Navigacije, mape, uređaji, uporedivanje i analiza mapa - here, tom tom, topmap

Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Sygic 15.4.1 - graphic redesign

Kao News piše :
We just prepare new version with lot of fixes and stability issues and some graphic redesign.
This version is optimalized with new map format, but new map we have not yet completly ready.
And in this version isnt TTS support.

Namerno nisam stavio prevod. Oni su pravili nešto za novi format mapa, ali te mape još nisu kompletno spremne. Tako da ne razumem. Da li postoji mapa neke zemlje koja je "ta nova". Pa da isprobamo...

Oduvek sam bio protiv ovakvog "telegrafskog" prezentovanja nekih tehničkih novosti. Mene, pre same instalacije, interesuje kako to zaista izgleda. Možda ima još članova koji vole da se prvo upoznaju sa tim "novostima". Ako im se ne dopada, neće se mučiti sa instalacijom i podešavanjem...

Zahvalio bih se drugaru @chifta jer sam samo sa njegovim BASE folderom i apk fajlom, bez problema instalirao novu verziju. Pre toga sam, sa nekih drugih mesta, skinuo isto to, tj. "slično", ali nisam uspeo da odradim instalaciju. Aplikacija je pucala. Njegov link i materijal na njemu, provereno, radi !

Za početak, nova verzija navigacije Sygic nosi oznaku 15.4.1. Na slici ispod se vidi i "bonus", dat pre ove verzije, koji smo zaslužili kao Awesome users, posle 100.000.000 instalacija ove navigacije. To je 14 dana besplatnog korišćenja "Live Services". Koliko znam, ova opcija nije raspoloživa na Balkanu. Međutim, možda će neko putovati do Austrije, Mađarske, po Evropi,...pa da isproba. Evo zemalja gde ovaj servis funkcioniše.

Traffic coverage: Austria, Belgium, Czech Republic, Denmark, Finland, France, Germany, Ireland, Italy, Luxembourg, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Slovakia, Spain, Sweden, Switzerland, Turkey, United Kingdom, Hungary, Russia
Speed Cameras coverage: Austria, Belgium, Czech Republic, Denmark, Finland, France, Germany, Ireland, Italy, Luxembourg, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Slovakia, Spain, Sweden, Turkey, United Kingdom, Hungary, Russia

2efjdkj.jpg


Na sledećoj slici se može videti kako Live Services funkcioniše u realnim uslovima.

29mxhm0.jpg


Kao što se vidi na 4.-toj i 5.-toj slici, navigacija me, pošto sam morao uključiti internet za pomenuti servis, obaveštava da se ne očekuje kašnjenje na mojoj ruti, kao i da, na mojoj ruti, nema nijedne "kamere ze nadzor brzine".
Prve tri slike pokazuju pomenute "neke" izmene u grafici. Meni je interesantna opcija da, nakon što sam tapnuo na donji levi ugao (znak "!" u stilizovanoj ikonici), otvorio se prozor sa ponudama da "prijavim" neke događaje koje sam primetio. Tapnuo sam svaku ikonicu, nije bilo nikakve reakcije. Razlog je verovatno taj što ovaj servis nije predviđen u Srbiji.

xcpt6x.jpg


Prethodna slika pokazuje rutiranje i rerutiranje sa TT mapom. Sasvim korektno, bez neobjašnjivih zahteva za vraćanjem, polukružnim okretanjem i sl. , koji su karakteristika navigacije Sygic. Zaključio sam da je to, možda, samo u slučaju kada se koristi nezvanična NT mapa. Moramo imati u vidu : Sygic nju ne nudi oficijelno, ona postoji samo na forumima. Na slici 4 se vidi da je navigacija predvidela da do kuće idem putem od 7.2km. !? Znajući da može i brže i kraće, krenuo sam uz Košutnjak putem od 4km. Ovo mi uopšte nije jasno. Kako je to Sygic računao !? ...

2qkmli9.jpg


Da ne bi ostalo na tome da je najnovija verzija navigacije Sygic napravila izuzetno značajan pomak, na prethodnoj slici se vide nelogični tvrdoglavi zahtevi za vraćanjem na rutu koju sam izabrao. Ovde sam koristio NT mapu. Videli smo da sa mapom TT to nije bio slučaj. Dakle, možda je Sygic sa verzijom 15.4.1 ipak napravio značajan pomak...Videćemo. Meni se, na prvoj vožnji, ova verzija dopala.

Odmah odbacujem primedbe da se radi o nezvaničnoj verziji i da je ne bi trebalo analizirati. Ja ne mislim tako. Ova verzija je izašla iz Sygic produkcije, nisu je "projektovali" forumaši. A iz iskustva znamo da obično i ovi "probni baloni" postaju vrlo brzo zvanični.

P.S. Probao sam "čuvenu rutu" sa Zvezdare. Sygic, na moje zadovoljstvo, odrađuje i vizuelno i glasovno navođenje identično kao i HERE Maps. Nema onog "inteligentnog" ignorisanja obaveštenja za skretanje kada je samo jedno skretanje moguće. Vozač dobija preciznu informaciju kada i gde mora da skrene. Ali, o ukusima ne vredi raspravljati. Bez obzira što ja ne smatram da je ovde u pitanju samo ukus... I dalje mislim da iGO tu funkciju pogrešno odrađuje.

