Podizanje vodene bašte

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Objasnićemo proces podizanja vodene površine okućnica i manjih vodenih površina.
U nekoliko koraka daćemo Vam važne informacije kako bi ste sami mogli formirati dekorativnu vodenu površinu u Vašem vrtu.


  • Određivanje mesta postavljanja vodene bašte
Prilikom određivanja mesta postavljanja vodene bašte treba se pridržavati određenih pravila. Vodena površina ne sme biti u hladu, izuzev ako se koristi samo za gajenje riba.
Lišće koje bi padalo u senci drveća bi stvaralo stalan posao oko održavanja. Vodena površina ne sme biti ispod nagiba sa koga bi se slivala voda tokom kiša, jer se biljke koje se gaje van vode većinom prihranjuju đubrivima, koja bi u slučaju dospevanja do vodene površine izazvala zabarivanje i pojavu algi.
Idealna prostorna pozicija je južna do jugo-zapadna. Vodena površina mora biti izložena direktnom suncu minimalno 4-8 sati dnevno. Pumpe nisu obavezne, ali poželjno bi bilo da su instalirane i da imaju biološki fiter. Poželjno bi bilo da vodena površina bude u blizini žbunja
koje je prirodno skonište za životinje koje bi se u tom slučaju u većem broju pojavljivanje oko vodene površine (leptiri, žabe, ptice...).
Osnovna greška je formiranje nedovoljno velike, odnosno male vodene površine. Naravno, dati prostor diktira njenu veličinu, ali ako je to moguće trebalo bi se pridržavati sledećeg postulata: ŠTO JE POVRŠINA ZAUZETA VODOM VEĆA, KAO I VEĆA NJENA KUBIKAŽA, TO JE NOVOFORMIRANI EKOSISTEM STABILNIJI I JAČI!!!
Nedovoljno velike vodene površine ograničavaju prostor mogućeg delovanja na njihovom ulepšavanju i unapređenju (manji broj ukrasnih vodenih biljaka i dekorativnih ribica).
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
  • Određivanje tipa vodene bašte koja se gradi
Naredni korak je određivanje koji tip vodene površine će se graditi, odnosno kakav vodeni svet planiramo. Što se tiče ribica treba se odlučiti ili za zlatnu ribicu ili japanskog šarana (KOI šarani). Japanski šaran se hrani određenim vrstama vodenih biljka tako da je mogućnost sadnje ograničena. Postoje i vodene površine samo sa biljkama, ili pak bez njih.
Vodena površina sa japanskim šaranom je ograničena izborom biljnih vrsta, i minimalna dubina mora biti 1m, a preporučljivo je 1.5m. Ova vrsta brzo raste i postoje razni varijeteti po bojama. Takođe, hrani se larvama komaraca u vodi, lako se razmnožava i predstavlja upečatljiv dekorativni element.
Ovakva površina mora da obezbedi toliku dubinu da tokom zime ostane bar 0.5m ne zamrznute vode za ribice, u suprotnom vrši se njihovo prebacivanje u akvarijume radi prezimljavanja. Najmanja dubina za ovaj tip je 0.7m do 1m.
3. Oblik, površina i zapremina vodene bašte
Kada se odredi tip vodene bašte, kao i njen živi svet, površina i zapremina pod vodom su pod direktnim uticajem te odluke. Mora se imati u vidu da je stvarna površina pod vodom znatno manja od one koju vidimo, jer je površina ispod nivoa vode manja usled terasa i pada obale, tako da bi poželjno bilo da se pre iskopavanja na željenu površinu doda još koji procenat više, kako bi zadovoljili postavljene ciljeve. Što se tiče oblika, praktikuju se blage ivice bez oštrih uglova.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
4. Iskopavanje i nivelacija rupe za vodenu baštu
Prvo se kanapom, pantljikom, crevom, sprejom ili nekim drugim materijalom označi površina u okviru koje ce se nalaziti vodena bašta. Prikazano na slici.

