Postati ateista

Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Onda pisi ono sto mislis da je vazno.

Pokušat ću nešto reći o krizi vjere i stanja koje vjernik proživljava. Nema pravila kako se ponašati i što činiti, iako ljudi slično reagiraju kad su u krizi. Nestrpljivi su, neraspoloženi, trpe, vrlo često nezadovoljni sami sobom.
Ne postaje se lako ni ateist ni vjernik (pod pretpostavkom da su obojica karakterni ljudi) jer i jedan i drugi stav zahtjeva ozbiljnu i promišljenu odluku. Forma ni običaj nikoga ne zadovoljava, ako nemamo svoje iskustvo nemoguće je povjerovati nekom drugom.
Ima više uzroka ateizmu, ali mislim da je ovaj o kojem govoriš posljedica nevjernosti Bogu, a ne nevjerovanja u Boga.
To znači da se u vjeri treba rasti. Ono što smo naučili o Bogu u djetinjoj dobi ne zadovoljava zrelog čovjeka.
Ako uzmemo za primjer današnje stanje u društvu, npr. sve veći broj razorenih brakova onda se, uz ostale razloge, može čuti da je ljubav nestala…To je subjektivno, ljubav se gasi ako se ne održava.
Dakle, nestaju osjećaji zaljubljenosti i treba nastupiti zrela ljubav koja je spremna na žrtvu, a to je dosta teško.
Slično se događa u duhovnom životu. Treba hraniti duh i dušu.
Crkva nudi tradicionalne načine: liturgija/misa, ispovjed, Pričest, molitva, post, dobra djela, solidarnost s drugima, jednom rječju: Božje zapovjedi.
Ponekad se to pojedincu ne čini dovoljno. To znači da se mora sam angažirati, bilo da se radi o čitanju Evanđelja, razgovoru s duhovnim osobama, razmišljanju o dobročinstvima Božjim. “ Približite se Bogu i On će se približiti vama!” tako piše u Bibliji. To znači da će svatko potražiti svoj način koji će ga voditi k Bogu. To uključuje snagu volje da se kaže NE onome što se protivi Bogu, a to je grijeh. Ostaviti se grijeha, bez obzira o ćemu se radilo, ali grijeh je prepreka između Boga i čovjeka.


Što se tiče mog iskustva, mislim da se ne razlikuje od tisuću drugih.

Rođena sam u vrlo pobožnoj katoličkoj obitelji.
Od kad znam za sebe išla sam u crkvu, pjevala u crkvenom zboru, išla na vjeronauk, kasnije na molitvene sastanke. Pamtim to vrijeme kao najljepše doba jer mi je Isus bio taaako blizu i prijateljstvo s Njim je moj život ispunjenim. To je trajalo 17.- e godine. Onda je najednom nastupila kriza i tamna noć, ne kriza vjere ni sumnja u Božje postojanje, već egzistencijalna kriza. Jednostavno, nisam vidjela smisao života. Bila sam jako zbunjena, majci sam regla da više ne vjerujem u Boga, ali moja mama, kao i sve naše mame i bake, su prokušane u vjeri. Mirno mi je odgovorila da ne dramatiziram, da je to osjećaj koji će proći.
Dosta dugo sam tražila odgovore na svoja pitanza i sumnje.

