluge svoje prolivene krvi na krstu pred kovcegom zaveta u kome se cuvaju originalne ploce sa desest zapovesti.

Netočno! Ne kaže Pavao da se mijenja "zakon o prinošenju žrtava", nego kaže da se mijenja Zakon, čitav Zakon (Mojsijev).

Ako poznajes bibliju ti bi trebalo da znas da su se na zrtvu prinosile osim jaganjaca i druge namirnice - ulje,brasno, so, hlebovi, kolaci..itd, cudi me da to ne znas.

Eto nisam znao. Svašta sam ja od tebe čuo i naučio.

Evo imas prilike da procitas jedan od tih tekstova:

"A kad ko hoće da prinese na žrtvu Gospodu dar, belo brašno neka bude žrtva njegova, ......

Hvala na pouci, i nemoj me više ovako podmićivati, subota je ipak sjena.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.416
Nabacivanje hrpetinama tekstova, za koje je teško reći jesu li nebulozniji, nesuvisliji ili nerazumljivi, poznata je i oprobana taktika adventista. Upravo se na jednoj drugoj temi ovom taktikom poslužio Laodikeja (koristi on to vrlo često), pa evo ovdje jednog pasusa (1/30) od te njegove hrpetine.

DAN SUNCA - NEDELJA KOD RIMLJANA:

SOL INVICTUS
Izvor: Wikipedia

Sol Invictus ("Nepobjedivo Sunce") je bio bog sunca državne religije Rimskog Carstva čiji je kult uspostavio car Aurelijan 274. godine i koji je zbog svoje važnosti nastavio zasjenjivati ostale istočne kultove. [1] Nazivom "Sol Invictus" su se nazivali i brojni drugi bogovi sunca prije i za vrijeme ovog razdoblja. Naziv "Sol Invictus" se pojavljuje na kovanicama Rimskog Carstva još od Septimija Severa. [2] Konstantinov novac kao i zlatni medaljon iz doba njegove vladavine prikazuje carevu bistu iz profila postavljenu uz Nepobjedivo Sunce i natpis INVICTUS CONSTANTINUS [3] Iako je sredinom 2. stoljeća postojalo mnogo istočnih kultova unutar rimskih legija, jedino je Sol Invictus bio službeno prihvaćen i namijenjen vojsci. [4] Ovaj bog se često poistovjećuje s Mitrom, glavnim bogom široko rasprostranjene grčko-rimske misterijske religije mitraizma. [5] Dan u koji se slavio bog Sunca, bio on Sol Invictus ili Mitra, bila je nedjelja, dies Solis (lat. "dan sunca").

Na što ja reagiram ovako:



Kakve ovo veze ima s kršćanstvom? Nisi li sam pisao kako je nedjelja u kršćanstvo uvedena u Rimu polovicom 2. stoljeća, a sada spominješ nešto s kraja 3. stoljeća i to bi onda trebalo pokazati kako je nedjelja iz poganstva došla u kršćanstvo. Vi adventisti zaista možete svašta.



Ako ovo ne dokažeš, konstartirat ću da si notorni lažov.

Na to će Laodikeja:



Pazite "izvora" i "dokaza" za tvrdnju kako se nedjeljom slavio bog Sunca. Izvor mu je "Parentium", gdje je pronašao tekst u kojem nalazimo i ovo:
u kršćanstvo je sa "dies Solis Invicti" zauvijek ubacio svog boga Sunce - čiji je dan štovanja bila nedjelja (sunday) .....

Ma pogledajte ovo!? dies Solis Invicti. Uguglajte ovo. Ne postoji. Možda vas od sada kada uguglate dies Solis Invicti link dovede ravno na ovaj forum. Zaista treba imati maštu Ellen White da bi čovjek došao na ovako drsku i mizernu ideju, a treba uz to imati i njen karakter pa da je ovako realizira. Laodikeja se toga i dosjetio i ideju realizirao.

Zaboravimo sada ovu gornju drskost i vratimo se odakle smo krenuli. Laodikeja je iznio tvrdnju kako je dan u koji se slavio bog Sunca bila nedjelja. Također, onako usput Laodikeja nabacuje, tipično adventistički, kako je nedjelja na latinskom "dies solis", na engleskom "Sunday" i na njemačkom "Sontag", pa me poučava kako to znači "dan Sunca". Hvala ti na pouci Laodikeja, ali nemoj ljude poučavati vrijeđajući im zdrav razum.

Evo, poučit ću i ja tebe Laodikeja, pa makar ti razum vrijeđao. Ovo su imena subote:

Latinski: dies Saturni (dan Saturna)
Engleski: Saturday (dan Saturna)
Njemački: Samstag (dan Saturna)

Je li onda subota dan u koji se štuje boga Saturna?

