Nastanak Adam i Eva

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Božiji moralni zakon ili Deset zapovesti

1. Naziva se "carski" [Jakov 2,8]
2. Izgovorio ga je Bog [5 Mojsijeva 4,12,13]
3. Napisao ga Bog na de kamene ploče [2 Mojsijeva 24,12]
4. Bio stavljen u kovceg [2 Mojsijeva 40,20. i 2 Mojsijeva 25,21]
5. Bozji zakon je savrsen [Psalam 19,7]
6. Bozji zakon je vjecan [Psalam 11,7; Matej 5,17]
7. Bozji zakon otkriva grijeh [Rimljanima 3,20; 7,7]

Ceremonijalni (Mojsijev) ili obredni zakon

1. Naziva se "pismo uredbe" [Kolosanima 2,14; Efezanima 2,15]
2. Izgovorio ga je Mojsije [3 Mojsijeva 1, 1-3]
3. Napisao ga je Mojsije u knjigu [2 Dnevnika 35,12]
4. Bio je stavljen pored kovcega [5 Moj. 31,24-26]
5. Obredni zakon ne moze nikoga usavrsiti [Jevrejima 7,19]
6. Obredni zakon je prikovan na krst [Efez. 2,15. Kol.2,14]
7. Obredni zakon bio je dat zbog grijeha [3 Mojsijeva 3,7]
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Ceremonijalni (Mojsijev) ili obredni zakon

1. Naziva se "pismo uredbe" [Kolosanima 2,14; Efezanima 2,15]

*U Bibliji se na kompletan Mojsijev zakon zajedno sa dekalogom ukazuje kao na: "zakon, zapovesti i uredbe" - a znacenje trostrukog izraza je da pojaca vaznost, a ne da ukaze na tri dela zakona..
Zapravo ovi izrazi znace ISTO!

Kako u hebrejskom, tako i u nasem jeziku.

5 Mojsijeva kaze:

"Mojsije sazva sav narod Izrailjev, i reče im: Čuj Izrailju uredbe i zakone, koje ću danas kazati da čujete, da ih naučite i držite ih i tvorite... Ja sam Gospod Bog tvoj koji sam te izveo iz zemlje misirske, iz doma ropskog..Ne gradi sebi lik rezani.. " ---->NAVODI DEKALOG!


2. Izgovorio ga je Mojsije [3 Mojsijeva 1, 1-3]

*To nije od nikakve vaznosti.


3. Napisao ga je Mojsije u knjigu [2 Dnevnika 35,12]

*Upisao ga je u knjigu u kojoj se nalazio i dekalog napisan, sto pokazuje da nema nikakve razlike.

Razlika bi bila, da je samo dekalog napisan na kamenu, a ostali zakoni u obrednoj knjizi. Ali to nije slucaj!

U toj knjizi, koju vi zovete obrednom, imamo zapisan i dekalog. A ako je knjiga obrednog zakona sadrzala dekalog, onda i dekalog vise ne vazi!

Ovo je nonsens!


4. Bio je stavljen pored kovcega [5 Moj. 31,24-26]

*Dekalog je bio "u kovcegu" i "van kovcega zapisan u knjizi". Tako da se time nije pokusavala praviti razlika..
GLUPLJA TVRDNJA NIJE MOGUCA!


5. Obredni zakon ne moze nikoga usavrsiti [Jevrejima 7,19]

*Ne moze ni moralni, jer je nedovoljan za spasenje. Nepotrebna tvrdnja.


6. Obredni zakon je prikovan na krst [Efez. 2,15. Kol.2,14]

*To nije obredni zakon jer nema podele, zapravo je suprotno, on u kolosanima govori o sedmicnoj suboti.


7. Obredni zakon bio je dat zbog grijeha [3 Mojsijeva 3,7]

*Tvrdnja koja nista ne dokazuje.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
I jos nesto, ja necu da razgovaram kada vi ovako bacate pripremljen materijal, vec hocu da vodimo konstruktivnu raspravu, sa mnostvom citata..

Vi bacite pripremljen materijal, i onda se povucete kada vam covek odgovori, ili bacite jos pripremljenog materijala..

Ponasate se kao da pecate ribe u moru..
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Sve gore što si dao kao odgovor su tvoja mišljenja, a ne u kontekstu biblije.

Čitaj Mojsijeve knjige, i to recimo od 2 Mojsijeve 20 poglavlja, videćeš da Bog daje prvo deset zapovesti koje Mojsije stavlja u kovčeg, a TEK potom Bog daje druge zakone, i sa svakim setom zakona on kaže, "A OVO SU ZAKONI" navodeći dalje o čemu oni govore.