Mali OSVRT na našu prethodnu diskusiju u vezi glasovnog navođenja:

Član @dilerik je navigaciju HERE Maps označio atributom "tzv" !? Neozbiljno. "Tzv" navigacija dolazi iz kompanije koja je, doduše samo deo za digitalne HERE mape, prodala za 3 milijarde evra, nemačkim gigantima BMW, Audi i Dajmler...Druže, da li imaš ijednu normalnu primedbu koju bi uputio navigaciji HERE. Voleo bih da nas upoznaš sa njom ili svim greškama. Smeta ti što se dugo download-uje i instalira mapa. I meni bi smetalo da se to radi svaki put kada se navigacija pokrene. I drugo, ne dozvoljava ti apdejt pa moraš da brišeš. I kod mene je isto. Takođe, to mi užasno smeta. Ali samo na prebukiranom i skromnom telefonu Huawei Y300. Apdejt je moguć na svim drugim telefonima sa kojima sam u kontaktu : Samsung S3, Lenovo S60, HTC 816. Dakle, kada bude mogućnosti kupićemo i i jače i bolje telefone.

Moj dobar drug @marxista me baš iznanadio konstatacijom "ja ne koristim glasovno navodjenje, smatram ga suvisnim". Ipak, to znači da njemu nije potrebna navigacija za vožnju, već samo za nalaženje adrese i ovlaš uvid u rutu. Ali, nije ni čudno. On, to već znam, poznaje Beograd toliko dobro da mu zaista nije baš neophodna navigacija.

Napomena : ove komentare sam ubacio ovde da ne bih stavljao prevelik broj postova. Samo zbog toga.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
iGO navigacija na putu Ruma-Vrdnik-Ruma

Osvrnuo bih se malo na navođenje iGO navigacije, sa HERE mapom, na putu Ruma-Vrdnik-Ruma. Tu me je iGO zaista razočarao. Pomenuo sam već da u off režimu nisam našao Hotel Premier Aqua u Vrdniku u HERE Maps. To je veliki minus navigacije HERE. Da sam upisao adresu, kao što sam to uradio u iGO, ulica Martina Klasića 16, i HERE bi pronašao destinaciju. Ipak, sada to nije tema.

5467ig.jpg


Kao što se na slici vidi, optimalni put je da se, nakon isključenje sa autoputa, odmah skrene levo, bez ulaska u centar Rume, i praktično ide pravo do Vrdnika. Samo ostaje još jedna raskrsnica, nažalost bez ijednog znaka, koja je navigaciju iGO uputila u pogrešno skretanje. To će biti na sledećeoj slici. Ovo je primer za povratak iz Vrdnika do Beograda, preko Rume. Dakle, u povratku iz Vrdnika, umesto da iGO inastavi Pavlovačkom ulicom, dalje Vladimira Nazora, do skretanja desno ka autoputu, on prvo predlaže skretanje levo u Glavnu, zatim levo u Industrijsku. Ne znam zašto nije rerutirao i na osnovu mog prvog ignorisanja izračunao put preko autoputa. Ovako, očigledno je krenuo dosta zaobilazno ka novosadaskom putu. Zelene strelice su oznaka za ispravno kretanje, plave za pogrešno, koje nudi iGO. Pošto poznajem put, nije bilo problema da vozim i ne slušam navigaciju...

4gq906.jpg


Put iz Rume ka Vrdniku. Prve dve male slike sa ove velike, pokazuju različito i čudno navođenje iGO navigacije. Umesto da iz Vladimira Nazora se nastavi pravo i Pavlovačkom krene u Vrdnik, iGO predlaže skretanje levo u Glavnu i ne znam koji bi put bio dalje. Prebacio sam na navigaciju HERE Maps i ona me vodila ispravno. Poslednje 2 male slike pokazuju da je iGO na, gore pomenutoj, raskrsnici pre Vrdnika (oko 4.5 km do cilja) predložio skretanje desno, da li prema Irigu, ili ne znam kuda već... Pošto poznajem put, skrenuo sam levo, i iGO je sada korektno rerutirao ka Vrdniku. Umesto predloženog puta od 5.7 km (treća slika) sada je do cilja ostalo 4.4 km. Ne umem objasniti zašto. Lepo se na četvrtoj slici vidi u daljini zastavica cilja koji je unapred postavljen i izabran, Hotel Premier Aqua.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
EDIT
Malo sam analizirao situaciju sa poslednje 2 male slike u prethodnoj velikoj. Jedino mogu ovako objasniti navođenje navigacije iGO:

ok1x0z.jpg


Navigacija je očigledno planirala da idem putem označenim plavom bojom na prvoj maloj slici. Od tačke A, preko B, do tačke C. Taj put iznosi oko 5.5 km, na drugoj maloj slici. Ja sam krenuo putem bordo boje, treća mala slika, iGO je korektno rerutirao i napravio novu putanju u dužini od oko 4.5 km. Zašto je iGO izabrao duži, a lošiji put, ja to ne mogu znati.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Koji je razlog da sada kritikujem iGO navigaciju ? Jednostavno taj što većina članova najčešće testira u simulaciji, a tada nema grešaka, ili testira u velikim gradovima. Nisam video da je neko postavio slike iz realne vožnje po nekim malim mestima i lokalnim putevima. A čitao sam na našem forumu da su neki članovi imali slično loše iskustvo. Nažalost, ili na sreću, pokazalo se da je opet navigacija HERE Maps rešila probleme. Zato i dalje smatram da je jedina pouzdana. Sve dok me neko ne uveri u suprotno. To što je grafički najlošija, skoro prazan ekran, mislim da je nebitno, čak i mala prednost. Jer, još jedna primedba iGO najlepšoj navigaciji. U realnoj vožnji, po danu, ja ništa ne vidim na ekranu. Posebno kada je predeo označen zelenom bojom (šuma ili polja) nema šanse da se uoči bordo linija i auto koji ide ka cilju. Prosta grafika u HERE Maps dolazi do izražaja. Bez obzira na osvetljenje, lako se uočava put koijim idemo i oznake o brzini i sledećemo skretanju.

