Navigacije, mape, uređaji, uporedivanje i analiza mapa - here, tom tom, topmap

Član
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
67
unnamed.jpg


@pera.simic

Jedno možda glupo pitanje... ali zašto to radimo komplikovano?

⛔ Zašto da radimo recimo spc file koji je za iGO a kojeg moramo dalje convert za Sygic itd itd? Na drugu stranu jako malo broj ljudi to hoće/zna da radi.

Ovako sa jednom app imali bi zajednicu koja to brzo radi.

Napraviti Facebook grupu i WhatsUp grupu u kojoj bi davali savjete/diskutovali sta i kako a svi bi radili ja jednom univerzalnom app.

❗Ovo je samo ideja, do vas je sta dalje.

Zašto da ne krenemo od foruma ovdje i svih članova pa do poznanika, ukućana i svima instaliramo BLITZER ili RADAR BOT?

Ovako bi i ljudi koji su manje iskusni sa navi, speedcam file radili dojave uključujući i nas.

Meni je ovo najlakši način.

Iskreno nebitno koja app. Blitzer, Radar Bot, TT Blitzer sta god.

Do sada smo imali neprakticne

Viber grupe
Facebook grupe
SpeedCam file

Zar nije lakse da svi sebi install Blitzer tipa app koji vec ima dosta scdb kamera plus uz to imali bi dojave o saobraćaju, mobilnim kamerama kao i nesrećama na putu.

App ima garant nas jezik ako ne lahko je doraditi.

Znaci vozis lijepo vidis kameru, potezom jednog prsta na plus ➕ a app te pita kasnije sta tačno hoćeš da prijaviš i klikneš kad možeš i kad ti voznja dozvoljava.

Svatko ima mob net na sekundu
Imali bi dojave o mob kamerama
Stanje na putevima
Fixne kamere

App bi pitala da li je kamera jos uvijek tu itd itd.

Mozda griješim ali ovo vidim mozda kao jedno od rješenja.

⛔ Ne koriste svi iGO, Sygic, TomTom, Copilot, Here GM, Navitel.. ovako jedna univerzalna app a ne sa rasipamo resurse na vise app.

Mislim da je sazrilo doba za Blitzer Balkan zajednicu, ne samo Srbija, Bosna Hr nego Balkan. Da jednom idemo u korak sa svijetom.

P. S Ima. i drugih app gdje se moze i poruka ostaviti i pisati i reci o kakvom upozorenju se radi.

Pogledaj attachment slike.

Screenshot_2022-05-29-10-40-58-647_com.android.vending.jpgScreenshot_2022-05-29-10-40-52-665_com.android.vending.jpg
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
@pera.simic
Jedno možda glupo pitanje... ali zašto to radimo komplikovano?
⛔ Zašto da radimo recimo spc file koji je za iGO a kojeg moramo dalje convert za Sygic itd itd?
❗Ovo je samo ideja, do vas je sta dalje.
Zašto da ne krenemo od foruma ovdje i svih članova pa do poznanika, ukućana i svima instaliramo BLITZER ili RADAR BOT?
Imali bi dojave o mob kamerama
Stanje na putevima
Fixne kamere
⛔ Ne koriste svi iGO, Sygic, TomTom, Copilot, Here GM, Navitel.. ovako jedna univerzalna app a ne sa rasipamo resurse na vise app. Mislim da je sazrilo doba za Blitzer Balkan zajednicu, ne samo Srbija, Bosna Hr nego Balkan...

