Oholost i Sektaštvo

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Jovane, istorija trži da se držimo činjenica, da na naučni način uporežujemo sve, i da nikako ne dozvolimo da nas predubeđenja povuku. Ne želim da se ponavljam, jedno je tražiti i učiti veru, a sasvim drugo biti naučnik, makar i amater, i držati se činjenica.

Slažem se Darth. Prava nauka je istraživati, ispitivati, proveravati i osporavati. Sve je to nauka. Ti si obrazovan čovek i znaš ša znači kritički aparat. Zato ove manje poznate činjenice ne treba zanemariti već ozbiljno istražiti. Na žalost kao što rekoh mali broj ljudi je spreman da u ovoj oblasti se bavi i istražuje. Mene ovo podeseća na još jednu polmiku koja se vodi u svetu religije. Ne znam da li podržavaš evolucijiu ili kreacionizam (ja kao hrišćananin svakako kreacionizam) ali veruj mi ovo je gotovo identično jer pristalice TE tvrdoglavo odbacuju sve kreacionističke postavke samo zato to su kreacionisti u manjini. Ali to ne znači da nisu upravu. Već naprotiv mnoge činjenice koje kreacionisti iznose i iamju podlogu u Bibliji se ne objavljuju jer postoji zvanični i većinski stav. No, šta da se radi. Idemo u pravcu dokaza "za".

Čini mi se da mnogi upadaju baš u tu zamku mešanja vere i činjenica na kopje proučavanjem istorije nailaze.

Isto kao u prethiodno navedenom. Mislim da se nauka i vera ne sukobljavaju na tim poljima kgde često mislimo da se sukobljavaju već se upravo slažu. Ali kritički aparat je svakako potreban. I za jedno i za drugo.

Njima se, jer interesantne su, kao i svaka istorijska pojava što je, prilazi na sledeći način:

1. Imaginarni istraživač je protivnik Crkvenog učenja (ateista, musliman, protestant...)

2. Predmet istraživanja je Crkva i svi dostupni dokumenti nazvala jeretičkim

3. U skladu sa činjenicom pod brojem jedan, Crkva je zla i progonila je nevine.


Isto primeniti kritički aparat i na ove tvrdnje je apsolutno poželjan. Videti ko je progonio, koga, koji izvori o tome govre itd. I naravno ne treba odbacivati de facto izvore bilo jedne bilo druge strane.

Pozdrav.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Mojsijev zakon je nešto drugo.

Biblija potvrđuje da je Božji zakon identičan i istoznačan Zakonu (Tori), Mojsijevu zakonu. Evo jasnog i nepobitnog dokaza:

Lk 2,22-24: Kad se zatim po Mojsijevu Zakonu (νόμον Μωϋσέως) navršiše dani njihova čišćenja, poniješe ga u Jeruzalem da ga prikažu Gospodinu - kao što piše u Zakonu Gospodnjem (νόμῳ Κυρίου): Svako muško prvorođenče neka se posveti Gospodinu! - i da prinesu žrtvu kako je rečeno u Zakonu Gospodnjem (νόμῳ Κυρίου): dvije grlice ili dva golubića.

Lk 2,27-29: Ponukan od Duha, dođe u Hram. I kad roditelji uniješe dijete Isusa da obave što o njemu propisuje Zakon (νόμου), primi ga on u naručje, blagoslovi Boga i reče: "Sad otpuštaš slugu svojega, Gospodaru, po riječi svojoj, u miru!

Pogledajmo, u jednom kratkom pasusu (Lk 2,22-29) četiri puta Luka se referira na Zakon. Svaki put riječ je o jednom istom zakonu.

1. Luka spominje Zakon u kontekstu "navršavanja dana čišćenja", i imenuje ga "Mojsijevim zakonom" (νόμον Μωϋσέως)

2. Luka spominje isti Zakon u kontekstu "prikazanja Gospodinu u Hramu" (nema veze sa Dekalogom), i svejedno ga imenuje "Zakonom Gospodnjim" (νόμον Κυρίου)

3. Luka spominje ponovo isti Zakon, "da obave što propisuje Zakon", i imenuje ga naprosto "Zakonom" (νόμου)

Kao što vidimo, jedan isti i jedan jedini Zakon, Luka jednom imenuje "Mojsijev zakon" (νόμον Μωϋσέως), dva puta ga imenuje "Zakon Gospodnji" (νόμον Κυρίου) i jednom ga imenuje naprosto "Zakon" (νόμον).