U drugoj zemlji upoznala sam ljude koji su imali iste/slične probleme. Tražila sam zajedno s njima: zajedničko čitanje i proučavanje Evanđelja, karitativne djelatnosti, razgovori, duhovne vježbe, čitanje duhovnih knjiga. Mislim da mi je čitanje najviše pomoglo. Uvidjela sam da su se i drugi ljudi prije mene suočavali sa suhoćama u vjeri i da jednostavno treba ustrajati u dobru, u traženju, u ljubavi. To je najteže, najteže je povjerovati da nas Bog ljubi. Ali, kad jednom povjeruješ da si ljubljen i dragocjen u Božjim očima, kasnije sve biva lako.
Pretpostavljam da si kršten u pravoslavnoj vjeri pa ću ti napisati jednostavnu, ali vrlo snažnu molitvu: Gospodine, Isuse Kriste, smiluj se meni grešniku! To je iz knjige “Molitva ruskog hodočasnika” i ta knjiga je vrlo popularna i na Zapadu, to je tkz. molitva srca.
Neprestano se ponavljaju te riječi, ne ustima nego srcem.
To znači da Boga priznajemo za svoga Stvoritelja. Isus je Gospodin, u Njegovo Ime smo već spašeni, ali stalno zazivanje Isusovog imena otvara u nama prostor za Duha Božjega. Smiluj mi se ili pomozi mi, prosvijetli me, ojačaj me…sve je to sadržano u tom zazivu. Glagol pomilovati ima dvostruko značenje: biti oslobođen od kazne i osjetiti dodir blage Božje ruke.
To je jedan od tisuću načina kako možeš i trebaš uspostaviti vezu sa samim sobom, sa svojom dušom. Dakle, molitva i razmatranje, to su vrata po kojoj nam dolazi božanska milost.
 
Učlanjen(a)
23.02.2013
Poruka
78
Pa, pitanje je samo došlo: nije li ovaj Hogarius onaj nekadašnji prirodom, poznat i pod nickomBogomdan?
I odgovor je sam došao: to je taj isti, bez obzira koliko nickova promijenio!
C:\DOCUME~1\TomaD\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_image001.gif


Padaju mi na pamet i druga pitanja, npr. zašto neki ljudi liječe svoje frustracije na forumu? Stvarno ne znam, možda ljudi s kojima žive ne podnose njihovu aroganciju, pa im još jedino preostaje forum.
Duso, nije tebi odgovor “sam dosao”, ti si nemocna da odgovoris na Hogariusove izazove, nemas taj kapacitet, pa su pocele da te obuzimaju more, te si prinudjena da pokazes svoje pravo lice. Cuj, ako mislis da si zasticena pseudonimom i avatarom, i da imas pravo da insinuiras i da vredjas, to cinis samo i jedino na svoju stetu. Dovoljno je znati da jedna hriscanka, katolkinja, lazno ili istinito predstavljena kao jezuita, nije u stanju da izdrzi kritiku i da da odgovor. Sta vise,pokazujes svoj netolerantni verski karakter koji hriscani pomno neguju kroz vekove, upucujuci insinuacije i uvrede jednom srpskom ateisti. U nemoci i bez argumenata, osim onih ad hominem, na moj post uzvratila si vredjanjem i haluciniranjem.

Uzgred, za ovog Hogariusa bi nadimak “Bogomdan” bio teska uvreda, a samo idioti i mazohiste sami sebe vredjaju.

Kad budes svoje propovedi, tj. naucene prazne floskule i nicim opravdano glorifikovanje svojih poglavara, mogla da argumentujes i kada uspes da dezavuises moje ogovore, javi se i priznacu ti da su tvoje necivilizovane uvrede opravdane, jer tek onda ce one, uvrede, imati nekakvog smisla.

Uzgred, jezuiti se ne sluze niskostima?
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Hogarius: ...pokazujes svoj netolerantni verski karakter upucujuci uvrede jednom srpskom ateisti.

Da sam odmah skužila da si ti bivši član prirodom ne bih na tebe potrošila ni jednu riječ. :)
Sjećam se tvojih postova punih gorčine, a nastavio si u istom stilu. Mene to ne zanima.
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
Da sam odmah skužila da si ti bivši član prirodom ne bih na tebe potrošila ni jednu riječ. :)
Sjećam se tvojih postova punih gorčine, a nastavio si u istom stilu. Mene to ne zanima.

