Narodna muzika

Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Ma ljudi, zašto se postavlja pitanje problematičnosti narodnjaka? Svako voli nešto da sluša. A problematični su ljudi i tekstovi rokerski koliko i narodnjački. Zar će neko tvrditi da su rokerski tekstovi kvalitetniji ili narodnjački lošiji? Da ne bude zabune, slušam ja i jedno i drugo, samo mi je nejasno odakle povika na narodnjake? Oni se tako i zovu zato što ih sluša narod. Zar je to nešto loše. Kičeraja i gluposti ima svuda, a imam utisak da se takve stvari pripisuju samo narodnjacima. Ne branim ih, ali to mi dođe ko ono, Rugala se šerpa loncu...

Pa samoj logici stvari narodnački tekstovi su lošiji... makar zbog toga što su namenjeni širokim i što širim narodnim masama podrazumeva se da su kriterijumi blaži. Naravno da to konkretno ne mora ništa da znači jer se pitanje kvaliteta uvek na kraju svodi na ukus...kome kako odgovara...:dntknw:
Ali opet analiza prvo zdravo-razumska pa onda i svaka druga ne samo da neće da škodi nego je ne treba odbacivati pod izgovorom "Udri brigu na veselje". E u tome je najveći problem...kad se pesma prihvati uđe u glavu zbog melodije i određenog stiha...a celina i pojedini delovi se uopšte kritički ne preispituju :dntknw:
Tako nešto pre će se desiti u narodnoj muzici nego kod rokera, ali to je samo po sebi ipak samo verovatnoća, ništa više...
 
Učlanjen(a)
17.11.2009
Poruka
306
Ne slažem se sa tobom, Smrtonosni, jer se i jedno i drugo pravi za široke narodne mase, s tim što je tu nedefinisano jesu li šire one mase (kod nas) koje slušaju narodnjake (u principu starije) ili mase koje slušaju rok (u globalu mlađe) ili šta je već u pitanju. A sve ostalo je stvar ukusa, pogotovu kad uzmeš u obzir da će retko ko od slušalaca i narodnjaka i rokera u običnom životu tražiti prvenstveno muzički i tekstualni kvalitet. Tražiš najviše ono što ti više leži i voliš i slušaš. Naravno, koliko je ko u stanju po obrazovanju, traži i nešto što je po njemu kvalitet. Dokaz ove moje priče je po meni to, što mnoštvo ljudi voli u nekim prilikama jedno, a u drugim drugo.
Zaključak, nikako se ne slažem da je rok kvalitetniji. Pa znam jednog momka koji svira teški rok, a kad sam mu predložio da pređe u narodnjake jer tu ima više love, rekao mi je da je za to potrebno bolje svirati (gitaru) nego za ovo što on svira.
Sve je to relativno, reče Ajnštajn i odbi Nobelovu nagradu za fiziku.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
E sad se ja ne slažem... ne pravi se rok za široke narodne mase, nikad se nije ni pravio, niti je rok en rol je pokret koji ajde da kažem okuplja samo mlade...ali nije to bitno...Evo zakačio sam na tv-u na nastupima Zvezda Granda kad krenu po Srbiji u sklopu Narodnog veselja najviše ih ispoštuju mlade osobe tj srednjoškolci

A sve ostalo je stvar ukusa, pogotovu kad uzmeš u obzir da će retko ko od slušalaca i narodnjaka i rokera u običnom životu tražiti prvenstveno muzički i tekstualni kvalitet. Tražiš najviše ono što ti više leži i voliš i slušaš.
To traženje kvaliteta i ukus valjda idu jedno s drugim :dntknw:

Naravno, koliko je ko u stanju po obrazovanju, traži i nešto što je po njemu kvalitet
Znači ko nema faks on cepa narodnjake. Nije to baš tako jednostavno...uopšte takve i slične podele su vrlo rizičnije a čak i kad se utvrdi neka kategorizacija to zneči da nužno važi x godina :dntknw:

