Podizanje vodene bašte

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Razlog zbog čega ivica nije formirana u toku postavljanja zaštitnog sloja je taj, što se materijal od koga je formiran zaštitni sloj uvukao u vodenu površinu slaganjem uz njene ivice. On nije mogao lepo da se složi dok nije bilo vode u jami. Načini formiranja ivice su razni, sve zavisi od efekta koji želimo da postignemo. Materijali koje koristimo su sitan kamen, krupan kamen, kamene ploče spojene betonom, ... načini formiranja se mogu videti kroz niz predočenih slika.
uradi_sam3_clip_image024.jpg
uradi_sam3_clip_image026.jpg
uradi_sam3_clip_image028.jpg


uradi_sam3_clip_image030.jpg
uradi_sam3_clip_image032.jpg
uradi_sam3_clip_image034.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Takođe, kamen sa betonskim fugama može izgledati jako dekorativno, posebno u baštama gde se forsiraju jako uređeni travnjaci sa litearnim oblicima ostalih elemenata.
uradi_sam3_clip_image036.jpg

 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
7. Postavljanje sadnog materijala
Prvo i osnovno pravilo je da se vodene biljke postavljaju u vodene bašte samo u posudama, nikako se ne pravi supstrat na dnu u koji bi se sadile biljke. Od posuda mogu se koristiti plastične posude koje se inače koriste u domaćinstvu (razni tipovi lavora...), idealne su jer nisu mnogo duboke, a široke su tako da se biljke u njima lako šire. Mogu se kupiti posebne saksije za vodene biljke.
Supstrati koji se koriste su teška ilovača, treset ili dobro pregoreli stajnjak. Ne smeju se koristiti zemljišta koja su nađubrena veštačkim đubrivima, jer ona pogoduju razvoju algi.
Biljke se sade u posude, ostavljajući trećinu posude do vrha ne ispunjene supstratom koja će se po sadnji biljke popuniti sa sitnim kamenom skoro do vrha. Razlog stavljanja kamena je da se spreči izlazak supstrata u vodu i eventualno zamućivanje vode. Takođe ribe imaju osobinu da prekopavaju po supstratu.
uradi_sam3_clip_image038.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Biljke se sade u periodu mart-april i poželjno bi bilo da se tokom zime vade i čuvaju na nekom drugom mestu. Ako se formira vodena bašta sa mladim biljem korisno bi bilo da se ne ubacuju ribe dok se biljke ne adaptiraju i osvoje prostor. Takođe mlade biljke, posebno one koje se sade na dnu, u mladosti su sa kratkim izdancima, tako da ih je potrebno u početku postaviti bliže površini. To se izvodi postavkom u plići deo ili postavkom nekoliko cigli na dno, a na njih posudu sa biljkom. Razlog izvođenja ove operacije je da se biljkama omogući više svetla i brži rast. Kada se one razviju postavljaju se na mesto gde bi trebalo da stoje.
Posude sa biljkama i u najplićim delovima moraju da se nalaze ispod površine vode.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
8. Izbor biljnih vrsta
Prilikom izbora biljaka mora se obratiti pažnja na sledeće stvari: da li će se u vodenoj bašti gajiti riba i koja vrsta, a takođe da li vodena bašta ima pumpu i filter. Biljke koje se sade su svrstane u više kategorija kako po svojoj nameni tako i po mestu sadnje.
Svaka vodena bašta kao osnovne vrste biljaka mora da ima aeratore vode. To su biljke koje puno troše ugljendioksid (na taj način sprečavaju pojavu i širenje algi, odnosno zabarivanje i pojavu neprijatnog mirisa u vodi), a ispustaju kiseonik koji je jako potreban ribama. Čak i da nema riba njihova uloga je primarna, kao osnovnom biološkom filteru u vodi. Vrste koje se koriste kao aeratori vode su:

  • Caltha palustris – kaljužnica
  • Hottonia palustris – rebratica
  • Ranunculus aquatilis – ljutić
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Vodene biljke koje se sade uz ivicu (močvarne biljke) služe za dekoraciju ivice i rastu van vode. Supstrat se takođe ne đubri, i za uspešan rast zahtevaju visok nivo podzemne vode.

  • Orontium aquaticum – oroncijum
  • Fritillaria meleugris – zvonarika
  • Hosta coerulea – hosta
  • Acorus calamus
  • Acorus gramineus
  • Houttuynia cordata
  • Iris pseudacorus – vodeni ljiljan
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Vodene biljke koje se sade na dnu vodene bašte su vrste sa dugim lisnim i cvetnim izbojcima i to su:

  • Nimphaea sp. – Lokvanj sa puno njegovih hibrida
  • Polygonum amphibium,...
9. Ubacivanje ukrasnih ribica u vodenu baštu
Pre puštanja ribe u vodu, kesu u kojoj je dopremljena treba spustiti u vodu i čekati oko 1 sat da se temperature vode izjednače, a zatim ribu pustiti u vodu.
uradi_sam3_clip_image040.jpg
uradi_sam3_clip_image042.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
10. Održavanje vodene bašte
Treba napomenuti da je održavanje jednostavnije i manje zahtevno ako je sama izrada vodene bašte urađena propisno. Da ponovimo, pravilno pozicioniranje vodene bašte, veća vodena površina, dobar filter, dobra protočna pumpa, kvalitetan materijal za podlogu, upotreba pravilno odabranih kvalitetnih sadnica i dovoljan broj istih u vodi, dobar odabir supstrata i pravilna sadnja.
Međutim, uvek je potrebno redovna nega i održavanje. Mere održavanja su podeljene prema godišnjim dobima.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
  • Prolećno održavanje

U proleće se vrši čišćenje, izbacuje se deo vode, najmanje 1/3 i zamenjuje se novom, ako je potrebno vrši se čišćenje podloge. Proverava u kakvom su stanju biljke koje su ostale da prezime u vodenoj bašti, a biljke koje su izvađene u toku zime se vraćaju u vodu. Biljke koje su propale uklanjaju se i zamenjuju novim. Presađivanje biljaka koje su prerasle svoje posude, kao i zamena supstrata u posudama može se vršiti i u jesen, mada se preporučuje u proleće. Proverava se rad pumpi, a filteri se čiste. Pumpe se puštaju u rad (jer je praksa da se isključuju iz pogona tokom zime da ne bi zamrzle. Počinje i hranjenje riba.
uradi_sam3_clip_image044.jpg
uradi_sam3_clip_image046.jpg
uradi_sam3_clip_image048.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
  • Letnje održavanje
Leti se usled jakog isparavanja deo vode izgubi, tako da je neophodno njeno dolivanje. Bujanje biljaka je leti najveće, pa često dolazi i do prenamnožavanja nekih od njih, te se one ili uklanjaju ili se deo izvadi i proda, ili pak pokloni prijateljima.
uradi_sam3_clip_image050.jpg
uradi_sam3_clip_image052.jpg
 
Natrag
Top