uciteljice nemoj tako da pricas za pismenog gospodina iz beograda, znas oni u beogradu su pismeni i oni su gospoda, a ne zna se ko je veci kauboj od njih svih. kamo srece da ova srbija nema beograd, ziveli bi mi svi kao kraljevi, ja sam za to da se odvoji beograd od srbije, kako bi srbija procvetala i krenula napred
nismo mi civilizovani za ovog gospodina, on je covek civilizovan pismen, zna da prica i da pise jeste da to nije cist srpski ali nema veze, zna da prica taj madjarsko-srpski jezik
prica covek o nekakvim odgovorima i kapacitetu i nekom izazovu, a ustvari je pola paja patak a pola pera kojot super genije
 
Član
Učlanjen(a)
20.10.2011
Poruka
31
Odg: Postati ateista

Ovdje se povela jedna cudna, a u svakodnevnom svijetu cesta ddiskusija.
Iskreno mi je zao i agnostika, nazovi ateista i fundamentalnih vjernika jer su i jedni i drugi pogresno zaludjeni. Posto sam vjernik onda jer red prvo od sebe krenuti.
U svim vjerama postoje fundamentalci, koji su toliko opsjednuti mrznjom prema drugim, iskljycivoscu, formalizmom, da ne vide od svoje zablude sustinu. Sustina je ljubav, iskrena i iskonska ka Bogu i svome bliznjem, odnosno covjeku. Cesti vidim nazovi vjernike, a koji to nisu. Toliko su radikalni i formalni da ne vide sustinu.
Dok je kod ateista drygacija stvar, jednostavno u nekom trenutku su pali zbog necega, a cesto dolaze iz ove radikalne struje, tj iskljucive koja poznaje samo crno ili bijelo. Ppznajem dosta ljudi koji su se udaljili pd Boga zbog nekih "nepremostovih" razloga. Razlizi su razni, nisu nasli smisao, gade im se ponasalje pojedinih vjerskih lica, zasto ja vjerujem i lose mi je a on ne vjeruje i ima sve.
Smisao nisu nasli jer ga nisu na pravi nacon ni trazili, i svi dodjemo u iskusenja, sta, kako, zasto. Sto se tice vjerskih lica, pa nismi mi tu zbog njih, zasto se treba ugledati na svakog, nije on sustina. A kao u svakojbransi svuda ima kukolja, a taj kukolj nije bogomdan da ide u raj. I trece pa Bog nam je dao slobodu da mi kreiramo svijet, a ne da od njega ocekujemo da uredi za nas.
Dista bi se toga moglo napisati, ali tesko na malom ekranu. :)

Sto se tice onih kpji nisu culi za Gosppda, njima se sudi po djelima njihovim. Mi mozda jesmo u boljem polozaju na starty, ali nismo izabrani za cilj.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.073
Ovdje se povela jedna cudna, a u svakodnevnom svijetu cesta ddiskusija.
Iskreno mi je zao i agnostika, nazovi ateista i fundamentalnih vjernika jer su i jedni i drugi pogresno zaludjeni. Posto sam vjernik onda jer red prvo od sebe krenuti.
U svim vjerama postoje fundamentalci, koji su toliko opsjednuti mrznjom prema drugim, iskljycivoscu, formalizmom, da ne vide od svoje zablude sustinu. Sustina je ljubav, iskrena i iskonska ka Bogu i svome bliznjem, odnosno covjeku. Cesti vidim nazovi vjernike, a koji to nisu. Toliko su radikalni i formalni da ne vide sustinu.
Dok je kod ateista drygacija stvar, jednostavno u nekom trenutku su pali zbog necega, a cesto dolaze iz ove radikalne struje, tj iskljucive koja poznaje samo crno ili bijelo. Ppznajem dosta ljudi koji su se udaljili pd Boga zbog nekih "nepremostovih" razloga. Razlizi su razni, nisu nasli smisao, gade im se ponasalje pojedinih vjerskih lica, zasto ja vjerujem i lose mi je a on ne vjeruje i ima sve.
Smisao nisu nasli jer ga nisu na pravi nacon ni trazili, i svi dodjemo u iskusenja, sta, kako, zasto. Sto se tice vjerskih lica, pa nismi mi tu zbog njih, zasto se treba ugledati na svakog, nije on sustina. A kao u svakojbransi svuda ima kukolja, a taj kukolj nije bogomdan da ide u raj. I trece pa Bog nam je dao slobodu da mi kreiramo svijet, a ne da od njega ocekujemo da uredi za nas.
Dista bi se toga moglo napisati, ali tesko na malom ekranu. :)