Za kraj, postaviću prelepe slike iz realne vožnje sa iGO navigacijom, sa najboljim grafičkim rešenjem. Nažalost, te slike se u vožnji ne razaznaju, pogotovo se ne vide oznake po ekranu. Samo se kasnije, u analizi, vidi njihovo bogatstvo upozorenjima i lepom pejzažu. Posebno me oduševilo glasovno obaveštenje "Naplata putarine" ili nešto slično. Zaista prelepo. To znači da se zbog ovih slika mora postaviti telefon tako da mu spoljašnje svetlo ne smeta, ako je to uopšte moguće...

2hridmf.jpg


Za ovakvu, umetničku sliku iGO navigacije, sve zasluge pripadaju drugaru @nenadsenn. Pozdravljam ga i najlepše mu se zahvaljujem na prelepim ikonicama i glasovnim obaveštenjima koja je ubacio u ovu verziju iGO navigacije. Meni je zaista pravo uživanje gledati u ovu sliku. Tu su i znaci "krivina desno", "zabranjeno preticanje", obaveštenje o "naplati putarine". Šteta što @nenadsenn nije zamislio i realizovao i navi softver :)...E, tada bi iGO bila i najlepša i najbolja navigacija. Za sada je, po mom mišljenju, samo ubedljivo najlepša.
 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
iGO NextGen vs HERE Maps

Slike iz realne vožnje, po mom mišljenju, dve najbolje navigacije. Na istim putanjama. Iz slika se sve vidi.

w0lso1.jpg


jv2m8i.jpg


Kao što se vidi, iGO sada ima, i po mom ukusu, grafiku na kojoj se lako prepoznaje putanja. Pošto iGO NextGen ima mnogo kompleksniji UI od HERE, bogatiju ponudu podešavanja, definisanja putanje...mislim da je, u celini, novi iGO daleko bolje odrađena navigacija. HERE Maps možda zadržava prednost u činjenici da ima svoje karte, koje, izgleda, po nekom svom kriterijumu daje drugima, sa primetnim kašnjenjem i sa manje detalja (kao primer, adresa sa brojevima : Bulevar Mihajla Pupina 165 u iGO, 165A i 165B u HERE)...Naravno, ovo nije toliko važno.
Jedina moja primedba novoj iGO verziji, dakle samo subjektivna, su znatno "sitnije" pojedine oznake na ekranu. To nije od nekog značaja, osim kada su km u pitanju. Sa treće male slike (u prvoj velikoj) se teško prepoznaje da li je 2.1km ili 21km...Međutim, strelice su lepo uočljive, oznaka brzine (i vizuelni prikaz prekoračenja) su identični. Dakle, ostaju samo manje bitni parametri : preostalo rastojanje, vreme dolaska...

U realnoj vožnji sam primetio čudno rerutiranje iGO NextGen. To ću staviti kao male slike, da previše "ne ulazi u vidno polje". A i iz razloga što je to samo jedna jedina vožnja. Proveriću na istoj putanji da li je to odlika navi softvera iGO, ili slučajnost...Radi se o delu puta kada, kako i iGO i HERE identično predlažu, se ne skrene u Nemanjinu iz Kneza Miloša, iz smera Mostarske petlje, već produži pravo, ka Bulevaru Kralja Aleksandra. HERE uvek rerutira sa skretanjem u Krunsku, pa Resavskom do Bulevara. Iznenađenje je, prva slika u prilogu (NG 1) da iGO predlaže vožnju do 27. marta. Tu alternativu ima u ponudi ako se u off režimu postavi ruta Kneza Miloša 27 do Liona. Međutim, tada nudi i pomenutu putanju Krunska-Resavska-Bulevar. Istine radi, HERE Maps (slika NG 2) takođe ima alternativnu putanju preko 27. marta, čak i Nemanjinom. Ipak, HERE uvek u rerutiranju izabere najkraću, sa skretanjem u Krunsku. Nisam stavio, može se proveriti, i iGO nudi putanju preko Nemanjine. Razlog je verovatno u tome što obe navigacije, u simulaciji tj. off režimu, ne znaju kako je automobil usmeren, ka Skupštini ili od Skupštine...

Zaključak : nova verzija iGO NextGen je daleko lepša od navigacije HERE Maps. Pošto su, verovatno, približnog navi kvaliteta, iGO NextGen izbija na prvo mesto. Pretpostavljam da ni situacija sa ažuriranjem HERE mapa, koje obe navigacije koriste, neće značajno uticati na pomenuti redosled. Dakle :

1. iGO NextGen
2. HERE Maps


Ostale navigacije, po mom mišljenju, daleko zaostaju za ovim dvema. Ponavljam, samo po mom mišljenju a ja nisma pozvan da o tome presuđujem. Isključivo stvar mog "ukusa"...

P.S. Zamolio bih drugare, ako žele da polemišemo o bilo čemu što sam napisao, da to radimo privatnim porukama. Ja ću rado odgovoriti svakome. A šta je normalan komentar, a šta provokativni, neka svako sam proceni.
 

Prilozi

  • NG 1.jpg
    NG 1.jpg
    185,9 KB · Pregleda: 55
  • NG 2.jpg
    NG 2.jpg
    190,1 KB · Pregleda: 52
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
iGO NextGen sa novim folderom "ux - nenadsenn"

Kao što je drugar @nenadsenn napisao, folder ux,koji je on predložio u temi iGO NextGen (post #89), značajno obogaćuje izgled ekrana, dodavanjem puno korisnih podataka i informacija. Takođe, i podešavanje je dobilo dosta novih opcija

6poso0.jpg


Ovo je slika iz jučerašnje realne vožnje sa novim ux. Napomena : Skin je Bright a može se podesiti i Dark. Vidi se puno izuzetno korisnih informacija na ekranu. Nažalost, na mom ekranu od 4" su slabo vidljive. Na telefonima sa većim ekanom se može podešavati (sys.txt) veličina slova i ikona. Ovo je 160 DPI. Probao sam i ja na svom telefonu. Sa 240 DPI se bolje uočavaju. Međutim, i na mom telefonu, sa 160 DPI, se vidi crveno obaveštenje da "tapnem na P da vidim gde je parking". Posebno su lepo odrađene on-line izmene u desnom delu ekrana (lendskejp) ili u gornjem delu (portret) za spisak lokacija koje možda tražimo. Saobraćajni znaci na putu su veoma korisni. Što se POI tiče, vozač može stati i pogledati kada bude blizu neke POI koju traži...

