Navigacije, mape, uređaji, uporedivanje i analiza mapa - here, tom tom, topmap

Član
Učlanjen(a)
12.02.2013
Poruka
116
A znas kako nisam dr kao vi ali se snalazim, igo koristim vec godinama i zato mi zao da predjem na drugu ako moze i ona, sad sam Lunu poceo da koristim i tamo vidim opcija za kamion ali kazu ne moze...uglavnom sve ovo vrijeme se da kazem snalazim...skidam mape ubacujem-izbacujem iz navigacije, sad je na Lunu to malo drugacije ali sam je na kraju opet spakovao pa zato bih da nastavim
 
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.621
Ma ne treba da budeš ni dr ni mr... :) Nikakva nauka.

Luna je iGO, samo što koristi drugačiji format fajlova. Sve ostalo je poznato, ono po čemu se razlikuje je ispod haube. Ona ima podršku za sva vozila. Međutim, to je softver koji je u izvorno namenjen Mazdi, samo automobilima, tako da nema kamionskog sadržaja niti naznake da će ga uopšte biti.

Za ozbiljnu truck upotrebu, moraš dobro da se uputiš u sve osobine sadržaja i sve obavezne opcije softvera.
Treba vremena i truda.

Mislim, ovde upravo važi ono - ... ako hoćeš da ga nahraniš za ceo život - nauči ga da lovi ribu.
Ogromna većina kamiondžija i ne želi da se udubljuje, neko drugi im pakuje i podešava softver, pa kad zaglave prvom prilikom bude kuku lele i zovi tog nekog. Samo što taj neko ima svoj život, ne visi na čiviluku (iako im uzima pare) :)
Zato, dobra volja, dosta truda, na Forumu ima sveg potrebnog materijala i samo napred.
 
Član
Učlanjen(a)
12.02.2013
Poruka
116
potpuno te razumijem o cemu pricas i hvala ti...onda taj PAL da trazim na forumu i da se udubim? vj ima tu da se skine sve sto mi je potrebno za njega?
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
916
pozdrav, ima li neko da se bavi voznjom slepera po evrpoi i da mi provjereno kaze koja navigacija je najbolja...imam igo Luna ali kazu kao da ne moze za kamion...hvala

Ako želite profesionalnu Truck navigaciju, predložio bih TomTom Trucker 600/620. Može i Garmin dezl 780/580 785 LMT-S, ali se meni lično više sviđaju TomTom proizvodi. Nažalost, ovi uređaji su dosta skupi, nekoliko stotina evra. Međutim, vožnja šlepera je profesionalna (ozbiljna) stvar i teško da se može izabrati nešto jeftino a dobro, pogotovo ne na mobilnom telefonu... Ipak, i tu ima jedan izuzetak, to je android navigacija Sygic Truck.

Prve dve pomenute, profesionalne navigacije, TomTom i Garmin ne mogu razmatrati jer ih nikada nisam koristio. O njima se možemo informisati na internetu.

Kada je Sygic Truck u pitanju, nije svejedno koju verziju odabrati. Recimo, imao sam instaliranu najnoviju verziju 21.3.0. Iako na Play Store piše da je i za teretna vozila, ona je mogla da se podesi samo za korišćenje automobila i vana, kamion nije zastupljen. Instalirao sam verziju 21.1.1 (post #3.466) i malo testirao.

Odmah da naglasim da od skoro Sygic Truck, nakon instalacije, povlači jedino TA mape sa servera. Ne znam zašto je tako, pošto su do sada NT (HERE) mape smatrane kamionskim u ovoj navigaciji. Sa foruma sam preuzeo downloader i skinuo NT mapu Srbije. Poredio sam rutiranje sa TA mapom. Ispostavilo se da je NT mnogo bolja, korektnija.