Kolega @INTERPOL, možda grešim, ali ti kao da boluješ od sindroma "Balkanski špijun". Previše se plašiš i stalno misliš da te neko prati, snima, postavlja radare ispred tebe... Ponavljam savet: vozi samo korektno!
Daj da mi sa foruma rešimo ono što je naša realnost. Beograd ima nekoliko stotina OZBILJNIH fiksnih kamera, a Blitzer nema ni petnaestak za oblast Beograda. Dakle, kako bi naše komšije i ukućani "dojavii" i šta bi rekli za ovu kameru na Ibarskoj magistrali. Ovo je periferija grada ali je ipak deo grada koji ovde ima izuzetno gust saobraćaj. Da li ti, dragi kolega, imaš ideju koja je ova prva fiksna kamera, sa LED osvetljenjem i ozbiljnom opremom za snimanje na stubu. Da li postoje takve u Evropi i u kom gradu si ih video? Ona druga verovatno snima prekoračenje brzine. Šta da upišu članovi "Blitzer zajednice Balkana"? ... Ovo je samo jedna od nekoliko stotina lokacija u Beogradu. Slika je snimak lokacije iz oba smera. U prilogu su i slike iste lokacije iz ulice koja seče ovu raskrsnicu. Dakle, kako da se ovde vozač ponaša? Inače, na Yandex mapi, verovatno najkorektnijoj mapi Beograda (jer je koristi istoimeno moderno Taxi udruženje), lokacija kroz koju prolazim svakog dana je samo jedna mala tačka u donjem delu...

1653819264762.png

Moje mišljenje je da se ovo rešava isključivo ispunjavanjem Zakonske obaveze Policije da objavi lokacije i namenu svih instaliranih fiksnih kamera. Ranije (u "omraženom" socijalizmu) je postojala obaveza da se obeleži TABLOM svako mesto gde može stajati radar.... Radare će očigledno i napustiti. Neće im više trebati...

Mislim da ovo nije off-topic komentar. Ovo je samo jedna od kamera od koje treba da se plašimo mi u Beogradu... ukoliko ne vozimo korektno. Radar nam nije pretnja, on snima samo brzinu i na nju možemo sami paziti... Ipak, kako reče @Bora1961, ni sve ove kamere nisu opasnost za nas ako vozimo propisno. Saobraćajne kolapse nećemo izbeći ni praveći prekršaje...
Kolega @INTERPOL sada forsira Blitzer app!? Njemu je pomogla!? Mislim da je greška da napustimo integrisani pristup u ubacivanju kamera u navigaciju. Jer i ovako Blitzer ne može da se korsti kao navigacija već je isključivo pomoćno sredstvo. Broj instalacija ne utiče na kvalitet! Uostalom, Sygic je najinstaliranija navigacija, a nemamo baš neko lepo mišljenje o njoj. Sa onakvim Blitzer greškama u prijavljivanju i kamera kroz koje nećemo proći, sa previše siromašnom bazom fiksnih kamera, ona je na Balkanu neupotrebljiva. Posebno zbog ovog neshvatljivog postavljanja kamera na svakoj raskrnici u Beogradu... Ponavljam, u Novom Sadu ih nisam ovoliko video. Odavno nisam bio u Nišu i ne znam kako je u nekadašnjem mom gradu, kao što nemam saznanje ni kakva je situacija u Sarajevu, Zagrebu, Ljubljani...

Pošto već pišem, zamoliću kolegu da nam objasni kako se Blitzer koristi u offline režimu. Bez obzira što negde piše tako. Po čemu se onda razlikuje od offline navigacija iGO i Sygic. U tom slučaju je baza kamera nedovoljna. Smatram da je danas vožnja bez interneta prevaziđena...
 

