Navigacije, mape, uređaji, uporedivanje i analiza mapa - here, tom tom, topmap

Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
932
Navigacija OsmAnd i OSM mape

Mnogi smatraju da su OSM (OpenStreetMaps) najpreciznije. U pravu su. Nažalost, OSM mapa bi trebalo da ima bolju navigaciju da bi se potpuno iskoristile njene prednosti.
Ja sam instalirao Android OsmAnd navigaciju. Testirao sam ih preko 30km danas i zaključio da je navigacija problematična. OSM mapa Beograda je zaista odlična. Rutiranje i rerutiranje je dosta problematično. Vozio sam onako kako sam navikao jer do destinacoije Lipov Lad vozim svakog dana.

1720708811536.png

Kao što se vidi na trećoj maloj slici, izabrao sam svoju alternativu, navigacija je rerutirala dosta korektno ali ostaje pitanje zašto ona sama nije ponudila bolju rutu, slika 3, sa 11 km i brža 3 min. Kasnije sam smanjivao potrebno vreme jer sam skrenuo preko Auto-komande a ne preko Topčiderske zvezde i Ulice Kneza Miloša... Dakle, navigacija nije toliko loša kakva je bila pre nekoliko godina, ne insistira na svojoj ruti i dosadnom vraćanju... Ipak, mislim da je mapa veoma dobra, navigacija jedna od lošijih koje sam koristio...

Napravio sam i snimak ekrana navigacije na kraćoj jutrošnjoj ruti, od Belih voda do Vidikovačke pijace. Na njemu se može videti i čuti kako navigacija radi u realnom vremu, vidi se rerutiranje, čuje se navođenje glasom. Nažalost, ruta koja je predložena je dosta čudna, sa mnogo skretanja. Ja sam nameravao da svratim do pijace, upisao adresu gde živim i tako proveravao kako se OsmAnd ponaša u realnoj vožnji i kako rerutira... Procenite sami da li vam se dopada. Meni ne, iako ima dosta korisnih detalja koje navigacija izvlači iz veoma precizne OSM mape... Na snimku se vidi početna ruta a ja sam je postavio i u prilogu da se lakše analizira. Recimo, umesto da predlaže vožnju širokom Jablaničkom ulicom do Ulice Ratka Mitrovića, navigacija, valjda izbegava deo gde prolazi i gradski prevoz i predlaže da se krećem paralelnim putem na kome ima dosta parkiranih automobila... Sve u svemu, testiranje je pokazalo kakva je OsmAnd navigacija i to je najbitnije.. Ukoliko bi ovu mapu kupio i koristio recimo iGO ili TomTom, utisak bi sigurno bio mnogo mnogo povoljniji. Ovako, ostaje daleko bolja i mapa i navigacija Yandex, koja ima i prikaz saobraćaja u realnom vremenu...

Snimak navigacije:
OsmAnd u realnoj vožnji
 

Prilozi

  • Ruta Bele vode - Filmski grad.jpg
    Ruta Bele vode - Filmski grad.jpg
    55,2 KB · Pregleda: 22
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
932

Magic Earth: Free Maps & Navigation App



Mnogi su me pitali šta bih preporučio kao dobru Offline navigaciju za put do Grčke. Proverio sam ponovo Magic Earth, naslednicu čuvene Route66. I ponovo se uverio da je zaista dobra...

1720935758945.png

Ovo su moji argumenti:

Bavim se navigacija već 10 godina. Testirao sam sve koje su raspoložive kod nas, i one koje se plaćaju i besplatne. Preporučujem Magic Earth (naslednica čuvene Navi Route66), za korišćenje u Offline režimu. Moja osnovna provera je: a) da li je ucrtan novi kružni tok na Novom Beogradu, kod Crowne Plaza, b) da li korektno uneta saobraćajnica oko Skvera Dragana Nikolića i Milene Dravić, Ulica cara Nikolaja II (Mileševska), c) Da li je ucrtan novi smer u Ulici Svetomira Nikolajevića na Lionu...
Dakle, skinite mape i proverite u Offline režimu, bez interneta. Ja znam da je odlična navigacija, pored Sygic i Yandex najbolja Offline, ali van Srbije nisam siguran u ove druge dve. Recimo, pokušajte da pronađete hotel La Terrazza na Starom Dojranu i napravite rutu. Pomenuti hotel samo nalaze Google Maps i Magic Earth...

Dakle, ja samo predlažem, vi izaberite... Ako putujete, želim vam i srećan put i uživanje u vožnji...

P.S. Skrinšotove sam napravio uveče, to je tz. noćni izgled. Meni je mnogo lepši Dnevni...
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
03.01.2012
Poruka
76
Danas upalio navigaciju na medianav evolution u kolima i kaze mi da imaju nove mape pa me interesuje jel izaslo ista novo here ili tom tom zza nju
 
Član
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
78
Yandex promjena

Grupa ruskih investitora finalizirala je prodaju Yandexove imovine sa sjedištem u Rusiji, potvrđujući da će tvrtka sada potpuno napustiti rusko tržište. Novi pothvat usredotočit će se na poslove povezane s umjetnom inteligencijom, dok će stara tražilica nastaviti djelovati unutar strogo kontroliranog postsovjetskog interneta Kremlja.

Glavna imovina koja pripada Yandexu prodana je ruskim investitorima u poslu vrijednom 5,4 milijarde dolara . Yandexova nizozemska matična tvrtka (Yandex NV) sada se “u potpunosti riješila” svojih preostalih interesa na ruskom tržištu, a imovina je prebačena na novu tvrtku pod nazivom Nebius
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
28.07.2010
Poruka
1.610
Yandex promjena

Grupa ruskih investitora finalizirala je prodaju Yandexove imovine sa sjedištem u Rusiji, potvrđujući da će tvrtka sada potpuno napustiti rusko tržište. Novi pothvat usredotočit će se na poslove povezane s umjetnom inteligencijom, dok će stara tražilica nastaviti djelovati unutar strogo kontroliranog postsovjetskog interneta Kremlja.

Glavna imovina koja pripada Yandexu prodana je ruskim investitorima u poslu vrijednom 5,4 milijarde dolara . Yandexova nizozemska matična tvrtka (Yandex NV) sada se “u potpunosti riješila” svojih preostalih interesa na ruskom tržištu, a imovina je prebačena na novu tvrtku pod nazivom Nebius
Вест је стара. Ово је урађено због санкција. У суштини није се променило ништа, што се тиче корисника. У Русији је и даље све под именом Яндекс.
Преведи ми ово, пошто не капирам шта си хтео рећи:"... dok će stara tražilica nastaviti djelovati unutar strogo kontroliranog postsovjetskog interneta Kremlja"
У каквој се то строгој контроли ради и при чему још и Кремљ?
 
Natrag
Top