Dokaz ove moje priče je po meni to, što mnoštvo ljudi voli u nekim prilikama jedno, a u drugim drugo.
I to može svakako da se tumači ali na početku treba reći da se tu čisto radi o ukusu. Zbog čega bi na primer jedna, uslovno rečeno normalna, punoletna osoba bila opterećena nekim podelama u muzici, koje takođe postaju sve više relativne....i tako u stvari sebe prilagođavala nekom zvuku, a ne obrnuto da traži melodije koje sebi odgovaraju :dntknw:

Zaključak, nikako se ne slažem da je rok kvalitetniji.
Nisam ni rekao da jeste, samo sam rekao da u načelu, za moje kriterijume, ima više predispozicija da to bude :)

Pa znam jednog momka koji svira teški rok, a kad sam mu predložio da pređe u narodnjake jer tu ima više love, rekao mi je da je za to potrebno bolje svirati (gitaru) nego za ovo što on svira.
Ova priča nije univerzalna zato što ne možeš porediti nekoga ko svira za lovu svaki vikend, znači svake nedelje ima radnu obavezu i nekog rokera koji na primer tek s vremena na vreme ima neku svirku koja ga sama po sebi inspiriše, znači tu para nema...možda ih i bude ali to nije presudno
A i taj "teški rok" ima razne varijante...neke su manje, neke više zahtevne yes3
 
Učlanjen(a)
17.11.2009
Poruka
306
U mnogo toga možemo da se složimo, s tim što bih dao par ispravki, pa se povukao jer imam posla.
Ne, nisam poredio stepen obrazovanja sa vrstom muzike, nego muzičko obrazovanje sa sposobnošću da se vidi pravi muzički (i drugi) kvalitet.
Kad sam rekao da se u nekim prilikama voli jedno, a u drugim drugo, mislio sam na razne prilike veselja, igranki, ljubavi i tako dalje. Ne svira se stiskavac kad su svi pijani i tako dalje.
Sve ostalo uz malo dobre volje je što se mene tiče prihvatljivo iz oba tvoja komentara. Pozdravljam te.
 

Byk

Član
Učlanjen(a)
04.02.2010
Poruka
2.355
Dakle, šta mislite o ovoj muzici, da li slušate, koliko slušate....ipak je to muzika koja se najviše sluša ovde na Balkanu. Da li je zbog toga moguće od nje se potpuno distancirati...mediji su prepljavljeni svakakvim informacijama vezanim za njene izvođače. Ona je neizostavni deo svakog većeg slavlja, kao najvažnijih momenata u životu mnogih osoba...koliko smo iskreni ako je ne volimo samo zbog toga što je večiti rival rock n' roll-u...da li oni mogu da koegzistiraju a da pri tome naši "principi" ne budu ugroženi.
Da li narodna muzika u još većoj meri nego bilo koji drugi muzički pravac predstavlja način ili stil života?
Jel u redu nekad reći "Udri brigu na veselje"?

Može da počne :)

Ja licno volim razno raznu muziku (i narodnu)...
Smatram da na pitanje "sta slusas" nikad ne mozes dobiti pravi odgovor... Ne verujem da postoji neko ko slusa samo jednu vrstu muzike!
E,sad koja muzika vise predstavlja nacin zivota - to je vec stvar toga gde se pronadjes! Mada,to zavisi i od momentalnog raspolozenja!
Ja sam slusao i Metallicu,Iron Maiden,Atheist rap,Ritam Nereda,Partibrejkerse,itd,itd. ali mi nije strana ni muzika Miroslava Ilica,Tome Zdravkovica,Halida Beslica...
Najbolji primer za dalji tekst je Toma Zdravkovic! On peva narodnu muziku! To je nesto sto ce se slusati i za 30 godina. Nesto sto ostaje. Danas ces tesko naci neku novu pesmu da moze da parira tako necemu iz prostog razloga sto je vecina danasnjih narodnjaka (pesama) napisana za "mesi tresi" skupove gde bi se na racun nekog levog teksta i muzike narodu uzele pare (primer su pesme napisane u stilu "otisao sam u inostranstvo,patim za kucom,deca me zaboravila,prokleti dolar,ostario sam,vracam se bogat i tuzan...")! Ili su radjene na fazon "ja sam polu gola,zavodnica,opasnica,sve me zenske gledaju,otimam momke,menjam ih k'o carape..." da bi se dopale vecini danasnjih klinki (a i malo starijih) i da ne nabrajam dalje! To su pesme kojih se niko nece secati ni za godinu dana,a kamo li vise! Pre neki dan sam pitao komsinicu (koja obozava jednu od GRAND 'zvezda' (gologuza matorka)) koji je prvi hit te 'zvezde' i mala ne moze da se seti! Ne moze da se seti pesme koju je pustala 50 puta dnevno pre par godina!
Da ne duzim dalje - nadam se da sam dao dobar primer o tome sta ja mislim o narodnoj muzici : stare pesme DA,a ovaj kretenizam sada NE (cast nekima koji se trude)!
 