Sto se tice onih kpji nisu culi za Gosppda, njima se sudi po djelima njihovim. Mi mozda jesmo u boljem polozaju na starty, ali nismo izabrani za cilj.

Zar nije sasvim logicno, posto postoji 3500 unikatnih religija u svetu, pretpostaviti da mnoge od njih nisu tacne? Sta iskljucuje hriscanstvo, islam i judaizam od te pretpostavke, ili cemu god ti pripadas? Meni je mnogo logicnije pretpostaviti da nijedna nije tacna, jer se suvise razlikuju. Mozda ces reci da jedna mora biti ispravna, ali meni to deluje kao recimo odnos prema politickim strankama, moze nam izgledati ispravno, ali u 100 posto slucajeva ispostavice se da nije tako. Tebi pretpostavljam da je hriscanstvo jedina ispravna religija, a da si rodjen recimo islamskom svetu bio bi musliman, ili mozda hinduista ili jevrejin... Da li ti je ikada na pamet palo, da to sto ti smatras ispravnim je neispravno sa gledista druge religije? Ima onih koji postanu ateisti zbog razocarenja, ali vecina nastaje nakon sto razvije kriticku svet i preispita logicnost pripadnosti neke religije...
 
Član
Učlanjen(a)
20.10.2011
Poruka
31
Odg: Postati ateista

Mislis ili si siguran?
Obojica sagledavamo kriticki ovaj svojet, ali su sam polazna gledista drugacija. Ti si vidio da je to besmisleno, ok postujem.
Nikada niti sam rekao, a niti pomislio da je hriscanstvo, a prvenstveno pravoslavlje iskljucivo najbolje, niti ijedna druga religoja. Jednostavno sustina vjerovanja u Tvorca, prirodu (sto opet ispade Tvorac jer vjerujemo u njegova pravila i ppredak), renkarkaciju ili neki drugi vid nije pogresan, vec mozda ima vuse ili manje ispravan, ali ko smo mi da to odredjujemo. Sustina svega je da zivimo u ljubavi, jer nam je Gospod dao ljubav, a ljubav je ppkretac svijeta, jer gdje nema ljubavi, a sve je je manje , samim tim i sve vise prpblema, nema ni jedinstva sa bogom. Ljubav treba imati i prema Tvorcu, i cpvjeku i biljci i zivotonji. Samim tim idpunjavamo sve ostale bozoje zakone.
Sto se tice razlika avramovih religija, pa judeizam, hriscanstvo i islam su u bito jedna religija, u kojoj vjerujemo u jednog Boga, samo su nam naconi drugacoji. Jedino se malo razlikuje judeizam kpji ne priznaje nikako Hrista, dok hriscani vide bot u njemu, a muslimani ga postuju kap Isu, jednog od najvecih proroka, koji ce doci da sudi na sudnji dan. Vijekovima je najvise otpadnika nastalo upravo iz hriscanstva, pojavile su se mnogobrojne sekte, mozda bas iz te slobode koja nam je data.
Vjerovatno bi mi mogli napisati romane, a da nista ne lazemo ili kazemo. Sustina je da se uvazavamo.
Uvazavam nevjernike, ali ocekujem to i zauzvrat. ako si vjernik ne bogohuli, a ako nisi sta te se pnda ticu problemi vjerujuceg svijeta.
Nazalost pojavom savrememih medija svako je dobio rijec i ima pravo bez osnova da deklarise i oznacava nekoga, da li to bilo tacno ili ne.
Mediji dosta pisu o crkvi u zadnje vrijeme, pogotovo o Vladici Vasiliju, ali vide samo senzacionalizam. Nisu se ni potrudili da mu pronadju dobre strane... ali da ne duzimo na tu temu