2802uiq.jpg


Gornja slika je sa Dark skinom. Primetio sam još jednu novost na ekranu navigacije. To je žuto označeno prekoračenje brzine. Mislim da se tako upozorava kada je prekoračenje do 10%. Iznad 10% od dozvoljene brzine, upozorenje je crvene boje, uz glasovnu opemenu "Prekoračili ste brzinu".

31276tz.jpg


Kao što se vidi, "Glavni meni" je znatno bogatiji. Prvi prozor prikazuje još 3 ikonice koje nisu postojale u osnovnom ux folderu. U "podešavanjima" se sada nudi i "Select Map Provider", TomTom ili HERE. Pretpostavljam da će se ova opcija koristiti kada se pribave licence i za TomTom mapu. "Polja sa podacima" ostala ista.

Sve u svemu, novi ux-nenadsenn daje mnogo više informacija na ekranu i nudi dosta novih opcija za podešavanje.

Novi iGO, iGO_NextGen se pokazao kao izuzetno lepa i pouzdana navigacija. Imam nekih sitnih primedbi na rutiranje, ali su one toliko retke i nebitne, da ću ih samo ilustrovati u prilogu. Na putu pored Ade, iGO prvo najavljuje skretanje levo, a ne znam gde bi levo, i zatim, bez nekog razloga, obaveštava da idemo, kao i HERE Maps, do petlje na Lazarevačkom drumu. Here je to kretanje, do petlje, odmah nagovestio još pre Mostara, još u Savskoj ulici. Međutim, HERE Maps na Lazarevačkom putu ima svoj "biser". Kod FMP-a glasom najavljuje "okrenite se blago levo". Možda put tu i krivuda levo, ali nema potrebe upozoravati i o "krivudanju puta". Iako su mape skoro iste, svaka navigacija ima svoje specifičnosti. Dakle, nema idealne navigacije. Inače, na primedbu zašto i grešku HERE Maps ne ilustrujem, odgovor je da nije moguće. Greška je baš primetna u glasovnom navođenju...
 

Prilozi

  • Levo bez potrebe.jpg
    Levo bez potrebe.jpg
    46,5 KB · Pregleda: 42
  • Nastavljamo pravo.jpg
    Nastavljamo pravo.jpg
    49 KB · Pregleda: 44
  • HERE 1.jpg
    HERE 1.jpg
    48,4 KB · Pregleda: 42
  • HERE 2.jpg
    HERE 2.jpg
    49,8 KB · Pregleda: 42
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Radi nextgen i sa tomtom 2014.06 (za sada postoji licenca samo za nju) a ono vaznije zapazanje sledi...
...mislim da je nokia nekorektna pri isporucivanju mapa trecoj strani a taj stav cu i obrazloziti...
...ako u bilo kojoj verziji iGO-a postavimo rutu od npr. Bigz-a do Juznog Bulevara 40 i to uradimo sa bilo kojom verzijom Here mapa desice nam se da budemo vodjeni nepostojecom putanjom preko PESACKOG nadvoznjaka kod Steco-a pa kroz bolnicki krug i sa izlazom na Bulevar Oslobodjenja malo iznad veterinarskog fakulteta. Ovo jeste katastrofalna greska i ne zavisi od aplikacije nego od mape i to je sigurno tacno jer sa bilo kojom mapom ostalih provajdera putanja biva korektno izabrana a aplikacija HereMaps sa Here mapama nema ovaj problem vec vodi sasvim ispravno.
Zamoliću te za pomoć oko licence za TomTom 2014.06 za iGO_NextGen. Gde se može naći i kako imenovati map foldere da bi moglo iz aplikacije da se biraju mape ova dva provajdera.
Takođe, koja je precizna ruta o kojoj pišeš. Ja sam postavio adresu gde je zgrada BIGZ (preko puta Sajma) :
Vojvode Mišića 17 - Južni Bulevar 40
i iGO mi pravi putanju preko Mostara, Kneza Miloša, pa u Durmitorsku. Koja ti je početna tačka, adresa, ili lokacija na mapi ?

EDIT 1

Zaista se može napraviti nepostojeća putanja. Ovo je putanja na web HERE mapi.

29cx5cx.jpg


Ozbiljan promašaj u HERE mapama !

EDIT 2

Proverio sam. Istu putanju pravi i android HERE Maps...

EDIT 3 (HERE Maps kancelarija u Beogradu)

Greška koju je primetio @marxista je otklonjenja. Post #279 u temi HERE Maps GPS Navigacija
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
iGO NextGen - ostali su neki problemi sa glasovnim navođenjem

Juče sam sa Čukarice vozio do Aleksinačkih rudara na Novom Beogradu. Nisam znao napamet put. Pošto me novi iGO oduševljava sada samo njega testiram. Dakle, ova verzija mi se izuzetno sviđa, ali ću uvek izneti ako nešto nije dobro. Cilj je da, eventualno, programeri iGO-a nekako to saznaju, pa isprave.
Promašio sam isključenje kod petlje "Genex". Krivac je navigacija. Nije me upozorila da se isključim na mestu gde je zaokružena bela strelica (slika druga) ili žuta strelica sa simulacije (slika četvrta) . Navigacija bi se oglasila tek oko druge bele (žute strelice). Može se lako proveriti u simulaciji. Čak se na drugoj maloj slici vidi da sam se isključio a ja, ustvari, nastavio ka Tošinom bunaru. Postoji tačka (moja pozicija) levo od pravougaonika kojim sam okružio strelicu

