Navigacije, mape, uređaji, uporedivanje i analiza mapa - here, tom tom, topmap

Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
HERE mapa. Previše detaljna i to može nekada biti "problem"

Naravno, našalio sam se u naslovu. Ono što ću opisati, smatram, nije baš nikakav problem. Naprotiv !

iGO_NextGen me u par situacija navodio putanjom za koju znam da nije dozvoljena. To su službeni putevi kroz ogromni prostotor kompleksa kasarni Garde, na Dedinju, u Beogradu. Danas sam svesno izabrao alternativu sa baš tom putanjom. I stigao do rampe i vojnih policajaca.

17r3ba.jpg


Naravno, očigledno da iGO ne uzima u obzir oznaku za rampu (mala slika 5), kod Kronstatske ulice.

Za testiranje sam izabrao put od Kronstatske 10 do restorana "Košuta", Pionirska 32. Ostale navigacije, koje koriste HERE mapu, "prepoznaju" indikator rampe i ne rutiraju kroz službene puteve. Rutiraju tek kada se početna pozicija nalazi unutar vojnog kompleksa Garde.

emvl4.jpg


Ovo sam stavio samo kao kuriozitet. Nikako kao nedostatak navigacije iGO. Ona, po mom mišljenju i dalje ostaje ubedljivo najbolja i najkompletnija. I jedno razjašnjenje. U HERE kancelariji u Beogradu sam ukazao na ovo. Iskreno, ne znam da li je i pre toga "rampa" bila na mapi. Objašnjeno mi je da je to ogroman kompleks, kao što se vidi, sa asfaltiranim službenim putevima. Jednostavno, i ovi putevi su ucrtanu u mapu da bi se neko lakše snašao u situaciji kada se već nalazi u vojnom objektu. Meni je ovo objašnjenje i prihvatljivo i sasvim logično. Uzgred, ista indikacija, "rampa" se nalazi na ulazu u prostor BIA, iz smera Borske ulice.

Da se "fanovi" iGO navigacije ne bi slučajno uvredili, evo još jedne lepe ilustracije kvaliteta iGO_NextGen navigacije u realnoj vožnji. Posle prijateljskog ragovora sa vojnim policajcem, produžio sam putem ka kući, pored Belog dvora. Rerutiranje je bilo precizno i jedino ispravno. Navigaciju sam ostavio da radi u pozadini, a uključio video snimanje. iGO_NextGen je odradio besprekorno glasovno navođenje kroz tesne uličice starog dela Rakovice. Bez ijedne greške. Dakle, i sa novom iGO navigacijom se može voziti samo slušajući glasovna uputstva, ne prateći ekran navigacije.

 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Pošto nemam trenutno kod sebe rutu gdje mogu testirat zamolio sam prijatelja da mi rutu na koju mi se žalio jedan prijatelj kamiondžija koji je dugo koristio iGO i sada prešao na SYGIC TRUCK 13.2.7. Istina iGO je kompletan ali pravi toliko grešaka da je to neoprostivo....bar za kamiondžije..meni sa autom se lagano okrenuti njima sa 20 metara šleper baš i ne....
Navigacija: iGO NextGen
Ruta: S. Brod - Kutjevo
Mode: Kamionski 4.7 metara i 10 tona težina
ZABRANE: 7.5 tona, podvožnjak 4.5 metara, cesta kroz koju kamion ne smije.
GREŠKA: iGO ide na S. Brod - Bektež - Kutjevo - zabrane


Navigacija: SYGIC TRUCK 13.2.7
Ruta: S. Brod - Kutjevo
Mode: Kamionski 4.7 metara i 10 tona težina
ZABRANE: 7.5 tona, podvožnjak 4.5 metara, cesta kroz koju kamion ne smije.
BRAVO: bez greške, ruta potvrđenja jer lik tu živi i vozi.

@navigas kolega, iskreno ne znam kako i zašto ali nekako mi SYGIC TRUCK 13.2.7 daje različite rute za istu lokaciju u različito doba dana...ne mora da znači da je to...ja to zovem HSP jer po definiciji jedino mi to nekako logično...The additional info is in separate content files (.HSP and .FSP)
The SW feature is included in the base product, but requires additional content and content license.
....3 mjeseca sam tražio novu verziju SYGIC TRUCK 13.5.3 da bi na kraju malo falilo da mobitel bacim kroz prozor...Zadao sam joj bezveze rutu čak šta više prelaganu i sjeo u auto da testira i na moje VELIKO RAZOČARANJE nekada div sygic truck je dao jedinu rutu i to katastrofalnu. Tim putem jedva da može auto proći a kamoli kamion. I pri promijeni parametara, kamion i dalje ista ruta. Da za to okrivimo mape neće moći jer sam ručno ubacio iste mape u SYGIC TRUCK 13.2.7 i SYGIC TRUCK 13.5.3 i rute se drastično razlikuju. A evo i primjera sa slikom
Navigacija:SYGIC TRUCK 13.2.7
Mape: NAVTEQ 2015.06
Ruta: Pribava - Gračanica (Hotel Tilia)

Navigacija:SYGIC TRUCK 13.5.3
Mape: NAVTEQ 2015.06
Ruta: Pribava - Gračanica (Hotel Tilia)


Znači nisam fan SYGIC-a, nego sam fan dobre navigacije.....a to u ovom slučaju moja omiljena SYGIC TRUCK navigacija je katastrofa u novoj verziji....
Nadam se da će ove slike malo dočarati zašto volim i koristim STARU verziju SYGIC TRUCK (Auto mode) koja me nijednom nije izdala i na sve rute koje je iGO pao SYGIC TRUCK 13.2.7 nije nijednom. On može pogriješiti, nema savršene navigacije ali za sada po MOM LIČNOM MIŠLJENJU SYGIC TRUCK 13.2.7 nema konkurenciju bilo to auto mode ili truck mode.
Da li je Sygic_Truck (13.2.7) bolji od iGO_NextGen (Truck mod)

Odgovor na komentar kolege @LeoAndropov iz teme Sygic GPS Navigacija, #1844. Dato je dosta slika da bi se potkrepilo tvrđenje. Svaka čast na tome. Kolega, baš si se potrudio. Ali, videćemo da li si nas ubedio. Ne znam za druge, mene nisi. "Pokazao" si da iGO_NextGen loše rutira na izabranoj ruti do Kutjeva, od Slavonskog Broda. Sygic Truck 13.2.7 rutira sjajno. Međutim, propustio si da postaviš i ovu sliku.

ST_CRO_S.jpg


Tačno je da je prva ponuda ona ruta za koju smatraš da nije dobra. Međutim, druga u ponudi je identična kao ona koju si dobio sa Sygic Truck 13.2.7. Slažem se da, onome ko ne poznaje kraj, nije od pomoći da bira između alternativa. Ali, budimo realni. Ako krene od Vukojevice i kod Bekteža naiđe na znak da je zabranjen saobraćaj kamionima, mora izabrati jedini mogući put, kao na alternativi 2, preko Kule i Ferovca. Dakle, neće biti nikakvih neprijatnosti. E, koliko ljudi vozi kamion prvi put ovim krajem ? Verovatno nijedan. Samo oni koji žive u ovom kraju. Ipak, ovo nema veze sa navigacijama...