Preći ću preko drskosti i pokušaja najmizernije podvale, ali ne prelazim preko pitanja koje sam prije postavio, dakle:

Ako ne dokažeš da je nedjelja bila dan štovanja boga Sunca, konstartirat ću da si notorni lažov.
sunday-nedelja
saturday-subota
Ljubitelji sunca slave nedelju,a ljubitelji saturna slave subotu?
Jevreji su sedmi dan slavili kao Sabat,a ostalih sest dana su se zvali I, II,III,IV,V i VI,
Jevrejima dan od 24 sata traje od zalaska sunca do zalaska sunca (18:00-18:00),
U svakom slucaju hriscani su upozoreni da ne gledaju na dane u smislu obozavanja,vec kao meru za vreme.
Kolosanima 2:
8 Braćo! Čuvajte se da vas ko ne zarobi filozofijom i praznom prevarom, po kazivanju čovečijem, po nauci sveta, a ne po Hristu
16 Da vas dakle niko ne osuđuje za jelo ili za piće, ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote;
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Pavle govori da nije pod osudom koju krsenje zakona donosi, a potom kaze da nije bez Bozjeg zakona vec je u zakonu Hristovom.

Dakle, on nije bio pod osudom zakona vec ga je savrseno ispunjavao i on taj zakon naziva Bozji odnosno Hristovim.
Zasto Pavle prvo kaze da nije bez Bozjeg zakon, a potom da je u Hristovom zakonu.

On to kaze iz razloga stoo zeli da ukaze da on drzi svaku Bozju zapovest ali ne kao formu - vec u Duhu Hristovom koji ozivljava, odnosno da je taj Bozji zakon sam Hristos oziveo u njemu i dao mu Duha Svetoga da ga savrseno ispunjava.

Kada Pavle ovde govori o zakonu on misli na deset zapovesti.

1 Kor 9,20-21: Bijah Židovima Židov da Židove steknem; onima pod Zakonom, kao da sam pod Zakonom - premda ja nisam pod Zakonom - da one pod Zakonom steknem; onima bez Zakona, kao da sam bez zakona - premda nisam bez Božjega zakona, nego u Kristovu zakonu - da steknem one bez Zakona.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Kada Pavle ovde govori o zakonu on misli na deset zapovesti.

Ma nemoj! A kada sam ti Pavla citirao kako se "Zakon nužno mijenja" onda si tvrdio da se iz Zakona samo ukida "zakon o prinošenju žrtava". A vidi što sada kažeš, "Kada Pavle ovde govori o zakonu on misli na deset zapovesti"!? Kako će se iz Deset zapovijedi ukinuti "zakon o prinošenju žrtava"?

Zakon ili Mojsijev zakon ti je ono što Židovi zovu Tora. A to ti je kod kršćana Petoknjižje - prvih pet knjiga u Bibliji (Postanak, Izlazak, Levitski zakon, Knjiga Brojeva i Ponovljeni zakon). Zapamti jednom.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
"Zakon nužno mijenja"
--------------------------------------
Zakon koji je važio za sveštenike.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mesas pojmove u bibliji.

Mislio sam na taj tekst koji sam citirao a ne na sve tekstove u bibliji.

Evo mojih reci:

"Kada Pavle OVDE govori o zakonu on misli na deset zapovesti"

U bibliji postoji dve vrste zakona - obredni ili ceremonijalni i moralni deset zapovesti.
U bibliji postoji ta jasna razlika.

Generalno - zakon jeste naziv za petoknizje ili Toru, ali je jasno da u Pavlovim govorima se odnosi na seremonijalni ili obredni zakon i moralni deset zapovesti.

Kada Pavle govori o ukidanju zakona on tu govori o obrednom zakonu koji je bio TIPOS ili predslika Isusove zrtve.

Za razliku od toga on upucuje na drzanje moralnog zakona i kaze da je on u njemu - da gasavrseno ispunjava.

Ceo novi zavet upucuje na drzanje svih Bozjih zapovesti i postizanje savrsene pravde i savrsenstva karaktera poslusnoscu - kao jedan od glavnih uslova spasenja.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Mislio sam na taj tekst koji sam citirao a ne na sve tekstove u bibliji.

Evo mojih reci.

U bibliji postoji dve vrste zakona - obredni ili ceremonijalni i moralni deset zapovesti.
U bibliji postoji ta jasna razlika.

"Kada Pavle OVDE govori o zakonu on misli na deset zapovesti"

Ti znaš što Pavao misli? Ja jedino mogu reći da znam što je sveti Pavao napisao. Napisao je Zakon, a to je za Pavla Tora - Petoknjižje. Pavao ti je bio vrlo školovan, on je te stvari izvrsno znao.

Za razliku od toga on upucuje na drzanje moralnog zakona i kaze da je on u njemu - da gasavrseno ispunjava.

Ceo novi zavet upucuje na drzanje svih Bozjih zapovesti i postizanje savrsene pravde i savrsenstva karaktera poslusnoscu - kao jedan od glavnih uslova spasenja.

Zašto onda Pavao kaže da je subota sjena?
 
Natrag
Top