2daajqe.jpg


Odmah ću naglasiti : sugestija drugara, valjda @buran , "Gledaj malo u ekran, ne slušaj samo glasovno navođenje" je u ovom slučaju u najmanju ruku smešna. Pri brzini od oko 80km/h, pri gustom saobraćaju na autoputu kroz Beograd, jednostavno niko ne može videti, ako ne zna, da li treba sada da se isključi ili kada ga navigacija glasom opomene. Da li bi iko normalan, u situaciji kao na slici 2, gledao sitnu brojku : koliko nam je metara ostaklo do isključenja. Kada sam čuo upozorenje "Za 50m isključite se desno", a ja već promašio, bilo je jasno da moram do sledećeg isključenja...Mislim da problem nije ni malo naivan...

Jedan prijatelj sa foruma me je posavetovao da proverim da li mi je, u podešavanju-zvuk, bilo podešeno "Indikacija pre manevra". Sinoć nije. Danas sam i to uključio, ali je u simulaciji ostalo isto. Navigacija se ne oglašava kada je potrebno isključiti se sa autoputa. Nego, tek onda ako sam se isključio. Tada mi ne treba.

Danas sam proverio ovo na autoputu od "Plavog mosta" do Južnog Bulevara. Situacija je identična. Na okruženom mestu na slici 2 (realna vožnja) navigacija je ćutala. Na slici 4 (simulacija) navigacija se oglasila na okruženom mestu, tek kod druge strelice, onda kada i nije potrebno. Mislim da je sve jasno sa slike. Na stranu to što je trebalo rutirati sa isključenjem mnogo ranije, na paralelnom jednosmernom putu pored MUP Dušanovac. Jer se ovako nastavlja pogrešno, zaustavnom trakom. Ipak, to mi nije toliko važno.

2dj31u9.jpg


Da ne zaboravim. Moram još neki put proveriti da li će se uvek, bez obzira na gužvu, pojaviti obaveštenje kao na slici 1. "Potencijalna zaobilazna ruta zbog zagušenja". Ako se, bez gužve, ovo ne pojavljuje, bilo bi idealno. Ali, nema šanse. Nije uključena mreža...

EDIT

Hvala drugaru @nenadsenn . Objasnio mi je da razlog pojave ovog obaveštenja leži u činjenici da sam na putu, gde je dozvoljena brzina 80km/h, neko vreme vozio znatno sporije. Ovde, samo 18km/h. A nisam stao. Po mom mišljenju, izvanredna osobina navi softvera iGO navigacije.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Pregled 8 navigacija :
iGO_NextGen, HERE, Garmin, CoPilot, Route66, Navigon, Sygic,...Mireo


Ovo je samo moj stav na osnovu višemesečnog praćenja i testiranja.

1) iGO_NextGen
2) HERE Maps


xzr4j.jpg


iGO_NextGen i HERE Maps su, po mom mišljenju, 2 vodeće navigacije. Daleko ispred ostalih. Bez obzira na sitne primedbe, nemaju nijednu ozbiljnu manu.

3) Garmin
4) CoPilot
5) Route66


2q81rhg.jpg


Garmin je svetski brend. Međutim, nema odgovorajuću podršku za android verziju. CoPilot je izuzetno cenjen u USA. Ne znam zašto. Navigacija sa solidnim navođenjem dok se sluša bez pogovora. Kada se skrene rerutiranje je frustrirajuće. Tvrdoglavo vraćanje na unapred određenu putanju. To i nije rerutiranje nego teranje inata.
Route 66, kao i navigacije sa TomTom mapom (TomTom navigacija, Sygic) su neozbilje navigacije ako centar Beograda godinama ne umeju da kodiraju. Kod njih se iz Bulevara Kralja Aleksandra nemože levo u Kneza Miloša. Ponovo, samo po mom mišljenju, navigacije koje ne zaslužuju pažnju zbog ovoga. Jer ovo nije neko Perino sokače...A i zbog drugi stvari. Sa ovom mapom se brzo stigne od restorana "Devetka" do restorana "Košuta". Jednosmerni put Pionirska je u ovoj mapi dvosmeran (slika u prilogu "Devetka-Kosuta"). Takođe, nedopustivo...O navigaciji Sygic je i previše napisano.

6) Navigon
7) Sygic

N) Mireo


14u104.jpg


I na kraju, ali sigurno ne i na poslednjem mestu po redosledu, navigacija Navigon. Dosta diskutabilna. Navigacija koja ima neke čudne odluke u rutiranju.

29fe93b.jpg


Recimo, na prvoj maloj slici dole se vidi kako rutira od Konaka Kneza Miloša do naselja "Filmski grad". Na toj slici su alternative. Ona najkraća i među sugrađanima najzastupljenija, ide Pionirskom uz Košutnjak. Ali do tunela, pre restorana "Košuta" Navigon nudi neobjašnjiv put. Zašto ne kao sve "normalne" navigacije, pa i njegova treća alternativa, ravno do tunele, nego ta alternativna putanja krivuda Topčiderskim parkom. Druga, ozbiljnija greška je rerutiranje kao kod navigacije Sygic. Umesto da odmah sračunaju putanju od oko 4km, obe nude neku zaobilaznu, nikako "bržu". Interesantno je da je Navigon, iako sam izabrao narandžastu alternativu, rerutirao 5.5km kroz uličice starog dela Rakovice jer nisam išao krivudavo, već pravo do tunela !? Sygic je rerutirao zaobilazno od 7km, čak pored opštine u Rakovici.
Dakle, Navigon je odlično urađen grafički (vizuelno) ali sa dosta problematičnim rešenjima u navođenju. Zbog slike je "upisana" čak na 6.-to mesto. Verovatno zaslužuje neko iznad. Navigacija Mireo je sjajna navigacija ali nema podršku u Srbiju. To je jedini razlog što sam je izostavio na slikama. U Hrvatskoj je Mireo sigurno najbolja. Tako kaže naš drugar @mirkolj i ja mu verujem.