Da pogledamo kako se ove dve navigacije ponašaju u Beogradu.

nleyjl.jpg


Kao što se vidi, na maloj slici 5, iGO_NG u truck modu RUTIRA SJAJNO u Beogradu. Pošto se iz ulice Kneza Miloša ne može voziti preko Topčiderske zvezde, jer je na Petlji Gazela (slika u prilogu) znak kuda mogu kamioni nastaviti, a i zbog niskog podvožnjaka (slika u prilogu) ispod pruge, na ulazu u Košutnjak, iGO_NG nudi samo jednu moguću putanju od 7.3km i 16min, za sve četiri verzije rutiranja. Ovo je dokaz da, ako je HERE mapa korektna, iGO_NG će ispravno rutirati u modu za vožnju kamionom. Ovo je najvažnija slika u čitavom ovom komentaru. Znači, iGO_NextGen u Beogradu rutira onako kako to radi i Sygic Truck 13.2.7, onako kako ti voliš, IDENTIČNO. Tu su obe navigacije RUTIRALE BEZ GREŠKE. Molim te za komentar ovoga...Inače, Na istoj putanji, iGO_NG u modu za automobil rutira onako kako se i očekuje. Prva ponuda, najvrednija, je sa 6.4km i 12min. Druže @LeoAndropov, nadam se da ti je jasno da je ovo samo stvar bolje (kvalitetnije) HERE mape za Beograd. Zato piši kancelariji HERE za Hrvatsku i BiH i ukaži im na onaj nedostatak na lokalnom putu. Bez uvrede, ipak je to lokalni put i ne bi trebalo testirati baš na njemu. Ja sam testirao u Beogradu, glavnom gradu Srbije.
Dakle, NIJE Sygic Truck 13.2.7 bolji od iGO_NG !!!


Na kraju, još jedan dokaz da je rutiranje iGO_NG u najmanju ruku jednako rutiranju Sygic Truck 13.2.7. Već pomenuta putanja u Beogradu, od ulice Kneza Miloša 60, do ulice Kneza Višeslava 88 :

STruck_BG_SS.jpg


Na drugoj i trećoj maloj slici se vidi da u Beogradu Sygic Truck 13.2.7 rutira ispravno i u kamionskom i automobilskom modu, zavisno od moda. Ali, IDENTIČNO dobro kao i iGO_NextGen. I, što je bitnije, razlikuju se rute. Zašto to nije i u kraju kod Slavonskog Broda...To mi ti odgovori. Ja ne znam...Ovo je ipak loš pokazatelj za Sygic Truck 13.2.7. Ista verzija je u pitanju...Na slikama 4 i 5 je nedovoljno dobro rutiranje Sygic 15.4.14. Četvrta slika sa NT, peta sa TA mapom. Sa TA mapom je ispravno ali se koristi Pionirski put za koji TomTom kaže da je dvosmerni. A on je jednosmerni...Tako bi rutiralo i u suprotnom smeru (slika 6), a to je nedopustivo !

Što se tiče tvrđenja da SYGIC TRUCK 13.2.7 daje različite rute za istu lokaciju u različito doba dana...zbog osobine tz. HSP to ćemo naknadno utvrditi. Ja ću ovde dodati zapažanje tj. rezultat kao EDIT...Iako, unapred smatram da se to neće deiti jer lepo piše The additional info is in separate content files (.HSP and .FSP). Kao što znamo, tih dodatnih fajlova, izgleda nema u HERE (Sygic) mapama za naš region. Takođe, za to bi trebala posebna licenca :
The SW feature is included in the base product, but requires additional content and content license.
 

Prilozi

  • Zabrana za Kamione.jpg
    Zabrana za Kamione.jpg
    103,1 KB · Pregleda: 30
  • Podvoznjak.jpg
    Podvoznjak.jpg
    108,9 KB · Pregleda: 28
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
16.07.2015
Poruka
197
Ajmo ovako.....znači došli smo od ljestvice iGO nije lošiji od SYGIC TRUCK 13.2.7 do isti su. Za mene je ovo napredak jer do juče je bilo da je iGO kralj da mu niko ne može prići ni blizu. Znači sada su isti iako smatram da NISU a evo i zašto.

Kolega @navigas mislim da kao iskusan tester navigacija a i čovjek koji poznaje kako kod radi moraš da znaš da iGO nije smio ponuditi ovu rutu NIKAD. U komandi je bilo jasno to i to nema what if ili if then else :) jasno je kao dan šta smije a šta ne smije. zašto onda alternativna ruta koje direktno krši JASNU naredbu unutar parametara.

A evo zašto u parametrima kamionskog moda JASNO JE NAZNAČENO KOJA JE VISINA, TEŽINA, kako onda da iGO uprkos tim VRLO JASNIM parametrima ipak daje rutu. Znači izgleda da nije bitno da li mu damo parametre on i dalje "fura svoje". Šta bi se tek desilo negdje drugo....Ok da je ovo auto mode ali u parametrima je jasno naznačeno gdje ne smije no iGO ipak ide kao da ne čita u tabeli parametre koji su mu postavljeni. SYGIC TRUCK je to bez greške uradio, ima parametre i zna gdje ne smije i to radi bez greške nema dvojbe.

Šta kolega ako je znak uništen?
Šta ako znaka nema?
Šta ako je vozač pospan pa nije vidio znak?
Šta ako je znak u rastinju, gust saobraćaj, oslanjam se na navigaciju?
Ako ja znam koja je ruta dobra onda mi navigacija i NE TREBA.

Ovdje se jasno vidi da SYGIC TRUCK ne pravi grešku, ima savršen kod i sluša PARAMETRE i neće ni da pokuša da vozi tamo. SYGIC TRUCK 13.2.7 možete slobodno slušati bez da gledate znakove, dok iGO morate kao dadilja stalno provjeravati da li je dobra ruta da li postoji znak (onda mi i ne treba navigacija).

Druže ako su parametri jasni nije to do mape to je do navigacije. Parametri su jasno tu i tu NE SMIJEŠ nema tu alternativa pa nije to auto mode. iGO je ovdje pokazao da je jednostavno nepouzdana navigacija. SYGIC TRUCK još nije nijednom napravio grešku.

SYGIC AURA i TomTom to neću ni comment jer to nisam ni pominjao u svom komentaru jer smatram da taj dio SYGIC-a nije u rangu i nije dostojan provjere.

Upravo ovaj tvoj comment potvrđuje da je SYGIC TRUCK 13.2.7 br.1 on nije napravio grešku, nije je jasno POSLUŠAO komandu gdje smije i to odradio bez greške. iGO uprkos jasnim naredbama je napravio štetu od par hiljada EURA i napravio zastoj u saobraćaju.

Ipak smatram ovo napredkom od navigacije koja ne valja došli smo da je ista poput iGO ali budimo iskreni NIJE.

Ako ja kažem da je nešto crveno i da kroz crvena vrata ne smije da prođe zašto iGO filozofira i kaže ej možda su ružičasta pa ajmo probat ako ne budu idemo kroz plava. SYGIC TRUCK je to odradio poput vojnika, ima komande i prvo izvršava pa tek onda pita, jasno i glasno YES SIR.