Prilozi

  • Mapa bgd.jpg
    Mapa bgd.jpg
    130,8 KB · Pregleda: 10
  • Ib5.jpg
    Ib5.jpg
    97,6 KB · Pregleda: 8
  • Ib4.jpg
    Ib4.jpg
    80,6 KB · Pregleda: 6
  • Ib3.jpg
    Ib3.jpg
    94,1 KB · Pregleda: 6
  • Ib2.jpg
    Ib2.jpg
    97,6 KB · Pregleda: 6
  • Ib1.jpg
    Ib1.jpg
    74,1 KB · Pregleda: 7
Učlanjen(a)
28.02.2012
Poruka
5.134
Postoji li mogucnost da se kamere ubace u aplikacije Tom Tom Go i Tom Tom NDS?? Koristim stare verzije programa, naravno u podesavanjima za obavjestenja postoje kamere, ali kod mene nema nikakvih upozorenja. Pretpostavljam da nema ni kamera instaliranih. Ako je neko voljan da objasni kako. Clanovi koji ce pisati "pa zar to ne znas" itd neka ostanu tiho iza svojih tastatura. Hvala
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Postoji li mogucnost da se kamere ubace u aplikacije Tom Tom Go i Tom Tom NDS?? Koristim stare verzije programa, naravno u podesavanjima za obavjestenja postoje kamere, ali kod mene nema nikakvih upozorenja. Pretpostavljam da nema ni kamera instaliranih. Ako je neko voljan da objasni kako. Clanovi koji ce pisati "pa zar to ne znas" itd neka ostanu tiho iza svojih tastatura. Hvala
Probao sam na verzijama GO Navigation (slična onoj NDS) i na modifikovanoj NDS (@david0vich ). Pošto znam gde su kamere u TomTom mapi za Beograd, postavio sam Fake lokaciju kod hotel "JUgoslavija" i kreirao rutu do izlaza iz Terazijskog tunela. Pokrenuo sam Preview rute (simulacija) i kamere se pojavljuju redosledom kako se na njih nailazi. Na ekranu se pojavi vizuelno upozorenje, a oglasi se i zvučno upozorenje.

1654324069524.png

Aplikacija prikazuje kamere i zvučno upozorava kada se približavamo određenoj kameri.

Što se tiče ubacivanja kamera, mislim da se nove ne mogu dodati u aplikaciju čak i ako fajl menadžer vidi sadržaj instalirane aplikacije. Inače, u vožnji imamo mogućnost da "prijavimo" kameru ako smo zapazili neku novu. To sam uradio u 2 navrata, ali ih aplikacija ne pamti i ne prikazuje kada sam ponovo kreirao rutu...

Dakle, potrebno je da si u vožnji primetio kameru na ruti kojom si vozio i ta kamera se i u simulaciji može prikazati na opisani način. Možeš skinuti mapu Srbije i kreirati rutu u Beogradu koju sam opisao i trebalo bi da se sve vidi kao i kod mene...

Inače, može se kamera "dozvati" na rutu ako ruta prolazi kroz nju i bez postavljanja Fake lokacije. Ali u tom slučaju simulacija počinje od tvoje trenutne lokacije. Znači, najbitnije je da kamera postoji na mapi TomTom.

------------------------------------------------------------------------

P.S. Moram da zamolim kolegu @Bocky72, koji razdvaja pojmove "mapa" i "parametri mape", da na ovom primeru pokaže gde se nalaze kamere!? Da li u "crtežu" mape (na elektronskom papiru) ili na serveru. Koliko vidim, kamere su sastavni deo mape a to se ne bi očekivalo... Takođe, mogao bi i kolega @INTERPOL da da svoj doprinos s obzirom da je pokrenuo inicijativu o pravljenju Baze kamera Balkana. Možda on ima drugačije iskustvo od mene... Ne bih želeo da mi poštovane kolege zamere, ali mi se čini da oni veoma lepo filozofiraju, ali kada treba nešto praktično pokazati, onda to prepuštaju nama koji izgleda više znamo od njih... Uostalom, zašto se nisu udostojili da odgovore na ovo zanimljivo pitanje... Nije valjda da nisu videli...
 

Prilozi

  • Screenshot_20220604_071754_com.tomtom.gplay.navapp.nds.jpg
    Screenshot_20220604_071754_com.tomtom.gplay.navapp.nds.jpg
    53,9 KB · Pregleda: 4
  • Screenshot_20220604_071731_com.tomtom.gplay.navapp.nds.jpg
    Screenshot_20220604_071731_com.tomtom.gplay.navapp.nds.jpg
    37,7 KB · Pregleda: 4
  • Screenshot_20220604_071706_com.tomtom.gplay.navapp.nds.jpg
    Screenshot_20220604_071706_com.tomtom.gplay.navapp.nds.jpg
    37,4 KB · Pregleda: 4
  • Screenshot_20220604_072225_com.tomtom.gplay.navapp.nds.jpg
    Screenshot_20220604_072225_com.tomtom.gplay.navapp.nds.jpg
    49 KB · Pregleda: 3
  • Screenshot_20220604_071626_com.tomtom.gplay.navapp.nds.jpg
    Screenshot_20220604_071626_com.tomtom.gplay.navapp.nds.jpg
    56,1 KB · Pregleda: 3
  • Screenshot_20220604_071508_com.tomtom.gplay.navapp.nds.jpg
    Screenshot_20220604_071508_com.tomtom.gplay.navapp.nds.jpg
    35,2 KB · Pregleda: 5
Učlanjen(a)
28.02.2012
Poruka
5.134
Meni trebaju kamere za Bosnu jer cu krajem juna i u julu mjesecu da predjem cca 4000km. Dobro bi mi doslo da nekako mogu ubaciti u staru verziju Tom Tom Go.
IMG_20220604_095744.jpg

