Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
[h=1] Tom Džons izdaje 40. studijski album [/h] Slavni muzičar će narednog meseca da objavi 40. studijski album.
Novi album "Spirit In The Room" biće objavljen 21. maja, a na njemu će biti obrade pesama poznatih izvođača kao što su Tom Vejts, Pol Makartni, Pol Sajmon, Leonard Koen...
Na albumu će biti deset numera, a "deluks" izdanje će imati i tri bonus pesme, "Just Dropped In", "Lone Pilgrim" i "When The Deal Goes Down".
Tom Džons je prvi studijski album objavio 1965. godine, a za svoj rad dobio je mnogobrojna muzička priznanja i jedan je od najprodavanijih izvođača današnjice.
(MONDO)
[h=1] Koncert posvećen Sergeju Prokofjevu [/h] Beogradska filharmonija pod upravom šefa-dirigenta Muhaja Tanga će 6. aprila održati koncert posvećen Sergeju Prokofjevu.
Na programu su najbolja dela Sergeja Prokofjeva svih žanrova, a violinista Boris Belkin sviraće Drugi violinski koncert jednog od najznačajnijih kompozitora 20. veka.
U pratnji orkestra nastupiće mecosopran Jelena Vlahović i hor Obilić-Krsmanović koji će izvesti kantatu Alesandar Nevski, a na repertoaru je i svita iz opere Zaljubljen u tri narandže.
Koncert iz Monografskog ciklusa biće održan u Kolarčevoj zadužbini u petak, 6. aprila, a karte su u prodaji na blagajni Kolarca po ceni od 600, 800 i 1.000 dinara.
Madona novim albumom oborila rekord Elvisa Prislija
Madonin 12. po redu album "MDNA" dospeo je juče na prvo mesto britanske top liste. Kraljica popa skinula je sa trona Elvisa Prislija koji je držao rekord pevača sa najviše solo albuma na vrhu muzičkih lista.
Madona
Madonin novi album do sada je prodat u 39 miliona primeraka, a prema procenama uskoro će dospeti i na vrh američke top liste. Naziv albuma "MDNA", skraćenica od imena Madona, naišao je na kritike aktivista u borbi protiv narkotika zbog sličanosti sa drogom nalik ekstaziju, MDMA.
Prošlog vikenda pevačica je pokrenula spekulacije tokom svog nastupa u Americi kada je pozdravila publiku "Koliko vas je ovde videlo Moly (skraćenica za MDMA)". Nakon toga, Madona je negirala da je zagovornik upotrebe narkotika. - Ne podržavam korišćenje droge i to nikada nisam radila. Mislila sam na pesmu "Da li ste videli Moli" koju je napisao moj prijatelj Sedrik Gervas - pravdala se kraljica popa.
Međutim, ona je još jednom pokazala da joj kruna zaista pripada jer ima najviše solo albuma koji se nalaze na prvom mestu muzičkih lista. Elvis Prisli ih je imao 11, a Madona sada 12.
U svojoj karijeri dugoj 29 godina Madona je prodala 200 miliona ploča, a njeno bogatstvo procenjeno je na 500 miliona dolara.
Fejt no mor (“Faith No More“) dolaze u junu u Srbiju! Čuvena grupa bi trebalo da nastupi na velikom letnjem festivalu koji će po prvi put biti organizovan u Beogradu.
Majk Paton osvojio je srpsku publiku pevajući „Ajde Jano“ na „Egzitu“
Kako saznaje „Blic“ od jednog velikog regionalnog muzičkog promotera, uskoro dobijamo festival na kom će rokeri iz San Franciska predvoditi plejadu dobrih bendova.
Frontmen sastava „Fejt no mor“ uz pesmu „Ajde, Jano“ spektakularno je zatvorio Egzit pre dve godine, a sada nas očekuje sličan doživljaj i u Beogradu. Kako saznajemo, “Fejt no mor” će predvoditi plejadu stranih bendova koji će nastupiti na prvom velikom muzičkom festivalu u Beogradu a koji bi trebalo da se pretvori u tradiciju.
Bend je napravio pauzu koja je trajala desetak godina, ali ih je publika i te kako dobro dočekala. Najbolji pokazatelj bili su srpski fanovi, za koje je Paton pevao izvorne narodne pesme, a čak je pokušao da nauči da igra kolo.