Nema alternativa ako ti je jasno rečeno gdje ne smiješ. Neka se ovdje javi bilo koji dugogodišnji korisnik iGO navigacije a da ga ista nije bar 1x zeznula a ja ih imam primjera masu a i sam sam primjer. Za sada SYGIC TRUCK nije nijednom, i evo napredak makar smatrate da je isti što ja mislim da nije fer kako nešto što nije napravilo grešku nikako može biti isto sa onim što ne sluša komande. Postavi se u kožu kamiondžije pa ćeš da vidiš koliko je ovo bitna razlika.

Najbolje je samo ono što ne griješi...mapa nije izgovor algoritam i ne slušanje komandi jeste.

Pa zar neko želi navigaciju koja nekada griješi nekada ne (ne znate kada dok ne zaglavite) nego navigaciju koja
NE GRIJEŠI?

Ili sam ja nešto propustio ali u tvom komentaru nisam naišao na grešku ili primjedbu na SYGIC TRUCK 13.2.7 samo si ih postavio na isto mjesto iako ST nije napravio grešku iGO jeste kako to da su isti???.....a da ne govorimo rad SYGIC TRUCK bolje radi na 512 RAM- nego iGO na 3GB RAM-a. Lično testirao :)
Uzdravlje


EDIT: No.1
Ok, ajmo bit cool people, svakom se desi greška..za sada 1:0 za ST ajmo još jedno eto desilo se , ne ponovilo ali evo desit ce se opet kao na primjeru....

Pogledaj zabrane ove sa istim parametrima


A sada pogledaj da iGO nonšalantno prošetao se kroz zabrane

Kumiciceva Gupceva Zrinska Stampareva..
Prvo podvoznjak 4.5 m, a on 4.7 postavljen
Druga greska je sto ide Zrinskom, a vidi se zabrana 5.5 t




Zašto u S. Brodu a ne u Beogradu pa sada nećemo tražiti mjesta koja se sviđaju iGO a koja ne. Iako bez obzira na mapu ako je jasno naznačeno gdje ne smiješ nema tu mape. I na kraju krajeva ako hoćemo pričati o mapama, ajmo baciti krivicu na MAPE, pa to opet znači da SYGIC TRUCK kupuje bolji paket mapa pa zašto koristiti navigaciju koja "štedi" na krajnjem korisniku. Ako je bolja mapa onda biram SYGIC TRUCK koji niti griješi u S. Brodu niti u BG pa kako može biti isti kao iGO. Bilo to BG, S. Brod Sygic Truck ne bira, jednostavno daje najbolje što može sa onim što ima i očito kupuje najskuplji paket od HERE što je i dokazao na ovom primjeru. Ako kažemo da je mapa neka lošija ili bolje zašto nije pogrešio. Da li negdje pravi greške sigurno da pravi ali ako je on napravio grešku zbog mape možeš zamisliti šta je iGO uradio. I dalje smatram da su iGO i SYGIC TRUCK super navigacije samo što Sygic Truck 13.2.7 jednostavno dvije stepenice iznad. Nadam se da će ovo pomoći drugim članovima da izaberu najbolju navigaciju pa čak i najlakšu za njihov uređaj jer za iGO treba superkompjuter dok iGO radi na osrednjem uređaju. Jednostavno nema konkurenciju. Eto ako nije algoritam ako su mape onda SYGIC TRUCK 13.2.7 opet nosi zlato kući.


EDIT: No.2
Kao što se vidi, na maloj slici 5, iGO_NG u truck modu RUTIRA SJAJNO u Beogradu. Pošto se iz ulice Kneza Miloša ne može voziti preko Topčiderske zvezde, jer je na Petlji Gazela (slika u prilogu) znak kuda mogu kamioni nastaviti, a i zbog niskog podvožnjaka (slika u prilogu) ispod pruge, na ulazu u Košutnjak, iGO_NG nudi samo jednu moguću putanju od 7.3km i 16min, za sve četiri verzije rutiranja. Ovo je dokaz da, ako je HERE mapa korektna, iGO_NG će ispravno rutirati u modu za vožnju kamionom. Ovo je najvažnija slika u čitavom ovom komentaru. Znači, iGO_NextGen u Beogradu rutira onako kako to radi i Sygic Truck 13.2.7, onako kako ti voliš, IDENTIČNO. Tu su obe navigacije RUTIRALE BEZ GREŠKE. Molim te za komentar ovoga...

Ja iskreno ne znam šta se od mene očekuje da ovdje komentiram? Mogu samo reći super svaka čast za iGO i SYGIC TRUCK obje su odradili posao za koji su i napravljene i svi sretni. Ja ne znam šta sam trebao da očekujem ovdje..da iGO pogriješi ili Sygic Truck? Obje ovu rutu odradile savršeno u kamionskom modu znači super. Ovdje nemam primjedbu, pa nisam nikada ni rekao da je iGO toliko loš da griješi u svakoj ruti. ovdje su nijanse bitne i za svakog kamiondžiju koji čita ovak post smatram da je ovo bitan post jer ovdje može vidjeti da iGO kao kamionska navigacija nije pouzdan da nekada griješiti nekada ne. Ovdje određuju nijanse i jasno je da Sygic Truck ovdje u kamionskom modu br.1
Mislim da slobodno (na osnovu slika) možemo zaključiti da br.1 kamionska navigacija je SYGIC TRUCK 13.2.7 (ni slučajno neka novija verzija)

Eh sada Sygic Truck 13.2.7 u sebi sadrži i ostale modove kao za nas najbitniji AUTO MODE eh, i ovdje mislim da su razlike minimalne i daje SYGIC TRUCK za neprimjentu nijansu bolji ali to će nadam se kolega @navigas sutra pokazati slikama. Opet kažem i u auto modu ne želim navigaciju koja griješi, iako meni se nije teško okrenuti autom u odnosu na kamion ali lično sam par puta zbog iGO skrenuo gdje ne treba. Ali da ne pričamo ovako na "suho" treba to slikama potkrijepiti.

EDIT: No.3
iGO NEXTGEN AUTO MODE vs SYGIC TRUCK 13.2.7 AUTO MODE

Ruta koju sam lično testirao jer često vozim tu.


Tuzla - Petlja (Šićki brod) - Tuzla aleja A. Izbetbegovića - BH pošta

Evo od nekih ruta gdje i iGO ponudi dobru rutu ali ne kao prvu opciju, znači ja znam da je dobra jer poznajem rutu ali šta za nekog ko nema pojma. Neko ko prvi puta dolazi u Tuzlu. Znači rute su ok ali zašto da razbijam glavu koja je prava, opet isti problem koje me konstantno muči kod iGO.

Prva ruta koju nudi iGO NG je ok ali nepotrebno ode kroz grad, gužvu, saobraćaj i jednostavno mnogo komplikovanije. Vrijeme koje je iGO proračunao neće biti tačno jer jedino da ide iza ponoći kada nema nikog.



Druga (alternativna) ruta koju nudi iGO je dobra i puno je manje saobraćaja i lakše je doći do cilja. To je ruta koju odmah nudi i Sygic Truck 13.2.7



A sada SYGIC TRUCK 13.2.7 jedna jedina i super ruta ne ide kroz centar grada, izbjegava saobraćaj gužvu. ide lijepo krajem grada a i dalje super asfaltiranim putem i sigurno će doći na vrijeme bez obzira na semafore.