uradi_sam3_clip_image002.jpg
uradi_sam3_clip_image004.jpg


Samo iskopavanje se vrši u etapama.
Prvo se iskopa najplići sloj po celoj površini. Okvirni deo će se iskoristiti za formiranje ivice, a u slučaju korišćenja najlona i drugih specijalnih materijala za podlogu, u ovom delu će se vršiti zakopavanje krajeva tih materijala i formiranje dekorativne ivice vodene površine.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Dno sa obalom bi trebalo da ima bar tri terase: najplići, srednje dubok i najdublji deo, mada može biti i u blagom padu 1:3.
uradi_sam3_clip_image005.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Naredni sloj (u slučaju na slici ispod) je srednje dubok sloj, i vrši se njegovo iskopavanje po celoj površini njegovog prostiranja.Isti postupak se ponavlja za svaki naredni sloj.
Svaki sloj dubine bi trebalo da ima određeni procentualni udeo u površini vodene bašte, tako da bi na najdublji sloj trebalo da otpadne 40% površine, za srednje dubok do 30%, a sve ostalo na najplići sloj. Raspored zona dubine ne mora da bude kao na primeru, već se one postavljaju u zavisnosti od projekta, mesta i namere izvođača radova, tako da je broj kombinacija prilično veliki.
uradi_sam3_clip_image007.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Jako je bitno da se prilikom iskopa koristi libela, odnosno u svakom sloju sve ivice moraju da budu međusobno potpuno poravnate. To je postignuto kada libela vrhuni. Obično se postavlja daska između stranica jedne zone i na nju se postavlja libela, sloj koji je višlji se skida sve dok se libela ne poravna. Isti postupak se ponavlja za sve dubinske zone. Razlog ovih radova je izbegavanje eventualnih problema koji bi nastali nakon punjenja vodom, kako višlji delovi jedne dubinske zone ne bi bili iznad površine vode i da voda ne bi oticala napolje. Primer nivelisanja je dat na slici:

uradi_sam3_clip_image008.jpg

 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Sva iskopana zemlja se mora ukloniti, mada u slučaju kada se radi kamena bašta pored vodene površine, zemlja se može iskoristiti u tu svrhu, a sa brega se kao rešenje može izvesti vodopad uz pomoć pumpe.
uradi_sam3_clip_image009.jpg

Nakon završenih radova dno se detaljno čisti i sa iskopa ulanjaju se sve neravnine i krupan kamen koji bi mogao da zasmeta prilikom daljih koraka u izvođenju radova.
uradi_sam3_clip_image011.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
U slučajevima kada se koristi pumpa, naredni korak je postavljanje vodovodnih cevi i strujna mreža koja će obezbediti napon za njeno funkcionisanje. Mreža se postavlja u dnu kanala, koji se puni peskom, preko njih ide podloga, tako da se nakon formiranja zelenila ne primećuje kuda strujna i cevovodna mreža prolazi. 5. Postavljanje podloge u vodenoj bašti
Za podlogu se koriste razni materijali, ali u narednom delu teksta će biti objašnjeno formiranje najpraktičnije podloge. Osnovna prednost tog načina je u mogućnosti da se ona bez velikih napora skine, zameni, ili da se kasnije na mestu vodene površine postavi neki drugi element.
Na iskopanu jamu se postavlja sloj peska. Njegova uloga je drenaža, ali i predstavlja osnovu za postavku narednog sloja. U specijalizovanim radnjama može se nabaviti materijal za podlogu vodenih površina. Obično se praktikuje postavka geotekstila (veoma postojan materijal) kao prethodnica foliji u cilju njene zaštite. Prikazano na slici.
uradi_sam3_clip_image013.jpg
uradi_sam3_clip_image015.jpg
uradi_sam3_clip_image017.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Nakon toga postavlja se folija. Osobine ovog materijala su sledeće: otporan na uticaj vode, na suncu ne postaje krt, elastičan je i otporan na mraz. Umesto ove podloge može se koristiti i običan najlon, po mogućstvu što kvalitetniji. Prikazano na slici.
uradi_sam3_clip_image019.jpg
uradi_sam3_clip_image021.jpg
Ovako postavljena podloga se fiksira težim predmetima (npr. ciglama, kamenom...) na mestima koji se nalaze van jame. Takođe se unutar pregiba postavljaju teži predmeti kako bi zaštitni sloj što bolje legao uz ivice jame. Nakon toga se prelazi na sledeći korak.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
6. Punjenje vodene bašte vodom i formiranje ivice
Crevom priključenim na gradsku mrežu ili kofama počinje se sa punjenjem jame vodom, pod težinom vode zaštitni sloj se lepo raspoređuje u leže na ivice obala i dna. Pošto se jama donekle napuni uklanjaju se teški predmeti koji su služili za fiksiranje zaštitnog sloja iz zona koje su već potopljene. I tako u više navrata sve dok voda ne dostigne najplići sloj tada se prekida sa punjenjem.
Prvo se zaštitni materijal zakopa a na njega se obično stavlja neki težak kamen koji mu ne dozvoljava da se izvuče. Takođe zaranjanje u beton je jedno od mogućih rešenja.


uradi_sam3_clip_image023.jpg

 
Natrag
Top