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Na tragu onoga što je 100Dinara rekao na početku ove teme, sam naslov ove teme je pogrešan - da je bar stavljen upitnik. Ateista se ne postaje, svi se rađamo kao ateisti, odnosno čovjek se ne rađa sa pojomom o Bogu! Sve što kasnije, u svom odrastanju i sazrijevanju usvoji kao predstavu o Bogu, rezultat je odgoja i indoktrinacije. To je činjenica nad kojom se racionalana čovjek mora zamisliti i postaviti logično pitanje: ako smo Božija trvorevina, kako to da se ne rađamo sa pojomom o svome tvorcu, odnosno, kako u naš razum, kao "Božiju kreaciju", nije već ugrađen "ćip" o njegovom autoru?
Prema tome, mnogo bi probitačnije bilo postaviti temu: Postati teista.
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Možeš li da nam navedeš sa kakvim pojmom se rađa čovek . Koliko mi je poznato ni sa kakvim pojmom već kao jedna potpuno nova struktura koja je spremna za oblikovanje a oblikovanje počinje toliko rano da nismo ni bili svesni toga. Možeš li da se prisetiš kako si naučio maternji jezik ? Naravno da ne možeš.
Ono čega se ja sećam to je kada sam prvi put čuo reč " Bog " znao sam o kome se radi bez objašnjenja. To što je neko ateista je proizvod društva znači oblikovani su na takav način. Pitam se šta je mene usmerilo da razmišljam na ovakav način uprkos obrazovanju koje je godinama nametalo evoluciju kao činjenicu i porodica koja se pridržavala samo tradicije bez ikakvog duhovnog spoznanja i značenja. Odgovor nalazim sam a to je ispraznost , nezadovoljstvo ovakvog načina života. Čak i ono što je lepo ima svoj kraj pa umesto da razveseli vrlo često zaboli tako da su to stvari koje nemaju logike a najgore je kad ne vidiš nikakvu logiku.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Možeš li da nam navedeš sa kakvim pojmom se rađa čovek . Koliko mi je poznato ni sa kakvim pojmom već kao jedna potpuno nova struktura koja je spremna za oblikovanje a oblikovanje počinje toliko rano da nismo ni bili svesni toga. Možeš li da se prisetiš kako si naučio maternji jezik ? Naravno da ne možeš.
Ono čega se ja sećam to je kada sam prvi put čuo reč " Bog " znao sam o kome se radi bez objašnjenja. To što je neko ateista je proizvod društva znači oblikovani su na takav način. Pitam se šta je mene usmerilo da razmišljam na ovakav način uprkos obrazovanju koje je godinama nametalo evoluciju kao činjenicu i porodica koja se pridržavala samo tradicije bez ikakvog duhovnog spoznanja i značenja. Odgovor nalazim sam a to je ispraznost , nezadovoljstvo ovakvog načina života. Čak i ono što je lepo ima svoj kraj pa umesto da razveseli vrlo često zaboli tako da su to stvari koje nemaju logike a najgore je kad ne vidiš nikakvu logiku.
Upravo sam implicitno to i rekao - čovjek se rađa kao tabula rasa, bez ikakve svijesti o svijetu u koji je dospio, dakle, ne rađa se ni sa kakvim pojmom o tome svijetu. Sve što kasnije usvoji i spozna, rezultat je indoktrinacije i usvojenog znanja, uključujući tu i pojam o Bogu. Naravno, neko to ponese iz porodice i društvene sredine u kojoj odrasta, ali to ne mora biti pravilo. Zavisno od mentalnog sklopa svake idividue i shvatanja života uopšte i traženja odgovora ne vječno pitanje - ko smo i gdje ćemo završiti, neki u traganju za tim odgovorom dolaze sami do Boga, a neki ga odbaciju.
 
Natrag
Top