Ovdje je važno pratiti grčki original i riječ koja se koristi za Zakon (Toru, Pentetauh, Petoknjižje). Uvijek se koristi grčka riječ νόμον (Zakon). U sintagmi "νόμον Μωϋσέως" znači Mojsijev zakon, a u sintagmi "νόμον Κυρίου" znači Gospodnji (Božji) zakon. Dekalog (Deset riječi) označen je svojim originalnim imenom δεκα λογους. Ovaj grčki termin δεκα λογους ne nalazimo niti na jednom mjestu u Novom zavjetu. I Isus i apostoli, koji će kasnije napisati novozavjetne spise, sve ovo izvrsno znaju i kad kažu i napišu νόμου znaju da je to Zakon (Tora), kad napišu νόμον Μωϋσέως znaju da je to isti taj Zakon (Tora) samo žele naglasiti da je taj Zakon dat preko Mojsija pa ga imenuju "Mojsijev zakon", i kada napišu νόμον Κυρίου ponovo znaju da je to taj isti Zakon (Tora) samo žele naglasiti da je taj Zakon dao Bog pa ga imenuju "Gospodnji (Božji) zakon".

Naravno da neću. A osporio nisi.

A što sam to ja trebao osporiti? Gdje si ti jednu suvislu rečenicu napisao?

Kod tebe je toliki bezobrazluk da ti je sve osporeno, a ti opet daješ iste arg. i nisi u stanju da osporiš ono što ti je dato za te stihove.

Nemaš ti što moje osporavati. Ospori svetog Pavla koji tvrdi da je židovska subota sjena.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
A što sam to ja trebao osporiti?

Ono što sam dao za te stihove.

Pogledajmo, u jednom kratkom pasusu (Lk 2,22-29) četiri puta Luka se referira na Zakon. Svaki put riječ je o jednom istom zakonu.

Pa imaš 3 vrste zakona kod Jevreja.

Moralni, ceremonijalni, krivični.

Nemaš ti što moje osporavati. Ospori svetog Pavla koji tvrdi da je židovska subota sjena.

Isus je rekao da je čovjeka, dakle osporio je tvoje tumačenje subote.

Ospori svetog Pavla

I bradonje u Siriji se pozivaju na Boga, taman kao i ti na Pavla.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Gdje ovo piše u Bibliji? Citiraj.



Taman k'o i ti. I vrlo ste slični. Njih više vrijeđa uvreda njihova "proroka" nego uvreda Boga, a vas adventiste, također, više vrijeđa uvreda vaše "proročice" nego uvreda Boga.

Ako si mu rekao. Nisi prvi koji je povezao njihovo obožavanje "prorčice" i islamsko čašćenje pedofila i secikese. I njima je kao i islamcima "prorok" propisivao sve, i hranu, i oblačenje... da ne zaboravim i to da se i kod jednog i drugog, bog navodno ispravlja i menja već izrečeno.

Tertuiljan, jedan od Crkvenih Otaca ih rastura, svaki njihov argument im je rasturen.. Mrtve duše, uspavane duše, i tako to sve je to deo Helenističko Rimske filozofije, paganske filozofije. A ovamo smo mi pagani, jer imamo kipove, ikone i častimo Blaženiu Djevicu Mariju i Svece i Svetice Božije. Pitam se da li bi se arogantni i oholi kakvi jesu usudili da Hebrejima kažu da su pagani zbog pominjanja Asherah, ženskog elementa pripisivanog YHWH.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Gdje ovo piše u Bibliji? Citiraj.

Pa ja tebo odavno ne dajem stihove iz Biblije, svejedno ne bi vjerovao.

Naravno da piše. Ostavljam te u zabludi i kipovima, pitaj njih.

Taman k'o i ti. I vrlo ste slični. Njih više vrijeđa uvreda njihova "proroka" nego uvreda Boga,

Po rasulu se vidi da ste vi isti, po djelima dakle.