Član
Učlanjen(a)
26.01.2010
Poruka
31
[YOUTUBE][/YOUTUBE]Evo da kažem slušam sve od hip hop-a do pravih starih narodniih pjesama uz koje se veseli sve do zore.Opet sve zavisi od raspolozenja(tužan,veseo=narodna,nervozan,ljut=hip hop)Ali opet narodna muzika mi je u srcu.Ta me muzika budi u jutro i uspava noću.Narodna muzika je naša i trebamo je čuvati i slušati.Da nema "naše" narodne muzike kako bi se ženili,djecu krstili,i na kraju kako bi se pošteno napili hehehe :))))..Znam neke ljude pljuju narodnu muziku kažu kako ćeš to slušati aa vamo čim se napije odma pjeva dođi će ti majko na kapiju žena,hej živote umoran sam,danas mojko ženiš sina svoga i tako to..UGLAVNOM Nema veselja bez narodne muzike.Svaki zanr muzike se treba poštovati.Mnogi ljudi griješe u narodnoj muzici kažu narodna muzika na grandu,,ja se ne slažem sa tim možda malo u poslednje vrijeme puštaju stare narodne pjesme..Ljudi kažu da Seka Aleksić,Jelena Karleuša,onaj mali Stanković i mnogi drugi pjevaju narodnu muziku,pa nismo djeca,, za mene je to POBAČAJ NARODNE MUZIKE,,,usput sviram i harmoniku..toliko od mene pozzz YouTube - Andrija Era Ojdanic - Rado, Lepa Rado (Uzivo)
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Ne verujem da postoji neko ko slusa samo jednu vrstu muzike!
Ima ih, na primer srednja škola pa i ranije..kad su takve podele bitne zbog potrebe pripadnosti određenom stilu života koji se tada preferira...a što podrazumeva neku vrstu isključivosti...a ima i starijih koji slušaju samo određenu vrstu elektronike ili samo narodnu muziku na primer...a to što se usput vole i neke balade koje "svi slušaju" se ne računa yes3
E,sad koja muzika vise predstavlja nacin zivota - to je vec stvar toga gde se pronadjes! Mada,to zavisi i od momentalnog raspolozenja!
Od vrste raspoloženja koje preovlađuje... otprilike to se najviše sluša... naravno svako kad se oseća srećnim i zadovoljnim ima i omiljenu muziku kojoj takvom stanje upotpunjuje...
To ne mora nužno da znači da samo narodna muzika prati veselje tj stanje kad smo srećni, baš :)

