Navigacije, mape, uređaji, uporedivanje i analiza mapa - here, tom tom, topmap

Član
Učlanjen(a)
12.02.2013
Poruka
116
Znate li ljudi rade li sve ove navigacije na galaxy Z fold 3 jer on ima malo "cudan" ekran kad se otvori, ima li to kakve veze?
 
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.655
Veličina ekrana i rezolucija nisu problem.
Međutim, sasvim realan problem može da bude Android 11, mnogi se žale da pravi zafrkanciju sa starijim aplikacijama. Naročito sa navi apps.
To će verovatno sa vremenom da se ispegla, ali...
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Bez "Saobraćaja u realnom vremenu", navigacija nije navigacija... ili grešim!?

E sad stvarno, kolega nema smisla da se kladiš, do sada si si davao dokaze a ove pretpostavke i klađenja nemaju nikakve veze i smisla!
Kolega @kopca , prihvatam kritiku. Nije mi trebalo da bilo šta pretpostavljam... Slažem se i sa @Bocky72. Krivica je verovatno do vozača. Nije smeo da se upusti u avanturu čim je video kako izgleda prva uska ulica, tj. ulaz u taj kvart. U vezi sa pomenutim postom, moram da napišem da mi se izuzetno dopada ono što radi kolega @ivica122. On se temeljno priprema i analizira put kojim namerava proći. Čak je i prošetao ulicama oko hotela, što je posebno bitno za grad ili delove grada koji nam nije poznat... Tako sam i ja, poslednji put kada sam vozio do Grčke, čim sam prešao Makedonsku granicu, na pumpi pogledao koliko mi treba do Nea Kalikratije i odlučio da ipak skrenem i idem preko Dojrana i tamo prenoćim. Navigacija je pokazivala da se na granici Makedonija-Grčka čeka oko 2 do 3 sata...

Evo, sada iznosim, bar se tako nadam, samo činjenice od danas... ukoliko se može verovati medijima. Možda će nekome smetati naslov, ali to je već moj stav unazad nekoliko godina. I više nije vezan samo za GMaps, jer sada i TomTom ima solidan prikaz saobraćaja u realnom vremenu.

Elektronski mediji izveštavaju u vezi sa ogromnom gužvom kod Čačka, na putu od mora ili Zlatibora ka auto-putu "Miloš Veliki". BLIC: "KOLAPS KOD ČAČKA. Obilaznica oko Čačka i naplatna rampa u Preljini su najkritičnije tačke gde su tokom letnje sezone svakog vikenda evidentirane gužve u saobraćaju". Jedna od onih u koloni, g-đa Mladenović: "U koloni čekamo skoro pola sata. Deca su se već unervozila"... PITAM gospođu: Gde su vam Google Mape ako već nemate TomTom navigaciju. Ipak je ovo 21. vek!

1630260361349.png

Proverio sam navigacije koje imam u telefonu i koje povremeno testiram u realnim uslovima. Samo je TomTom GO Navigation ponudio istu rutu kao Google Maps, doduše i Yandex iako ima slabiji prikaz. Ostale: iGO (sa TT i Here mapom), HERE WeGo sa online traffic (!?), CoPilot, Sygic Aura... predlažu stndardnu i najčešće korektnu rutu obilaznicom oko Čačka, koja je danas bila zakrčena, a to su mogle neke NAVIGACIJE DA POKAŽU. Zanimljivo je da Magic Earth nudi optimalnu rutu iako, koliko znam, nema prikaz saobraćaja. Pošto sam bio u Ovčar Banji, vozio sam putem koji ova navigacija predlaže na početku. Ipak je to loš i mnogo slabiji put, s leve strane reke Zapadne Morave, koji vodi pored manastira...
 