Voleo bih da čujem i druga mišljenja. Jer ovo je samo moja subjektivna analiza.
 

Prilozi

  • Devetka-Kosuta.jpg
    Devetka-Kosuta.jpg
    319,1 KB · Pregleda: 34
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Šta je sa verzijom sygic 14.3.4
Da li si i od nje odustao,ili su u pitanju novije verzije,tj.da li postoji uopšte ijedna verzija sygic-a da valja
Što se tiče here mapa ,nakon što sam riješio problem skidanja mapa( preko komšinicinog wirellesa) mogu reći da here maps oduševio i dolazi na br.1.....bar dok me komšinica ne blokira
@dilerik , Sygic povremeno testiram. Naravno ne svaku verziju. Ovde sam testirao Sygic 15.4.6. Smatram da ova verzija nije loša ako se vozi kako navigacija traži i sa TT mapom. Prve verzije 15.x.y su bile zaista loše, katastrofalne. Mislim da je 14.3.4 ipak najbolja Sygic verzija. Ali nisam je odavno koristio. Jedan razlog što sam je zanemario je taj što, bar tako drugi kažu, nove mape zahtevaju ove nove Sygic verzije. Dakle, biće problem da se apdejti mapa koriste u 14.3.4. Drugi razlog je što nemam previše mesta na telefonu...
Drago mi je da ti se dopala navigacija HERE Maps. Nadam se da se nisi našalio na moj račun :). Jer ja je odavno smatram najozbiljnijom navigacijom. Naravno, to je subjektivno mišljenje. Ipak, novi iGO_NextGen me oduševio. Uvek kada vozim ja testiram ove dve. Jednog dana jednu, drugog drugu. Normalno, biram različite puteve do posla i kuće a to može jer u jednom smeru je oko 14km. Do sada nisam našao nijednu manu novoj iGO navigaciji. Moja primedba u vezi zaista retkog "zaboravljanja" da glasom upozori na neko skretanje, je ipak toliko nevažna, da se može zanemariti. Prema tome, kod mene su sada : 1) iGO_NextGen i 2) HERE Maps.
iGO je mnogo bogatija detaljima, prekršajne kamere, saobraćajni znaci...Kada istu HERE kartu koriste i rutiranje i rerutiranje je slično. Jedino je HERE Maps "preciznija" sa kućnim brojevima...

Nego, Navigas, zanima me ovo sto kazes gore u primeru da Navigon vodi nekom cudnom putanjom. Da li je mozda neka od tih ulica na pocetku jednosmerna? Mozda je to problem, ako u Navigonu konkretna ulica ima pogresno upisan smer kretanja. Meni se tako i sa Here navigacijom desilo. Jednostavno u njihovoj karti stoji da je jednosmerna ulica, ali pogresan smer. Uostalom, moja ulica je jednosmerna, a u Here je dvosmerna! Razumem da je nova ulica, ali nije, jedna je od starijih u gradu i oduvek je bila jednosmerna i imala isti pravac kretanja.
@ivica122 , mislim da će ti slike u prilogu sve razjasniti. Slika "Navigon 01" je situacija iz realne vožnje. Moja primedba se odnosi na narandžastu alternativnu putanju. Prva primedba se bolje uočava na slici "Navigon 02". Nažalost, ova analiza me dodatno razočarala. Tek sada sam video da je Navigon rutirao koristeći pešačke staze. Dokaz za to je slika "Navigon 2" gde se vidi da je deo narandžaste putanje na početku ustvari pešačka staza. Kada od istih tačaka tražim da HERE Maps izrutira putanju za automobil, to je situacije sa slike "Navigon 1". To je jedina moguća putanja. Za divno čudo, kada se iste lokacije (start i cilj) sa slike "Navigon 01" koriste u off radu Navigon navigacije, Navigon izrutira jedino moguće i potpuno korektno. Do pruge ide pravom putanjom ("Navigon 1") a kasnije krivudavim delom sa narandžaste rute kroz šumu Košutnjak. Na kraju, na slici "Navigon 3" se vidi kako se može doći kolima do one levo locirane međutačke. Nikako ne može stazom za pešake. Jer i Navigon koristi HERE mapu. Ovo je, po mom mišljenju, nedopustiv promašaj rutiranja. Teško je osloniti se na navigaciju koja pravi ovakvu grešku. Nažalost...
Druga primedba koja se odnosi na Navigon je ta da, iako sam izabrao putanju narandžaste boje, ali prvim delom krenuo kao da sam izabrao plavu, Navigon je želeo da nastavim tom (plavom) putanjom koja je za više od 1km duža od one koju sam izabrao...Eto, nadam se da sam razjasnio moje primedbe upućene Navigon navigaciji.
 

