Novi pocetak

Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.330
Dobro je,polako dok malo ne udjes u neke fazone rada tog OS-a,sve ce biti u redu.
 
Učlanjen(a)
09.05.2016
Poruka
15
Naravno nista drugo mi ne preostaje....Inace cega da se latim za pocetak da li da gledam ucim tutoriale za terminal ili nesto drugo sa obzirom da sam teski pocetnik
 
Učlanjen(a)
15.08.2013
Poruka
103
А да малко успориш и прво себи кажеш шта тачно желиш од рачунара, тј како планираш да га користиш?

Ако планираш да га користиш као корисник онда нема потребе да се превише оптерећујеш терминалом већ се позабави механиком рада на радном окружењу (или разним окружењима) доступним програмима и њиховим могућностима ... Да се упознаш са начином функционисања Линукс базираних дистибуција како не би губио превише времена на тражење драјвера по нету јер постоји нека вероватноћа да се исти (или бар неки општег карактера који ће покренути жељени уређај) већ налази у складишту пакета одабране дистрибуције. Научи да користиш Синаптик (Synaptic) ради лакшег инсталирања додатних пакета (лакши долазак до разних додатних могућности за неке основне програме).
Ако пак желиш да се бавиш администрацијом линукса на професиналном плану ондак правац терминал...

И да, без обзира што се многи куну у Минт (који је преправљен Убунту) немој да ти буде страшно да пробаш Убунту ( у било којој верзији - разлике су по питању прединсталираног радног окружења). Такође добро искуство може да буде и коришћење Дебиана поготово што не користи графичке програме за инсталирање драјвера већ се исти инсталирају претрагом по софтверском центру).

Уколико си баш одлучио да што брже похваташ конце што се тиче Линукс базираних оперативних система не би било лоше да прво инсталираш једну од ових фенси дистрибуција (као лакших за почетнике) а онда одвојиш неки простор и инсталираш нпр Дебиан за учењење и истраживање.... Разлог- уколико се упустиш у активно истраживање и учење биће честих грешака па би било добро да имаш један оперативни систем који ће функционисати нормално.
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.330
Naravno nista drugo mi ne preostaje....Inace cega da se latim za pocetak da li da gledam ucim tutoriale za terminal ili nesto drugo sa obzirom da sam teski pocetnik
Etorelao sam ti da ce se javiti ljudi koji bolje poznaju Linuks,Dragan je medju jednima od boljih,poslusaj njegov savet.I polako.Uglavno neces se pokajati,koji god Linux izaberes.Sto Dragan kaze,sve zavisi sta ti zahtevas od tog OS-a i da li masina moze to da potera.
 
Učlanjen(a)
09.05.2016
Poruka
15
Dragane veliko hvala ! U pravu si za sve sto si rekao ,slazem se da bi bilo korisno imati listu prioriteta.Sto se mene tice isao bih kao tome da prerastem iz pocetnika u administratora ,znam da je tezak put nadam se da cu se snaci.Razmotricu i savete i pogledati kako stvari funkcionisu i pored terminala.
 
Učlanjen(a)
09.05.2016
Poruka
15
Moze pomoc.
Instalirao sam Wine,odlican program.Skinem sa neta softver za mikroskop koji inace koristim na winu ,instaliram ga i kada hocu da ga pokrenem on mi opet krece proces instalacije a ne pokrece ga,gde gresim?
 
Učlanjen(a)
09.05.2016
Poruka
15
Jeste mi postavio shortcut ali u aplikacijama u start meniu nije na desktopu
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.330
E onda idi na tu ikonicu u start meniju,desni klik i u padajucem meniju izaberi "Send to",kada stavis kursor izaci ce sledeci prozor,ti izaberi Desktop(create shortcut).Izaci ce shortcut na desktop i moci ces da pokrenes program.
 
Učlanjen(a)
09.05.2016
Poruka
15
nece da mi prebaci odatle na desktop. skidao saam jos neke programe i odatle ih lagano startujem samo taj program nece. kada ga skinem i kada ga snimi u facikli moja datoteka odatle ga prebacim na desktop i opet nece da se pokrene.....
 
Natrag
Top