Dakle, postoji zakon od deset zapovesti, i postoji obredni zakon, koji sadrži "zakone o prinošenju žrtava paljenica i obrede vezane za žrtve, praznične zakone, građanske zakone, i zdravstvene zakone"

To je tako jasno kada čovek pošteno čita, i sagledava kontekst.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Ma naravno sta ja mogu kada si ti prorok, i tebe vodi Duh Bozji, a mene vodi ko zna koji - vetar energija , sila, .. al ti sa oriona primas info. , naravno sta ja tu mogu nego da se slozim, ili da cutim. Znam sve.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mire, pričaš koještarije.

Ja sam te uputio na bibliju, ne na sebe i moje zvanje.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ja merim biblijom i ono što mi Bog svedoči, i ne mogu to zanemariti da bih silom prihvatio nešto drugo, jer mi reč Božja i lično svedočanstvo govori - da li je to drugo ispravno ili ne.

Svako bi u prirodnom poredku trebao da prihvati ono što ja iznosim, jer je to istina.
Ali ja nikoga na to ne primoravam, već diskutujem sa tolerancijom, i merim i prihvatam sve što je u skladu sa rečju Božjom, i dalje od toga ne mogu.

Ti imaš pravo pisati ko i ja, niko ti to pravo ne osporava.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
*U Bibliji se na kompletan Mojsijev zakon zajedno sa dekalogom ukazuje kao na: "zakon, zapovesti i uredbe" - a znacenje trostrukog izraza je da pojaca vaznost, a ne da ukaze na tri dela zakona..
Zapravo ovi izrazi znace ISTO!

Bibliju određuje smisao, a ne lingvistika. po formalnom rasuđivanju je tako, a po smislu je zakon odvojen.

*To nije od nikakve vaznosti.

Itekako ima, jer je Bog govorio najbitnije stvari, lično On.

Bog se pojavljuje i govori kada je najbitnije, to se vidi po cijeloj Bibliji.

*Upisao ga je u knjigu u kojoj se nalazio i dekalog napisan, sto pokazuje da nema nikakve razlike.

Mjerilo nije to, nego je gdje stavljen, po tom nakaradnom tumačenju ispada da Avram nije imao ništa od istine jer nije imao knjigu.

U toj knjizi, koju vi zovete obrednom, imamo zapisan i dekalog. A ako je knjiga obrednog zakona sadrzala dekalog, onda i dekalog vise ne vazi!

A šta kad nije bilo knjige? Mogli su da rade bez kazne što su htjeli. pO TEBI.

*Dekalog je bio "u kovcegu" i "van kovcega zapisan u knjizi". Tako da se time nije pokusavala praviti razlika..

Zapisan je van kovčega da bi ljudi bili upoznati sa knjigom. Opet moraš svemu da oduzmeš smisao da bi svoju lažnu nauku dokazao.

GLUPLJA TVRDNJA NIJE MOGUCA!

Tvoja ne da je gluplja, nego je jedina glupa tvrdnja.

*Ne moze ni moralni, jer je nedovoljan za spasenje. Nepotrebna tvrdnja.

Kako ne može biti moralni, kada je mjerilo po kom BOg sudi.

Ko je rekao da zakon usavršava, zakon je dat radi poznanja grijeha. I radi osude.

*To nije obredni zakon jer nema podele, zapravo je suprotno, on u kolosanima govori o sedmicnoj suboti.

Kakva glupost, pa Isus je nazvan Pashom, a ne subotom, znači da je hramske ceremonije žrtve prikovao na krst. Uopšte svi praznici su našli ispunjenje u Hristu, i onda dođe neko ko tii kaže nije to ukinuto.

*Tvrdnja koja nista ne dokazuje.

Itekako, jer je Isus došao radi grijeha. Kako pričaš besmislice.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Tripo slabo poznajes bibliju, ne znam zasto , mislim da si stariji, da si do sad trebao znati bolje, ali dace Bog , ima vremena..

Komentarisati gornje, zaista..

Mislim da i malo dete moze shvatiti da "zakon, zapovesti i uredbe" se odnose na isto, da nije postojala "knjiga obrednog zakona" razdvojena od dekaloga, nego je u toj knjizi TORI bio zapisan i dekalog, i da stoga nema razdvajanja zakona.

Da je dekalog sazetak zakona, i stavljen je u kovceg, kao i aronov stap i mana, da bi se sacuvao zasticen od propadanja, i zato je pisan na kamenu da se sacuva, jer je bio svedocanstvo da je to Bozji zakon. A ne zato sto su posebni i vazniji od ostalog..

Zakon je celina, i nema nikakvog razdvajanja.
 
Natrag
Top