-Paton me je u bekstejdžu pitao da li je dobro otpevao “Ajde, Jano” i rekla sam mu da uopšte nije bilo loše. Takođe sam ga pitala kada misli da nauči da igra kolo, a on mi je odgovorio: „No f... way!“ Nakon koncerta su svi bili veoma korektni i prilazili su da mi se zahvale, oduševljena sam koliko su jednostavni i fini, a od bubnjara sam na poklon dobila palicu - ispričala je tada za “Blic” Biljana Pantić, koju je Paton iz publike izveo na binu kako bi igrala i pevala sa njim. Ona nam je i rekla da je bio oduševljen i našom rakijom kojom su se posle nastupa gostili rokeri iz San Franciska.
Promoteri „Avalona Srbija”, koji su nedavno najavili konferenciju za veliki muzički projekat, ne iznoseći pritom više detalja, zasad nisu želeli da potvrde da li će upravo oni biti organizatori muzičke fešte koja se uz “Fejt no mor” sprema za kraj juna u Beogradu.
- Trenutno ne možemo da komentarišemo, pružićemo vam više informacija na konferenciji za novinare u sredu – rekli su nam.
Rokeri iz San Franciska ove će godine svirati samo najveće festivale u Evropi, među kojima je zasad potvrđen „Sonispehere“.
Neprekidna turneja
“Fejt no mor” su od 2009. godine na neprestanoj svetskoj turneji koju su nazvali „The Second Coming Tour“. Zanimljivo je da su im svi nastupi rasprodati iako su dugo bili odsutni sa muzičke scene, a poslednji album su izdali još 1997. Upravo to ide u prilog činjenici da imaju kultni status.
Darko Rundek će sa svojim “Rundek kargo triom” nastupiti u Beogradu 29. i 30. aprila u Domu Omladine. Poznati muzičar se nedavno vratio se sa puta u Indiji, gde je mesec dana boravio sa suprugom, pozorišnom rediteljkom Sandrom Hržić.
Rundek je po povratku iz ove egzotične zemlje u svom stilu prepričao dogodovštine pa je tako hrvatskim medijima rekao kako su hteli da ga nasmare u Delhiju, taksisti su se namerno gubili u gradu, a u hotelu su ga lagali kako nije rezervisao sobu. Prema njegovim rečima, u Indiji sve funkcioniše na osnovu mita i bakšiša.
Inače, Rundek Cargo trio objavio je ove nedelje novi spot "Sanjala si da si sretna" pred srpsku turneju na kojoj će nastupati isključivo u dvoranama sa sedećim mestima, kao što je velika sala Doma omladine Beograda 29. i 30. aprila.
Džoni Roten iz „Seks pistolsa” u Beogradu Jednodnevni rok i meta
[h=1]Džoni Roten iz „Seks pistolsa” u Beogradu [/h]
Jednodnevni rok i metal festival, na kome će nastupiti Ozi Ozborn i prijatelji, „Blek lejbl sosajeti”, „Paradajz lost”, „Satirikon” i „Sanatorijum”, zakazan za 28. jun biće proširen na dva ili tri dana, saznaje „Politika”. Pored već najavljenih imena, od kojih je najveća zvezda Ozi Ozborn, publiku krajem juna na Ušću očekuju brojni drugi izvođači, a u Srbiju će, po svoj prilici, ponovo doći američki bend „Fejt no mor”, ali i britanske postpank veterani predvođeni Džonijem Rotenom, saznaje naš list.
Sastavu „Pablik imidž limited” ovo će biti prvi koncert u Beogradu, međutim frontmen benda Džoni Roten je, podsetimo, sa „Seks pistolsima” gostovao na „Egzitu” 2008. godine. Roten je, inače, grupu osnovao 1978. godine, nakon što je napustio legendarne „Seks pistolse”. PIL su aktivno radili do 1992. i za 14 godina objavili su osam studijskih albuma, a 2009. Roten je rešio da ponovo okupi grupu, u nešto izmenjenom sastavu.
A „Fejt no mor” su pre samo dve godine, prvi put u karijeri, gostovali u Srbiji, iako je pevač benda Majk Paton sa svojim projektom „Zu” već bio u srpskoj prestonici 2008, kada je nastupio u SKC-u. „Fejt no mor” su 2010. održali koncert na glavnoj bini Petrovaradinske tvrđave, na „Egzitu” u okviru povratničke turneje. Pre nekoliko meseci, članovi benda iz San Franciska najavili su da će tokom leta ponovo nastupati po Evropi.
Celokupan spisak izvođača, koji će nastupiti krajem juna na novoustanovljenom festivalu na Ušću, organizatori iz produkcijske kuće „Avalon” saopštiće sutra prilikom susreta sa medijima u Beogradu.