Znači ovdje su nijanse, nijedna ruta nije loša ili nemoguća. Pitanje je koja je najbolja iz prve bez puno kontanja i pipkanja po NAVSYS pola dana. Postavljam se u kožu vozača amatera koji samo želi stići od tačke A do tačke B na što lakši način. Znači ST je ponudio najbezbolniju rutu. Zato kažem kada je auto mode u pitanju male ih nijanse dijele, ponekad iGO da glupu rutu iako je rečeno NE MAKADAM i sl dok ST nikad. Razlika je stvarno mala.

EDIT: Uskoro novi testovi....
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Ovdje se jasno vidi da SYGIC TRUCK ne pravi grešku, ima savršen kod i sluša PARAMETRE i neće ni da pokuša da vozi tamo. SYGIC TRUCK 13.2.7 možete slobodno slušati bez da gledate znakove, dok iGO morate kao dadilja stalno provjeravati da li je dobra ruta da li postoji znak (onda mi i ne treba navigacija).
Upravo ovaj tvoj comment potvrđuje da je SYGIC TRUCK 13.2.7 br.1 on nije napravio grešku, nije je jasno POSLUŠAO komandu gdje smije i to odradio bez greške. iGO uprkos jasnim naredbama je napravio štetu od par hiljada EURA i napravio zastoj u saobraćaju.
Znači ovdje su nijanse, nijedna ruta nije loša ili nemoguća. Pitanje je koja je najbolja iz prve bez puno kontanja i pipkanja po NAVSYS pola dana. Postavljam se u kožu vozača amatera koji samo želi stići od tačke A do tačke B na što lakši način. Znači ST je ponudio najbezbolniju rutu. Zato kažem kada je auto mode u pitanju male ih nijanse dijele, ponekad iGO da glupu rutu iako je rečeno NE MAKADAM i sl dok ST nikad. Razlika je stvarno mala.
Sygic Truck 13.2.7 zastarela, ali dobra igrica za telefon.
Kompjuterska igrica "Rutiranje u sobi"


1. @LeoAndropov, sada bih te zamolio da ti prestaneš. I ne najavljuj EDIT: Uskoro novi testovi.... Što si imao da kažeš, valjda si do sada rekao. Šta znače ovi beskrajni EDIT 1,2,3...Jednom prilikom me drugar @marxista s pravom opomenuo da nije korektno da editujem već napisani komentar na njegov post. Bio je potpuno u pravu. Sada ćeš dobiti analizu tvoje "najbolje" navigacije Sygic Truck 13.2.7, imaćeš taksativno (pod brojevima) postavljene komentare i želeo bih da na svaki odgovoriš. Bez filozofiranja, bez zavlačenja sa beskrajnim brojem slika napravljenim na "testiranju" u sobi. Zato sam i stavio onakav naslov.

2. Navigacija nije kompjuterska igrica da bi je ti "testirao" u sobi. Navigacija se testira u vožnji. Mora se testirati RERUTIRANJE. Vožnja zavisi od trenutne situacije na terenu. Nije predvidiva. To je suština korišćenja navigacije. I automobil se testira u vožnji, a ne gledanjem u Auto Salonu ili na Sajmu. Dakle, na dalje, ako želiš komunikaciju samnom, postavi nizove slika, SLIKA IZ REALNE VOŽNJE, kao što to ja radim, da bi se lepo videlo i moglo da proprati. A ne da ih razbacuješ po tekstu a mi da otvaramo jednu po jednu. RUTIRANJE JESTE BITNO, ALI MENE NE INTERESUJE. Ne bih da poredim to sa simulacijom seksa. Izvinjavam se na izrazu. Nauči se redu !

3. Rerutiranje Sygic Truck 13.2.7

Truck_Auto_1.jpg


Truck_Auto_2.jpg


3. Testirao sam na standardnoj putanji, kojom vozim svakog dana. Pošto sam dobio samo jednu rutu, ja krećem svojim putem. Izostavio sam karakteristične Sygic zahteve za vraćanje na onu jedinu putanju. Na slikama 4 i 5, I red, vidi se da Truck želi da idem zaobilaznim putem, preko zagušenog kružnog toka na Slaviji. Ja to izbegavam i idem pored Zvezdinog stadiona, pa uz Košutnjak. Izuzetno jutros, zbog nekog incidenta na Mostu na Adi, u ulici Teodora Drajzera sam nepun kilometar milio 7-8 minuta. Za ilustarciju toga su prve 4 fotografije u prilogu. Tu se vide i vremena kada su fotografije snimljene. Zašto je "tvoj" Sygic Truck izabrao da ide preko centra Banovog Brda. Zar "pametnoj" i sofisticiranoj, najboljoj navigaciji nije jasno da je neki problem na putu. Rekao si da je njen algoritam pametan i da prati gužvu...

4. Navigacija Sygic Aura 15.4.14, za koju ti tvrdiš da je smeće, ima algoritam i prepoznaje trenutak kada se može ponuditi kraći i brži put :

Sygic15_4_14.jpg


Kao što se vidi na slici 2, navigacija kaže da je DOSTUPNA BRŽA i KRAĆA putanja do odredišta. Ona skraćuje vožnju za 1min i čak 2.9km. U stvarnosti se dobije skoro 4-5 minuta. Dakle, algoritam "užasno loše" Sygic Aura navigacije je mnogo pametniji od tvoje toliko hvaljene Truck. Od one koja čak, u različito doba dana, pravi različite putanje. Toliko je pametna. Koja glupost...By the way, video sam da voliš da ubacuješ engleske fraze, Od 06:30 do sada (13:50), napravio sam 6 skrinšotova putanje (Slika u prilogu "Start i Cilj") u Slavonskom Brodu, od ulice Petra Krešimira do Trga Svetog Antuna, gde živi onaj tvoj vajni prijatelj koji tebe istura da se brukaš i koji sve ove gluposti tebi ubacuje u glavu. Naravno, sve putanje su IDENTIČNE. Slika u prilogu "Uvek ista". Zamolio bih da se izviniš forumu na gluposti koju si pokušao da nam "uvališ". Ili nam ti iznesi svoje "dokaze". Na stranu to, što si mi nekorektno dao samo sliku i to u Google Maps, a imaš HERE sajt čije mape koristimo. Ja, kada tebi postavim neku putanju, ti dobiješ kompletnu adresu. To je ipak tvoja "korektnost"...

5. Evo kako, malo pominjana navigacija Navigon, vodi istu rutu kojom sam jutros vozio :

Navigon.jpg


Kao što vidiš, ona nije insistirala da idem preko zagušenog Trga Slavija. Nego, normalno, putevima bez gužve. Kraćim. Istini za volju, i ona je želela da vozim preko centra Banovog Brda, ali je normalno rerutirala, kada sam kod Konaka Kneza Miloša skrenuo levo u Bulevar Patrijarha Pavla i dalje vodi uz Košutnjak, Pionirskom. By the way (drugi put), da bi i ti stekao uvid koliko je to dobar i neopterećen JEDNOSMERNI put Pionirska ulica , pogledaj fotografije 5 i 6 iz priloga. Brži autio može prosto da "uzleti"...Tako se pokazalo da je Navigon bar jednu stepenicu bolji od Sygic Truck.

6. Sledi navigacija HERE Maps na istoj putanji.

HERE.jpg


Obrati pažnju na srednju, sliku br. 3. HERE sama određuje da se ide optimalnim putem, iz Teodora Drajzera u Bulevar Patrijarha Pavla. Uzgred, tada sam, u Teodora Drajzera, mogao prekoračiti brzinu jer nije bilo saobraćajnog incidenta kao jutros. Dakle, HERE Maps je za one tvoje 2 stepenice bolja od Sygic Truck 13.2.7.

