nejasan procesor

Učlanjen(a)
26.03.2014
Poruka
60
e komsija,kakav je zapravo program taj aida 64? ne secam se tacno da li mi se juce kontakt kompa i monitora izgubio pre instalacije aide ili posle? jel to zahtevniji program?

i dalje imam problem sa prekidanjem veze kompa i monitora,osvezenje frekvencije mi ipak nije pomoglo
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Ja mislim da je problem kompatibilnosti OS-a i ACPI-a podesenog u BIOS-u sto rezultuje nepravilnim ponasanjem u nekom od P stanja procesora (konkretno P State je performansno stanje procesora, odnosno programabilna promena ucestanosti koja se odnosi na specifikaciju ACPI-a 3.0), to je ono sto sam uspeo videti iz CPU-Z koji si postavio, svako Pn stanje predstavlja odredjenu promenu mnozioca C1E, odnosno prosireno stanje mirovanja (Cool n quiet).
U BIOS-u treba namestiti pod tabom Advanced potom Power Configuration, ACPI Version Feature staviti na 3.0, kako bi procesor imao P1, P2 i P3 stanje, to je ono sto je tebi bilo neobicno, a zapravo je normalno za taj CPU, on u P3 stanju ima najmanju ucestanost od 800Mhz, odnosno 4x mnozioc sa ucestanoscu FSB-a od 200Mhz, on ce prolaziti kroz razlicita stanja, zavisno od zahtevnosti operacija koje vrsi CPU u datom momentu.
Takodje i ostali integrisani uredjaji Chipset-a ce prolaziti u P stanja, kao sto je integrisana grafika, sto takodje rezultuje nestajanjem slike (nepravilno odredjeno stanje u procesu)
Ako i dalje budes imao problem azuriraj BIOS sa linka koji je komsija76 postavio, zatim ponovo stavi podesavanja ACPI-a na 3.0, a Suspend mode stavi na S3 (suspend to RAM) ili STR.
Ako i dalje problem perzistira, iskljuci C1E support, ides u Advanced, zatim CPU Configuration idi na dnu liste i stavi na disabled, C1E je kljucan faktor za promenu P stanja CPU-a, javi sta si uradio.
I bilo bi dobro da dignes Win 7, on ima bolju podrsku.
Azuriranje BIOS-a radis iz sistema, skines BIOS i BIOS Update Utility, i skini uputstvo u pdf-u procitaj pazlivo, a ako je BIOS file u zip ili rar arhivi ti prvo raspakuj na desktop i azuriraj.
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2012
Poruka
1.272
e komsija,kakav je zapravo program taj aida 64? ne secam se tacno da li mi se juce kontakt kompa i monitora izgubio pre instalacije aide ili posle? jel to zahtevniji program?

i dalje imam problem sa prekidanjem veze kompa i monitora,osvezenje frekvencije mi ipak nije pomoglo

Taj program uopste nije zahtevan znaci on samo cita podatke sa senzora ma maticnoj ploci
tako da nebi trebalo da on bude razlog gubljenja kontakta!
Pokusaj ovo sto ti je Nikolajub predlozio ako mozes da bi izbegao flesovanje biosa koliko god je moguce!
koliko rama imas na tom kompu koju grafiku ima?
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Taj program uopste nije zahtevan znaci on samo cita podatke sa senzora ma maticnoj ploci
tako da nebi trebalo da on bude razlog gubljenja kontakta!
Pokusaj ovo sto ti je Nikolajub predlozio ako mozes da bi izbegao flesovanje biosa koliko god je moguce!
koliko rama imas na tom kompu koju grafiku ima?

RAM-a ima 1GB, ima grafiku integrisanu sa AMD 760G chipset-a (Radeon HD3000 serija) i externu Asus AX550GE 256MB
Da ima jos 1GB RAM-a da grune win 7, inace ploca ima solidnu podrsku za CPU-e i RAM do 8GB, ti Semproni su inace slabi CPU-i, mada gledam sad polovne Athlon II za tu plocu, skupi su i neisplativi za ozbiljniji upgrade, bolje da je isao na Intel-ov LGA 775 socket, bolja podrska za CPU-e, a i jevtiniji su dosta, u toj kategoriji Athlon II x250 npr., moze uzeti Intel Nehalem iz serije E8xxx, koji su barem za 70% bolji i efikasniji od tih krseva iz AMD-a.
E8500 na kupindu za 2500 din., to je realno dzabe za taj CPU, a ima i veoma dobrih Intel core 2 duo za 1000-1500 kinti, tesko je za verovati da je taj sempron single core skuplji od intel core 2 duo ili dual-core pricu.
 