Prilozi

  • Ruta 1.jpg
    Ruta 1.jpg
    114,7 KB · Pregleda: 12
  • Ruta 3.jpg
    Ruta 3.jpg
    115 KB · Pregleda: 9
  • Screenshot_20210829_164228_com.tomtom.gplay.navapp.jpg
    Screenshot_20210829_164228_com.tomtom.gplay.navapp.jpg
    62,8 KB · Pregleda: 9
  • Screenshot_20210829_164634_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    Screenshot_20210829_164634_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    50,3 KB · Pregleda: 9
  • Screenshot_20210829_164702_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    Screenshot_20210829_164702_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    45,5 KB · Pregleda: 10
  • Screenshot_20210829_165249_ru.yandex.yandexnavi.jpg
    Screenshot_20210829_165249_ru.yandex.yandexnavi.jpg
    32,7 KB · Pregleda: 10
  • Screenshot_20210829_165151_com.alk.copilot.mapviewer.jpg
    Screenshot_20210829_165151_com.alk.copilot.mapviewer.jpg
    38,9 KB · Pregleda: 9
  • Screenshot_20210829_180321_com.generalmagic.magicearth.jpg
    Screenshot_20210829_180321_com.generalmagic.magicearth.jpg
    81,2 KB · Pregleda: 11
  • Screenshot_20210829_205556_com.sygic.navigation.offline.maps.route.navigator.jpg
    Screenshot_20210829_205556_com.sygic.navigation.offline.maps.route.navigator.jpg
    44,4 KB · Pregleda: 14
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.655
U jednome konstantno grešiš, a to su dve stvari :D
- situaciju posmatraš adhok
- u većini slučajeva nemaš izbor
Treba li dalje da objašnjavam?
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
U jednome konstantno grešiš, a to su dve stvari :D
- situaciju posmatraš adhok
- u većini slučajeva nemaš izbor
Treba li dalje da objašnjavam?
Da! Kolega, ovog puta bi trebalo da se dobro potrudiš i da objasniš šta si želeo da kažeš. Inače, ovo što si napisao su gluposti, ili ti se više sviđa izraz nonsens.

Ti čigledno ne razumeš latinski pojam ad hoc. Moj naslov je opšti zaključak, tj. generalizacija, naravno pod uslovom da sam u pravu. Dakle, nešto što je opšte ne može biti ad hoc. Ukoliko grešim, molim da se KONKRETNO NAVEDE: gde grešim i u kom smislu. Inače, pojam ad hoc možeš upotrebit jer važi samo za za SVAKU POJEDINAČNU VOŽNJU, svaka vožnja je događaj za sebe i ona se nikada više ne može kompletno ponoviti.

Ne znam zašto ti moraš da komentarišeš i onda kada nemaš (ne znaš) šta da kažeš. Pametnije bi bilo da odćutiš... Takođe, ne znam odakle je kod tebe potreba da potcenjuješ ostale članove, da mnoge presečeš u korenu, da se mnogi pokaju što su uopšte tebe nešto pitali. Nemoj insistirati da citiram te tvoje, ničim izazvane, ispade. Mislim da ovo nije potrebno objašnjavati... Posebno me čudi da si ovo napisao posle mog priznanja da si bio u pravu i da se u vožnji ne smemo oslanjati isključivo na navigacije i ostalu tehniku...

Na kraju, zamolio bih te, pokušaj da bar jednom argumentima i činjenicama nešto ilustruješ ili dokažeš. Zato ću ipak citirati "tvoje "misli". Pogledaj samo svoje poslednje postove i samo u ovoj temi. Nijedan nema nešto konkretno. Sve je u stilu "rekla-kazala", "rekao mi onaj", "potvrdio mi ovaj", "mnogi su rekli", "drugar koristi"... Gde je nešto tvoje originialno!? Gde je nešto što si ti zaključio. Koliko se sećam to je bilo još onda kada ti je iGO govorio na koju stranu da kreneš nakon izlaska iz dvorišta :D. Ovo si ti napisao.

- mnogi se žale da pravi zafrkanciju sa starijim aplikacijama
- Inače je lako vaditi se na navigaciju.... pitanje šta je pravi izrok, a tu bih ja smeo da se kladim.
- Za ozbiljnu truck upotrebu, moraš dobro da se uputiš u sve osobine sadržaja i sve obavezne opcije softvera. Treba vremena i truda
- Iskustva onih koji se bave tim poslom kažu da je sasvim OK navi, mnogo bolji od standardnog.
- Koju god, moraćeš jako ozbiljno da se pozabaviš njome, iGO, Sygic Truck, TomTom Go...
- Dobar je softver, potrebno je samo malo navikavanja na interfejs i rad
- Na GMAPS imaš crvene deonice. Ignorisao si ih. NDS je bio u offline ili online režimu?
- Imao sam i gore situacije u BG-u npr... poslednju pre nekih (malo više od) mesec dana.
- Njihov algoritam rutiranja je odličan, daleko najbolji od svih navigacija prisutnih na tržištu.
- Drugar redovno koristi GMaps i mnogo više je vozio od mene po BG-i (tu je već dve godine).

- Imam i rođaka koji je taksistu u BG-u. više decenija. Koristi sve dostupne navije i ogromno iskustvo. Ima itekako pritužbi od njega i kolega na gmaps kao i na ostale navigacije.

Da li u ovim tvojim citiranim izjavama neko može da zaključi koje su to konkretne dobre ili loše osobine bilo koje navigacije.

