Paradoks raja

Učlanjen(a)
18.02.2014
Poruka
1.805
Kontekst biblije daje odgovore na ova pitanja - ko je JHWH ili ELOHIM Bog stvoritelj.

Tekst iz 1 knjige Mojsijeve 1. 26 - 27 gde Bog kaze obracajuci se dvema ostalim licnostima Bozanskog trojstva `DA NACINIMO COVJEKA PO SVOJEMU OBLICJU, KAO STO SMO MI, KOJI CE BITI GOSPODAR OD RIBA MORSKIH, I OD PTICA NEBESKIH...

U ovom tekstu za rec Bog koristi se izraz ELOHIM.
Imenica Elohim oznacava mnozinu i aludira na vise osoba.
Kada Bog ovde kaze `DA NACINIMO, on se ovde ne obraca Andjelima, vec dvema licnostima sebi ravnim koji cine trojedinog Boga, jer tekst kaze da nacinimo po svome oblicju, koliko likom, toliko i sa moci razuma, slobodne volje, i vladanja.

Ovo je vezano i za tekst iz 1 knjige Mojsijeve 11. 6 - 8 u vezi gradjenja Vavilonske kule, gde Gospod kaze `HAJDE DA SIDJEMO DA IM POMETEMO JEZIKE... a iz konteksta celog teksta 11 poglavlja moze se videti da je upravo Bog sisao da vidi ljude kako grade kulu, a ne Andjeli, sto se moze zakljuciti da se on ovde obraca ostalim dvema licnostima Bozanskog trojstva.

Zakljucak je dakle taj, da su tri licnosti u starom zavetu delovale kao jedno, odnosno jedan Bog - Jhwh ili Elohim.

To potvrdjuju i sledeci tekstovi gde se Bog Otac obraca Bogu Sinu sa Boze, i kaze za njega da je PRESTO BOGA SINA VECAN I DA JE SKIPTAR NJEGOVOG CARSTVA PRAVDA, DA JE BOG SIN STVORITELJ I DA JE ON OSNOVAO ZEMLJU, DA JE BOG SIN VECAN I DA JE ONAJ ISTI KROZ SVE VEKOVE.

"Presto je Tvoj, Bože, večan i nepokolebljiv; skiptar je carstva Tvog skiptar pravice.
Ljubiš pravdu i mrziš na bezakonje; toga radi pomaza te, Bože, Bog Tvoj uljem radosti više nego drugove Tvoje" ( psalam 45. 6 - 7 )

"А сину: Престо је Твој, Боже, ва век века; палица је правде палица царства Твог.
Омилела Ти је правда, и омрзао си на безакоње: тога ради помаза Те, Боже, Бог Твој уљем радости већма од другова Твојих.
I опет: Ти си, Господе, у почетку основао земљу, и небеса су дела руку Твојих:
Она ће проћи, а Ти остајеш: и сва ће остарети као хаљина,
И савићеш их као хаљину, и измениће се: а Ти си Онај исти, и Твојих година неће нестати" ( Jevrejima 1. 8 - 12 )

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Posto ima vise licnosti Bozanstva, one obavljaju razlicite uloge u planu spasenja.
Bog Otac je sudija koji sedi na prestolu slave, Isus je nas posrenik ili zastupnik koji se nalazi u nebeskoj svetinji nad svetinjama, i Duh Sveti je na zemlji kao nas utesitelj ili pomagac.

Kada Isus dodje, ljudi gresnici ce umreti od slave i svetlosti njegovog dolaska.
Oni ce nakon suda biti baceni u jezero ognjeno i tamo ce nestati za citavu vecnost - nece vise postojati..nece se muciti vecno.

…………………………………………

Daj mi stih u kojem se vidi da Postanak 1,26
Govori o Isusu i SD.

Daj mi stih u kojem se vidi da Elohim znači TROJE!

Elohim=

Množina od H433, bogovi u običnom smislu, ali posebno se koristi (u množini time, osobito s člankom) vrhovnog Boga, povremeno primjenjuje način poštovanja prema sucima, a ponekad i kao superlativ: - anđeli, X prekoračenja, Bog (bogovi) (-boginje,-ly), X (vrlo) velik, suci, X moćni.

Znači – nije samo za Boga!
------------------------------------------------------------------------

Kada Isus dodje, ljudi gresnici ce umreti od slave i svetlosti njegovog dolaska.
------------------
Koji je to stih?
-------------------------------------------------------
Oni ce nakon suda biti baceni u jezero ognjeno i tamo ce nestati za citavu vecnost - nece vise postojati..nece se muciti vecno.
------------------
Piše vječna muka vječni oganj vječni crv vječni škrgut zuba.

Mijenjaš riječ.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Sam si posvedocio da bibliju tumacis u kontekstu, evo jednoh testa da vidim da li je to Istina.

Rec Bozja na pocetku kaze "I RECE BOG ( ELOHIM ) DA NACINIMO COVEKA"

Izraz ELOHIM oznacava mnozinu.

Ovde se Bog ELOHIM obraca nekome i kaze Da NACINIMO.
On ne kaze DA NACINIM - vec DA NACINIMO.

Ako se vratimo na pocetak same biblije tu tekst kaze U POCETKU STVORI BOG ( ELOHIM ) NEBO I ZEMLJU, A ZEMLJA BESE BEZ OBLICJA I PUSTA I BESE TAMA NAD BEZDANOM, I DUH BOZJI DIZASE SE NAD VODOM.

Ovde tekst kaze da je Sveti Duh bio prisutan prilikom stvaranja.

Treca osoba je Isus Hrist, a da je i on ucestvovao u stvaranju potvrdjuje sam Bog Otac u tekstu gde se obraca Isusu sa Boze, i kaze za njega da je on Sin u pocetku osnovao zemlju "A SINU...TI SI U POCETKU OSNOVAO ZEMLJU I NEBESA SU DELO RUKU TVOJIH"

Dakle, tri lica su ucestvovala u stvaranja i ona kao sto vidimo cine jednog Boga ELOHIMA u mnozini.
 
Učlanjen(a)
30.07.2010
Poruka
37
Pakao NE SME da postoji.i mnogo me nerviraju ovi sto hoce da idu u raj a pritom veruju i u jedno i u drugo.nisam neka cvecka ali nisam ni neki bandit i ako slucajno zavrsim u raju a znam da se tu negde iza coska muce ljude ja bi momentalno popricao sa bogom u vezi toga. ako sam zbog toga los i zato sto mu se suprostavljam on odluci da me presalta u pakao onda on nema pojma sta je ljubav i milosrdje.a vidim ovde mnogi iznose svoje misljenje citirajuci bibliju.pa kako imaju i jedni i drugi dokaze da pakao postoji odnosno ne postoji.znaci biblija je kriva.da jasno pise pakao ne postoji svi bi znali da ne postoji.ali i da jasno pise da pakao postoji kako mozete da poverujete u to.ne ide mi u glavu.
 
Natrag
Top