7. Pošto živimo u 2015. godini, ostavio sam iGO_NextGen za kraj. Kao šlag na torti. Nisam želeo da te dodatno mučim kvalitetnim rutiranjem i rerutiranjem, U VOŽNJI, ove navigacije.

i_GO.jpg


Nadam se da si pametan čovek i da ti nije potrebno nošta posebno objašnjavati. Samo kratko. Obrati pažnju šta piše na slici br. 2. "Potencijalna zaobilazna ruta zbog zagušenja". E, to je pametna navigacija. I mala slika br. 5 koja potvrđuje kvalitetni interfejs nove iGO navigacije. Skreneš samo paralelno od traka na autoputu i navigacija te pita da li želiš do Benzinske pumpe (1.3km) ili do Restorana (1.8km). Da li možda tebi ovo nešto ne odgovora. Ako ne, onda ostavi vožnju i pređi na jahanje. Konjem ćeš sam upravljati, bez navigacije...Ukoliko se ne uzjoguni.

8. Da ne bi ponovo ispalo da biram samo ono što odgovara drugim navigacijama, u prilogu je slika "Truck Auto 0", od pre desetak dana. Ista verzija, 13.2.7, iscrtava ulice blizu Hrama Svetog Save. I jutros je bilo tako. Ali nema mesta za sve slike. Pogledaj na toj slici malu sliku br. 4. To je "slika i prilika" rerutiranja Sygic Truck. Pa neka je drugari izaberu jer je najbolja :eek:. Sa tvojim favoritom se mogu lepo izvozati po nekom gradu. Naravno, ako nemaju pametnija posla i nisu krenuli od tačke A do tačke B, kako ti voliš da kažeš. Tvoja "najbolja" navigacija kreće od A, ali izređa sva slova abecede, B,C,D,E;F;G...Z

9. Pozdravi pajtaša koji će se "oduševiti" kada sve ovo vidi. I poruči mu da se učlani na naš forum, svima je dozvoljeno. Pa neka "lupa" gluposti ovde on sam lično...

10. Takođe, većina nas ima, nažalost samo automobil. Retko ko kamion. Dakle, prekini više da porediš "kamionski" mod Sygic Truck i iGO_NextGen. Većinu, pretpostavljam, to ne interesuje !!!

11. Objasni drugarima koje je tvoje mišljenje, zašto Sygic sada distribuira novu ali "užasno lošu" Truck verziju 13.5.3. Da li im više nije stalo do zarade koju bi ostvarili prodajući "savršenu" navigaciju kamiondžijama. Ili smatraju da su to samo glupi vozači. Druže moj, vozači kamiona su mnogo pametniji i od tebe i od mene....

12. Zamolio bih te da odgovoriš na svaku tačku. Zato sam ih i posebno numerisao. Ali, pre toga lepo napiši komentar, da ne moraš posle da ga 5 puta EDIT-uješ. To nije korektno. Ispit se polaže samo jednom. Ne onoliko puta koliko ti to želiš...

Pošto me često hvališ da učiš i od mene, nadam se da ti je ovaj materijal dobrodošao. Ja sam od tebe puno toga naučio.
Zato, i ti meni živ bio !

P.S. Izvinjavam se svima zbog "nadmenog" tona. Ipak, drugara @LeoAndropov-a niko ne može ubediti ukoliko mu se obraća samo kulturno. On tada isključivo pušta jednu istu ploču...Neku staru, dosadnu pesmu, "Sygic Truck 13.2.7". A nikako neće onu noviju, 13.5.3. A, iskreno, mislim da je preEDITovanim postom #103 to i zaslužio...
m
 

Prilozi

  • IMG_20151116_081503.jpg
    IMG_20151116_081503.jpg
    361,9 KB · Pregleda: 28
  • IMG_20151116_081933.jpg
    IMG_20151116_081933.jpg
    472,9 KB · Pregleda: 28
  • IMG_20151116_082227.jpg
    IMG_20151116_082227.jpg
    573,6 KB · Pregleda: 27
  • IMG_20151116_082517.jpg
    IMG_20151116_082517.jpg
    425,9 KB · Pregleda: 26
  • IMG_20151116_082907.jpg
    IMG_20151116_082907.jpg
    742,5 KB · Pregleda: 25
  • IMG_20151116_082947.jpg
    IMG_20151116_082947.jpg
    801 KB · Pregleda: 27
  • Start i Cilj.jpg
    Start i Cilj.jpg
    37,1 KB · Pregleda: 25
  • Uvek ista.jpg
    Uvek ista.jpg
    37,9 KB · Pregleda: 26
  • Truck Auto 0.jpg
    Truck Auto 0.jpg
    225,8 KB · Pregleda: 24
UREDNIK
Učlanjen(a)
07.03.2011
Poruka
2.982
U komentarima treba da ostanemo svi dostojanstveni i da se zadrzimo iskljucivo na temi.
Sama poredenja navigacija - verzija - da -ali forsiranja jedne ili druge nemaju smisla.
Mada je tema - GPS Mape.... a ne Vrste navigacija.
Da se zadrzimo na vrstama mapa u istoj navigaciji - njihovim poredenjima i bit ce korisnije.
A onda auto ili kamionski mod?
Npr. sam IGO nudi - Auto, Pjesak, Bicikl, Hitna sluzba, Autobus, Taksi i Kamion. Pa onda Alternativne rute. I koju odabrati? Da li onu koju kao prvu ponudi navigacija? Ili pogledati predlozene pa odabrati po zelji optimalnu. Nekada pri putovanju zelimo proci i kroz centar nekog grada a nekada obilaznicom.
Bilo je do sada komentara bas o sustini a to su mape. I korisnih zapazanja od kojih se neke greske na mapama zahvaljujuci bas clanovima sa ovog foruma vec ispravljene.
Jos jednom, vratimo se temi.
 
Učlanjen(a)
16.07.2015
Poruka
197
@navigas iskreno razmišljao sam da nista ne napisem kao odgovor jer na kraju nije ni bitno jer vidim da ne vrijedi..ali ajd još jedan posljednji post na ovu temu a nakon toga iskreno me ne zanima jer vidim da ne vrijedi.

Jedna stvar koju uporno odbijaš da razumiješ je ta da ja nemam favorita, da samo hoću najbolje i da me ne zanima naziv navigacije. Na kraju nije bitno neka svako vozi i koristi ono što smatra najboljim pa do prvog sletanja s puta ili kazne za prolaz kroz zabranu.

@nenadsenn ja se izvinjavam ako ovo gore krši tvoju napomenu ali nadam se da ćeš mi dozvoliti samo da odgovorim onako što je kraće moguće i obećavam gasim ton na ovu raspravu.

Pod br.1 tražiš da ti odgovorim i objasnim tvoje slike, ali koliko vidim niti u jednom primjeru nisi odgovorio na slike koje sam ti postavio za KATASTROFALNE greške koje je iGO napravio uprkos JASNIM uputama unutar programa. Kažeš nismo kamiondžije, sorry ali mislim da je ovaj forum bitan za sve tipove vozača a iskreno kamiondžije su jedini PRAVI test. Znači ništa ni rekao na moje slike iz S. Broda gdje se iGO ZABIO u most. Kako to da tvoj šlag na tortu pravi takvu grešku.