Red Hot Čili Pepers stavili pesme na besplatan daunload
Lep gest slavnih rokera za sve fanove
Red Hot Čili Pepers stavili pesme na besplatan daunload
J.O. |
Pošto su na koncertima snimili "lajv" izvedbe nekoliko svojih najpopularnijih pesama, članovi benda Red Hot Čili Pepers su odlučili da ih poklone svojim obožavaocima.
Na internetu se nalazi pet pesama snimljenih na koncertima koji su održani prošle godine u Velikoj Britaniji, a stariji fanovi će biti oduševljeni uvrstavanjem pjesama "If You Have To Ask" i "Give It Away".
Uz starije singlove, na EP-ju se nalaze i pesme "Look Around", "Dani California" i "Monarchy Of Roses".
"2011 Live EP" besplatno se može skinuti na
Džejms Makartni, sin Pola Makartnija najavio je da bi deca članova legendarne grupe “The Beatles” mogla uskoro da formiraju zajednički bend. On je izjavio za Bi-Bi-Si da on i sin Džona Lenona - Šon, kao i sinovi Džordža Harisona - Dani i Ringa Stara - Zek Starki, razmišljaju o formiranju grupe koja bi se zvala “The Beatles - The Next Generation”.
Džejms Makartni
- Ja sam za to. Šon deluje zainteresovano, kao i Dani. Ne znam da li je to nešto na šta bi Zek pristao - rekao je 34-godišnji pevač i gitarista Džejms Makartni.
On je dodao da se nada da će ipak uz pomoć božje volje sastaviti supergrupu. Džejms se već dugo bavi muzikom, a između ostalog svirao je gitaru na dva očeva albuma “Flaming Pie” i “Driving Rain”. On je saradnju sa ocem nazvao izuzetnom.
- Nekada, pre nekoliko godina, naš odnos možda nije bio tako sjajan, bilo je nekih tenzija kao u svakoj porodici, ali kasnije je sve funkcionisalo odlično. On je genije i velika inspiracija. Veoma je inteligentan i neverovatno je zabavno to što radi. On mi pomaže da u skladu sa sobom budem najbolja moguća osoba - objasnio je mladi muzičar koji je priznao da mu prezime čuvenog oca pomaže u muzičkom biznisu. On sam je, kako kaže, sanjao da bude veći od “Bitlsa”, pa se nada da će mu u tome pomoći ova nova supergrupa.
- Nisam siguran da je to moguće. Voleo bih da budemo bar u toj ravni, ali je i to veoma teško - rekao je sin čuvenog muzičara.
Inače, njih četvorica nastavila su stopama roditelja i karijeru izgradila u muzičkim vodama.
Džejms Makartni je počeo rano da svira kada mu je Pol kupio gitaru “Fender Stratokaster” koju je ranije svirao karl Perkins. On je do sada objavio dva EP albuma “Available Light” i “Close At Hand”, a nastupao je pod pseudonimom “Svetlost”.
Šon Lenon je pevač i kantautor iz Njujorka koji je već ostvario uspešnu karijeru i iza sebe ima tri solo albuma, zatim dva izdanja je snimio sa Albertom Hemondom Džuniorom iz benda “The Strokes”, sarađivao je sa sastavom “Cibo Mato”, sa Joko Ono, a poslednje dve godine je aktuelan njegov bend “With The Ghost of a Saber Tooth Tiger” sa kojim je objavio dva albuma. On takođe ima zapaženu filmsku i producentsku karijeru.
Dani Harison je nakon očeve smrti 2001. godine uz pomoć Džefa Lejna posthumno završio album “Brainwashed”, a zatim je kao multiinstrumentalista sarađivao sa brojnim muzičarima. Od 2006. ima bend “thenewno2” sa kojim je dve godine kasnije objavio debi album “You Are Here”. Pre dve godine je osnovao bend “Fistful of Mercy”.
Zak Starki je, kao i otac, postao bubnjar. Muzikom je počeo da se bavi početkom osamdesetih godina i nastupao je sa grupama poput “The Who”, “Oasis”, “Spencer Davis Group”, “The Lightning Seeds” i muzičarima Polom Velerom, Džonijem Marom, ocem Ringom Starom i mnogim drugima.