Najbolji primer za dalji tekst je Toma Zdravkovic! On peva narodnu muziku! To je nesto sto ce se slusati i za 30 godina. Nesto sto ostaje. Danas ces tesko naci neku novu pesmu da moze da parira tako necemu iz prostog razloga sto je vecina danasnjih narodnjaka (pesama) napisana za "mesi tresi" skupove gde bi se na racun nekog levog teksta i muzike narodu uzele pare (primer su pesme napisane u stilu "otisao sam u inostranstvo,patim za kucom,deca me zaboravila,prokleti dolar,ostario sam,vracam se bogat i tuzan...")! Ili su radjene na fazon "ja sam polu gola,zavodnica,opasnica,sve me zenske gledaju,otimam momke,menjam ih k'o carape..." da bi se dopale vecini danasnjih klinki (a i malo starijih) i da ne nabrajam dalje! To su pesme kojih se niko nece secati ni za godinu dana,a kamo li vise! Pre neki dan sam pitao komsinicu (koja obozava jednu od GRAND 'zvezda' (gologuza matorka)) koji je prvi hit te 'zvezde' i mala ne moze da se seti! Ne moze da se seti pesme koju je pustala 50 puta dnevno pre par godina!
Što se tiče tih klasika u narodnoj muzici i njihovog odnosa sa onim što se dans svrstava u narodnu muziku o tome bi baš mogao da se piše elaborat :)...ali ukratko, za mene precenjuje se značaj starih narodnjaka a umanjuje značaj današnjih..jer ako su se nekada pravile tako dobre pesme koje se i danas slušaju zbog čega ih makar ti isti izvođači ne prave i danas:dntknw:
Danas je mnogo veća konkurencija postoje par emisija na tv-u koje služe za promociju, album se za vrlo kratko vreme okrene, pesme se onda ponavljaju i dolazi do zasićenja pa onda brzo dosade i one za koje bi se moglo reći da potsećaju na one stare. A instant hitovi su baš posledica te konkurencije ali i stanja svesti pre svega mladih ljudi....ako odmah ne privučeš pažnju kao da te nije ni bilo...nema vremena da se traga za umetničkim izrazom. Nekada nije bilo tako pesma se čekala na radiju više-manje svesno ili nesvesno dozirano počinje da ulazi u glavu...
Toma, konkretno...nikad tako nešto nisam mogao da svarim...ipak je u pitanju boemski život koji ne može svako da živi... jednostavno tako nešto mi je strano pa ne mogu da hvalim iz nekih "objektivnih" razloga... ili takav život živiš ili ne živiš :dntknw:


@majestic

Jesi li probao da na harmonici izvučeš neki ritam primenljiv u hip hopu :)Ozbiljno te pitam.
 

Byk

Član
Učlanjen(a)
04.02.2010
Poruka
2.355
@death row - Ma,nemoguce da neko slusa samo rock (na primer) a da mu se ne svidi ,recimo,neka metal balada! Na to sam mislio kad rekoh samo jedna vrsta muzike... Mislim,mozda neko javno slusa 'samo rock',a kad dodje kuci-pusti Karleushu ( wacko2 )...
Ne znam sta da ti odgovorim na to pitanje zasto i danas ne prave takve hitove... Valjda nemaju para za CD! :???:
A,za Tomu kazes 'boemski zivot' pa ga ili zivis ili ne zivis!? Zvuci mi kao da si hteo reci da ako neko nije boem-nisu za njega ni boemske pesme!? Ako sam te dobro protumacio - mislim da gresis! Po toj logici ni Jesenjina ne bi trebao da cita niko osim boema,a kamo li deca u skoli! :dntknw:
Pazi,cujem recimo neki narodnjak na radiju (moze i Toma da bude primer) i tu se ili nadjes ili ne nadjes! Bas mene briga kako je on ziveo! Covek pesmom dotakne dusu. Ako je ziveo kao boem-njegova stvar. ;)
 
Član
Učlanjen(a)
26.01.2010
Poruka
31
@death row Jesam,:) Čak sam i pokušavao neke bitove raditi sa harmonikom u stilu hip hop-a,,ali ništa ozbiljno sve iz zabave :dance2:.Hip Hop stvari(pjesme) se većinom rade na klavijaturama.A klavijature i harmonika se isto sviraju,samo što je drugačiji zvuk..ali inače na harmonici sviram čisto narodnu muziku... poZzZz
 
Natrag
Top