Kažeš rutiranje iz sobe..hmm pa šta sam trebao uzeti kamion nabiti se u most da ti dokažem da iGO griješi. Ok toliko o kamionskom modu...Ja ti neću sjest sada i vozikat se 300km da ti dokažem da imaš lošu navigaciju to češ skontati sam čim izađeš van dvorišta.

Dao sam ti slike iz Tuzle gdje u auto modu iGO ode kroz gužvu itd....

NIKADA nisam rekao da je SYGIC TRUCK 100% bezgrešan, takva navigacija ne postoji samo što te nikada neće odvesti u šumu, kanal, blato poput iGO, HERE, AURE NAVIGON itd.

ODGOVOR na slike sa SYGIC TRUCK:
Priznajem Sygic Truck ima ponekad loše rerutiranje, pa svaka navigacija to ima, zavisi od mape, od situacije. Svaka navigacija ima svoje greške samo smatram da SYGIC TRUCK ima najmanje "opasnih" i "katastrofalnih" grešaka. Da ST griješi, o da moguće ali ćeš uvijek stići do cilja a da ne završiš u blatu ili nabijen u most ili jednosmjernu poput iGO ili ostalih.

Možda griješim ali koliko vidim gore ST rerutiranje jest lošije ponekad ali nikako katastrofalno, što znači da je samo dao ono što se tebi nije svidjelo a ne pogrešno poput iGO.

ODGOVOR na slike sa SYGIC AURA
SYGIC AURA je tip navigacije o kojoj su ljudi mnogo iskusniji od mene već iznjeli svoje mišljenje ovdje a i sam si radio testove tako mislim da je jasno. Jednom da dobru rutu pa 9x pogreši. Pa ko voli nek izvoli....

ODGOVOR na slike sa NAVIGON:
Super, dao odličnu rutu, da li si ti ikada probao voziti se NAVIGON-om malo dalje od BG? Ako imaš goriva i živaca samo napred. NAVIGON nije dostojan imena GARMIN.

ODGOVOR na slike za NOKIA HERE:
NOKIA kao map provider koji nudi navigaciju BESPLATNO. Reci mi jedan primjer kada je nešto besplatno valjalo. Da li si porbao voziti preko 300km koristeći NOKIA HERE malo kroz naš balkan? NOKIA HERE možda je dobra navigacija od stana do supermarketa ali dalje od toga neka ti je Bog na pomoći. Šteta što nisam slikao moje iskustvo sa NOKIA HERE ali mislim da su članovi ovdje na forumu jasno rekli šta misle o komadu koda koji se odaziva na NOKIA HERE.

I na kraju iGO mislim da sam ti i slikom i tekstom iz dvije države dao koliko pouzdan je taj tvoj "šlag na torti" a ne samo slike iz tvog dvorišta u radijusu od par km. Slika i opcije koje si ti postavio zahtjevaju da čekaš po 3 minute na komandu i treba ti 8 GB RAM-a da to sve radi i dalje radi sporo. ST radi sve sve to na 512 - 1GB i to glatko i nema gluposti oko skina i rezolucije zato cijena govori sve.

Ti za SYGIC TRUCK nisi našao grešku samo ti se nije svidjelo rerutiranje dok sam ja za iGO našao ali ti i dalje ne želiš da priznaš no nije ni bitno.

A sada malo činjenica...

Ti nazivaš SYGIC TRUCK igračkom a kako to da je ta ista ST igračka najskuplja navigacija.. izgleda da su svi budale pa placaju toliko...

SYGIC TRUCK
- 129 EUR Europe,
- 139 USD North America,
- 179 AUD Australia & New Zealand,
- 139 EUR South Africa,
- 169 EUR Middle East

Ja nemam razloga da se izvinjavam članovima foruma jer mislim da ih nisam slagao, čak šta više i sam si dokazao na svojim primjerima da je ST samo dao rerutiranje koje se tebi ne sviđa dok nijednom nije nekog nabio u most ili skrenuo gdje ne treba u zabranu. Ja sam ti dao slikom i tekstom kako to iGO radi. Pa gospodo samo izvolite koristite iGO pa hlupajte navigaciju kada vas odvede u slijepu ulicu ili kroz zabranu. Ja radim sa kamiondžijama i oni su za mene najbolji test i iskreno imaju više kilometara u rikverc nego ja ili ti napred i kad oni kažu da je iGO sranje da ga koriste samo da pregledaju rutu a ne kao pouzdanu navigaciju. A neka se neko ovdje javi ko vozi dalje od Beograda a da ga iGO nije bar jednom dobro "zajebao"...


Za kraj pitao bi te sledeće:

1. Da li ti voziš sa navigacijom van Beograda?
2. Po čemu je Beograd mjerilo kvaliteta navigacije a ne S. Brod ili Tuzla gdje ti je na slikama jasno da je iGO puko?
3. Da li si testirao navigacije malo dalje od svog dvorišta?

ST kao nijedna nije savršen i eto rerutiranje mu tu nije bilo savršeno ali nije katastrofa kao iGO ili ostale.

Neka svako odluči za sebe, jer ja nemam ništa ni od SYGIC-a ni od NNG-a a niti od NOKIA-a. Birajte za sebe najbolju navigaciju, ja sam dokazao šta će vam se desiti sa iGO (meni se dešavalo da zaglavim u vukojebini) ili NOKIA HERE sa kojoj je prijatelj krenuo BiH - HR more da bi nakon sat vremena ugasio navigaciju i deinstalirao istu. Da li mi vjerujes ili nije bitno sami ćete se uvjeriti a nekako vjerujem da već jeste. Vozite malo dalje od BG, međudržavne ceste, puteve koje ne poznajete pa ima da se uvjerite šta će da vam uradi NAVIGON, NOKIA HERE i iGO. Mada mislim da su ljudi već skontali jer mišljenje o NOKIA HERE je ovdje iznešeno par puta a i ja sam o iGO dao slike.

Ovo je moja posljednja poruka na ovu temu. Nakon ove gasim ton na ovu temu, neka svako bira šta misli da je najbolje ali neka se ne voza po svom dvorištu nego malo dalje. Na kraju ako ne znaš šta je dobro, uzmi ono što je skupo. Dragi forumaši probajte sve a znam da već jeste pa sami skontajte uostalom slike sve govore a mislim i iskustvo PRO vozača.

Uzdravlje.
 
Učlanjen(a)
22.06.2011
Poruka
285
@LeoAndropov ... S obzirom da si isključio ton trudicu se da te ne iritiram na novo komentarisanje ali cu se zarad istine (ili bolje reci: - istine onakve kakvom je ja vidim) dotaci tvojih tvrdnji.

Prvo da kazem da sam i sam profi vozac od "84. ali da kamione ne vozim jos od kraja osamdesetih. Dakle razumem problematiku ali nemam stvarnu potrebu za apdejtovanjem potrebnih znanja, programa i geografskih sadrzaja vezanih za teretni saobracaj. I pored toga imam par drugara internacionalnih kamiondzija kojima sam sredjivao navigacije. Zeleo sam da to uradim dobro ali postoji mogucnost da, s obzirom da ja ipak ne jedem taj hleb, mozda i nisam bio dovoljno dobar. Tako da osim njihovog zadovoljstva nemam nikakvu potvrdu da sam im dobro sredio navigacije.