U Beogradu postoji jedna zanimljiva ulica, Dobropoljska, iznad koje prolaze 3 nadvožnjaka. Jedan je visok svega 2.5m iznad nje i tu su se već dešavali incidenti. Pre par godina je malo viši minibus, koji je prevozio decu, udario krovom i uz materijalnu štetu su i deca doživela šok i lakše povrede. Probao sam Sygic Truck 21.1.1 sa mapama NT i TA. NT je izbegao ovu ulicu a TA nije izbegao čak ni paralelnu koja ima oznaku o dozvoljenoj max visini od 2.5m, to je Ulica Oblakovska. Parametri kamiona su bili 10t težina i 4m visina. To su prve 2 male na sledećoj slici.

1629836917051.png

Slika 1 je kratka ruta Dobropoljska-Dinarska sa NT mapom - izbegavanje nadvožnjaka, Slika 2 ruta sa istih lokacija ali sa TA mapom. Srednja slika je lep prikaz Sygic Truck navigacije u realnoj vožnji. Slika br. 5 je ruta sa TA mapom, od Ulice Mis Irbijeve do kuće. Slika 4 je ruta sa NT mapom do kuće od iste početne tačke. Mislim da je ruta sa TA mapom (slika 5) dosta diskutabilna jer ne vidim razlog da se onoliko kruži iz razloga da je po zakonu u Beogradu zabranjeno ketanje kamionima preko 3.5t. Tu rutu sam "izvozio" automobilom i stalno je vršeno rerutiranje sa idejom da se kruži a i na tom putu su deonice gde je zabrana preko 3.5 tone...

U Prilogu su slike navigacije iGO Israel NextGen u tz. kamionskom modu. Probao sam i sa HERE i sa TomTom mapom, vidi se po malim ikonicama na prvoj od 3 slike. Rute su skoro iste kao i za automobil uz OZBILJNU napomenu da se nalazimo u zabranjenoj zoni. To je jedini dokaz da se radi o kamionskoj navigaciji...Ipak, očekivao sam da će navigacija bar pokušati da nađe neku manje opasnu rutu...
Utisak je da iGO treba zaboraviti za korišćenje u kamionskom modu. To je samo loša improvizacija. iGO nije predviđen da bude ozbiljna Truck navigacija...nažalost. Da ne bude nesporazuma, imam korektne *.ftr mape za oba provajdera.

Na kraju bih zaključio da ne smemo zaboraviti da kvalitet navigacije ne zavisi samo od kvaliteta (na početku pomenutih) uređaja TomTom i Garmina. Ako mape nisu korektne, nijedan navigacioni algoritam to ne može popraviti. Dokaz je Sygic Truck koja ispod onih nadvožnjaka ispravno rutira sa NT mapom a pogrešno sa TA mapom. Zato sam se i pitao od kada su TA mape (za Sygic) postale kamionske. To jesu TomTom ali verovatno sa nedovoljno Truck parametara...
 

Prilozi

  • Screenshot_20210824_202642_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    Screenshot_20210824_202642_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    44,5 KB · Pregleda: 9
  • Screenshot_20210824_202749_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    Screenshot_20210824_202749_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    31,2 KB · Pregleda: 7
  • Screenshot_20210824_202801_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    Screenshot_20210824_202801_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    56,4 KB · Pregleda: 5
  • Screenshot_20210824_202242_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    Screenshot_20210824_202242_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    38,4 KB · Pregleda: 5
  • Screenshot_20210824_202527_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    Screenshot_20210824_202527_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    44 KB · Pregleda: 6
  • Screenshot_20210824_202537_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    Screenshot_20210824_202537_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    59 KB · Pregleda: 6
  • Screenshot_20210824_151732_com.sygic.truck.jpg
    Screenshot_20210824_151732_com.sygic.truck.jpg
    24,4 KB · Pregleda: 6
  • Screenshot_20210824_195436_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    Screenshot_20210824_195436_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    50,3 KB · Pregleda: 12
Član
Učlanjen(a)
12.02.2013
Poruka
116
prije svega hvala na iscrpnom odg!
znam da su skupi uredjaji ali bas kao sto kazete ozbiljan posao i meni nije zao dati pare jer jednom kad se nedje "zaglavis" vj ne bi ni pitao za pare samo da je bilo varijatne da ne zavrsis tu...tako da dao bih pare za neki takav uredjaj ako je bas pouzdaniji od tipa iGO ili Sygic s obzirom na cijenu i jos kad covjek ima redovno dozivotno azuriranje mapa i ne razmislja o tome ali opet bas bi glupo bilo dati tolike pare ako to mogu da zavrsim sa ovim sto imam...taj sygic nisam ni probao niti se mogu snaci dje i kako da ga skinem...ovo sto ljudi rade sa igo na ovom forumu, svaka cast! i bas mi je bilo lagano tu, pratim temu i samo kad nalete nove mape poskidam
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.621
Ako bi isprobao Sygic Truck, naravno da bi probao "narodnu varijantu", sa HERE mapama koje se skidaju direktno sa servera.
Iskustva onih koji se bave tim poslom kažu da je sasvim OK navi, mnogo bolji od standardnog.