Tako da je tvoj koment. kao i svaki besmislen.

Muslimani idu u Evropu, a vi iz Lat. Am. u SAD. Ko jaje jajetu. Haos u Meksiku, Brazilu je isti, rat klanova međusobno i sa policijom i rat u Siriji, Iraku itd.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
J
1. Imaginarni istraživač je protivnik Crkvenog učenja (ateista, musliman, protestant...)

2. Predmet istraživanja je Crkva i svi dostupni dokumenti nazvala jeretičkim

3. U skladu sa činjenicom pod brojem jedan, Crkva je zla i progonila je nevine.

Darth, hvala ti na tom komentaru. Sada te malo bolje razumijemo.

Vi stavljate CRKVU u centar za koju je sve vezano.
Mi pak. stavljamo HRISTA, Jer da Njega nije i Bozje ljubavi prema svetu ne bi nas danas ni bilo.
Ako Hrista stavis na mesto koje Mu pripada, onda ces videti da je Crkva drugorazredna.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Malo je reći isti, vi ste po svojim prorocima jedno.

Po djelima se sve vidi, a ne po ovome.

Tertuiljan, jedan od Crkvenih Otaca ih rastura, svaki njihov argument im je rasturen..

A Bog vama države.

Mrtve duše, uspavane duše, i tako to sve je to deo Helenističko Rimske filozofije, paganske filozofije.

Opet koristiš naše arg. pokazalo se kao promašaj.

Mrtve duše, uspavane duše, i tako to sve je to deo Helenističko Rimske filozofije,

stvarno.

Lazar nas prijatelj ZASPA, nego idem da ga PROBUDIM.
Onda mu rekose ucenici njegovi: Gospode, ako je ZASPAO ustace.
A Isus im rece za njegovu smrt a oni su misleli da govori sa spavanje sna.
Tada im kaza upravo: Lazar je umro.

Jovan 11,11-14.
 
Učlanjen(a)
18.02.2014
Poruka
1.805
SEKTA – SLJEDBA





Wikipedija



Sekta ili sljedba je svaka religiozna grupa koja ima vlastiti i svojstveni pogled na svijet, što proizlazi iz naučavanja jedne od glavnih religija svijeta, ali nije s njime identičan.



Izraz sekta (u teologiji) označava grupe koje su nastale odvajanjem od većinske religije. Takve grupe obično drugačije tumače glavne tvrdnje religije iz koje su proizašle.



DJELA APOSTOLSKA 5,17

Onda se podiže veliki svećenik i sve njegove pristaše - SLJEDBA saducejska.



Gornje pokazuje da je već prije dolaska našeg Gospodina Isusa Krista,

postojala podvojenost u sljedbama.



G Yehošua je bio sektaš za Židove.

Kršćani su bili sekta za Židove.

Obraćeni pogani su bili sekta za Krščanske Židove.

Katolici i Pravoslavci su bili sekta za prve Kršćane.

Protestanti su sekta za Katolike i Pravoslavce.

Jehovini Svedoci su sekta za Protestante.

Adventisti su sekta za sve gornje.
....



I tako u nedogled.

Svi smo mi sekta za one prije nas.

Zato ne gledaj ružno i ne govori pogrdno za sekte.

I ti si sektaš.



Svatko ima svoje – drugačije mišljenje od druge sekte.

Svaka sekta misli da je ona u pravu.

A najgore je to što svi imaju samo jednu Bibliju.



Ali Bog upozorava na to:



1.IVANOVA 4:1

Ljubljeni, ne vjerujte svakom duhu, nego provjeravajte duhove jesu li od Boga, jer su mnogi lažni proroci izišli u svijet.



2.PETROVA 3:16,17

Tako u svim poslanicama gdje o tome govori. U njima ima ponešto nerazumljivo, što neupućeni i nepostojani iskrivljuju, kao i ostala Pisma - sebi na propast. Vi dakle, ljubljeni pošto ste upozoreni, čuvajte se da ne biste, zavedeni bludnjom razularenika, otpali od svoje postojanosti.



Da li sve provjeravaš u Bibliji?

Ili provjeravaš kod učitelja?
 
Natrag
Top