Posto su mi to prijatelji, naravno da mi nije ni palo napamet da im instaliram bilo sta sto nije najbolje sto onda znaci da sam im instalirao iGO Primo sa svim meni poznatim a korisnim stvarima za kamiondzije.

E sad da predjemo na stvar...
...ono sto ti poredis lici na situaciju u kojoj si u trku konja poslao s jedne strane odraslog, utreniranog i nahranjenog konja a sa druge strane, mlado, neutrenirano i gladno zdrebe.

...posto sam izneo tvrdnju u redu je i da je obrazlozim:

- sa jedne strane si izabrao STARIJU i to truck verziju koja je proverena i od samog developera podesena za koriscenje u teretnom saobracaju a sa druge strane biras, ispod cekica tek izaslu BAZICNU aplikaciju cija funkcionalnost raste tek dodavanjem razlicitih modula a koje ti verovatno nisi ugradio ...takodje, s obzirom na "freskost" nextgena i njegov jos evidentni problem sa licencama, ti to "zdrebe" dodatno "usporavas" eventualnoscu da ni postojece licence nisi upotrebio.

- analogno tvom poredjenju bi bilo moje poredjenje proverenog i za kamiondzije dobro podesenog iGO Primo softvera sa nekim novim random buildom Sygic-a. Ali to se ne radi ako hocemo fer poredjenje vec se ili poredi najbolje od jednog i najbolje od drugog odnosno kompletno i kvalitetno upakovano resenje jednog i isto takvo od drugog brenda ...ili poredimo najmladje sa najmladjim, najlepse sa najlepsim... ...dakle, fali ti fer pristup u predjenju a s obzirom da pratim tvoje postove od uclanjenja na forum, fali ti i iskustvo i znanje za podesavanje iGO sistema.

- histspeed je iGO osmislio i koristio znatno pre nego sto ga je Sygic kao ideju prihvatio i upotrebio ...ne ulazim previse duboko u ovo ali mislim da ti je navigas nedvosmisleno pokazao da u nextgenu ta funkcija radi a da je u toj verziji sygica prosto ni nema. Ova funkcija zavisi od licenci (kao i mnoge druge zbog cijeg nedostatka u tvom nextgenu ti krivis iGO umesto sebe?!) pa je nekorektno zbog neimanja licence kriviti sygic.
- da li ti, u "svom nextgen mixu" uopste imas licence koje su ti potrebne za funkcije koje hoces da koristis na datoj teritoriji, te da li imas potrebne (ispravne i na pravo mesto smestene) odgovarajuce GIS podatke poput .ftr ili .fda zavisi od TEBE. Dakle od tebe zavisi puno toga sto je potrebno za nesmetan rad navigacije i ti kao korisnik si najozbiljnije usko grlo. Sledece usko grlo su svi oni forumasi koji svojim glupim trazenjima od skinotvoraca ne traze poboljsanja u funkcionalnom vec u estetskom smislu zbog cega vec sad imamo verzije nextgena koje vise lice na Primo nego na sebe same.

Setih se sad da si iGO softveru i njegovim programerima prebacio to sto im se PO TVOJIM RECIMA desava da iako si ti sve lepo podesio i uradio, rezultat u izboru putanje bude pogresan odnosno da te nextgen iako je zadovoljeno AKO-ONDA vodi i ulicama kojima ne bi trebao da te vodi. Zar je moguce da ne provaljujes da to sto si napisao nema ama bas nikakve veze sa iGO-om i njegovim programerima vec da nedvosmisleno potvrdjuje da LICNO TI softveru nisi ponudio odgovarajuce GIS podatke na osnovu kojih bi on doneo odluku ONDA???

Necu vise, ova pitanja ti nisam postavljao sa zeljom da te trolujem na nastavak diskusije od koje si odustao vec sa zeljom da ostatku citalastva ukazem na detalje zbog kojih je tvoje afirmativno pisanje o sygicu a negativno o iGO-u u stvari navijacki obojeno. Da ono moze posluziti kao tema za razmisljanje ali nikako ne i kao stivo iz koga se mogu izvlaciti kvalitetni zakljuçci.



EDIT: (imam moralno pravo na njega jer jos uvek niko nije pisao posle mene) ...ponovnim citanjem sam utvrdio da nisam tebi i ostalim citaocima obratio paznju na detalj koji je nepazljivom citaocu ranijih postova mogao da promakne a to je onaj deo u kome je navigas potvrdio da u Beogradu nextgen postuje visinu nadvoznjaka a STO JE TEBI MORALO da bude dovoljno informativno kako bi shvatio da greska koju imas u Slavonskom Brodu moze biti bilo gde ali ne moze biti u iGO-u!
Greska dakle moze biti i kod GIS provajdera koji nije dobro pokrio tu oblast ali je najverovatnije da je greska bas u tebi jer aplikaciju nisi nahranio potrebnim podacima (i dodacima). Moja aplikacija nije formirana tako da mogu da skrinsotima dokazem tvoju gresku pa onda prihvatam da mozda greska i nije na tvojoj vec na strani GIS provajdera ...ali tvrdim da na strani iGO softvera nije i ne moze biti.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Da li će Google Maps offline Navigation ugroziti dosadašnje vodeće navigacije

Kao prvo, predložio bih uredniku da se preimenuje naziv ove teme. Pošto ne postoji posebna tema za poređenje navigacija, pa se zbog toga često pojavljuju opravdane kritike da je ovo samo tema za Poređenje GPS Mapa... mislim da je promena neophodna.
Moj predlog naziva teme je : Poređenje Android GPS navigacija i mapa HERE, TomTom, TopMap

Čuje se da Google Maps planira, ukoliko to već i nije omogućeno, korišćenje njihove navigacije u offline režimu rada. Čitam da se mnogi unapred raduju ovoj, na izgled, sjajnoj mogućnosti. Želeo sam da proverim kako izgleda Google Maps danas, koristeći online režim. Poredio sam Google Maps, HERE, TomTom mape...Evo rezultata u vezi preciznosti pojedinih mapa, kao i rutiranje navigacija koje koriste pomenute mape.