"Faith No more", Džesi Džej, PiL, "The Darkness" na festivalu "Belg
Veliki muzički događaj u prestonici
"Faith No more", Džesi Džej, PiL, "The Darkness" na festivalu "Belgrade calling"
N.Dž. |
Festival "Belgrade calling" biće održan od 27. do 29. juna na Ušću, a nastupiće "Faith no more", "The Darkness", "Public enemy", PiL i mnogi drugi.
Novi trodnevni festival očekuje nas ovog leta u Beogradu na kome će nastupiti brojne svetske muzičke zvezde.
U sredu 27. juna festival će otvoriti domaća grupa S.A.R.S. a zatim će uslediti nastupi sastava "Public Enemy", "Example", "Orbital" i Džesi Džej. Za ovo veče se očekuje potvrda još jednog izvođača.
Drugog dana je odavno poznat spisak izvođača među kojima su Ozi Ozborn i prijatelji, "The Cult", "Paradise Lost", "Black label society", "Satiricon" i "Sanatorium".
U petak 29. juna prvo će nastupiti "Ugly Kid Joe", "The Horrors", PiL, "The Darknes", "Faith no more" i "Sisters of Mercy"
Ulaznice mogu da se kupe od 9. aprila, a komplet karata za sva tri dana košta 7.990 dinara, dok dvodnevna karta za drugi i treći dan košta 5.990 dinara.
Pojedinačne ulaznice za 27. jun koštaju 3.490 dinara, za 28. treba izdvojiti 2.990 (Parter 1), 3.990 (Parter 2) ili 4.500 dinara (Golden Circle), dok karte za treći dan koštaju 3.990 dinara.
Kapitalna istoriografska studija Aleksandra Rakovića “Rokenrol u Jugoslaviji 1956-1968”, u izdanju “Arhipelaga”, sinoć je predstavljena u Sali Amerikana Doma Omladine. Ovo je prva sveobuhvatna istoriografija na temu rokenrola, u kojoj je na uzbudljiv način dočaran dolazak neočekivanog zvuka koji je u socijalističkom društvu ostavio neizbrisiv trag.
- Ova sala je najbolji zamislivi prostor za predstavljanje knjige koja je odmah našla svoje mesto u Arhipelagovoj ediciji “Vreme i priča”. Autor je, osim razvoja rokenrola na našim prostorima, u njoj predstavio i istoriju politike, društva i svakodnevnog života koji se dinamično menjao kroz više generacija, kao i sloboda koje su osvojene uz pomoć rokenrola. Zato sam po prvi put u poslednjih nekoliko godina, izuzetno zadovoljan odjekom u javnosti koju je imala neka knjiga, rekao je glavni urednik izdavačke kuće “Arhipelag”.
Najautentičniju revolucija 20. veka, koju rokenrol predstavlja, Raković je sagledao u kontekstu Hladnog rata i vremena koje je bilo obeleženo pokretima za pravnu jednakost i socijalnim buntovima. U takvom ambijentu, ovaj muzički pravac, u Jugoslaviji je dobio ulogu sredstva za dobijanje društvenih i privatnih sloboda.
Kraj pedesetih godina, vremena u kojem su još uvek postojali ožiljci od ratova, obeležen je socijalnim buntovima, borbama za ravnopravnost, eksperimentisanjem sa drogama i hipi pokretima. Iz takvog svetskog ambijenta, na jugoslovenske prostore stigao je rokenrol koji je morao da se suoči sa Komunističkom partijom. Iako se socijalističkom periodu pripisuje da je bilo doba cenzure, Komunistička partija je uspela da podigne gvozdenu zavesu koja je postojala između istočnog i zapadnog bloka, dovoljno da rokenrol dobije mogućnost odobrenog ulaska u Jugoslaviju.
Kako rokenrol nikada nije bio samo muzika i plesni pravac, već i društveni fenomen, od destruktivne antikulture kakvom je smatran, od njega je stvorena kultura za afirmaciju socijalističkih vrednosti društva. Ovo je ujedno bilo i presudno za to da rokenrol u Jugoslaviji ima drugačiju istoriju u odnosu na zemlje u njenom okruženju, u kojima je bunt bio surovije gušen, iako je rokenrol scena tog vremena, u njima bila daleko razvijenija.
- Pop kultura se u poslednjih 20 godina, svuda u svetu tretira kao kulturna zaostavština i ozbiljno proučava. Kod nas se još uvek, kada se kaže istorija, misli na neke druge stvari, a da je rokenrol podjednako legitimna tema, dokazao je istoričar Aleksandar Raković, stvarajući ovo izuzetno značajno delo, istakao je Dragan Ambrozić, programski urednik Doma omladine.