Gosn Srbo, za iGO si odvalio samo tako.
Itekako se koristi i koristiće se za truck upotrebu. Korišćen je pre drugih.
Da ne pominjem da se nalazi u gomili komercijalnih fabričkih uređaja u flotnim kamionima kao fabrička navigacija ... što većini naravno nije poznato. Velika imena su u pitanju. To ne može da se krekuje i nije dostupno nigde.
Moraš da znaš da ga podesiš, u ovim našim budževinama, ima dosta caka koje se stiču iskustvom.
Mogao bi kolega Igor da održi predavanje na tu temu, pored još nekolicine na Forumu.

Mogu da tvrdim i da TomTom ume izuzetno da radi svoj posao, Stvar je u tome da onlajn povlači podatke kojih nema u standardnom sadržaju. To debelo odvaja njihovo profesionalno zdanje od komercijalnog. Mape su dostupne svim softverima i uređajima, ali dodaci...

@bolcas

kasnije, kada završim dnevne obaveze i malo se rasteretim, odgovoriću ti na PP.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
31.12.2012
Poruka
916
Pozdrav ja nemam kamion niti ga vozim ali ima moj kum i često je na puto i pošto sam sada u mirovini par puta sam sa njim išao sa kamionom ali samo po Hrvatskoj za sada nigdje dalje i ja sam mu nabavio kinesku navigaciju od 7 inča GPS Navigation tako se zove na njoj su bile neke stare mape i igo primo navigacija koje sam ja obrisao i stavio mu verziju Igo primo 9.6.13.405512 i postavio postavke njegovog kamiona i ubacio najnovije mape Here 2020.Q4 i kažem išao sam sa njim samo po Hrvatskoj i nigdje nije omanula sve odlično radi a navigacija je koštala oko 60 eura tako da kažem ima toga dosta na tržištu samo treba potrefiti i znati to sve posložiti.
 

Prilozi

  • 20210825_082451.jpg
    20210825_082451.jpg
    93,8 KB · Pregleda: 11
Član
Učlanjen(a)
12.02.2013
Poruka
116
Boki, hvala, nije trka nikakva...krenuo sam na vrijeme da se raspitujem...
Instalirao sam sinoc Sygic i skinuo mapu CG koji mi je odma po startovanju ponudjena ali su stare valjda jer vidim da nema dosta novih ulica kojih na Lunu ima i drugim ver iGO...dobio sam ponudu od njih da se skinu mape evrope za 3g 90e...je li to tako na njega funkcionise?
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
07.03.2011
Poruka
2.971
@bolcas
Vidim da si skinuo instalaciju Sygic Truck 21.1.1(2492).
Mape skini sa - SMD - TomTom 2021.08 SYGIC20 # TomTom 2021.08 # HERE 2021.06 # TomTom 2021.03 V9 + content.info - Naravno - HERE 2021.06. Skidanjem zeljenih mapa dobit ces i content.info koji radi sa HERE mapama u Sygic Truck navigaciji.
 
Član
Učlanjen(a)
12.02.2013
Poruka
116
Ok, popodne cu se pozabaviti s tim jer sad nemam kad ali kako da ubacim to kad u tel samo imam skinutu apk-instalaciju i nemam opcije da udjem u nju da to ubacim ili treba samo to da se skine pa to odradjuje posao kako treba?
 
Natrag
Top