Narodna muzika

Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Dakle, šta mislite o ovoj muzici, da li slušate, koliko slušate....ipak je to muzika koja se najviše sluša ovde na Balkanu. Da li je zbog toga moguće od nje se potpuno distancirati...mediji su prepljavljeni svakakvim informacijama vezanim za njene izvođače. Ona je neizostavni deo svakog većeg slavlja, kao najvažnijih momenata u životu mnogih osoba...koliko smo iskreni ako je ne volimo samo zbog toga što je večiti rival rock n' roll-u...da li oni mogu da koegzistiraju a da pri tome naši "principi" ne budu ugroženi.
Da li narodna muzika u još većoj meri nego bilo koji drugi muzički pravac predstavlja način ili stil života?
Jel u redu nekad reći "Udri brigu na veselje"?

Može da počne :)
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Kada bi rekla da je neslušam lagala bi jel svako danas na bilo kom programu,da se šetaš gradom vrti se narodna...i jednostavno ti uđe u glavu neke te sete na neke lepe ili loše događaje.........tako da moje mišljenje o toj vrsti muzike slušam je kao i svu ostalu što zavisi uglavnom od raspoloženja u kojem se nalazim u datom momentu....kao što mi se trenutno po glavi vrte reči ove pesme :)


[YOUTUBE]9TqVTT6T63A[/YOUTUBE]

 
Član
Učlanjen(a)
02.09.2009
Poruka
51
Ja sam, recimo, totalno distanciran. To je u potpunoj suprotnosti sa svakim elementom moga bića. Meni bi zvučalo neiskreno kad bih rekao da je to razlog zbog čega je ne slušam, jer bi se to onda svodilo na neki inat. Prava je istina da za mene narodna muzika ne postoji, jednostavno je ne konstatujem jer prosto nije u mom sazvežđu. To je nešto što mi je potpuno strano, tako da nikada nisam ni na koji način ni upao u neko okruženje gde bi se tako nešto slušalo. Ako ponekad i uključim tv, jednostavno prebacim ako naletim na narodnjake, ne idem na mesta gde se puštaju, svi moji prijatelji i ljudi koji mi nešto znače su, kao i ja, iz neke druge priče, a što se tiče velikih slavlja - ježim ih se tako da ni tu ne može da me ukači narodna muzika, jer jednostavno ne prisustvujem. Mnogi kažu da je svima nama narodna muzika u krvi, čak i kad smo pankeri, metalci, umetnici, bla bla bla... Ja lično ne mislim tako, kažem ovo iz prve ruke. Ne mislim ni nešto loše o ljudima koji je slušaju, nikad nikoga ne isključujem na osnovu takvih debilnih stvari, ali me jednostavno sve to uopšte ne zanima, izgradio sam svoj ukus, stav i razmišljanje, tako da se prosto ne bavim stvarima koje se ne uklapaju u taj moj mali svet.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Ono što se danas najviše sluša, a tiče se narodne muzike, stvarno ne mogu da svarim. Ali, na svim slavljima u mojoj kući, oduvek se slušala stara gradska i izvorna narodna muzika, tako da mi je to ostalo kao nešto što sam na tim istim slavljima više puta svirala i što još uvek volim.
Naravno, volim i neka modernija izvođenja ove muzike u modernijim aranžmanima kako to ponekad radi Luis, kako su to radila "Sedmorica mladih", ili recimo, "Dimitrijo, sine Mitre" u izvođenju "Galije" - moj favorit! :)

[YOUTUBE]NzMoO5ZqD3s[/YOUTUBE]
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Nikad nisam bio u fazonu slušanja narodne muzike bez obzira na raspoloženje mada ima pesama koje mi se sviđaju. Ali opet nije to to...može da protekne ne znam godinu dana da ne čujem neku pesmu koja mi se sviđa i onda kad se setim nemam osećaj da sam nešto propustio :dntknw:
Opet imam više prijatelja koji baš vole ovu muziku i stvarno uživaju da je slušaju ali na mene to baš ne utiče. Možda neki put kvarim atmosferu kada se skupimo pa se onda zapeva, jedan od njih dugo svira harmoniku a zna stvarno mnogo pesama...jedino ja slabo znam...nije baš da ne znam ništa...ali :dntknw:
U svakom slučaju ima pesama koje mi se sviđaju nema šta da krijem, kao što ima i izvođača koje uopšte ne volim čak šta više neki me neopisivo nerviraju :) kao npr pominjani Polumenta. Nekako kod takvih izvođača savršeno funkcioniše princip "Čim ga vidiš znaš ko je" :D (opet Balkanski špijun). I da ono kolo iz Balkanskog špijuna, koje je inače pisao Voki Kostić mi se baš dopada samo što ne znam da igram...ne vredi učio sam i učio ali izgleda da sam teži antitalenat :(