Dakle, savetovao bih ti da se malo spustiš na zemlju, da navigacije koristiš onako i onoliko koliko tebi treba. Zar ti nisi kalibar koji može da savetuje nove članove i da prizemnim objašnjenjima pomogne u podešavanju neke navigacije. Doduše, siguran sam da možeš, ali nećeš. Nije tvoj nivo. Sdruge strane, ti ili ne želiš, ili ne umeš, da shvatiš suštinu modernih navigacija. Ti i dalje živiš u vremenu iGO navigacija bez danas neophodnog "saobraćaja u realnom vremenu".

Znam da ovakvim postovima kvarimo jednu veoma interesantnu temu. Ali, ti si je ionako već pokvario. Doveo si je do stadijuma da se mnogi članovi ustručavaju da te bilo šta pitaju. Jer ti ne želiš da pomogneš, a mogao bi, nego odmah udaraš packe i ubijaš ljude u pojam...

Ovo nije napisano ad hoc, ostavio sam da prenoći. Jer, za mene je uvek jutro pametnije od večeri.

P.S. Ipak, da se ni ja ne pravim toliko naivan. Jasno mi je da i tebi smeta činjenica što je Google Mapa besplatna navigacija, svima dostupna, i što tvoje evidentno iGO obrazovanje više nije toliko potrebno drugima... Jedino se čudim da u svojoj sujeti ne možeš da prihvatiš da je GOOGLE INSTITUCIJA... u svakom pogledu.
 
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.655
Ala se raspisa...
Ništa loše nisam mislio, niti išta/ikoga podcenjujem. Niti sam ovde pravio neka poređenja, ni sa jednim softverom.
Šta je tebi? Ne vidiš ni smajli? Očigledno nisi shvatio, a još i pitam treba li pojašnjenje.

Elem, pošto očigledno moram da prevedem. "Plastično":
- desila se situacija, u njoj si. Nas 500 je krenulo, sve onlajn navigacije pa i GMaps "kažu" u redu je. I jeste, jer je put bio prohodan. Nas 500 napravi gužvu kad se sretnemo.
I šta sad, analiziraćemo situaciju? Neko je vidovit? Taj info da je zagušenje pomoći će neko ko je krenuo sada, nas 500 je i dalje zaglavljeno. Analiziraću do sutra sa kojom svrhom? Problemi su na drugoj strani.
- na ovim našim prostorima realna situacija je veoma često da Imam samo taj jedan put ispred sebe,. Ne mogu da se isključim, nemam gde da skrenem. niti da zaobiđem. Moram tu da prođem, i moram sada, pa sad kada svi mi moramo da prođemo, gužva će se desiti kad-tad.

U svom silnom trudu previđaš osnovnu funkciju navigacije - da ti pokaže put.
Ovo neću da ti pojašnajvam jer ga ni do sada nisi shvatao.


Ostatak tvog posta neću da komentarišem jer si sad, moram da kažem, baš se nalupao gluposti.
Do sada te nisam vređao i neću, ali ti ga sad pretera.

Nens, molim te ostavi da vidi ovo, a posle cenzuriši.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
28.02.2012
Poruka
5.131
Ne vidim razloga da se ovdje nesto cenzurise. Ni tvoje ni njegovo. Ako se bude sve cenzurisalo ovo ce postat mrtav forum. Jedino se ovdje nesto konkretno i desava, pise, iznose misljenja i sugestije.
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
I ja sam protiv cenzurisanja. Zamolio bih i ostale članove da slobodno iznesu svoje mišljenje i iskustva ako ih imaju. Meni nikada nije smetalo ako neko ne misli kao ja. Nadam se da neće ni kolegi. Ipak, mora se najpre razbiti predrasuda da, ako nisi istog mišljenja, da smo mi automatski protivnici... Svako ima pravo na svoj stav... bar bi tako trebalo da bude na ovom forumu.