Medjutim ako ne postoji mogucnost onda bi to bilo to.
@navigas hvala na pokusaju da pomognes.
 
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.656
Postoji direktna mogućnost, kod tih starijih izdanja. Dodaju se iz ov2 fajlova.
Postoji ovo i kod novih edicija, samo zahteva intervenciju kod same apk, što je radio kolega david0vich. On je radio i mnogo više, sa čim široke narodne mase nisu upoznate (dodavanje custom POI raznih sorti). Nažalost ažurnost i stalne modifikacije TT tima drastično su iskomplikovale ovaj sport.
Kod Live modela, prikaz kamera je plaćeni servis.

@HyperSnap, da ne bih reklamirao ino forum, pustiću ti link na pp

@navigas , da li je sada nešto jasnije ? :)

Mape su 2D geografija sa ucratanim putevima. Apsoulutno sve ostalo su dodaci, bilo offline, bilo online, bilo kombinovano.

Možete sami dodati kameru na mapu, zar ne? Možete je onlajn prijaviti da bude dostupna svima.

Kod mapa za starija TT izdanja (samostalni uređaji, proprietary OS), mape su krupne, da ne kažem ogromne, podeljene po regionima. Apdejti su takođe gabaritni, zbog toga i distribuirani kvartalno ili polugodišnje. Sami dodaci takođe vezani za konkretno izdanje mapa.
Osnovna ideja NDS baziranih mapa je da budu segmentirane, pa su time i apdejti mnogo manji, "lakši" i omogućena gomila sitnih apdejta. Največa dobit je što je time omogućeno da se deo mape gde je promenjen put (izgrađen novi isl) ažurira bez potrebe za intervencijom na celoj mapi države odnosno regiona.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
@navigas , da li je sada nešto jasnije ? :)
Mape su 2D geografija sa ucratanim putevima. Apsoulutno sve ostalo su dodaci, bilo offline, bilo online, bilo kombinovano.
Možete sami dodati kameru na mapu, zar ne? Možete je onlajn prijaviti da bude dostupna svima.

Dragi moj kolega @Bocky72, meni je dosta toga jasno odavno. Da li je tebi sada jasnije. Ne zameri na tonu, malo se šalim. Ali, kao što znaš, "u svakoj šali ima malo šale" :)

Osnovni red je bio da prvo proveriš da li je informacija o kamerama sastavni deo mape ili nije. Ako nije, odakle se pojavljuju ako sam isključio i Mobilni i WiFi internet!? Nemoj reći da treba da brišem keš i sve ostalo... Dislocirao sam se u naš Niš sa GPS Fake aplikacijom. Isključio sve internete ne telefonu i postavio rutu do zgrade u kojoj sam odrastao. Kako je TomTom navigacija pronašla kameru kod "Crvenog pevca". Očigledno je, bar meni, da se kamere preuzimaju SA MAPOM i za offline režim rada i da su sastavni deo mape... makar ta mapa bila "2D geografija"...
 