image.jpg


Sygic.jpg


HERE.jpg


i_GO.jpg


Kako smo do sada više puta zaključili da slika razumljivija od bilo kog broja reči, mislim da je sve razumljivo. Samo kratak osvrt.
Slučajnim uzorkom sam izabrao 3 adrese u Beogradu. 1) Teodora Drajzera 2, u blizini je Crkva Svetih apostola Petra i Pavla. 2) Takovska 10, gde se nalazi sedište Radio Televizije Srbije i 3) Visoka 16, adresa privatna klinika "Dr Ristić".
Google mape su se pokazale izuzetno nepreciznim. Toliko da, lično mišljenje, bilo koji režim navigacije Google Maps, online ili offline, je besmislena. Sve 3 adresu su na ovoj mapi na pogrešnim lokacijama. Posebno je čudno da je Teodora Drajzera 2, na zvaničnom Google Maps sajtu toliko udaljena od tačne pozicije, da se nalazi bliže Klinici "Dr Mišović" nego Miloševom Konaku. Zaista neverovatno. Istakao bih i pogrešno smeštenu adresu Takovska 10 u Google Maps. Ipak je tu značajna institucija, RTS. Ostale navigacije pronalaze pomenute adrese bez greške.
Proverio sam rutiranje korišćenih navigacija od Teodora Drajzera 2 do moje lokacije. Sve su podešene za auto mod i jedino čudi pogrešno rutiranje Sygic Truck 13.2.7. Sygic 15.4.14, sa TomTom mapom, ne greši. I po pitanju tačne lokacije a i što se tiče rutiranja. NAPOMENA : poređenje nisam pravio bih zbog ovog poslednjeg zaključka. Lično mislim da je i rutiranje i rerutiranje navigacije Sygic Truck veoma dobro. Iznad očekivanja i iznad dosadašnjeg nivoa kompanije Sygic.
Dakle, Google ima, na prvi pogled, takvo je uverenje, najprecizniju i najdetaljniju mapu. Ranije sam se uverio da to nije tačno. Sada sam samo potvrdio. Google Maps će ostati sa sjanim servisima Street View i Google Earth. Tu su, zaista od velike koristi i bez premca. Što se navigacije tiče, Google Maps, bez obzira na režim rada, nije za korišćene...Za sada.
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Navigacija nije svemoguća


Istinita priča. Kada koristim navigaciju, svima je dobro poznato, veoma često pravim tz. skrinšotove, slike ekrana. Danas, u Novom Sadu, zbog kiše nisam. Jedino sam razmišljao da se sa mesta, gde sam "pronašao" parking-mesto, vratim u restoran "Canzona". Pozvao sam telefonom, dobio adresu restorana, i pešice ga lako pronašao, uz navođenje navigacije... Ali, kada je trebalo naći automobil, nastao je problem. Jedino sam zapamtio da je "putanja" ličila na slovo "Z". Gde sam se parkirao !? Lutao sam dvadestek minuta, dok, slučajno, nisam prepoznao ulicu gde sam parkirao. Tada sam i napravi 3 snimka ekrana, gornja polovina slike. Na donjoj se vidi zašto sam lutao. Iz restorana se može krenuti u "potragu" automobila na sve 4 strane sveta "praveći slovo Z". Uhvatila me i panika. Osećao sam se kao da sam u pravom lavirintu...Nauk i meni i drugima : uvek zabeležiti adresu gde je automobil parkiran. Posebno kada se to dešava u nedovoljno poznatom gradu...

Canzona_22.jpg


Inače, do Novog Sada i nazad sam koristio "licencirani" Sygic 15.4.14, sa TomTom mapom. Navigacija je "vodila" bez greške. Pripremio sam Favorite lokacije, slušao navigaciju, i sve je bilo odlično. Da sam i u pomenutoj "priči" koristio Sygic, ne bih tražio automobil. U knizi putovanja bih video lakaciju odakle sam krenuo. Inače i Sygic bi pronašao istu adresu, Janka Čmelika 24. Jedino, ostao je problem "tačnog vremena" u Knjizi. Ipak, to i nije toliko značajno. Sygic se, po mom mišljenju, izuzetno popravio. U licenciranoj verziji nedostaju buildings fajlovi. Meni ne smeta. Putanja je lepo uočljivo, prekoračenje brzine se upozorava zvučnim beep signalom. Sve u svemu, zvanična verzija navigacije Sygic je sasvim korektna...Slike u prilogu su naknadno napravljene.
 

Prilozi

  • Screenshot_2015-11-22-13-15-26.png
    Screenshot_2015-11-22-13-15-26.png
    575,3 KB · Pregleda: 24
  • Screenshot_2015-11-22-13-16-00.png
    Screenshot_2015-11-22-13-16-00.png
    300 KB · Pregleda: 23
  • Screenshot_2015-11-22-13-18-17.png
    Screenshot_2015-11-22-13-18-17.png
    173,7 KB · Pregleda: 23
  • Screenshot_2015-11-22-13-17-59.png
    Screenshot_2015-11-22-13-17-59.png
    189,9 KB · Pregleda: 24
  • Screenshot_2015-11-22-13-18-53.png
    Screenshot_2015-11-22-13-18-53.png
    617,5 KB · Pregleda: 25
  • Screenshot_2015-11-22-13-19-18.png
    Screenshot_2015-11-22-13-19-18.png
    341,4 KB · Pregleda: 24
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Google Maps - Live Traffic (Saobraćaj uživo)

Konačno je i u Srbiji, u nekoliko gradova, aktivan ovaj korisni servis Google Maps.

gm_031.jpg


U prilogu su slike kako se dolazi do ove funkcije. Menu, Saobraćaj (Traffic) i na mapi se pokaže gustina saobraćaja. Tu su i zatvoreni putevi, radovi na putu...
Pošto je ovo tek početak, nekada se desi da se ne može kliknuti na "Saobraćaj", jednostavno je sive boje...Tada je dovoljno izabrati, na primer, London (Budimpešta), aktivirati "Saobraćaj", i tada izabrati neki grad u Srbiji. Opcija "Saobraćaj uživo" je aktivirana. Mislim da, za sada, nema podataka za sve gradove. Nadamo se da će i to biti.

EDIT 1

image.jpg


Zamolio bih nekog člana, ko dobro poznaje ovaj deo puta, u blizini Ovče, da napiše da li je podatak sa prve dve slike pouzdan. Konkretno, da li onaj krak puta do Ovče, pravo preko Pupinovog mosta, bez skretanje desno na petlji na Zrenjaninskom putu, zaista zatvoren, kako je ucrtano u Google Maps ili se može stići i tim delom puta, kao na HERE Maps. Proverio sam u AMSS (telefon 1987) i Jovica Mitić, ukoliko me je dobro razumeo, smatra da se može proći i putanjom koju nudi HERE mapa. Mislim da je i ovo bitno po pitanju razjašnjenja da li se zaista radi o "Saobraćaj uživo" ili ne. Godpodin Mitić, poznat kao čovek koji ispred AMSS daje podatke na TV, smatra da je možda greška i da je pitanje kada je to Google "snimio". Ukoliko je to tačno, tj. da put NIJE ZATVOREN, pomenuta mogućnost "Saobraćaj uživo" nije od koristi.

EDIT 2

Raspitao sam se i dobio informaciju da "Put nije zatvoren". Otvoren je još početkom oktobra. Dakle, toliko hvaljena opcija Google Maps, "Live Traffic", tj. "Saobraćaj uživo", ne odgovara istini, pa se tako i ne može nazvati. To je neko ranije stanje, koje nije ažurirano. Možda promenljive boje puta zaista odražavaju gustinu saobraćaja... Nažalost, da li je neki put slobodan za saobraćaj, da li se na nekom putu izvode radovi, to se iz servisa Live Traffic ne može saznati.
 

Prilozi

  • gm 01.jpg
    gm 01.jpg
    159,1 KB · Pregleda: 27
  • gm 02.jpg
    gm 02.jpg
    122,2 KB · Pregleda: 28
  • gm 03.jpg
    gm 03.jpg
    247,2 KB · Pregleda: 29
  • Beograd.jpg
    Beograd.jpg
    438,2 KB · Pregleda: 29
  • Nis.jpg
    Nis.jpg
    397,5 KB · Pregleda: 28
  • Novi Sad.jpg
    Novi Sad.jpg
    346,7 KB · Pregleda: 30
Poslednja izmena:
Natrag
Top