Prilozi

  • Navigon 01.jpg
    Navigon 01.jpg
    93,8 KB · Pregleda: 37
  • Navigon 02.jpg
    Navigon 02.jpg
    277,6 KB · Pregleda: 37
  • Navigon 1.jpg
    Navigon 1.jpg
    110,6 KB · Pregleda: 37
  • Navigon 2.jpg
    Navigon 2.jpg
    110,4 KB · Pregleda: 37
  • Navigon 3.jpg
    Navigon 3.jpg
    114,5 KB · Pregleda: 35
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Sygic Truck Navigation vs Sygic GPS Navigation

Naš drugar, @LeoAndropov mi je ukazao na veliku razliku u kvalitetu između Sygic Truck i Sygic Aura navigacija (kako on i članovi fejs grupe nazivaju standardnu Sygic GPS navigaciju). Bio je ljubazan i omogućio mi je da malo analiziram Sygic Truck verziju 13.2.7, za koju smatra da je najstabilnija.
Pošto sam više puta kritički pisao o problemu rerutiranja u Sygic navigaciji, želeo sam da proverim tvrđenje @LeoAndropov-a. Iskreno, odmah sam izrazio nevericu da se dva slična proizvoda iste kuće mogu toliko razlikovati i da se za Truck verziju kaže da je najbolja navigacija, ispred iGO_NextGen, a da klasična Sygic navigacija zaista nije dobra. Želo sam ovo da proverim u realnim uslovima korišćenja, koristeći svoje principe. Podsetiću. Mnogi ljubitelji navigacija "testiranje" obavljaju u kućnim uslovima. To NIJE TESTIRANJE. Jedino ispravno testiranje, po mom mišljenju, je testiranje u realnoj vožnji gde se dobija i saznanje o kvalitetu RERUTIRANJA. Jer, u kući se može samo proveriti kvalitet rutiranja. Taj uslov skoro svaka pristojna navigacija ispunjava. U kući se ne može menjati već predviđena ruta koristeći opciju simulacije.

Testiranje sam započeo sa lokacije iz Bulevara Kralja Aleksandra, na Lionu, u Beogradu. Na prvoj maloj slici je se vidi rutiranje od Liona do moje kuće, u Filmskom gradu, u Košutnjaku. Napomenuću da, koliko sam upoznat, Sygic Truck ne nudi alternativne rute. To mi se čak i dopada.

4t0ghe.jpg


Da bih proverio rerutiranje, namerno sam ignorisao put duž Bulevara i skrenuo desno u Sremčevićevu ulicu. Zatim nisam prihvatio rerutiranje prema autoputu, već vozio kroz ulice Crvenog Krsta do Autokomande. Kao što se na malim slikama 3,4 i 5 vidi, i Sygic Truck je zadržao osobinu tvrdoglavog insistiranja na svojoj određenoj putanji. Pošto je u ulici Vojislava Ilića "naumio" da ide preko Trga Slavija, stalnoj je navodio da se ide preko tog kružnog toka. Nisam to prihvatio, već sam želeo da vozim preko kružnog toka na Autokomandi, dalje pored Zvezdinog stadiona i ulicom Teodora Drajzera do Miloševog Konaka, i dalje Pionirskom kroz košutnjak. Evo kako je Sygic Truck navodio :

244bbwz.jpg


Na prvoj maloj slici se vidi da je navigacija rerutirala tako da me uputila Bulevarom Oslobođenja. Pošto se vidi da je to dosta duži put, 11 km, ja sam na kružnom toku izabrao svoj put ulicom Ljutice Bogdana. I navigaciuja ST je pokazala da je to znatno kraći put, oko 9 km. Dakle, rerutiranje ni ovde nije bilo korektno. Na slikama 4 i 5 se vidi da je Sygic Truck ponovo loše rerutirala. Navodila me je da idem putem kroz Banovo Brdo, putem sa puno semafora i koji je dužine oko 7 km (ćetvrta slika). Naravno, pošto poznajem put, izabrao sam dalje kroz Košutnjak, Pionirskom, u dužini od oko 5 km. U ovom slučaju je navigacija korektno rerutirala i vodila me putem kojim sam i nameravo.

Pošto sam bio dosta razočaran rerutiranjem navigacije Sygic Truck verzije 13.2.7, želeo sa da napravi poređenje najnovijih verzija, Sygic Truck v13.5.2 i Sygic GPS 15.5.2. Za ovo poređenje sam izabrao deo istog puta, sa lokacije ispred Miloševog Konaka do moje zgrade u Filmskom Gradu, kroz Košutnjak. Evo prvo slika navigacije Sygic Truck 13.5.2

bi5ohz.jpg


Koristeći drugi telefon, uporedo sam pravio skrinšotove i na verziji Sygic Aura 15.5.2

rwl4kp.jpg


Obratite pažnju na male slike na mestu 4 za obe verzije. I jedna i druga verzija u off režimu rutiraju identično.Nažalost, rerutiranje na terenu se razlikuje od tih ruta koje bi morale da odrade. Pošto u realnoj vožnji verzija predlaže skretanje desno (prva mala slika) a taj put iznosi 6.7 km, krenuo sam ustaljenom putanjom, koja, kako je verzija 15.5.2 reutirala, iznosi nešto više od 5 km. Dakle, ponovo je pokazalo loše rerutiranje navigacije Sygic. Nije mi jasno kako to programeri ne umeju da odrade podprogram za rerutiranje. Ponoviću, dakle, nije tačno tvrđenje da Sygic vrši rerutiranje uzimajući trenutni položaj za novu početnu lokaciju.
U verziji 13.2.7, slike 2 i 3, reutiranje je takođe loše. Umesto putanje od 3.8 km Sygic Truck je ponudio put od 5.5 km. Milsim da ovome nije potreban dodatni komentar.

ZAKLJUČAK. Po mom mišljenju, Sygic Truck nije nimalo bolja verzija od Sygic Aure (Sygic GPS Navigation). Ostalo je, u obema verzijama, izuzetno loše rerutiranje.

Pretpostavljam da će @LeoAndropov biti razočaran ovim testiranjem. Međutim to su rezultati dobijeni u realnim uslovima i na jedino mogući način. Sve se zasniva na činjenicama.