@Bocky72, ako sam te dobro razumeo, ti misliš da prikaz saobraćaja u realnom vremenu nije veoma bitna karakteristika navigacije. Čini mi se da ti tvrdiš da nam i nije od pomoći !? Zar se na onoj velikoj slici (post #643) ne vidi da su vozači imali izbor između 2 rute. Jedna je vožnja obilaznicom, u trenutku kada sam napravio skrinšot je ta vožnja trajala 66 min, slika levo od 3 slike. Na slici na desnoj strani se vidi da je ruta kroz centar Čačka zahtevala trajanje od 33 min, duplo manje. Te rute na Google Maps sajtu su snimljene u 18:30. Tekst iz Blica (srednja slika) je napisan u 16:10. Ja sam pratio situaciju i tako je bilo čitavo popodne. Drugi pišu da je to trajalo još od prethodnog dana, još od subote... Sada dolazimo do poente mog posta. Verovatno je većina vozača, po inerciji, vozila koristeći obilaznicu. Neki drugi su možda imali navigacije sa Real Time Traffic i prošli za duplo kraće vreme, za samo 33 min. Slažem se da su svi koji su se tada uputili tim putem morali da prođu. Ali, da su se malo pravilnije rasporedili, došli bi do optimalne situacije da bi svima vožnja trajala oko 48 min. Zar to nije velika stvar za one sa obilaznice... To je i odgovor za onih tvojih 500 vozača. Naravno, ako postoji alternativni put, a veoma često, ako se vozač na vreme informiše, on postoji.

Slažem se donekle s tobom da, u slučaju kada nema izbora, kada nema alternativne rute, nema ni "Bože pomozi". Mora se strpljivo voziti u koloni po principu kreni-stani. Takva je obično situacija kada vozač već uđe u dugačku kolonu ispred graničnog prelaza... Ipak, i to se možda moglo izbeći na način koji sam opisao. Video sam da je prelaz Evzoni zakrčen i izabrao alternativni, preko Dojrana. Računao sam tada sve parametre: i da se do Dojrana vozi duže i da je put lošiji. Ali se pokazalo da je izbor bolji... To što sam ja prenoćio, to je samo moj izbor. Mogao sam noćiti i u Đevđeliji.

U svom silnom trudu previđaš osnovnu funkciju navigacije - da ti pokaže put.
Ovo neću da ti pojašnajvam jer ga ni do sada nisi shvatao.

Navigacija jeste nekada služila da pokaže put. Ali, to je davno prošlo vreme. U izvornom značenju, ona je koristila mornarima da ne zalutaju na moru. Danas navigacije služe i da se ubrza putovanje i da se komfornije stigne od tačke A do tačke B. Sve ovo zavisi od izbora navigacije i od činjenice da li u nekoj oblasti funkcioniše prikaz saobraćaja u realnom vremenu. Uostalom, zašto je TomTom uložio onoliko novaca u infrastrukturu, u senzore i sisteme za praćenje saobraćaja. Dakle, nisam ja tu ništa izmislio, to tako funkcioniše i ja sam samo to prihvatio jer sam na vreme shvatio suštinu tih novih navigacionih tehnologija. U suprotnom, sa današnjim sistemom označavanja na putevima, navigacije nam možda i ne bi bile potrebne. Ja sam do Grčke nekada vozio bez problema i u vreme kada putne navigacije nisu ni postojale.

Ne bih sada ulazio u to koliko je jednostavnije, kreirati rutu, tj. stići do nepoznate lokacije koristeći bazu koju ima Google.

Ne bih više ni smarao slikama iz realne vožnje po Beogradu, posebno ako se svakog dana u isto vreme vozi do istog odredišta i nazad. Veruj mi na reč, sada krećem do Liona, u povratku do Filmskog grada je najčešće najbrža ruta korišćenjem auto-puta od Konjarnika do Mostarske petlje. Ali se dešavalo da je, iz raznih razloga, auto-put bio zakrčen i pametnije je bilo voziti Bulevarom Kralja Aleksandra do Ulice Kneza Miloša i tom ulicom do Mostarske petlje. Nisam brojao semafore, ali ih ima "mali milion"...
 
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.655
...Navigacija jeste nekada služila da pokaže put. Ali, to je davno prošlo vreme. ...
Ne, to je trajno vreme. To da li će biti komfornije, brže ili sporije, samo su prateći elementi koji su promenljivi, a sve teži ka tome da postanu konstanta.
O semantici možemo neki drugi put, a ako ćemo da cepidlačimo korišćena je mnogo pre mornara. Ovde govorimo o GPS navigacionom softveru.
 
Učlanjen(a)
13.03.2018
Poruka
496
Морам да се надовежем, да је истина увек у средини. И ја највише користим иго апликацију, највише због тога јер слабо користим мобилни интернет. Мада, корисно је имати податак о гужвама у саобраћају, данас је то у великим градовима императив, а тога нема без мреже.
Иначе, кад крећем на неко дуже путовање, обавезно пар дана пре поласка испитам могуће руте, и сва критична места проверим са погледом улице (Streetview) и означим их у навигацији, јер има доста раскрсница, укључења, искључења на којима немаш времена да реагујеш ако ниси припремљен.

Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока
 
Natrag
Top