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.656
Dodatni fajlovi, kolega, rekoh i koji su. Ako ih obrišeš, potpuno funkcionalnu mapu ćeš i dalje imati ali kamere ne.
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Boki, izvini, ali ovog puta ne popuštam. Ti si očigledno "navigacijski" školovan za iGO sistem, gde je, u folderu CONTENT, sve odvojeno:

map
building
poi
speedcam
voice

Međutim, ako malo "modernije" razmišljamo, primereno vremenu u kome živimo, kada nam TomTom navigacije ponude MAPE i mi izaberemo, recimo, BiH, koliko se sećam, preuzimamo samo jednim klikom... Dakle, kada kažem da hoću mapu, preuzimam sve što je potrebno za tu državu. Jedino glas ostaje kao poseban izbor. U tom JEDNOM JEDINOM preuzimanju su bile i kamere. Nismo bili pitani da li ih želimo ili ne...

Takođe, ako ne sitničarimo, kako si ti krenuo, uopšte nije bitno da li se to sve smešta u jedan ili 2 ili više foldera. Danas te foldere na modernim telefonima i ne nalazimo. Bitno je da server sve ovo tretira kao jedno preuzimanje, preuzimanje MAPE.

Na kraju, čak i u iGO sistemu, "geografija" bi bila samo *.fbl fajl, tamo gde su znaci, ili nešto drugo, su posebni fajlovi....

Dakle, da napustimo "brvno", neka malo odstoji naša polemika da i drugi zaključe kako oni sve ovo vide, pa predlažem da urednik izbriše sasvim nepotrebno cepidlačenje, i moje i tvoje...
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
iGO Israel NextGen navigacija loše rutira sa HERE 2022.Q2 mapama

Posle dužeg vremena, probao sam navigaciju iGO Israel NextGen (verzija 9.18.27.681611) sa najnovijim HERE 2022.Q2 mapama. Na ruti od 13km je navigacija korektno vodila, osim i 2 slučaja i to u blizini Belog Dvora tj. Američke ambasade. Najpre navigacija vodi bez ikakvog razloga u Ulicu Miće Orlovića!? Kada sam to ignorisao, na završetku Ulice Velisava Vulovića se ne skreće levo (pored Belog Dvora), kao što to čine sve druge navigacije (ne znam da li tu greši Sygic sa NT mapom jer ih nemam), već je putanja bez ikakvog razloga sa skretanjem desno u Mihaila Avramovića, zatim levo u Ulicu Krupanjsku, ponovo levo u Šolinu i tek onda ulazak u Bulevar Kneza Aleksandra Karađorđevića... Slike iz realne vožnje su sa vremenom 14:43 a identične slike iz provere u simulaciji imaju prikaz vremena 22:09 i dalje.

Sa TomTom mapom 2021.Q4 je rutiranje ispravno, kako se i očekuje, slika Screenshot_20220720_221259.

Proverio sam, navigacija je podešena za "Auto" a metod rutiranja "Brz". Da li je neko primetio sličnu nelogičnost HERE mape 2022.Q2 u Beogradu ili u drugim gradovima Srbije.

Poželjno bi bilo da neko proba rutu: Start: Velisava Vulovića 1 a Cilj: Ljutice Bogdana u Sygic Aura ili Truck navigaciji sa mapom srb.nt.2022.Q2
 

Prilozi

  • Screenshot_20220720_144350_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    Screenshot_20220720_144350_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    50,3 KB · Pregleda: 16
  • Screenshot_20220720_144457_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    Screenshot_20220720_144457_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    55,3 KB · Pregleda: 11
  • Screenshot_20220720_144545_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    Screenshot_20220720_144545_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    54,3 KB · Pregleda: 11
  • Screenshot_20220720_144615_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    Screenshot_20220720_144615_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    63 KB · Pregleda: 14
  • Screenshot_20220720_220804_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    Screenshot_20220720_220804_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    56 KB · Pregleda: 12
  • Screenshot_20220720_220908_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    Screenshot_20220720_220908_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    53,9 KB · Pregleda: 12
  • Screenshot_20220720_220924_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    Screenshot_20220720_220924_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    49,2 KB · Pregleda: 12
  • Screenshot_20220720_220951_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    Screenshot_20220720_220951_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    55,3 KB · Pregleda: 9
  • Screenshot_20220720_221023_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    Screenshot_20220720_221023_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    65,5 KB · Pregleda: 11
  • Screenshot_20220720_221259_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    Screenshot_20220720_221259_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    49 KB · Pregleda: 12
Natrag
Top