 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Sygic Truck Navigation - mod za kamione i mod za automobile

Pročitao sam negde da je Sygic Truck najbolja navigacija. I da se suštinski razlikuje od tz. Sygic Aura. Nisam se u to uverio. Analiziro sam baš to "testiranje" koje je rezultiralo onako jakim zaključkom. Naravno, samo rutiranje. Nisam u mogućnosti da to odradim i u realnoj vožnji.
Radi se o testiranju po nekim lokalnim putevima u Hrvatskoj. Izabrana je putanja na relaciji Gornji Slatinik - Sibinj, u području Slavonskog Broda. Izabran je baš taj put, jer na njemu Sygic Truck, u modu za kamione, korektno vrši rutiranje. Ja sam koristio poslednju verziju navigacije 13.5.2, sa kartama *.nt.2015.06 za naš region.

2a5hpn5.jpg


Kao što se i moglo očekivati, rutiranje u modu za kamione, pošto navigacija prepoznaje elemente puta, je korekto. Nudi se ruta magistralnim putem, a izbegava tesan, sporedni put, kojim se mogu kretati samo automobili. Iz istog razloga, Sygic Truck i u Beogradu, predlaže putanju koja ne ide kroz Košutnjak, Pionirskom ulicom, već putevima kojima se mogu kretati kamioni. To je druga mala slika. Na trećoj je rutiranje na pomenutoj relaciji Gornji Slatinik - Sibinj.

Kada se Sygic Truck navigacija podesi da radi u modu za automobile, situacije se potpuno menja.

2q208bd.jpg


Kao što se vidi na drugoj slici, navigacija, samo promenom moda, rutira i nudi putanju Pionirskom, kroz Košutnjak. Ono što je bitnije, sada se i putanja Gornji Slatinik - Sibinj razlikuje od one "kamionske". To je treća mala slika. Putanja je sada identična putanjama koje rutiraju navigacije iGO, HERE Maps, Sygic Aura, Navigon. A sve ove navigacije su "pale na testu baš na ovoj izabranoj relaciji". Dakle, ovo je direktan dokaz da je rutiranje Sygic Truck identično sa rutiranjem Sygic Aura. I da testiranje, koje su obavili naš član i njegov kolega, ne odgovara istini. Najobičnija obmana.

Evo još jednog interesantnog, bar za mene, detalja koji je ovo testiranje "izbacilo". Slike su date u prilogu. Navigacija Sygic Aura koristi isključivo TomTom mape. Navigacija Sygic Truck samo HERE mape. Te, Sygic Truck HERE mape su one HERE mape koje mi koristimo u klasičnoj Sygic navigaciji. To se vidi upoređivanjem skinutih mapa sa marketa za Sygic Truck sa HERE mapama za Sygic Auru dobijenim Sygic PC maps DOWNLOADER - [8.9.2015]. Jednina razlika je u folderu za Srbiju gde sam ubacio fajl srb.2dc, koji je ponuđen na našem forumu kao detaljniji. Eto, uvek sam se pitao odakle HERE mape za Sygic i danas sam dobio odgovor. Verovatno su ostali članovi to već odavno znali...

EDIT 1

Da ne bi ostala nedoumica, proverio sam rutiranje koje sam gore naveo, za relaciju Gornji Slatinik - Sibinj, u Hrvatskoj, u navigaciji Sygic Truck verzija 13.2.7.
Na moje iznenađenje, ta verzija vrši identično rutiranje na izabranoj putanji i u kamionskom i u automobilskom modu. To je izrutirana putanja sa prve slike, treća mala slika u njoj. Pošto je karta ista, hrv.nt.2015.06, koja je korišćenja i u najnovijoj verziji 13.5.2 (sa Google Store) Sygic Truck, nemam objašnjenje za ovu pojavu. Jedino mogu da pretpostavim da je stara verzija (13.2.7) rutirala na, jedan jedini, isti način, bez obzira na postavljeni mod, a da tek sada, nova verzija (13.5.2) pravi razliku u automobilskom i kamonskom modu. Ovo je, ipak, pitanje za Sygic...
Inače, ako slučajno neko želi da ovo proveri, neka skine punu probnu (14 dana) verziju 13.5.2 Sygic Truck sa marketa. Samo da upozorim na nazive mapa. Ne postoji mapa Srbije, već se ona nalazi u paketu Western Balkans (Truck) 72.9 MB. Tu su mape alb, bih, mkd, mne, srb. Mapa Hrvatske se nalazi posebno u fajlu Croatia (Truck) 37.4 MB.

Izgleda sa se u Sygic nikako ne možemo pouzdati. Više ne znam koja je Sygic Truck verzija bolja, koja je "prava". Da li je to 13.2.7 ili 13.5.0 ?

P.S. Ako neko od članova ima neku treću Sygic Truck verziju, zamolio bih da proveri rutiranje na pomenutoj relaciji. Ako ne želi javno, može me obavestiti privatnom porukom. Unapred hvala !

EDIT 2

Verzija Sygic Truck 13.2.7 . Rutiranje se ipak razlikuje od moda. Druga mala slika je kamionski mod, putanja Bulevar Patrijarha Pavla - Kneza Višeslava. Vidi se da je rutiranje različito kada sam, za istu relaciju, selektovao automobilski mod. Četvrta i peta mala slika su ilustracija za putanju u Hrvatskoj, Gornji Slatinik - Sibinj.

23jn0oh.jpg


Više mi ništa nije jasno...Ovo je bio Sygic sa svim svojim poznatim "vrlinama"...Odustajem !
 

Prilozi

  • NT-Truck BIH.jpg
    NT-Truck BIH.jpg
    76,7 KB · Pregleda: 17
  • NT-Truck HRV.jpg
    NT-Truck HRV.jpg
    80,9 KB · Pregleda: 17
  • NT-Truck SRB.jpg
    NT-Truck SRB.jpg
    78,2 KB · Pregleda: 16
Poslednja izmena:
Natrag
Top