Evo nekih mojih primera :)

[YOUTUBE]IE2W3aZn18Y[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]K2GZQ5vVBxM[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]PuFeb5RH1W8[/YOUTUBE]

2807h3r.gif


....za ovo zadnje, ne nalazim se baš toliko pesmi ali lojalnost i lokal patriotizam su ipak nešto drugo :)
 
__John__Wayne__
LEGEND
Učlanjen(a)
26.09.2009
Poruka
7.369
Ma ja samo furam ovu nasu muziku engleski slabo znam tako da mi je glupo slusati stranu a i nema veselja bez narodne muzike
 
Član
Učlanjen(a)
01.09.2009
Poruka
482
Narodnu muziku ne slušam (niti ću),ali,budući da sam nekada pevao u horovima koje vodio otac naše poznate violončelistkinje,a dotični nam je otkrio vasionu duhovne muzike ovih prostora,ne osećam njene harmonije kao sebi "strano telo".Dobro odsviran "Marš na Drinu",ili "Svilen konac" me ozbiljno pokrenu.
Da je slušam i da sam kafanski čovek,verovatno bih slušao Tomu Zdravkovića.Ne reagujem niti najmanjom emocijom na romsku muziku.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
kaže nisam, kaže nisam, nisam kao cure ostale
a ja kažem, a ja kažem, te su me fine zdravlja koštale

yes3

[YOUTUBE]210st4WIsEE[/YOUTUBE]
 
Član
Učlanjen(a)
24.07.2009
Poruka
102
Da budem iskren, nikad nisam razumeo ovu novu (po SMC Rambu Amadeusu nazvanu) turbo folk muziku. Odrastao sam u kuci gde se uvek slusao rok. Matori su bili cupavci koje niko u familiji nije razumeo. Krajem 80-tih kad sam bio u osnovnoj skoli bilo je sramota da slusas narodnjake, a vidi sad. Od onih starijih narodnjaka neki i nisu tako losi pa i mogu da prezivim.
Jednu stvar nikako da shvatim. Krene zurka, a na zurci sve sama omladina oko 20 - 25 god, i sve je super. Krene se sa nekim rokom, oko 10 pola 11 krene neki tehno, a u 12 kao po naredbi svi se penju na sto uz najvece djubre od narodnjaka. Jednostavno ne razumen.
Gore od toga su mi samo lokalni trubaci koji znaju dve pesme od kojih je jedna TELE MOJE od Z Joksimovica i koji ubijaju.
Volim trubu ali samo kada svira JAZZ
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
30.11.2009
Poruka
194
Narodnu muziku retko kada slusam,u slobodno vreme,ali lagao bih kada bih rekao da ne znam da se proveslim,kada za to dodje prilika,uz narodnu muziku.
Da napomenem ovde mislim bas na NARODNU muziku,harmonika,kontarbas,violina,gitara,i moze neka tambura ako ima i naravno dosta alkohola.I tada svirci da sviraju strarogradsku muziku,i staru narodnu pesmu.
Ali stvarno kad se malo bolje razmisli,ne znam sta je sa ovom decom danas,mi stariji(imam 30 godina) smo odrastali ,mislim u nekom boljem vremenu sto se muzike tice,i stariji su nas usmeravali na pravu muziku,mada je i tada bilo sunda,i za divno cudo uspeli su u vecini slucajeva da nas izvedu na pravi put.
Ja sam licno zahvalan mom starijem bratu na njegovom pozrtvovanju da mi pokaze sta je prava muzika,a ja danas ostah mutav objasnjavajuci mojoj kumici(ima 15godina)sta je dobra muzika,da je Grand zaraza itd,... ali niko me ne slusa.
Nadam se da cu svoje dete uspeti da uputim u prave vode
Jedna kvalitetna obrada bosanske narodne pesme ili ti sevdalinke

[YOUTUBE]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/9AioDj78IAc&hl=en_US&fs=1&rel=0&color1=0x3a3a3a&color2=0x999999"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param>[raw]<embed src="http://www.youtube.com/v/9AioDj78IAc&hl=en_US&fs=1&rel=0&color1=0x3a3a3a&color2=0x999999" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/YOUTUBE]
 
Natrag
Top