Učlanjen(a)
26.03.2014
Poruka
60
evo me ponovo,nisam se duze javljao jer jedno vreme sam bio bez kompa,bio je kod coveka koji mi je prodao maticnu sa procesorom.
rekao sam mu da procita vase savete pre nego proveri sve probleme rada kompa. rekao mi je da je samo stavio novi sistem i da je sve probleme resio. pa da budem iskren kad upalim racunar jedino onda imam problema,a kasnije sve radi dobro,pa ne znam bih li trebo dalje nesto preduzimati ili da radi ovako.
1. kada palim racunar windows ne startuje normalno,nego dobijem neko upozorenje o hardverima i drajverima da nesto nije u redu,spominje i cini mi se neki ati2....,predlaze mi resetovanje ako ovo vidim prvi put,ako je vise puta predlaze apdejtovanje drajvera.
2. posle resetovanja pise da windows nije startovao normalno da bi zastitio moje foldere i fajlove,i savetuje da uzmem GOOD KNOW LAST CONFIGURATION ili ce windows startovati normalno za 25 sekundi.
posle racunar radi normalno,imao sam malih problema juce kada sam pokretao 1 igricu ali i to se resilo i igrica radi normalno. pa da li bih upozorenje kad palim racunar trebao shvatiti ozbiljnije ili da ostavim da radi ovako posto je sve kasnije normalno?
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Na novom sistemu ne sme tako da se ponasa, kakvo upozorenje pise?
Je li on uopste instalirao sve drivere kako treba?
Idi u device manager i proveri da li je neki od uredjaja pod znakom pitanja.
Ako ti prijavljuje problem sa ati2dvag.dll file, treba da instaliras podrazumevano NetFramework 3.5.1 kompletan.
Dakle, pogledaj greske koje se prijavljuju u Event viewer i proveri u device manager-u drivere, takodje proveri tu graficku.
Ponovo je instalirao XP? Obavezno mora biti sa SP3.
Problem jeste ozbiljan i treba ga resiti
 
Učlanjen(a)
26.03.2014
Poruka
60
napisacu tacno upozorenje malo kasnije.
u device menager je sve u redu,nema nista pod znakom pitanja pa pretpostavljam da je sve dobro instalirano.
instalirao je xp sa SP3. vidim i da je podeseno turn of automatic updates i never search windows update for drivers jel to u redu?
napisacu sve tacno u vezi tog ati2 sto me upozorava pre svakog paljenja
 
Učlanjen(a)
26.03.2014
Poruka
60
e nikolajub sad sam ugasio i upalio komp da bih video upozorenje ali nije ga bilo,sve je bilo normalno,izgleda da se to upozorenje pojavljuje samo prilikom prvog dnevnog paljenja,pa napisacu ga tacno sutra.
zaboravio sam i da spomenem da mi se prilikom svakom paljenja pojavljuje wizard i pise:this wizard helps you instal softvare for: HID keyboard device,ali cini mi se i da trazi cd ili flopi,mada tastatura mi radi dobro.
kako bih mogao proveriti graficku? imao sam malih problema sa grafickom tako sto su mi se pojavljivale crne prave linije preko nekih slova,obicno kada otvorim hard disk ili gledam koji su mi interneti dostupni na wierles anteni. ja sam onda podesio graficku na 1280/1024 i radilo je dobro do danas,danas se pojavio isti problem prilikom prvog paljenja racunara pa se posle to popravilo samo od sebe,sad radi normalno.
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Graficku lako mozes da proveris, izvadis tu sto je u slotuy Asus i prikljucis kabel od monitora na integrisanu isto pozadi.
Ako radi dobro, onda imas problem ili sa karticom ili driverom iste, a to proveravas prvo instalacijom drugog drivera.
Moguce da je driver zastareo, poslednji mozes skinuti sa amd-a:
Kod:
http://support.amd.com/en-us/download/desktop/legacy?product=legacy1&os=Windows%20XP%20-%20Professional/Home&RenderOnServer=true
To je poslednja revizija driver-a za tvoju grafiku, a u krajnjem slucaju, ako budes i dalje imao problema skini driver sa Asus-ovog sajta taj je iz 2007:
Kod:
http://www.asus.com/Graphics_Cards/Extreme_AX550GETD256M/HelpDesk_Download/
Tu gde ti pise Select OS odaberi samo WinXP, i skini driver pod sekcijom VGA i skini ovaj ati8391_winxp(whql).zip, raspakuj i instaliraj, ali prethodno obavezno detaljno obrisi postojeci driver sa Revo Uninstaller Pro (imas ga na forumu) pod opcijom Advanced tako da bi obrisao segmente iz registra, kada to sve zvrsis, restartuj racunar obavezno i instaliraj prvo onaj sa AMD-a, ako imas i dalje problem, ponovi postupak iznad za brisanje, pa instaliraj ovaj sa ASUS-a.
Ako problem perzistira, mozes da uradis slobodno azuriranje BIOS-a, kljucna stavka je update AGESA Code-a koji sluzi za inicijalizaciju perifernih uredjaja, CPU jezgara i Hyper transport tehnologija i RAM-a, dakle to je glavni software u samom BIOS-u maticne ploce, i kljucan je faktor za rad uredjaja integrisanih na ploci i eksternih uredjaja, kao i kompatibilnost za iste.
Time ces eliminisati softwareski problem, ako ga ima, posle toga ide samo zamena graficke drugom.
Javi sta si uradio?
 
Natrag
Top